Úvod Články Príprava na sezónu

Príprava na sezónu

6 706
0

Jar je v pokročilom stave a nám kaprárom už nečakane klope na dvere nová sezóna. Aj keď už mnohí z nás okúsili prvé tohtoročné zábery, ostatným nezostáva iné, len nedočkavo čakať a prirpavovať svoj arsenál. O príprave na nadchádzajúcu sezónu by sa dalo napísať nespočetne veľa riadkov, no v tomto článku vám priblížim iba časť mojej prípavy, a to prípravu boilies.

Myslím, že je to zbytočné písať, no na začiatku by som chcel pripomenúť, že pred sezónou si boilies pripravujem najmä preto, lebo počas samotnej hlavnej sezóny je času veľmi málo a radšej premením všetok voľný čas na lov, ako na dlhé hodiny strávené v „kuchyni“.

Takže reč bude o množstve, veľkostiach, technike, s ktorou sa dá veľa času ušetriť a taktiež o nejakých tých radách. Ako som už spomenul, v dnešnej dobe je čas pre rybárov asi to najdôležitejšie, a preto aj ja sa snažím každú moju voľnú minútku využiť. Množstvo boilies záleží od toho, koľko sa ho hodláme najmä v počiatočných fázach sezóny skŕmiť, od voľného miesta v mrazáku a našeho odhodlania. Pred sezónou si každoročne pripravým cca. 10-15kg boilies (pre niekoho je to veľa, pre niekoho málo, no ja patrím k víkendovým kaprárom a tak na prvé 3 mesiace mi to postačuje). Keď si to všetko prepočítate, môže sa Vám zdať, že toto množstvo je nepostačujúce, no popri domácich boilies používam aj komerčné. Chcel by som sa taktiež trocha zmieniť o veľkosti. Veľkosť domácich boilies volím zväčša 0,16-0,18mm, pretože s týmto boiliesami zväčša kŕmim a lovím na komerčné. Toto je zasa vec, ktorá je u každého individuálna a je taktiež dobré loviť aj na tieto boilies. Ak si pripravujem aj boilies pre samotný lov, väčšinou tieto guličky viac aromatizujem, dlhšie varím a taktiež dlhšie suším. Nebýva to však pravidlo, že lovné boilies musí byť naj….

boilies

Pre lepšie odlíšenie, lovné boilies uskladňujem v mrazáku v nádobách, ktoré môžem po nespotrebovaní všetkých guličiek naspäť vrátiť do mrazáka. Boilies, ktoré používam na kŕmenie uskladňujem taktiež v mrazáku, no keďže ide o väčšie množstvo balím ich do sáčkov z tvrdšieho PVC alebo do priedušných vriec. Do samotného sáčku ešte vkladám vizitku, na ktorú si zapisujem hmotnosť, arómu, dátum výroby a poprípade aj priemer. Väčšie množstvo boilies si však vyžaduje aj väčšiu zručnosť a preto pre skrátenie času strávenom v kuchyni je potrebné si prácu vhodne rozdeliť. Ja boilies pripravujem asi tak, že za týždeň si každý večer spravím asi 2-3kg boilies a potom ich postupne uskladňujem. Je to možno aj trocha zdĺhavé, no inú možnosť nemám. Najvhodenjšie by bolo spraviť v jeden deň 5-10kg boilies, no to by trvalo jednému „varičovi“ ozaj dlho. Ak máme možnosť pomoci v podobe kamoša alebo parťáka je vhodnejšie si prácu rozdeliť a sfúknuť to za približne rovnaký čas ako pri polovičnom množstve boilies. Keďže takého parťáka, ktorý by so mnou boilies robil nemám, tak pracujem pomaly, ale isto. Postup výroby popisovať nebudem, pretože sa ho dočítate v každej poriadnej kaprárskej knihe a aj tak ho väčšina z vás pozná.

A čo na záver? Možno, že som vám týmto článkom usmernil vaše taktiky na tohtoročnú sezónu alebo som vám nejako pomohol, no určite sa medzi vami nájdu takí, ktorí takýto systém prípravy na nastávajúcu sezónu odsudzujú alebo nepraktizujú, pretože majú ešte lepší a praktickejší. Bol by som veľmi rád, ak by vám čo najviac pomohol tento môj článok a v prípade, že viete o nejakej lepšej príprave, dúfam, že sa mi buď ozvete alebo ju zachytíte na papier a zverejníte na našom webe.

Tento a další články naleznete také na www.robicarp.szm.sk.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: