Úvod Montáže Richie Lofthouse: Kamufláž montáže

Richie Lofthouse: Kamufláž montáže

9 061
0

Maskování se při sestavování montáže někdy přehlíží. V mém pojetí rybařiny je to ale jedna z důležitých věcí. Podle mého názoru se pod pojem maskování může skrýt mnoho věcí. Výrobci oblečení dávají mnoho úsilí do toho, aby byl rybář na břehu pro ryby neviditelný. Vlasce jsou určeny hlavně k tomu, aby nám pomohly navést kapra do podběráku. Na konci vlasce nebo šňůry je ale montáž a já se snažím i ji volit podle situace, ve které lovím. Správně, použijte maskování i na montáž, můžete tím jen získat.

1

Za prvé se musíte naučit používat maskování podle toho, kde a jakým způsobem lovíte. Učením se zlepšíte své vyhlídky na budoucí úspěch. Průzkum dna před vámi vám dá představu, co by bylo nejlepší pro kamufláž.

Štěrk – ten lze nejsnadněji rozpoznat. Olovo buší do tvrdého podkladu, při jeho vedení cítíte, jak se dotýká tvrdého dna. Marker bude klouzat po dnu poměrně klidně, v závislosti na velikosti kamenů. Při navíjení budete cítit jemné chvění. Na olovu budou známky po styku s kamením, nebo bude lehce zdeformované.

Jíl – někdy je jíl velice tvrdý a bude se chovat jako štěrk, zejména, pokud se na něm kapři často krmí. Jindy je zase měkký a hladký, jeho přítomnost poznáte, podle toho, že zanechá na markeru stopy. Bude vypadat, jako byste jej napustili antukou.

Bahno – registrujete ho jako jemné dotyky, jak se olovo dotýká dna. Podle toho, jak je vysoká vrstva bahna, budete cítit jemný odpor při navíjení. Jemným potažením poznáte, jaká je asi vrstva bahna na dně. Jakmile se olovo z bahna uvolní, pocítíte, že klouže jak po másle (jak se říká). Takové místo je vhodné pro lov v chladnějším období, poskytuje totiž pro kapra přirozenou potravu. Nepříjemná věc je ale to, že taková místa příliš nevoní. Na druhou stranu mi ten odér pomůže, když nepříjemně voní, znamená to, že tam něco hnije a ryby se tomu místu budou vyhýbat. Ale když bahno není cítit, můžete nastražit patentky, je to jejich přirozené prostředí.

Řasy – nic není snadnější, než najít ve vodě řasy, často jsou vidět i na hladině. Horší je to u jiných rostlin, které rostou u dna a bez použití lodě je nemůžete odhalit. Nemusím ani připomínat, že se při prozkoumávání dna s markerem, rostlinstvo nahromadí kolem něj. Tady bude problém nalézt to správné místo bez plevelu. Je to ale ohromný zdroj potravy a správně nastražená montáž je pro kapra smrtelná kombinace. Při vedení markeru takovým prostředím, budete cítit velmi pomalé, nebo vůbec žádné klesání, celé to bude záležet na síle stonků rostlin. Jakmile uvíznete, budete pravděpodobně přitahovat masivní hromadu zelené hmoty.

2
Návazcové šňůrky jsou důležité pro každého kapraře. Doporučuji ujistit se před výpravou, že máte u sebe různé barevné varianty.

Doteď jsme mluvili o různých typech stojatých vod. Podle zjištěných skutečností můžete používat správné maskování. Například při lovu na štěrkovém dně budu užívat Safe Zone Gravel, protože dokonale kopírují dno. Přidání několika kousků tmelu navíc, pomůže na kterémkoli místě.

3
Přidáním plastové zátěže přitlačíme celou montáž ke dnu a víc ji skryjeme před zvědavým kaprem.

Fluorokarbon je velmi dobrá volba, ale na zarostlých vodách se pro mne stává noční můrou. Jelikož je těžký, a tak se potápí, a to mezi rostlinami je na závadu. Činit vlasec neviditelným je pro mne velice důležité a často mi to dá velké úsilí se k tomu propracovat. Uvědomte si, že je to kapří domov a on ihned pozná, že zde něco nehraje.

Fluorokarbon
Fluorokarbon je nejlepší pro důkladné maskování.

Mnohokrát jsem se přesvědčil, že se kapři hodiny vyhýbali místu, které se jim z nějakého důvodu nelíbilo. Například minulý březen na 60ti akrovém jezeře. Zastavil jsem tam jednou, věděl jsem o dobrém místě se štěrkovým dnem, ukrytým pod keřem. Pro mne se to zdálo ideální, bylo pokryto jen štěrkem, pro mé oko to bylo výborné, ale kdo ví, jak vidí kapr? Hádám, že lépe než my. Několik dnů jsem místo pečlivě krmil, konečně jsem se dostal k tomu, že místo vyzkouším. Vše bylo připravené, kapři se krmili směsí pelet a drceného Activ-8. Nasadil jsem Subline Brown 15lb, použil jsem hadičky v barvě štěrku, ve stejné barvě bylo i olovo a 20lb N-Trap návazec. Dokonce jsem šel tak daleko, že jsem použil Kaptor Widepage, samozřejmě ve stejné barvě. Udělal jsem, co jsem mohl v dané situaci.

5
Smršťovací hadičky v různých barvách vám umožní sestavit montáž pro různá zbarvení dna.
6
Kaptor háčky jsou bez komentáře skvělé, vyzkoušejte je…

Kapři se dostavili, vyluxovali dno na třech krmných místech. Třikrát jsem znovu prokrmil své loviště a znovu nahodil. Hodiny se kapři úspěšně vyhýbali mým nástrahám. Můj vlasec byl díky kouskům tmelu přitlačený ke dnu, takže byl zcela maskovaný, přesto se kapr dokázal nástraze vyhnout. Přemýšlel jsem, čím to mohlo být a domnívám se, že za to mohla žlutá pěna, kterou jsem nadlehčoval nástrahu. Byla asi příliš nápadná.

7
Takováto hadička je ideální pro štěrkové dno – dokonale s ním splyne především díky své průsvitnosti.
8
Barvu zátěže vybíráme podle zbarvení dna.

Přede mnou je čtvrtý pokus, snažím se pěnu trochu zašpinit, abych zmírnil její zářivou barvu. Nahazuji do stejného místa, krmím trochou pelet a Activ-8. Velký lysec přichází téměř okamžitě. To není náhoda. Viděl něco, co se lišilo od ostatní potravy. Žlutá barva byla příliš nápadná. Kdybych nemaskoval svou montáž, mohl bych krmit donekonečna, ale ryby bych se nedočkal. Přes rok nebyl uloven a je jasně vidět, proč.

9
Opatrný starý kapr nakonec podlehl lákadlu v podobě žluté pěny – paráda!

I kapři se učí z každého ulovení, a čím vícekrát je chytíme, tím více budou mít zkušeností. Vše co můžeme udělat pro náš úspěch je – věnovat pozornost svým koncovým montážím podle charakteru vody a užívat správně ostré háčky. Všechny tyto věci pomohou vytvořit přirozený scénář pro krmícího se kapra, aniž by poznal, že na něho líčíme past.

11
Richieho návazce jsou jednoduché, ale účelné…
Hotová montáž - jdeme na to!
Hotová montáž – jdeme na to!

Naděje umírá poslední!

Richie Lofthouse

Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: