Úvod Články Príjemné prekvapenie

Príjemné prekvapenie

864
0

Leto sa pomaly končí a ja mám práve dovolenku. Rozmýšľal som ako inak, nad rybačkou. Vlastne nebolo nad čím rozmýšľať. Počasie ideálne, času na rozdávanie napriek dovolenke toľko až nie je, ale rozhodnutie pevné… ryby. Po telefonáte s kamarátom Milanom už bolo všetko jasné. Nakoľko náš veľtok Dunaj, ktorý tečie neďaleko od miesta, kde bývam sužovali záplavy, tak sme sa rozhodli navštíviť miestne súkromné jazero. Je to pomerne malá voda – cca 6 ha, ale napriek tomu disponuje osádkou krásnych, zdravých, ale najmä silných kaprov a amurov. Jazero je bývalé ťažisko štrku.

5

Všetci, ktorí chytali v podobných jazerách, vedia, čo to obnáša. Ťažký členitý reliéf dna, ktoré sa miestami zvažuje až do 14 metrovej hĺbky. Ale napriek tomu je to jazero krásne s kryštálovo čistou vodou a s viditeľnosťou cca 8 metrov v letnom období. Miestny velikáni sú si vedomí toho, že viditeľnosť je výhoda väčšinou na ich strane, ale ani my nie sme v nejakej vyslovenej nevýhode. Otázka je len tá, že ako dokážeme naložiť s našimi možnosťami a ako využijeme svoje schopnosti vo svoj prospech.

Ale poďme pekne po poriadku. Po už spomínanom telefonáte som si začal v duchu pripravovať taktiku. Balenie vecí na raňajší odchod na ryby mi išlo od ruky, lebo v hlave mi blúdilo množstvo myšlienok – aké nástrahy zvoliť, ako ich prezentovať a hlavne aké lovné miesto si vybrať. Po dobalení a príprave na ráno som už nechal ryby rybami a rozhodol som sa, že to akú taktiku a miesto si zvolím nechám až na čas po príchode k vode. S takýmito myšlienkami som aj zaspal. Ráno po srdcervúcom vyzváňaní budíka skáčem s postele. Doma nechávam manželku a malého synčeka a spolu s kamarátom Milanom sa stretávame pri mojom aute a vyrážame na ryby.

1

Po nedlhej ceste autom prichádzame k vode. Práve sa rozvidnieva a po krátkom rozhovore so správcom začíname vybaľovať. Miesto zvolené – výberové konanie vyhral poloostrov, ktorý mi už v minulosti priniesol množstvo úspechov. Milan sa rozhodol pre záliv neďaleko môjho miesta. Po vybalení a prichystaní všetkého dôležitého prichádza moje rozhodnutie čo pod háčik. Nakoľko sa na tomto jazere chytá na tri prúty, nemali sme až tak ťažkú robotu.

2

Vsadili sme, ako vždy na naše LK baits. Na prvú udicu som nastražil môj najobľúbenejší Nutric Acid Fresh, na druhú N.H.D.C. compot s ananásovou popkou a pre tretiu udicu ostáva Caviar&fruits, tak isto v prevedení Fresh. Milan bol kreatívnejší, na všetky tri udice dal Black protein, len v rôznych variáciách a kombináciách. Je to pre neho nástraha, ktorej maximálne dôveruje a nedá na ňu dopustiť. Konečne nahadzujeme. Ako som už spomínal, zvolil som si poloostrov, z ktorého dohodím na všetky mnou zvolené miesta. Takže vyvážanie nie je potrebné. Milan je na tom tak isto.

Po zakŕmení lovných miest lopatkou a kobrou si sadám do kresla a idem raňajkovať. Tak ako aj ja, tak aj táto voda je dosť hladná. Ryby sú tu neskutočne žravé a preto cca 10 kg partiklu s boilies pre ne nie je problém povysávať behom pár hodín. A keď sa dostavia na kŕmne miesta amury, tak čas sa ráta v minútach.

4

Aby som ešte nezabudol na montáže. Dnes som vsadil na úplnú klasiku. Háčik veľkosti 6, pletenka 25 lb v kamuflážnom prevedení a záťaž 80 g – v šedej farbe. Pri tej šedej farbe sa trošku pristavím. Na tejto vode je to veľmi dôležité kvôli viditeľnosti. Ako náhle by sa na koncovej montáži vyskytlo niečo pre tunajšie ryby rušivé, celý deň by ste presedeli bez záberu.

Niekedy namiesto olova používam aj dunajské kamene a pletenku nahrádzam fluokarbónom. Ale to až keď nemám záber napr. celé doobedie. Všetko je zostavené najjednoduhšie ako sa len dá. Žiadne vlasové rovnátka ani iné doplnky, len stará klasika. Prúty sú uložené pohodlne v stojane, ja v kresle a takto spoločne čakáme na záber.

3

Asi po dvoch hodinách čakania po nahodení zaznamenávam prvý záber. Ozvala sa udica s N.H.D.C. Asi po polhodinovom boji strácam statného amura pred podobraním pri brehu. Ryby sú tu neskutočne silné a bojovné, ale aspoň som ho videl. Tipujem mu niečo cez 20 kg.

Nahnevaný a sklamaný opäť nahadzujem a zároveň prikrmujem. Ale už len boiliesom a peletami – kvôli selekcií. Do obeda sa nič nedeje. Pri mojom pokuse o dokŕmenie sa zrazu ozýva prút s Nutric Acid a asi po 15 minútovom boji zdolávam lysca o váhe 14,65 kg a dĺžke 89 cm. Teraz už spokojnejší a rozradostenejší po nahodení a dokŕmení sadám do kresla.

Ani si nestačím riadne sadnúť a po 10 minútach sa ozýva tretí prút, na ktorom mám nastražený Caviar&fruit. Zasekávam. Po zhruba identickom zdolávaní podoberám opäť lysca. Tentoraz o váhe 13,56 kg a dĺžke 86 cm. Po zdokumentovaní a pustení opäť nahadzujem. Tentoraz som už nedokrmoval.

6

Slnko je akurát nad našimi hlavami, keď sa ozve aj Milanov Black protein. No žiaľ neúspešne. Ryba uniká po cca 20 minútovom boji a my len tipujeme, čo to mohlo byť. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou amur. Do konca lovu, ktorý ukončujeme predvečerom, sa už nič neudialo. Nemali sme ani záber, ale smutný nie sme. Bol to krásny deň na krásnom jazere a vďaka skvelým nástrahám z kuchyne LK Baits máme o niekoľko príjemných zážitkov viac. Už sa teším, kedy sa s nimi opäť vypravím na túto skvelú vodu a aj na môj obľúbený a ničím nenahraditeľný Dunaj…

S pozdravom
Norbert Burza

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: