Úvod Články Retro lovy I.

Retro lovy I.

1 977
2

Vždy, když jsem zavzpomínal na dětství, tedy na dobu, kdy jsem se šoural podél řeky Labe a obdivoval zdejší ikony rybařiny, nemůžou se mi nevybavit dvě postavičky, které se mi hluboko vryly do paměti. Vždy mi z HD, který nosím v té kouli na krku, vyvstanou asi nejvíce. Jednalo se o dva lovce z absolutně staré školy, pana Lapáčka a Pacáka. To byla řeka ještě řekou, měla své náhony a svá živá ramena, které nesmyslná povodňová opatření navždy smazala z mapy světa.

Na jednom z těch vtoků tato dvojička ještě za použití poctivých bambusáků a koleček dnes a denně krotila štiky, okouny, kapry, cejny, perlíny a plotice, tedy hlavní obsádku našeho úseku. Vydržel jsem se na ně dívat celé hodiny a poslouchat jejich věčné hádky. Ti dva se tak nesnášeli, až se milovali.

1

Co bylo však neoddiskutovatelné, byl fakt, že jejich úlovky byly díky absolutní znalosti řeky nadstandartní. Zejména dravci v tom počtu na dnešní obsádku toku impozantní. Dominoval u nich lov štiky na vyvěšenou, na nastraženého velkého hrouzka, kterých v té době bylo v Labi a náhonech nespočetně a dnes již vymizel. Chytali s navlečenou „kačenou“ na vlasci asi ze zátky od hrdla demižónu a natřenou na vrchu žlutou barvou, která pravděpodobně zbyla z nátěru plůtku předzahrádky.

Lov kapra a bílé ryby s husím brkem a nastraženou žížalou (ponejvíce rousnicí) byl spíše doplňkem. Nikdy jsem neviděl ani jednoho z nich krmit. Více se mi vybavuje, jak s tehdejší výbavou mistrně usazovali své nástrahy k potopeným větvím do míst, kde pohyb ryb přirozeně a instinktivně předpokládali.

Je jasné, že v té době ještě nebylo tolik rybářů a hlavně ryb v řece bylo mnohonásobně víc, ale však výbava oproti dnešním prutům ze superlehkých materiálů, navijáků s perfektně funkční brzdou a vlascům, co snesou na svůj průměr neskutečnou zátěž, je s tou historickou neporovnatelná.

2

Ti dva, i když už doba výrazně pokročila a byly už k mání pruty teleskopické, laminátové a navijáky TAP, Roen, MK, Stabil, se stále drželi své výbavy, které bezmezně věřili. V hlavě mi začala hlodat myšlenka, jaký by byl lov na tehdejší výbavu dnes. Jsem obecně velkým fanouškem retra a od začátku sleduji několik internetových diskusí na toto téma. Zaujala mě zejména diskuse týkající se retro lovu na jednom rybářském serveru.

Lidé se dnes zbavují opravdu nádherných kousků a tak jsem zainteresoval pár kamarádů a známých a počal se po stařičké výbavě pídit. V zimě se mi podařilo sehnat první plně funkční sestavičku dvoudílného štípaného bambusu s čtyřicet let starou Daiwičkou. Hlavně ten navijáček mě přivedl ke kontaktu na pana Herbu – důchodce, který ve volném čase vyrábí splávky ještě prastarou technikou a jeho výtvory lahodí oku snad každého milovníka starého náčiní.

Lehce nefunkční Daiwu zprovoznil kamarád Radek Krystýn do stavu plné funkce. Mohl jsem tak na náhon a malou pískovnu vyrazit za prvním dobrodružstvím. Světe div se, já se tedy nedivil… Rozdíl v počtu záběrů na pruty moderní a letité jsem nenašel, ale ten pocit u vody s tou sestavou byl fantastický.

3

Šel jsem tedy ještě dál a díky Peťkovi Salačovi se podařil luxusní úlovek na jedné z pražských burz. Ještě v originál futrálu zabalený třídílný Tokoz 1472 s dvěma výměnnými špičkami, s drobným poškozením jednoho očka, prakticky nechytaný. K sestavě patřil Tap Tokoz s červenou kličkou a nerezovým koncem a ten sestavu dozdobil. Proutek si vzal do parády znalec z nejpovolanějších, Honza Matoušek, který je ikonou dnešních „retrařů“ a uvedl jej do zcela funkčního stavu a možná ještě dál. Když totiž sestava dorazila zpět do mých rukou, vypadalo to, že právě vyšla z klíčové rybářské dílny minulosti.

Na lov s ní jsem se opravdu těšil asi nejvíc, a kde jinde by to mělo být než na toku Labe u stulíků lemujících okraj řeky a na propadlině s bohatým porostem. Jedním z prvních úlovků byl nádherný trofejní karas.

Lov byl samozřejmě zaměřen hlavně na nástrahy doby předešlé – žížaly, kukuřice, rohlík a pokud probíhal lov ze dna, ať již pomocí klasického „policajta“ nebo přehloubeného splávku, použil jsem hrách zapíchnutý do obloučku háčku. Jediné, co jsem modernizoval, bylo použití Konopáskových směsí, ať již řídkých na lov ve sloupci anebo krmných koulí s obsahem partiklu na vodách tekoucích s přídavkem boosterů na dochucení. Tak jsme rozšířili druhy ulovených ryb o kapry, cejny, plotice, perlíny, jelce a okouny.

4

Proutky fungovaly parádně a byla radost s nimi lovit a užívat si takových chvil u vody. To nadšení v dobrém nahlodalo i Machyho, který se mnou moje retro lovy občas sdílel. Bylo super sledovat, jak si lov tak mladý rybář se sestavou dědů užívá a nejen to… Stále platí, že v naší branži dominuje intuice a zapálení nad složením lovné sestavy.

V posledních dnech, kdy jsem dával dohromady toto sdělení se mi podařilo získat další kousek z dílny Tokoz – sestavu na přívlač skládající se z dvoudílného dvoumetrového jemného bambusáčku a k němu od Karla Tišiny funkčního Stabila. Už se tedy nezbývá než těšit na protažení plandavek a woblerů značky Ryna naším revírem…

Pavel „Bobrman“ Vohralík

Další fotografie k článku:

Komerční sdělení
HODNOCENÍ: 1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (6 hlasů, průměr: 4,33 z maxima 5 hvězdiček)
Loading...

2 KOMENTÁŘŮ

Chcete-li, můžete přidat komentář: