Úvod Články Přidat olej

Přidat olej

2 933
1

Známá písnička hudební skupiny z poloviny devadesátých let z jihozápadní Francie, oblíbená věta „barbíny“ z pláže v jižní Francii nebo jen výrok mého automechanika Gérarda… A dost! Měl bych se přestat dívat na filmy od pana Audiarda. Vraťme se k rybám.

1

My, obyčejní rybáři, si rádi vyhrajeme s naší moukou a ostatní návnadou, abychom zmařili legendární nedůvěru našich milovaných kaprů. Nevybočím z pravidel, jelikož jsme všichni již někdy zkusili najít perfektní recept (sladká utopie), přidám skvělý návod.

Přidávání oleje do method mixu
Přidávání oleje do method mixu

Proto jsem se opřel do tekutých látek, abych zvětšil objem a vylepšil mé návnady. Tak jsem se začal ucházet o oleje, a to pro jejich praktičnost, snadné použití a především také pro jejich mechanické vlastnosti. Ale předtím se vrátíme do školních lavic a k základům olejů.

Boosterované pop-ups
Boosterované pop-ups

Wikipedie je tvým přítelem

Olej je ve své podstatě mastná látka, která se v tekutém stavu a při pokojové teplotě nemísí s vodou. Pro ty, komu se chce číst další řádky, v tomto výkladu shrnuji poznatky o jednoduchosti používání olejů.

6

PVA Friendly značí, že olej nerozpouští PVA materiály
PVA Friendly značí, že olej nerozpouští PVA materiály

Proto, aby návnada nabyla na objemu, zvolil jsem jako tekutou přísadu oleje. Ty se díky rozdílné hustotě nemísí s vodou. To se může zdát zvláštní, ale hraje to významnou roli v mém rybaření. Mluvil jsem o „značení“ místa. Oleje umožnují značkování místa i záseku a především lákají ryby díky vůním, které vydávají.

5

Další výhodou olejů je, že jsou skvělými ukazateli. S přesností vám ukážou, kde chytat. V mých očích je dost důležité, že můžete postřehnout, jestli se ryby na místě krmí. Komponenty vnadidla vyplavou na povrch, když se ryba krmí u dna, což se jeví jako prstence na povrchu.

4

Nepoužívat jakýkoliv olej

Nebudu vypisovat seznam olejů, které jsou dostupné na trhu. Uvedu pouze ty, které během roku používám a také to, jakým způsobem. Ve stručnosti, existují dvě kategorie olejů: rostlinné (např. olej z konopného semínka) a živočišné (např. tuňákový). Jejich použití zvyšuje atraktivitu mých návnad a především vytvoří na místě čichové „halo“.

8

Oleje mají tendenci působit ve všech vrstvách vody jak horizontálně, tak vertikálně. Co bychom chtěli více, jednodušeji už to nejde, ne? Dám vám konkrétní příklad: Když chytám touto metodou, navlhčím vnadící směs a přidám 2 až 3 zátky oleje. Zvýším tak atraktivitu návnady.

Přichystáno k nahození
Přichystáno k nahození

16

Ale oleje nejsou určené jen výhradně do vnadidel a jiných mouček. Používám je i do krmných směsí. Neváhám přidat krilový nebo tuňákový olej do směsi konopných semínek s drcenými tygřími ořechy a sladkou kukuřicí. Díky této kombinaci mám nejlepší úlovky na hodně loveném jezeře v mé oblasti, zatímco mí „sousedé“ mají stejnou vnadící směs. Jistě to nevysvětluje všechno, ale osobně v to věřím.

10

Dobrá rada: Při zimním rybaření používám oleje, které se speciálně upraví, aby při nízkých teplotách neztuhly. Takových speciálních olejů je několik druhů a dělají svoji práci.

12

K dispozici je dnes velké množství různých typů olejů
K dispozici je dnes velké množství různých typů olejů

Můžeš je používat i jako booster

Další výhodou olejů je to, že přidají vůni vašim nástrahám. Můj způsob úpravy se liší od ostatních rybářů. Návnadu nechám totiž namočenou v malé lahvičce naplněné oleji. A také některé pop-ups a kuličky se vykoupou v oleji předtím, než jdou do vody.

11

Nasytí se až k jádru vábidly obsaženými v olejích a začínají působit hned, co se dostanou do vody, a to po docela dlouhou dobu. To jsou moje oblíbené zimní nástrahy, když rybařím na jeden háček (single hook bait) nebo se rozhodnu chytat na bahnitých dnech a chci udolat jeho páchnoucí efekt.

13

V létě, když rybařím metodou zig-rig, namáčím kousky pěny nebo plastu do nádoby naplněné olejem. Fungují pak na způsob houby a můžu si dovolit chytat bonusové ryby.

Pelety navíc zvýrazněné olejem
Pelety navíc zvýrazněné olejem

17

Dobrá rada: Když používám rozpustné sáčky, občas naliju několik milimetrů oleje rovnou do sáčku na pevnou směs anebo přidám olej injekční stříkačkou do stlačeného sáčku. Když se sáček roztrhne, částečky oleje se chovají jinak než pevná směs, a to vzhledem k jejich hustotě, která se liší od hustoty vody. Tak máme ve hře dva způsoby lákání, já tomu říkám utváření „vnadícího pilíře“.

7

Tak málo stačí k úspěchu. Vidíte, že můj způsob používání olejů v rybaření je ten nejjednodušší. Nechci si hrát na žádného garážového alchymistu, jen využívám mechanických vlastností jednotlivých druhů olejů. K tomu tu správnou motivaci a zvládnete to.

Dauchy David

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

1 KOMENTÁŘ

  1. Jen bych opravil informaci o mísitelnosti látek.
    V článku je věta o olejích: „Ty se díky rozdílné hustotě nemísí s vodou.“ – ono to není o hustotě ale o povrchovém napětí látek, vytvářeném jejich molekulární a krystalickou strukturou povrchu.Jde o fyzikální obor fázových rozhraní.

Chcete-li, můžete přidat komentář:

Odešlete prosím svůj komentář!
Zadejte prosím své jméno