Úvod Články Pop-Up – hra barev

Pop-Up – hra barev

6 254
2

V dnešní době znamenají plovoucí nástrahy pro většinu kaprařů neodmyslitelnou součást strategie k zaujetí a přimění kapra k záběru. Jsou vlastně dva hlavní důvody, proč pop-up používáme. Ten první má za úkol zaujmout rybu, probudit v ní zvědavost, odlišit nástrahu od okolní návnady. Druhý důvod spočívá v tom, že plovoucí nástrahou odlehčujeme samotný návazec s háčkem, což má za následek snadnější nasátí nástrahy kapřím „vysavačem“.

1
Jeseter ze svazové vody, který neodolal boilies Uncle bait a růžové V-pop

S prvním důvodem úzce souvisí stále častější používání výrazných pop-up ve svítivých, nebo chcete-li fluo barvách. Je to opravdový fenomén dnešní kaprařské scény. Tyto plovky se vyrábí nejčastěji ve světlých, dobře viditelných odstínech bílé, žluté, červené, oranžové a růžové barvy. Výrobci nám je nabízejí buď ochucené a aromatizované, anebo neutrální, kdy si můžeme příslušné plovoucí nástrahy dochutit a navonět sami podle svého nejlepšího vědomí. Tyto plovky můžeme dochutit třeba jen tekutou potravou, zalít čistou esencí, dipem, sladidlem nebo esenciálním olejem. Fantazii a experimentování se meze nekladou. Složíme si tak třeba nástrahu, se kterou se kapři ještě nikdy nemohli setkat. Samozřejmě je také možné používat pop-up bez jakéhokoliv aromatu či příchutě, a spolehnout se tak jen na vizuální zaujetí ryby. Výrazné plovky mají výhodu v širokém spektru použití. Můžeme je nastražit samostatně a např. je nahodit bez jakékoliv další návnady, dají se nastražit do jakéhokoliv krmného koberce libovolného složení a samozřejmě také navléknout k těžké nástraze, čímž vznikne oblíbený atraktivní „panáček“. Způsobů použití a variant nastražení se nabízí celá řada. Všechny mají ale jedno společné: zaujmout, vyprovokovat a probudit kapří zvědavost.

Hlavně nechej na pokoji moje nástrahy…
Hlavně nechej na pokoji moje nástrahy…

Dále se nám nabízejí pop-up, které se barvou nijak neliší od klasických potápivých boilies a jsou tzv. v přírodních odstínech. Většinou mají složení podobné jako zmíněné klasické těžké boilies. Alespoň co se týká složení tekutých složek. Jsou cíleně vyrobené tak, aby se daly použít k dané příchuti a tvořily jakýsi set s potápivým boilies. Pokud ho takto použijeme, děláme to proto, abychom návazec s touto nástrahou odlehčili vůči okolní návnadě a ta se chovala na dně přirozeněji a dala se snadněji nasát. Dále aby nezapadla do sedimentu na dně a byla pro kapra o něco výše než okolní návnada. Je však třeba říci, že tímto prvotní pozornost ryby nijak neoslovíme. To je ale důvod, proč to tak chceme. Pokud se nástraha prakticky nijak neodlišuje barvou, chutí či vůní od okolo ležící návnady, je tak částečně selektivní vůči menším rybám nebo i vodním ptákům. Rozhodující je její hmotnost, a to jak při použití samostatného pop-up nebo spolu s těžkou nástrahou (panáček). Cíleně zde nepíši, že je tato metoda nevýrazného pop-up vhodná na ty největší kapry, protože to prostě není tak docela pravda. K tomu se ale postupně dostaneme.

3
V době tření jsem kapry provokoval výraznou žlutou plovkou naloženou v čisté esenci

Toto všechno, co je uvedeno výše, platí jedině za předpokladu, že přemýšlíme nad tím, jak to vlastně vypadá pod hladinou. Bohužel, nebo možná bohudík, žádná teorie či domněnka neplatí na 100% a při lovu kaprů to platí snad dvojnásob. Není mi totiž vůbec jasné, jak kapři pod vodou vidí a vnímají barvu a její odstíny. Vlastně jak vidí celkově? A jak je to s viditelností u dna ve větších hloubkách? Na to nám mohou odpovědět potápěči, ale oni přece nemůžou vědět, jak silné zrakové vjemy má kapr. Jak jeho oči využívají spektrum světla pronikající vodním sloupcem. Když lovíme v hloubce např. 8 metrů, voda je velmi čistá a do hladiny se opírají sluneční paprsky, myslíte si, že je i v těchto ideálních podmínkách u dna něco vidět? Pro naše oči asi ne. A přesto v těchto, ale i v méně ideálních podmínkách, přemýšlím, jestli nastražit plovku žlutou, růžovou, nebo bílou…

: Neodmyslitelná součást každé mojí výpravy.
Neodmyslitelná součást každé mojí výpravy
Připraveno k nastražení
Připraveno k nastražení

Nezáleží daleko více na potravním signálu, který může pop-up vypouštět? Samozřejmě, že ano, ale jak si tedy vysvětlit obvyklé situace, kdy na některé vodě prostě fungují plovky žluté, na jiné zase růžové a na další nezaujmete kapra s žádnou křiklavou nástrahou? Viditelnost vodního sloupce se v našich podmínkách až na několik málo případů příliš neliší. Samozřejmě teď mluvím o chytání ve větších hloubkách. V čisté vodě s hloubkou 1 – 2 metry si dokážeme ledasco odůvodnit. Ale i tak, jak si vysvětlit takové chytání v noci?

Nenechám se ničím překvapit
Nenechám se ničím překvapit a k vodě beru raději více variant

Nyní bych se s vámi rád podělil o dva krátké příběhy ze své praxe, kdy jsem začal daleko více bádat a přemýšlet nad barvou nástrahy.

Dlouhý šupík neodolal bílé pop-up
Dlouhý šupík neodolal bílé pop-up s banánovou esencí a sladidlem NHDC

Před několika roky jsem navštěvoval jednu krásnou labskou přehradu jménem Les království. V minulosti zde žilo mnoho pěkných ryb a převládal zde klid, za kterým se mi vyplatilo jet i takovou dálku z mého domova. Místa, která jsem navštěvoval, byla hluboká od 7 do 9 metrů. Voda byla téměř vždy zakalená a zabarvená do hněda. Když jsem na tuto vodu přijel poprvé, měl jsem s sebou jen jeden druh komerčního boilies a k tomu příslušné pop-up stejné příchutě. Plovky se lišily od těžkého boilies jen svou výraznou žlutou barvou. Těžké boilies mělo hnědou přírodní barvu. Na jeden prut jsem nastražil panáčka a na druhý jen samotné potápivé boilies. Celá výprava skončila skórem záběrů 15:2 ve prospěch panáčka. Je však třeba říci, že jeden za dvou záběrů na těžké boilies měl na svědomí největší kapr, kterého jsem na této vodě ulovil. Náhoda? Možná…

Podvečerní kapr, který sebral růžovou V-pop metr od břehu v hloubce 0,7 m
Podvečerní kapr, který sebral růžovou V-pop metr od břehu v hloubce 0,7 m

Podělil jsem se o tuto skutečnost se dvěma místními kapraři, se kterými jsem se zde později seznámil. Řekli mi, že zde na plovku nebo panáčka nikdy nezaznamenali nějaký větší úspěch než na klasické těžké boilies. Nikdy však nezkusili pop-up výrazně zbarvené. V té době jich na trhu moc nebylo. Vyměnili jsme si tel. čísla a e-mailové adresy a já odjel domů. Asi za 14 dnů mi do e-mailu přišla zpráva od jednoho ze zmíněných kaprařů. Tehdy se tam psalo: „Sehnal jsem ty tvoje žluťásky, ale ne v příchuti, kterou jsi tady měl minule. A tady je výsledek: za čtyřdenní výpravu se mi povedlo 12 kaprů, z nichž největší vážili 12,5, 14, 16 a 17,5 kg. Kromě jedné ryby (14 kg) vše na žluté pop-up.“

Tuning plovoucím nástrahám dodá ten správný šmrnc
Tuning plovoucím nástrahám dodá ten správný šmrnc

Asi za měsíc jsem na přehradu vyrazil znovu. Žluté plovky jsem už bohužel nesehnal. Měli jen červené, ale ve stejné příchuti jako v prvním případě. Vzal jsem je a věřil, že budou fungovat úplně stejně. Přepočítal jsem se. Za 4 dny jsem chytil pouze 3 kapry od 8 do 10 kg. Tohle mohlo ovlivnit několik jiných faktorů, ale jak si vysvětlit další úspěchy žlutých pop-up, které zde místní kapraři začali pravidelně používat? Na e-mail mi od nich velmi často přicházely zprávy a fotky krásných ryb a v předmětu bylo vždy napsáno: „Žluťáskové“.

Vizuální efekt je perfektní
Vizuální efekt je perfektní
Nepříliš aromatizovaná a nekřiklavá plovka
Nepříliš aromatizovaná a nekřiklavá plovka na velmi opatrné ryby

Jako další příklad „nelogického počínání kaprů“ mě napadá poměrně nedávná výprava. Společně s mým kamarádem jsme navštívili jednu větší pískovnu. Oba chytáme na produkty Imperial baits, a tak jsme se rozhodli pro 2 stejné druhy boilies, které budeme na výpravě používat. Jediné, co jsme měli odlišné, bylo plovoucí boilies V-pops. Já měl růžové a kamarád bílé. Neučinili jsme tak schválně, spíše tomu dopomohla náhoda. Tyto pop-up se vyrábí bez příchutí, a tak si je zatraktivníte podle svých potřeb. Rozhodli jsme se pro stejnou příchuť, která zde v minulosti měla na svědomí mnoho pěkných ryb. Do obou dóziček jsme nalili esenci Elite a esenciální olej Black pepper. Oba jsme lovili v hloubce okolo 7 metrů, montáže nedaleko od sebe. Záběry chodily jen a jen na „růžovky“! Na bílou plovku zabral jen jediný menší kapr. V té chvíli nás napadl takový experiment. Plovky jsme si vyměnili a zůstali na svých místech. A moje hlásiče utichly. Růžové pop-up zvítězily na plné čáře!

Plovku můžeme ještě obalit v Amino gelu...
Plovku můžeme ještě obalit v Amino gelu…
...GLM extraktu pro maximální atraktivitu
… a GLM extraktu pro maximální atraktivitu

Samozřejmě existuje i mnoho vod, kde výrazně zbarvené a převoněné pop-up ztratilo na účinnosti a záběr od velkého kapra dostanete jen na přírodní odstíny. Jsou to většinou lokality vystavené enormnímu rybářskému tlaku. Zde jsou velcí kapři již nedůvěřiví k jakékoliv „nepřirozenosti“ a nevýrazně zbarvená a nepřevoněná plovka může být tím jediným, co zde budou velké ryby akceptovat.

voda

Podobných případů jsem zažil sám ve své praxi několik, ale i ze zkušeností jiných kaprařů je zřejmé, že barva nástrahy může mít veliký vliv na vývoj našeho snažení. Mnoho rybářů tvrdí, že kapři barevně nevidí, anebo maximálně rozpoznávají světlé a tmavé odstíny. Nevěřím tomu. Připadá mi přinejmenším nelogické, proč by se jinak rybám před třením výrazněji zbarvovaly ploutve a šupiny do sytějších odstínů, když by to pro ně nemělo žádný význam?

19

Neudělal jsem vám v tom zmatek? Doufám, že ne. Nenechme se kapry překvapit a mějme u vody raději více variant k použití a vyzkoušení. Vždyť to je na té kaprařině jedna z krásných věcí – to neustálé přemýšlení nad taktikou a zkoušení nových věcí.

Pop-up v přírodním odstínu mělo za následek tohoto krásného šupináče
Pop-up v přírodním odstínu mělo za následek tohoto krásného šupináče

Přeji vám šťastnou ruku při výběru toho správného pop-up!

Zdeněk Ipser

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Ten jeseter je fakt ze svazovky?? to jestli ho chytí nějakej masař,tak ho má hned na pánvi. 🙁

Chcete-li, můžete přidat komentář: