Úvod Články Podzim ve znamení GLM

Podzim ve znamení GLM

1 917
0

Proč je podzim pro nás kapraře tak okouzlující? Na tuto otázku je jednoznačná odpověď. Kapři se hodně krmí, protože je čeká dlouhá zima, což znamená zmenšenou ostražitost velkých ryb a větší šance jejich ulovení. Podzim je také čas velkých povětrnostních změn, a proto je třeba taktiku lovu na to přizpůsobit.

S parťákem Vladem jsme chtěli aktivně prochytat jedno místo po dobu celého podzimu, pokud to bude možné. Při vybírání místa bylo pro nás prioritou:

1) jednoduchý přístup k vodě
2) lov na odhoz
3) hlubší část lokality, a to 6 – 8 m

1

Svou pozornost jsme upřeli právě na tyto body a měli v úmyslu prochytávat toto jedno místo. To se nám podařilo najít a splňovalo všechny body, které jsme potřebovali. Hloubka 7,5 m. Sice rovina a v podstatě ničím zajímavé místo. Na této lokalitě se nachází i daleko krásnější místa jako lavice, zlomy atd., ale ta jsou neustále atakována rybáři. Místo, na kterém jsme chtěli chytat, s velkou pravděpodobností nechytal ještě asi nikdo, protože jak jsem zmiňoval, byla to v podstatě široko daleko jen rovina bez překážek. Naším cílem bylo stáhnout ryby k mám do krmného místa. Pro tento účel jsme si zvolili boilie ze směsi GLM Enduro s amino complexem mušle s přidáním játrového prášku a lososového oleje. Možná si kladete otázku, proč právě GLM? Odpověď je – zvědavost. Předešlé roky jsem totiž lovil na směsi Biosqiud, Bioenzym fish, Bioprotein Plus a chtěl jsem zkrátka vyzkoušet mnou ještě nepoužívanou směs GLM Enduro. Začal jsem ji zkoušet v létě s úmyslem chytat na tuto směs až do podzimu.

Boilies

V létě, když jsem poprvé v horku chytal na GLM, mé překvapení bylo velké. Na ryby jsem se vypravil i s mojí rodinou. Protože panovala velká vedra, ani jsem nedoufal v nějakou extra aktivitu ryb. Po obědě jsem vyvezl své udice, a když jsem měl do rána 23 záběrů – vše od ryb do 6 kg, totálně nevyspalý a k tomu mi můj tříletý syn začal ráno skákat po hlavě, věděl jsem, že tudy cesta nepovede. Druhý den jsem proto nahradil GLM na kámen vysušeným boiliem Bioenzym fish s lososem. Záběry ustaly a měl jsem jich už jen tak zhruba pět za den. Do konce této výpravy jsem ani velkého kapra nechytil, ale můj první kontakt s GLM Enduro byl až překvapivě uspokojivý a já jsem v toto boilie získal potřebnou důvěru.

Koncem léta jsme začali spolu s Vladem prochytávat spíše vzpomínané místo. Párkrát jsme ho pořádně prokrmili notnou dávkou kukuřice, pelet a boiliem. Už na prvním výjezdu se nám podařilo zdolat několik menších ryb. S přibývajícím ochlazením se nám dařilo stále více a ryby začaly GLM Enduro úplně vyhledávat. Po měsíčním lovení jsme měli deset ryb v rozmezí 10 kg – 14 kg. Stále to však ještě nebyly ryby, které by nás uspokojovaly, a tak jsme nadále vytrvali v intenzivním chytání.

15,40 kg
15,40 kg
Vlado - 15,60 kg
Vlado – 15,60 kg
16 kg
16 kg

Koncem září se počasí rapidně změnilo. Začal foukat studený severní vítr a nepříjemně pršet. Na toto jsme čekali a byli jsme velmi zvědaví, co změna přinese. Vladovi se rozběhl jeden z prutů a jen díky příposlechu jsme slyšeli záběr. Když jsem Vladovi podebral dlouhého šupináče, věděl jsem, že to bude zatím největší ryba, jakou jsme na tomto místě zdolali. Šupináč s váhou 17,30 kg byl pro nás novým přívalem energie do žil. To jsem ještě netušil, že večer ulovím šupináče 18 kg a 102 cm a ráno dalšího o váze 16 kg. Právě kvůli špatným povětrnostním podmínkám jsme chtěli chytat jen na odhoz, abychom se vyhnuli složitým vývážkám. Když se přestane v říjnu chytat nonstop, jednoduše vždy nahodíte své udice…

17,80 kg
17,80 kg
18 kg
18 kg
16,30 kg
16,30 kg

Po pár dnech vítr a déšť ustal a znovu začaly záběry od ryb mezi 10 kg – 12 kg. Za týden na to dostal Vlado na břeh šupináče 15,60 kg a já 17,80 kg. S tímto úlovkem jsem se setkal za deset dní znovu, jeho hmotnost však poklesla na 17,20 kg. Dařilo se nám až neuvěřitelně dobře a GLM Enduro si získalo naše srdce. Nebudu zde dále rozepisovat, jak probíhalo naše rybaření, jen uvedu, že se mi podařilo zdolat třináct kaprů 15 kg – 18,70 kg a parťák Vlado zdolal pět ryb mezi 15 kg – 18,20 kg. Třešničkou na dortu byl šupináč o váze 21,5 kg! Kaprů mezi 10 kg – 14,70 kg jsme měli neuvěřitelných 31 kousků. Zajímavostí bylo, že se nám úlovky opakovaly a bylo pěkně vidět, jak se ryby vykrmovaly. Například 14kg šupináč měl po měsíci nárůst váhy na 15,5 kg a tak bych mohl pokračovat…

9

Podzim může být opravdu okouzlující. Věnoval jsem tomu spoustu času a námahy, čehož samozřejmě nelituji a vzpomínky, které nosím v sobě, mi nikdo nevezme.

21,5 kg
21,5 kg
15,20 kg
15,20 kg
17,30 kg
17,30 kg

Tento článek chci věnovat mému parťákovi „Rengenovi“ – Vladu Deákovi.

Je to k neuvěření, ale můj kamarád měl bohužel zástavu srdce. Záchrana přišla zhruba po 15ti minutách a Vlado leží již osm měsíců v kómatu. Prožili jsme u vody neskutečné chvíle a já pevně věřím, že ještě další přijdou…

Fero Starý

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: