Úvod Články Postup domácí výroby boilies

Postup domácí výroby boilies

46 382
0

V následujících řádcích se vám pokusím přiblížit postup domácí výroby boilísu. Někteří jistě máte dostatek zkušeností a další řádky vám přijdou lehce úsměvné a řeknete si: „ To už tady bylo mockrát“, ale ne všichni znají postup a možná se i zbytečně bojí pustit se do vlastních experimentů. Jednoduše na tom nic moc není a ani není potřeba žádné extra drahé nebo speciální vybavení. Popíšeme náš vlastní způsob výroby, kterým si vytváříme naše vlastní nezaměnitelné originály a přejeme vám, aby jste také přišli na chuť vlastní výrobě a měli tím podstatně lepší pocit ze zdolané ryby, než když zakoupíte sáček hotovek. Tedy jdeme na to..

POŘÍZENÍ SUROVIN

Předně zvážíme jaké boilís budeme dělat, jaké množství a pořídíme k tomu potřebné suché a tekuté složky.
V naše případě to budou druhy dva:

– Jeden na bázi ptačích zobů s menším poměrem rybích mouček a sladkou příchutí jahody a smetany s použitím menšího množství vajec a předpokladem větší atraktivity, tedy rychlejší chytatelnosti menších ryb. Cena za 1kg cca 120 Kč.

– Druhý na bázi rybích mouček s menším poměrem ptačích zobů a s přídavkem extraktů, tekutých potrav a esenciálního oleje, ale bez esencí s předpokladem menšího množství lovených ryb, za to však větších velikostí. Cena cca 170 Kč.

Jinak při navážení suché směsi 1kg a přidání vajec a tekutých složek bude hotového bolísu po uvaření cca 1,4kg, čímž se cena za 1kg hotových kuliček dále snižuje. Poznámka: oba recepty se budou vzájemně prolínat, není předmětem tohoto článku dáti přesný návod na recept, ale postup přípravy a výroby.

1

PŘÍPRAVA SUCHÉ SMĚSI

Nachystáme si předem recept a dle seznamu postupně odvážíme potřebné množství.

2

Některé suché složky můžeme před odvážením rozmixovat na požadovanou hrubost, jako třeba ptačí zob s pálivými papričkami a hrubým sušeným ovocem – Wostrej Stenly.

3

Všechny odvážené suché ingredience sesypeme do jedné prostorné misky a řádně promícháme.

4

Na promíchání je vhodné použít nádoby bez hran.

5

PŘÍPRAVA TEKUTÉ ČÁSTI SMĚSI

6

Do misky rozklepneme na 1kg směsi potřebné množství vajíček, není nutné dávat doporučovaných 10 – 12, je možné použít i menší množství dle připravované směsi. Na naši sladkou směs bylo použito vajíček 5ks a s extrakty 10ks/1kg.

Vajíčka promícháme a začneme přidávat tekuté složky:

– PPC amino
– esenciální oleje
– lososový olej,…….

7

Dále přidáme extrakty:

– lososový extrakt
– GLM extrakt

8

Vše řádně promícháme a to i hrudky extraktů na obrázku.

9

PŘÍPRAVA TĚSTA

Do vajec s tekutými složkami přisypeme menší množství suché směsi a pořádně prohněteme. Necháme aspoň ½ hodiny odstát, aby se vše pěkně propojilo.

10

Následně dosypáváme suchou směs a zpracováváme na těsto požadované tuhosti.

11

Z těsta vypracujeme kouli a uložíme do chladničky odpočnout do druhého dne. Doporučujeme nechat odstát jeden den a kuličky šoulet až druhý den, směs se pěkně proleží, ale je možné zpracovat i po hodině nebo případně ihned. Do ledničky necháváme těsto řídší než při okamžitém zpracování.

12

PŘÍPRAVA TĚSTA PŘED VAŘENÍM

Předně není nutné zpracovávat těsto pouze do kuliček, a to výtlačnou pistolí a následně rollbaly. Jako nástroje nám pomohou třeba i jen vlastní dlaně. Ale tuto metodu nedoporučujeme při potřebě jednorázové přípravy nad 2kg. Přesný tvar kuliček je vhodný při potřebě nastřelování nástrah kobrou na větší vzdálenosti, ale při lovu na krátkých vzdálenostech jsou možné i válečky nebo jen nakrájené kostičky.

Zde následují fotoukázky zpracování:

– zpracování výtlačnou pistolí a následně rollbalem

13
14

– Zpracování v dlaních, jednoduše natrháme stejné kousky těsta a utočíme kuličky v dlani, po čase budete dělat dvě i tři najednou.

15
16

– Zpracování do válečku a následné nařezání na polštářky, které vaříme nebo dále zpracováváme do kuliček.

17

VAŘENÍ BOILIES

Máme-li nachystáno na vaření, uvedeme vodu do varu.

Poznámka: Osvědčil se nám starý vyřazený fritovací hrnec, který udržuje vodu stále vroucí a při vaření boilí nepěkných (pro manželku) pachů se dá vyexpedovat na dvůr jednoduchým napojením prodlužky.

18

Boilís vsypáváme do vroucí vody a vaříme minimálně do doby vyplavání boilís na hladinu, možno i déle, ale delší dobou varu se vyvařují z boilís jeho atraktivní složky. Doporučujeme vařit 2–3min a boilí po vsypání promíchat, abychom zabránili přilepení ke dnu.

19

SUŠENÍ A SKLADOVÁNÍ

Boilís vybereme sítkem a odložíme do dobře větratelné bedýnky, kde následně boilí sušíme. Doporučujeme sušit v dobře větraných prostorách, ale zakryté proti přímému slunci a příliš rychlému vysušení, kuličky by mohly popraskat.

20

V případě, že se nechystáme v dohledné době k vodě, jednoduše boilí necháme dva dny oschnout a zamrazíme v igelitových sáčcích v mrazničkách. Den před lovem boilí vytáhneme z mrazáku a necháme v rozmrznout.

ZÁVĚREM

A to je vše, nic tak složitého. Popsali jsme jednoduchý způsob přípravy boilí, teď už je jen na vás, zda budete kupovat hotové kuličky a budete věřit jeho kvalitě, nebo zda zvolíte složitější postup, nicméně šetrnější k vaší peněžence a zároveň postup, který vám při následném ulovení pěkné ryby poskytne nepoznané pocity vítězství, o které se nemusíte s nikým dělit :o).

Přejeme spoustu úspěchů ve vašich experimentech a krásné ryby před objektivy fotoaparátů…

vasr

Tento článek byl převzat ze serveru www.vasr.cz.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: