Úvod Články Prosondování a příprava vybraného místa

Prosondování a příprava vybraného místa

2 016
0

Jak jsem se zmínil v předchozím článku zveřejněném v MK, na který bych rád navázal tím dnešním, nejdůležitější činností před zahájením lovu je pro mne prosondování (dokumentace) a příprava vybraného místa. Rád navštěvuji místa dlouhodobě – mám tak dobrou možnost poznat chování, způsob braní, pohyb ryb a další činnosti kaprů a to v různých ročních obdobích.

Když už jsem si místo vybral a získal o něm podrobné informace, nezbývá než jej důkladně prosondovat a hlavně pozorovat. Mějte na paměti, že i na ta nejvíce navštěvovaná a frekventovaná místa odněkud kapři vyjíždějí, někudy proplouvají a touto cestou také rádi něco sezobnou, popřípadě tam mají místo, kde se pravidelně zdrží a nabaští se. Tyto cesty – místa, kde se krmí, využívá podle mých zkušeností více ryb, o které stojíme a to ať již samotářů, popřípadě menších hejn větších jedinců. Velké ryby musejí spořádat řádnou porci potravy, a proto jsou nuceny migrovat. Málo které místo nabídne rybám rozmanitou potravu, kterou nutně k životu potřebují. Doby, počet a místa záběrů mi často prozradí, o jaký pohyb ryb se jedná, odkud najíždějí. Jde o samotné ryby, hejno?

1

Zjištění poměrů

Po prvotním prosondování a pozorování při hledání místa k lovu přichází na pořad co nejdetailnější zjištění poměrů, které pod vodou panují. Markerovací pruty musejí odvézt dobrou práci a vy si vše pečlivě zaznamenejte. O způsobech a technice markerování je myslím zbytečné se šířeji rozepisovat.

Důležitější než hloubky je pro mě ale struktura dna. Z mých dřívějších zkušeností plyne, že jsem na nejvýše položených místech lavic nachytal nejvíce menších ryb. Pokud bych si chtěl zachytat, volil bych pro nához tato místa. Raději se však zaměřuji na jeden dva záběry za krátkodobou vycházku, které stojí za to.

2

Pokud na lavici narazím, důkladně si zmapuji její okolí minimálně v okruhu do 50 m. Ryby na ní odněkud najíždějí, někudy ji opouštějí. Ty velké se zdržují, nebo proplouvají v jejím okolí. Dobrými místy jsou úpatí lavic, popřípadě místa vzdálenější s dobrou strukturou dna a potřebným klidem.

První návštěva místa bývá nervózní a plná očekávání, často jdu na místo jen nepatrně předkrmené, nebo zcela bez předkrmení. Vezmu si oblíbené druhy boilies s ohledem na roční dobu a zkouším reakce ryb. Když takto udělám záběry, podle velikosti ulovených ryb, typu boilies a obsádky na dané vodě se rozhodnu pro další postup.

3

Štěrkovna

Například uvedu zkušenost ze štěrkovny, která mě v sezóně před třemi lety královsky obdařila. Našel jsem si místo, o kterém jsem byl přesvědčen, že tudy ryby migrují. Přes tvrzení místních „znalců“, že každá z místních velkých ryb se chytá jen v určitých částech jezera, jsem se začal místu věnovat. Byla tam poměrně jednotvárná hloubka, žádné vázky (nerad chytám v blízkosti vázek), tvrdší dno s přechody jílovitého až mírně bahnitého. V poměrně blízké vzdálenosti jsem našel tvrdou „cestu“, širokou cca 2 – 3 m a dlouhou cca 20 m, která směřovala přede mnou napříč. Byly na ní různé velikosti kamenů, dřevěných zbytků, no prostě super. Když jsem na háčku při několika zkušebních náhozech vytáhl drobné mušličky, bylo rozhodnuto.

4

V té době jsem chytal na komerční boilies, které bylo „hnáno“ hlavně atraktory. Na krátkodobé chytání pro různá místa bylo dobré, ale pro dlouhodobé použití špatné. To se brzy projevilo v počtu záběrů, které klesaly souběžně s velikostí ryb.

Nastala rychlá změna – nasadil jsem dobře poskládanou vlastní směs a pouze práškové atraktanty v rozumném množství. Do nástrah na mrtvější období jsem dal minimum směsi esence a esenciálního oleje – to je nepřekonané na velké ryby. Rád používám různě tvrdé nástrahy o různých velikostech s různou skladbou atraktantů.

5

A začalo to – místo vydalo během jara a léta neuvěřitelný počet ryb do 15 kg, mnoho ryb 15-20 kg, jednu nad 22 kg, na prutě jsem měl dalších 5 ryb, které by atakovaly hranici 20-25 kg, o které jsem přišel. To vše s minimem kvalitního krmení a trochou změn v chování, vnadění, tvaru nástrah i části návnad a prezentaci. I když je tato štěrkovna pod poměrně velkým rybářským tlakem, na mém místě ještě nikdo nelovil. Díky lidská lenosti…

7

Hotovky

Od loňské sezóny chytám opět na komerčně vyráběné boilies. Vzhledem k vážné nemoci, která mne přepadla, nemám na ryby tolik času a hlavně možností trávit u vody tolik času, jak jsem býval zvyklý. Stejně tak mi nezbývá času na přípravu nástrah a návnad. Můžu jen na krátké návštěvy a děkuji tímto mnohokráte klukům z Nash týmu ČR, kteří mi vytvořili velmi dobré podmínky a možnosti pro používání skvělých produktů této firmy. Musíte věřit tomu, co děláte, na co lovíte – a nebát se zkoušet.

6

Díky tomu, že si každou vycházku písemně dokumentuji – počasí, tlak, jak bylo místo připravováno, jaké jsem použil systémy, návazce, návnady a nástrahy, způsob záběrů, velikost ryb, jejich chování, pohyb a tak dále, můžu vše rychle vyhodnotit a reagovat.

13

Pokud při první vycházce bez přípravy docílím záběrů – podle velikosti ryb, toho jaké boilies jim chutnalo a jaká velikost, podle toho pokračuji dál v pravidelném prokrmování místa. Stačí dvakrát v týdnu dlouhodobě, popřípadě týden před lovem ob den. Když nedocílím záběru, začnu s přípravou místa.

8

První volba padá na druh a množství krmení, které budu používat a způsob jeho prezentace – to souvisí i s obsádkou daného revíru. Mám rád partikly – a to jejich směsi. Jedna je nepřekonatelná, přišel jsem na ni náhodou a nenabízí ji žádná firma zaměřená na návnady pro kapry. Správně fermentované partikly kapři milují snad na všech revírech. Je pravda, že tato návnada přiláká na místo hodně malých ryb, ale jejich krmení nenechá v klidu i ty větší a velké, a protože jsou kapři tvorové hodně zvědaví a žraví, přijedou se podívat, co že se to na místě děje. Jde o to, aby po hodech menších ryb našli na místě něco dobrého i ty velké.

9

K partiklům přidám několik druhů boilies v různých velikostech a tvrdosti. Množství krmení a druh boilies záleží na ročním období, obsádce ryb a jejich velikosti. Jiné množství a druh použiji na jaře před třením a po tření, jiné v letním období, na pozdní podzim a v zimě, na stojaté vodě, na řece.

10

Tento způsob volím na první týden – nekrmím každý den, stačí ob den. Dobu krmení volím podle možností, kdy budu lovit. Zkoušeli jste si zjistit, za jak dlouho na kterou nástrahu kapři na daném revíru reagují? Zkuste to, ušetří vám to spoustu času.

11

Po prvním týdnu přípravy zkouším lovit co nejčastěji a na místě trávím co nejvíce času, aby mi ryby prozradily, kdy se na místě ukáží, kdy se krmí a tak dále. Měním místa náhozů, věřte, že někdy stačí posunout nástrahu o metr až dva a výsledky jsou překvapující. Vše si opět zapisuji a vyhodnocuji, aby byly mé další návštěvy co nejúspěšnější.

12

Příklad

Pro příklad uvedu jednu zkušenost, která s tímto úzce souvisí v závislosti na množství atraktorů, které návnady a nástrahy vylučují. Když mě před cca 16 lety – jujda to nám ty roky letí, pozval kamarád, jestli nechci do Maďarska na jezero Gyekenyes, tenkráte málo navštěvované a krásné, hodně rychle jsem kývnul. Tato rozlehlá štěrkovna lákala.

14

Chytalo se tam na velké nástrahy a velké ryby. Bylo málo záběrů, ale ryby prý stály za to – to byly informace, které mi poskytl. Kdo v té době znal úžasnou směs BFM – big fish mix, co by volil jiného. Po krátkém zvážení co a jak, mám jasno. Pojedu s malými nástrahami, u kterých si pohlídám jejich atraktivitu – tak, aby budily dojem, že jsou ve vodě různě dlouhou dobu a jako přídavek pelety na stejném základě.

16

Koupil jsem 5 kg hotových boilies 15 mm BFM – Caviar and Black Peper, několik kg směsy BFM k vlastní výrobě a rychle jsem je nakoulel, aby boilies stačilo pořádně vyschnout. Vyrobil jsem si několik kilogramů 14mm boilies s třetinovou dávkou atraktorů oproti kupovanému, několik kilogramů 18mm s poloviční dávkou atraktorů, oba druhy řádně vysušené – tvrdé jako kámen.

15

Při příjezdu a výběru místa jsem byl spokojený, byli jsme ve velké zátoce, do které ústila další menší zátoka. Zabírám místo u zúžení do malé zátoky, umístím bójky, lehce prokrmím směsí hotových a vyrobených boilies. Jako nástrahu volím 14mm boilies. Za první noc mám tři záběry, podobný scénář měly další dny i noci. Při další návštěvě jezera na jiném místě jsem zvolil podobnou taktiku, se stejnými výsledky v počtu záběrů. Na tuto vodu to tenkrát byly nevídané výsledky.

17

Když návnady pravidelně a v přiměřeném množství doplňujete, je tato strategie skvělá, zajistí vám stále nějaké krmení na lovném místě a kaprům tím vytváříte stálý a pomalu mizející zdroj potravy. Samozřejmě jsou období, kdy se můžete snažit, jak chcete, a záběr nepřijde, ryby jsou zaměřené na pouze určitý druh potravy a my nevíme na jaký. Mohou to být nevyhovující povětrnostní podmínky, období, kdy se nekrmí – i když Rod Hutchinson říkal: „Vždy se nějaký kapr někde krmí…“

Ivan Hroník

Tento článek byl publikován v tištěném magazínu Kapr. Další zajímavé články naleznete i na www.kajman.cz.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: