Úvod Články Rybaření a komerce

Rybaření a komerce

1 866
3

Černá nebo bílá? Nebo raději oranžová? Ne! Určitě modrá! O čem že to je řeč? O rybářských firmách a jejich konkurenčním boji. Ať už se jedná o krmení či o vybavení, vždy byla a vždy bude mezi jednotlivými firmami, značkami, panovat rivalita. Záměrně místo názvů firem používám barvy, aby nevznikaly dohady při zmínce o konkrétních značkách.

Pokud si někdo myslí, že se v tomto článku dozví, kde koupí nejlepší prut nebo nejlepší boilies, tak ho určitě zklamu. Tento článek má naprosto jiný účel a to ukázat, jak lehce a velmi silně se dají lidé získat a jaký vliv má na ně reklama.

1

Přišlo mi již několik nabídek na testerství různých značek, samozřejmě vždy u všech byla stejná podmínka a to zákaz používání a propagování jiné značky. Pokaždé jsem takovou nabídku odmítl. Proto teď můžu nezávisle a svobodně vyjádřit svůj názor k této problematice bez zaujetí k jakékoliv ze stran. Proč jsem to udělal a testerství nevzal?

Mnoho rybářů určitě touží být součástí teamu jedné značky, ale podle mého si tím sami před sebou zavírají dveře k mnohým jiným možnostem. Jsem si jistý, že se zde najdou lidé, kteří jsou zapřisáhlí vyznavači pouze jediné značky, kterou brání zuby nehty, a nic jiného na světě pro ně neexistuje a nic jiného by nikdy nepoužili, pouze výrobky jejich „rodilé“ např. zelené firmy.

6

Opravdu je tento postoj perspektivní? Dá se říct, že nějaká firma je opravdu nejlepší naprosto ve všem? Téměř každá firma to o sobě tvrdí, že právě ona má nesrovnatelné, nenahraditelné, jedinečné produkty a nic lepšího na trhu není, ale já sem toho názoru, že nikdy se zde neobjeví firma, která by měla opravdu vše top. Ano, určitě tady jsou firmy, které velkou část svého nabízeného sortimentu mají jedinečnou, a člověk si vystačí s mnohými věcmi právě od jedné značky, ale nikdy nebude mít žádná firma naprosto bezchybné a nenahraditelné naprosto všechny produkty. Samozřejmě každému vyhovuje něco jiného, a co se jednomu může náramně zamlouvat, jiný naprosto odsuzuje.

2

Jsem rád za svůj neutrální postoj a možnost svobodné volby. Opravdu raději zaplatíš za deset háčků například 200 Kč, protože je to modrá firma a ta údajně chytá nejvíce ryb a samozřejmě ty největší, než abys dal za deset háčků od žluté firmy 80 Kč, které chytají ryby naprosto stejně, pouze třeba firma nemá tolik peněz na reklamu, proto nejsou tolik na očích? Toto a mnohá další rozhodnutí jsou na každém jednom z nás, zda se necháme ovlivnit nátlakem obří komerce či nikoli.

Jelikož to píšu z pohledu kapraře, tak stačí, když se podíváme na tolik omílané boilies.

MY máme suroviny, jaké nikdo jiný nemá! MY používáme technologii výroby jako žádná jiná firma! Naše boilies má na kontě nejvíce velkých kaprů! Naše boilies umí selektovat velké ryby od těch malých! A tak dále a tak dále…

4

Stačí se nad těmito slogany trochu zamyslet selským rozumem. Opravdu je tomu tak? Kdyby existovalo ono „ultra super extra boilies“, které nachytá vždy a všude, proč tedy i boilies ostatních firem chytají „excelentně“ (samozřejmě ne všechny). Kdyby opravdu existovala ona zázračná nástraha, proč tedy mnoho a mnoho rybářů používá naprosto něco jiného? To by byli asi blázni, kdyby používali něco, co nefunguje, nebo snad ne?

Zde je vidět, že opravdu záleží na výběru každého z nás. Komu co sedne, co si oblíbí a především je nejdůležitější, aby věřil tomu, co používá. Bez důvěry ke své nástraze či vybavení by u vody člověk svůj čas pouze marnil.

Naprosto samostatnou kapitolou této problematiky je kvalita. Určitě netvrdím, že stan vyroben z materiálů téměř podobných igelitce „zpevněn“ tyčkami průměru rákosu vydrží více, než bytelný kvalitní bivak, to rozhodně ne, pouze si myslím, že například v prutu za 6 000 Kč od žluté firmy nebo za 16 000 Kč od firmy modré, už asi takový rozdíl v kvalitě nebude a jedná se spíše o prestiž, že člověk má na takto drahé věci a používá vybavení či krmení věhlasných značek.

3

Opravdu je vždy potřeba platit zbytečně mnoho? Opravdu ty nejdražší háčky jsou ty nejpevnější, nejostřejší a „padá“ z nich nejméně ryb?

Na tyto a mnoho dalších otázek si musí odpovědět každý sám. Vždy bychom se měli při volbě čehokoliv do svého vybavení rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, porovnat kvalitu s cenou, zhodnotit praktičnost a také, pokud si nejsme stoprocentně jisti, tak se poohlédnout třeba jen o regál vedle, kde můžeme nalézt to, co přesně hledáme a opravdu nám vyhovuje.

5

Při výběru čehokoliv nám také může pomoci známý, který nedávno stál na prahu stejného rozhodování. Určitě by člověk neměl být zaslepen pouze jedinou značkou a vždy by měl mít určitý přehled, co trh nabízí.

7

Také z tohoto důvodu jsem založil Carp X team. Nestrannou, nekomerční a nezávislou komunitu, plnící se rybáři s naprosto rozdílnými preferencemi vybavení i krmení. Díky tomu máme tu možnost si udělat opravdu široký přehled nad vším, co se rybaření týče. Noví členové stále přibývají a každý jeden člověk sem přináší něco nového, svého, a proto se náš projekt začíná stávat opravdu pestrým. Stejně pestrý by měl být sortiment tebou používaných věcí. Máš pak mnohem více možností, jak reagovat na změny počasí, kapřích nálad a jsi úspěchu zase o kousek blíž.

S pozdravem za Carp X team
Miroslav Tomala
FB page Carp X team: https://www.facebook.com/carpxteam

NGTfish.cz

Komerční sdělení

3 KOMENTÁŘŮ

 1. U těch háčků, zrovna zaplatím, na ty jsem dost háklivej. Na Korda Kaptor Wide Gape nedám dopustit! Jsou lehoučký, nejostřejší co sem kdy měl a vydrží ostré i po opakovaném používání! Fox arma je zase pevnější, rovněž super ostrý, ale bohužel se rychle otupý… Takže u mě je opravdu na prvním místě háček Korda Kaptor Wide Gape, i přesto, že mám na rybařinu opravdu málo peněz a balení těchto háčků stojí bohužel 200 korun. Háček nevošidíš…

  Podotýkám že nejsem testrem žádné rybářské firmy a k těmto dvoum typům jsem došel cestou od háčků za 30 kč, přes háčky za 50-100, až jsem nakonec skončil u Kordy a Foxe. I když u Fox Arma je zapotřebí mít v kapse brousek…

 2. Háčky Korda i Fox šly poslední 2-3 roky kvalitou tak prudce dolů, že jsem je musel přestat používat, přitom cena je téměř brutální. Kvalita každého balení je odlišná, když máš štěstí drží v opačném případě je lepší hodit je rovnou do koše. Já už jsem vycvičenej, stálo mě to několik slušných kousků.

 3. Nevim teda s tim KORDOU, koupil jsem si na zkoušku Wide Gape, Krank a Kurv Shank. Kranky i přez teflonovou úpravu po 2 dnech ve vodě začali reznout hlavně u očka a pod protihrotem, Wide Gape byli dobrý, ale 4 z 10 háčků měli křivé hroty , musel jsem je přebrousit. Jediný Kurv Shanky byli dalo by se říct ok. Už je to teda rok zpět, tak nevim jestli se něco změnilo k lepšímu.
  Ale nevidim rozdíl v nich a v háčkách Hayabusa, které teď používám a nemám problém s tim, že by mi z nich padali ryby nebo že bych měl falešné záběry a háček se nezasekl.
  Nemám problém s tim, kolik ty háčky stojí, nebo kdo je vyrábí.
  Ale vadí mi spíš toto, vezmu do ruky 5 balíčků wide game od 5 firem s cenou od 75-170, pokud se v tom nebudu hrabat ty háčky budou totožný, vyrobený stejnou technologií, ze stejného materiálu a vsadil bych se, že 3 z tech balíčků budou vyráběný ve stejný fabrice někde na Taiwanu nebo v Číně, a cena bude 75,100 a 160. Cena se jiní pouze kvůli značce a maximálně ty nejlevnější neproujdou do těch dražších třeba kvůli už od výroby vadě na hrotu nebo na protihrotu.
  Přitom existuje spoustu variant značek, stačí si dát tu práci a najít si ty svoje.
  Třeba VMC dělá super háčky pod 100,- značka patří pod Rapalu. Další vinikající značky jsou Anaconda, Gamakatsu, Sasame. Logicky je potřeba volit háčky ze silnějšího drátku. Nechtěně jsem jednou vzal Gamakatsu ze slabšího drátku a měl jsem problém, že praskaly.

Chcete-li, můžete přidat komentář: