Úvod Články Rybář zločinec

Rybář zločinec

5 463
17

Je to trochu kontroverzní téma a jistě mi část z vás bude oponovat, ale na druhou stranu jsem si jistý, že ta druhá část bude naprosto souhlasit. Lov nonstop, přes čáru, čtyřiadvacítka – ať tomu říkáte ve vašem okolí jakkoliv, na svazové vodě je tohle v 99% nepřípustné. Každý rybář už stál mnohokrát před tíživou otázkou chytat či nechytat? Stáhnout pruty a jít si nechat zdát o svém životním úlovku nebo mít šanci jej opravdu ulovit?

Možná bych to dokonce přirovnal k výroku Williama Shakespeara. Být či nebýt, to je oč tu běží. Jsou revíry, kde tuhle zásadní otázku nemusíte vůbec řešit. Buď je to světlá výjimka a místní organizace je velmi osvícená nebo se nacházíte na soukromém revíru. Jsou ovšem taky revíry, kde v noci nic nechytnete. Ryby jsou slušně vychované a nechají vás v klidu se vyspat. Nevím čím to je, ale i pár takových vod znám.

1

Většina klasických svazovek je ale jiná a šanci na svůj životní úlovek máte právě v noci. Zvláště pak pokud je léto a pařáky dosahují hodnot odpovídající spíše rovníkové Africe. Já osobně a možná si tím zadělávám na problémy, mám své nejlepší úlovky právě v době, kdy mají být pruty smotané a vy si máte povinně dávat pauzu.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je téměř k pláči smotávat pruty, když máte první záběr za úplné tmy, kdy vám do konce lovu chybí třeba už jen hodina. Musíte mít v sobě velkou dávku poctivosti a možná až sebezapření ukončit své snažení zrovna v době, kdy to po celodenním pařáku a nekonečném zírání na hladinu začíná konečně jezdit. Navíc je všeobecně známo, že za tmy máte větší šanci chytit kapitální rybu.

2

Zvláště pak kapraři tohle dobře vědí a možná taky proto je většina sebraných papírů právě jejich. Bohužel patřím taky do skupiny těchto bláznů a moc dobře si uvědomuji, že vždy když chytám, kdy nemám, riskuji. Riskuji to, co mám rád a co mě baví. Riskuji doklad, který mi dává možnost volby. Možnost volby chytat téměř kdekoliv.

Teď si asi říkáte: „Jeď na soukromák, tam můžeš chytat nonstop.“ Bohužel valná většina soukromých revírů je zároveň „kaprodromem“ a koncentračním táborem, kde ryby spíše strádají a na břehu se to podobá kempu. Soukromých revírů, které jsou založeny z radosti a ne pro dolování peněz, kde se o ryby starají a kde máte svatý klid je u nás velmi málo. Nicméně jsem smířen s tím, že jednou to přijde a mi nezbude nic jiného než strávit sezónu na soukromých revírech.

3

Dvakrát za poslední dva roky k tomu už málem došlo. K mojí velké úlevě jsem měl vždy štěstí na člověka, který mě načapal. Oba dva totiž víc zajímal pořádek u vody a moje chování než to, že chytám přes čáru. Rozhodně mi ale pomohla i podložka, háčky bez protihrotů a únikové montáže. Po krátkém rozhovoru jsme si potřásli rukou a dokonce mi jeden z nich popřál šťastný lov.

Tohle by mělo být hlavním kritériem pro odebrání papírů. Chování u vody a ne hloupost typu lov nonstop. Papíry bych bral všem těm, kteří po sobě nechávají haldy „vajglů“ a nedokážou si ani zahrabat svůj ranní výtvor.

4

Bral bych je všem masařům, kteří odnáší od vody více ryb, než můžou vůbec kdy sníst. Bral bych je všem hlučným opilcům, kteří u prutů usnou tak hluboce, že je probudí až bolest hlavy po ránu. Bral bych je všem lidem, kteří nemají úctu ke svému okolí a ani k živým tvorům. Proč by měl někdo kopat uloveného cejna zpět do vody? I on je živý tvor a i když to není náš vysněný kapr, zaslouží si taky slušnost. Něco je v řádu špatně a lov nonstop to není.

Ale pozor. Rozhodně tento článek neberte jako nabádání k lovu nonstop. Jednou je to proti řádu a každý z vás musí být smířen s tím, že jej porušuje. Nezáleží na tom, že jste slušní rybáři s úctou k přírodě a respektující své kolegy. Tohle vám může maximálně tak pomoct, ale rozhodně na to nelze spoléhat.

5

Je na každém z vás zvážit všechna pro a proti a rozhodnout se. Já osobně věřím, že během pár let se litera zákona změní, a že vyhraje zdravý rozum. Věřím, že naše počínání už nebude postaveno mimo zákon a já už nebudu zločinec.

Zločin

Všem těm, kteří loví přes noc, přeji pevné nervy a hodně štěstí. Těm ostatním přeji dobrou noc a krásné sny.

Za NGTfish.cz
Petr

NGTfish.cz

17 KOMENTÁŘŮ

 1. Naprosto souhlasím. Také mi přijde, že je důležitější to jak se rybář chová u vody a obecně k přírodě než chytání v noci. Něco co nemůžu pochopit je ten nepořádek a zejména vajgly?!!! Sám jsem nekuřák, takže bych kouření nejraději zakázal, každopádně bývám u vody i s lidmi co kouři a vždy si po sobě vajgly vyhodí. Zatím jsem v zakázanou sobů nechytal, ale už mnohokrát jsem měl nutkání :)

 2. A co tak třeba chovat se tak jak si popsal a k tomu ještě dodržovat pravidla, které jsou nastaveny v ramci limitu doby lovu, což tobě zřejmě nic neříká. Dle mého názoru jsi samolibec, který chce za každou cenu vytáhnout z vody trofejní rybu a zastírá to úctou k přírodě a šetrným zacházením s rybou. Tohle má a naštěstí je u většiny rybařů prioritou,kdy tihle navíc dodržují pravidla jak píšu výše. To jsou opravdoví rybaří a né pytláci jako jsi ty.

 3. Marek je asi chudák,který v životě nechytil trofejní rybu a rybařině asi moc nerozumí,je mi ho líto.Jinak by nemohl napsat tento komentář.

 4. Pan Marek určitě zapadá do skupiny „denní masař“ to jsou pro mě ti lidé kteří přijdou k vodě a zjistí, že to bere tak volají všem známým aby si pro rybu přijeli rovnou k vodě a rozdává je tam a sedí a sedí a nedokáže pochopit přání lidí ….. slušných kaprařů…. a trofejní ryby patří k rybolovu ….

 5. On není pytlák, tedy ten, co strká ryby do pytle. On je podložkář. Já jsem v minulosti v touze po rybě chytal v noci a celou noc hlídkovali, jestli někdo nejde. Dneska už to nejde, není mi 20 a potřebuju se vyspat. Ale lovím větší ryby, než dřív. K 70 plní účel.

 6. Pan Marek mluví hlouposti! Souhlasím s názorem , že doba lovu by měla být nonstop! Kdo chce pytlačit tak si vždy najde příložitost!

 7. Ano já souhlasím a většina také souhlasí ale ty kteří si budou chtít vzít i malou rybu tak budou mít větší šanci v noci proto že je nikdo neuvidí na tuto stránku s tím bohužel nesouhlasím vše má pro a proti

 8. Ne, prostě ne v naší české společnosti, kde každej jede sám na sebe a občůrává co může a dělá si co chce, je represe a důsledná kontrola a k tomu i výše trestu na místě. Protože na 1 dobráka připadá 100 hovad.

 9. z vlastní zkušenosti, je drtivá většina rybářu požadující nonstop pseudo rybařů či kaprařů, provedu ročně s kolegy stovky kontrol, vedne i v noci bohužel na kapraře který se chová vody jak má jsem zatím kontroloval jednoho. než jsme k němu přišly na 3 metry nevěděl jsem o něm. Bohužel většina těchto rádoby kaprařů jsi břeh vody, plete s pivnící či nonstop barem a čarodějnicemi zároveň, kupa odpadků plechovek či lahví od piva vedne i v noci, ohně atd, prostě lidi jsi to kurví sami.

 10. Chodém rád na vodárenské nádrže.
  Nacházím tam klid, ěistou přírodu, pěkné ryby a někdy i adrenalin.
  V životě jsem odsud neodnesl rybu, max z prvního pásma někdy hříbek.
  Vždy jsem si vědom, že tam nemám co dělat a dopouštím se přestupku.
  Kde je rozdíl ??? To že se tam chovám slušně, tiše a ryby neberu mne opravněje k lovu ?? Nevím, články o tom nepíšu. Tak asi. :)

 11. Chodím rád na vodárenské nádrže.
  Nacházím tam klid, čistou přírodu, pěkné ryby a někdy i adrenalin.
  V životě jsem odsud neodnesl rybu, max z prvního pásma někdy hříbek.
  Vždy jsem si vědom, že tam nemám co dělat a dopouštím se přestupku.
  Kde je rozdíl ??? To že se tam chovám slušně, tiše a ryby neberu mne opravněje k lovu ?? Nevím, články o tom nepíšu. Tak asi. :)

 12. Zadny nonstopky. Prodlouzeni doby lovu jaro, podzim, zima ano. A jestli Vas ty ctyri hodky pripravujou o mega ulovky, tak jste amateri. Jo pockat, jak vite ze Vas pripravujou o mega ulovky kdyz v tu dobu nechytate? A nebo jedete nonstop, takze nevim co remcate?

 13. Precetl jsem si tento clanek a kroutim hlavou. Jednou zde mame nastavena nejaka pravidla a ta by se mela dodrzovat a hlavne by mela byt pro vsechny. Clanek je pouhym priznanim prekroceni techto pravidel zamaskovanym pod roucho nevinnosti a ohleduplnosti. Pane Petre, mate palec dolu, at uz podlozku u vody mate ci ne.

  P.S. Otazku celodennihk lovu v mem komentari vubec neresim. Resim neprijatelne chovani autora. To je to, co me vadi.

  P.S.S. Take vas u tohoto clanku neustale napadala ta proflakla myslenka o Cesich a jejich neustale snaze neco ochcavat a obchazet?

 14. Nie som síce celkom kompetentný Vám do tohto zasahovať, ale chcem sa ija vyjadriť k článku „Rybář zločinec“. je zbytočné diskutovať o tom či má autor pravdu, alebo nie! Osobne mi je sympatické čo píše, len to má jednu chybu a to, že zákony sa nemajú porušovať či sú smysluplné, alebo zlé a tak je to v celom svete. Kto sa ako chová pri vode je jedna vec, pretože sa tak bude chovať i v noci pri nonstope. ak to parafrázujem, potom „sviňa ostane sviňou hoci bude žrať len diamanty“. Autor sa cíti byť vyvolený, keď si namýšľa,že on môže prestupovať zákon? Cíti sa tak i člen RS, ktorý porušuje zákon podáva si ruky s priestupníkom? to má policista odpustiť vodičovi prekročenie rýchlosti len preto, že má pekne umyté auto je pekne oblečený a je slušný? Rozhodne nie! Pokiaľ na Slovensku bol obmedzený lov do 24hod, tak v tedy sa dali nastavovať hodinky, pár minút po polnoci nabehli policajti niekedy i s RS a beda rybárovi ak nestihol vytiahnúť, alebo nebodaj klipi mu oči pri udici resp. mu meškali hodinky bez milosti mu zhabali komplet udice+navi a konal sa urýchlený súd do pár dní.Dnes je v lete nonstop a policajtov už nevidno.
  V minulosti som chodil na dovolenkovú rybačku i počas obmedzeného lovu, nakoľko som si ju nemohol časove vyberať. Poznám tu drinu o polnoci vytiahnúť a o 4,oo nahodiť počas 15dní, bol som rozladený, ale ani ma nenapadlo loviť celú noc. pretože som rybár a musel som sa riadiť vdedajšími rybárskymi zákomni, či sa mi to páčilo, či nie. Takže tak pán autor.

 15. Souhlasím s Markem. Pokud jsou nějaká pravidla,tak by se měli dodržovat a to bez vyjimek. Pokud autor chytal mimo povolenou dobu lovu,pak se dopouštěl pytláctvi a měl by zato nést následky. Takovýto radobi Kaprari,kteří neumějí chytit velkého Kapra by se měli více soustředit na techniku lovu a krmení. Osobně jsem nikdy nechytal mimo stanovenou dobu,ale zato jsem v životě chytil dost velkých kaprů a to v době,kdy mi to zákon povoluje.Kdo umí ten umí,kdo neumí hledá výmluvu a píše nesmysly 😉

 16. Konečně někdo kdo přesně vystihl to jak by to melo fungovat. A jsem velice rad, ze se našli i členové RS (jak je zmíněno v tomto příspěvků)kteří řeší správně to co by meli bordel, opilce a podobně a maji hlavu na správném místě.. Samozrejmne chytat mimo stanovenou dobu je přestupek a je těžké pro RS odhadnout jestli je to srdcovy sportovní rybář nebo pytlák… A bylo by fajn do budoucna pro tohle najít nějaké řešení… Chápu ze je to těžké…. Svazová povolenka je pro me zatím tabu… Ale pokud by se situace v ČR pomalu vyvyjela tímto směrem a k lepšímu tak do ni konečně půjdu… Jak všichni víme čas je to nejvzácnější co máme…. Mate ho taky malo? :-D

Chcete-li, můžete přidat komentář:

Odešlete prosím svůj komentář!
Zadejte prosím své jméno