Počas krátkych rybačiek, v priebehu víkendového lovu a hlavne po príchode k vode chcem na kŕmne miesto dostať silný potravinový signál. Okrem atraktívnych nástrah sa snažím kaprov zaujať aj kŕmením. Kŕmenie môže pozostávať z rôznych ingrediencií a môžeme ho aplikovať rôznymi metódami. Rýchle rybačky, budú ale u väčšiny rybárov spojené s chytaním bez použitia člna. Spoliehať sa teda môžeme na kŕmne rakety typu Crash Ball – pomocou, ktorej vieme na kŕmne miesto dopraviť akýkoľvek typ návnady. Použitie rakety spolu s dobrým mixom vnadenia nám tak môžu dopomôcť k „raketovému“ štartu rybačky. Poďme sa detailnejšie pozrieť na to, ako si zostavíte sladký mix do Vašej Crash Ball.
Mix môže byť viac zložkový, alebo aj jednoduchý. V tomto prípade potrebujeme iba Method mix, boilies a booster. Tri zložky, ktorých správna kombinácia vyústi do veľmi atraktívneho kŕmneho mixu.
Method mix alebo kŕmitková zmes sladkej príchute. Samotná zmes je hrubšieho zloženia a obsahuje aj drobné ovocné peletky. Osobne preferujem zmesi hrubšej štruktúry, ktoré obsahujú rôzne prísady uvoľňujúce sa do vodného stĺpca.
Do suchého Method mixu pridám nadrvené boilies. Crushu s boiliesom otočím iba niekoľko krát a tým docielim hrubšie nadrvené boilies. Nechcem aby z boiliesu bol úplne jemný prášok, ale naopak aby kúsky boiliesu po nakŕmení padali na dno a predstavovali tak stále viditeľné sústa pre kaprov. Jemnejšie nadrvíme boilies viacnásobným otáčaním Crushy a môžeme ho použiť napr. do PVA.
Method mix spolu s nadrveným boilies navlhčím vodou z jazera. Pridám viac vody, nakoľko mojim cieľom nie je spracovávať kŕmne gule, ale vytvoriť kašu. Po navlhčení vodou pridám booster.
Osobne považujem za vhodnejšie pridávať booster už do navlhčenej zmesi, nakoľko sa tak tekutý booster lepšie a rovnomernejšie rozmieša. Ak by sme totiž pridali booster do suchej zmesi, tak na miestach, kde sme ho naliali, by sa nám vytvorily hrudky. V týchto hrudkách by sa tekutý booster naviazal na method mix a docieliť rovnomerné premiešanie by bolo veľmi zložité a pracné.
Výsledná zmes je kašovitej konzistencie, ktorá je o niečo vlhšia ako zmes pre prípravu kŕmnych gúľ. Z tejto zmesi gule nevytvoríme, ale to ani nebolo našim cieľom. Kŕmne gule začínajú pôsobiť po dopade na dno. Mojou snahou je ale už po dopade na vodnú hladinu vytvoriť taký signál, ktorý ryby ihneď zaujme. Nemusíme síce hneď zaujať kaprov, nakoľko biela ryba bude pravdepodobne prvá na takto nakŕmenom mieste. Verím, že ale po bielej rybe bude hneď nasledovať kapor.
Po dopade na hladinu vytvoríme atraktívny mrak. Keďže sme do zmesi pridali aj nadrvené boilies, tak tie po dopade budú postupne klesať na dno. Atraktívny mrak, zakalená hladina, častice krmiva vznášajúce sa v stĺpci a nadrvené boilies na dne. Docielime tak čo najrýchlejšie naštartovanie lovného miesta.
Po úvodnom nakŕmení ďalej podľa potreby dokrmujem už len celým a nadrveným boiliesom. Opäť to môžeme robiť z člna, alebo pomocou kŕmnej rakety. Pokiaľ však ale nechytám na veľkú vzdialenosť a viem kŕmnu raketu bezpečne dohodiť na miesto, preferujem použitie Crash Ball.
Raketový štart. Slovná hračka neznamenajúca len to, že používam kŕmnu raketu, ale predovšetkým je vyjadrením rýchlosti predstavenej kŕmnej metódy. Sladký mix je možné použiť už s ľubovoľne zvolenou nástrahou a to či už na dno, pop up, pri love na boilies alebo aj na feeder, prípadne aj pri love na zig rig.
Aj takýto jednoduchý trojzložkový mix vám zaručene dopomôže k želanému úspechu. Prajem každému z vás hneď najbližšie „raketový“ štart.
Miroslav Fečko