Zmes na rýchlu atraktivitu a rozbehnutie miesta je možné pripraviť komplexne, z viacerých zložiek. Jednotlivé mäsové zložky pritom kombinujú klasické produkty pre rybárov spolu s ingredienciami naturálneho základu.
Viacero prísad, ktoré nie sú prekombinované ale práve naopak, predstavujú premyslené zloženie. Každá súčasť plní určitú funkciu, ktorú od výsledného mixu vyžadujem.
Method mix mäsového, resp. rybacieho základu. Už v samotnom method mixe sú obsiahnuté aj hrubšie častice.
Do suchého Method mixu pridám pelety. Rád používam kombináciu peliet. V tomto prípade je to kombinácia príchutí a aj veľkostí. Čo sa príchutí týka, tak je na každom akú arómu zvolí. Keďže ide o mäsový mix, použil som pelety losos a makrela. Rôzne veľkosti peliet používam z dôvodu, že každý rozmer pelety sa bude správať inak. Logicky menšie pelety sa budú rýchlejšie rozpúšťať a na dno budú klesať pomalšie. Väčšie pelety zase majú dlhšiu dobu rozpustnosti a na dno klesnú takmer okamžite. A presne túto rôznorodosť vyžadujem.
Pri peletách zároveň musíme brať do úvahy, že v závislosti od toho ako dlhu sú v mixe, sa ich doba rozpadu sa skracuje. Ak napr. 4 mm peletky dáme do mixu, s ktorým ihneď budeme kŕmiť, tak peletky budú na hladinu dopadať ešte relatívne v celku a až vo vode sa začnú rozpúšťať. Pokiaľ si ale mix vytvoríme pred lovom, resp. necháme ho niekoľko hodín odstáť, tak malé peletky sa nám rozpustia už v samotnom mixe a vznikne nám z nich kašovitá hmota. Je už na každom ako chcem pelety použiť, dôležité je však myslieť na ich dobu rozpustnosti.
Ďalšia zložka je prirodzená potrava. Záleží na každom rybárovi čo konkrétne si zvolí. Mojím odporúčaním je zájsť si do najbližšej akvaristiky vo vašom okolí a obzrieť sa čo všetko je v ponuke. Budete prekvapení, akú potravu či už v sušenej, mrazenej alebo živej podobe, nájdete. Stačí sa len nechať inšpirovať aktuálnou ponukou. V mojom prípade som zvolil (zľava) sušené krevety, sušený gamarus a sušenú patentku.
Keďže sa jedná o vysušené zložky, musíte brať do úvahy ako sa budú vo vode správať. Ak ich totiž priamo vhodíme do vody, tak budú plávať. Preto ak ich chcem kŕmiť na dno, je potrebné ich zapariť horúcou vodou. Časť z nich môžeme odobrať a dať ich do mixu sušené. Po vhodení do vody tak budeme mať časť tejto prírodnej potravy, ktorá bude klesať ku dnu a časť sa bude vznášať ku kladine. Opäť tým maximálne využijeme vlastnosti použitého kŕmenia pre náš prospech.
Výsledný suchý mix pozostávajúci z Method mixu, 4 mm a 12 mm peliet v dvoch príchutiach a zo sušenej prírodnej potravy.
Suchú zmes navlhčím vodou z jazera a až následne pridám tekuté ochucovadlá. V tomto prípade som zvolil patentkový extrakt, čo vhodne doplní už použité prírodné zložky.
Pridanie tekutého extraktu do už navlhčenej zmesi umožní rovnomernejšie premiešanie.
Výsledný mix je kašovitej konzistencie, je veľmi „živý“ a pozostáva z rôznorodých zložiek, ktoré sa vo vode budú odlišne správať.
Mix budem zakrmovať pomocou kŕmnej rakety. Môžem tak jednu až dve rakety nahadzovať v pravidelných intervaloch. Lovné miesto tým bude neustále aktívne. Intenzitu kŕmenia následne upravím podľa záberov.
Po dopade na hladinu začnú väčšie pelety klesať na dno, menšie pelety budú pomaličky klesať a zaplnia tak celý stĺpec. Krevety, gammarus a patentka budú z časti klesať na dno a z časti sa budú držať na hladine. Použitý method mix a tekutý extrakt tomu všetkému dodajú silný chuťový a vizuálny signál.
Raketový štart. Slovná hračka neznamenajúca len to, že používam kŕmnu raketu, ale predovšetkým je vyjadrením rýchlosti predstavenej kŕmnej metódy. Viac zložkový mäsový mix je možné použiť už s ľubovoľne zvolenou nástrahou a to či už na dno, pop up, pri love na boilies alebo aj na feeder a zig rig. Prajem každému hneď najbližšie „raketový“ štart.
Miroslav Fečko