Veľa z nás rybárov sa za svoj život zúčastnilo množstva násad rýb do našich revírov. Či už aby sme pomohli miestnym rybárskym organizáciám, aby sme kontrolovali aká násada rýb sa skutočne do našich vôd nasadila, alebo len tak zo zvedavosti, nakoľko každá násada rýb je na pohľad skutočne veľmi atraktívna záležitosť. Tento rybársky článok si nekladie za cieľ podať vám detailné a odborné informácie o tom ako to chodí vo vnútri rybárskej organizácie, aj keď časom pre vás snáď spracujeme aj ten, ale chceli sme sa s vami podeliť o jedinečnú atmosféru násad pri ktorých sme vďaka tej našej rybárskej organizácii mohli byť, fotiť a pýtať sa.
Prvá a veľmi dôležitá časť je zlovenie kapra, ktorý sa bude nasádzať, existuje veľmi mnoho spôsobov ako sa to dá na chovnom rybníku urobiť, v princípe je však postup vždy rovnaký. Vypustí sa voda, ryba sa zloví do sietí, naloží, odváži a pripraví na cestu. Je veľmi dobré keď sa už pri tejto fáze násady zíde skupina zodpovedných ľudí z rybárskej organizácie, ktorá dokáže dohliadnuť aby bolo všetko dôležité v poriadku.
Po tejto procedúre sa naložia ryby na auto, spravidla na poriadny kamión, ak chceme niekde dopraviť 5 ton kapra Smart by určite nestačil. Auto sa označí vysačkou “preprava živých rýb” a môže sa vydať na cestu. Najlepšie je ak rybári z príslušnej organizácie vedia dopredu miesto a približný čas násady a môžu nákladiak radostne očakávať. Predíde sa tak typickým rečiam, ktoré by sme mohli zhrnúť do typu: “Určite sem nenasadili toľko koľko vravia, zlodeji ! ” A hlavne môžu priložiť ruku k dielu a pomôcť, tá pomoc sa občas vážne zíde.
Nasleduje posledná najzaujímavejšia časť každej rybárskej násady, a to samotné vypustenie rýb do konkrétneho rybárskeho revíru. Je to veľmi dôležitá fáza celej akcie nakoľko neodbornou manipuláciou s rybami, v tomto prípade kaprami sa dá veľa pokaziť. Dnes sú už však takmer všetci, ktorí sa pohybujú v tejto oblasti profesionáli aj keď stále sa dá natrafiť na výnimky. Najčastejší spôsob násady kapra je podľa nás pomocou “rukáva”. Auto s kaďami plnými rýb zaparkuje pri vode. (ak mu to umožnia podmienky) Napojí rukáv, odpustí trochu vody kvôli tlaku a kým si kapor niečo všimne namiesto auta pláva na mieste určenia. Znie to síce veľmi jednoducho, ale verte, že občas má aj 10 chlapov čo robiť.
Veríme, že vás tento krátky rybársky článok potešil, pre mnohých z vás istotne neobsahoval žiadne novinky, nakoľko ste podobných akcií určite zažili veľa, sú však mnohé rybárske organizácie pre ktoré sú násady rýb stále tajomstvom, a tak bežný člen nemá šancu zažiť podobnú udalosť. Veríme, že články by vám mali predstaviť viac ako len moderné rybárske potreby, a preto budeme radi, ak bude aj tento pre vás prínosom, alebo aspoň príjemným spestrením dňa. Pre rybára je vždy nádherný pohľad keď vidí vo svojom revíry plávať ryby pri ktorých násade osobne pomáhal.
Autor: Lukáš Stredansky
Rybárske potreby: www.slaviaryby.sk