Úvod Články Rychle a efektivně

Rychle a efektivně

11 576
1

Většina rybářů si pod pojmem lov kaprů představí dlouhodobý lov na boilies. V těchto řádcích bych vám rád popsal kaprařinu z jiného pohledu. K tomu, abyste si dobře zachytali, nepotřebujete vybavení za desetitisíce, ani desítky kil boilies. Jediné, co potřebujete, je správný přístup k lovu…

1
Krmení je třeba mít pestré. Od sypké směsi, která zaujme i tu nejmenší bílou rybu, přes partikl, pelety všech velikostí, až po boilies, který na dně zůstane pro kapry.

Ve svých začátcích jsem boilies téměř nepoužíval. Vystačil jsem si s kbelíkem kukuřice, pár olůvky a několika druhy háčků. Lovil jsem v odlehlých místech kousek od břehu a byl s výsledky nadmíru spokojen. Ani nyní tímto lovem najemno v příbřežních partiích neopovrhuji. S vylepšeným krmením a montážemi tento způsob lovu provozuji dodnes. Není to o velkých rybách, ale když jdete na den k vodě a chcete si zachytat, je to perfektní. Dokonce ho hojně praktikuji na kaprařských závodech, kde se nejednou osvědčil.

Vše se v kyblíku důkladně promíchá a navlhčí vodou. Pro zvýšení účinku není na škodu všechno krmení ještě ochutit boostrem, nebo posilovačem.
Vše se v kyblíku důkladně promíchá a navlhčí vodou. Pro zvýšení účinku není na škodu všechno krmení ještě ochutit boostrem, nebo posilovačem.

Oč tedy vlastně jde? Většina běžných rybářů, pokoušejících se ulovit kapra, loví s krmítkem. Já jsem si našel v začátcích svou cestu, kterou jsem stále piloval k dokonalosti. Jednalo se o lov kousek od břehu, kde se dala dostřelit kukuřice prakem, jako nástrahu jsem používal většinou také kukuřici, jak jinak…

8
Velmi jednoduchá, ale plně funkční sestava. Háček klasického kaprového tvaru na návazci z vlasce 0.20 mm. Na snímku je jako nástraha zrnko kukuřice a mini plovoucí boilies, které nástrahu ještě odlehčí, ale háček nezvedne ode dna. Tento návazec je vhodný i pro chytání s těžkou nástrahou.
10
Velmi dobrá nástraha je také sterilovaná kukuřice z plechovky. Jejím ochucením stejnou tekutinou, jako krmení účinnost ještě vylepšíme. Tato kukuřice se dá napíchnout i na háček do obloučku. Jediná nevýhoda je, že neodolá útokům bílé ryby. Menší ryby kuto měkkou nástrahu snadno strhnou.

Ideální je vzít s sebou spíše měkčí pruty a kmenový vlasec 0.25 mm. Měkčí prut by měl eliminovat ztrátovost ryb vyříznutím. Někdy je kapr zaseknutý na pár metrů od břehu divočina.

3
Ideální místa k lovu jsou všelijaké zátočky a všemožné příbřežní anomálie. Příbřežní partie jsou pro ryby přirozeně lákavé a je třeba využít těchto nechytaných míst. Většina rybářů si sedne někde na volnou vodu a háže s krmítkem někam zbůhdarma do prostoru a tyto partie zůstávají nepovšimnuty.

Materiální vybavení v podobě bižuterie není nijak velké. Návazce se mi osvědčily dělat z monofilního vlasce nebo slabého fluorocarbonu v průměrech 0.18 – 0.25 mm. Několik druhů menších háčků s rovným nebo mírně vyhnutým očkem ven, pár průběžných olůvek 25-40 gramů. Stopery, zarážky za nástrahu, nějaká pletenka na návazce pro případ silnějšího zdolávání je také nezbytná.

4
Jednodušeji to snad už ani navázat nejde. Není třeba používat žádné závěsky na olovo a další doplňky. Olůvko, gumový korálek a obratlík, na kterém je spojený kmenový vlasec s návazcem.

Jako základ krmení dobře poslouží vařená kukuřice. Není finančně náročná a kaprovité ryby ji milují. Dále nějaké menší pelety a krmítková směs. Já používám k velké spokojenosti kaprovou vnadící směs Richarda Konopáska. Pokud budete mít s sebou další mix semen jako řepku, konopí atd., tím lépe. Také pytlík boilies menšího průměru není na škodu, když se nemůžete prochytat přes bílou rybu na kapry. A v neposlední řadě je dobré si vzít i krabičku pop-up boilies pro odlehčení nástrahy. Kukuřici na krmení se vyplatí polít boosterem, tím získá na atraktivitě a ryby na ni budou rychleji reagovat. Jako nástraha je výborná sterilovaná kukuřice z plechovky, jak přírodní, tak i ochucená boosterem. Za vyzkoušení také stojí určitě různé chytací peletky menších rozměrů.

5
Chytací feederová peleta vydrží ve vodě přibližně 2 hodiny. Pelety na krmení se rozpadají o poznání rychleji. Obojí má stejnou vůni, takže ryba, která se krmí na lákavých polorozpadlých peletkách, kterými se krmí ráda, vezme i tuto ještě celistvou.

Místo pro chytání u břehu se snažte vybrat co nejdále od okolních lovících, kteří dělají zbytečný hluk. Místo s převislými větvemi, rákosím nebo jiným přírodním útočištěm pro ryby je velkou výhodou. Pokud to není nutné, nekrmte dál než do vzdálenosti, co hodíte krmení rukou. Pokud mícháte vnadící směs s partiklem, peletami a dalšími rybími dobrotami, nedělejte ze směsi nijak velké krmné koule. Snažte se do vody dopravovat krmení v co nejjemnějších částečkách. Nedělá to zbytečný hluk a navíc ryby musí usilovněji hledat. Množství krmení je na každém z vás. Krmení je třeba si dobře rozvrhnout. První zákrm by měl být nejsilnější, ale mělo by zbýt stále dost pro pravidelné přikrmování. V tom je kouzlo lovu pár metrů od břehu, můžete kdykoli přesně dokrmit a když jste šikovní, tak ryby ani nevyplašíte.

12
Vodní ptactvo bývá často problémem při lovu kousek od břehu. Vaše krmení nebude chutnat jen rybám, ale i jim. Tento problém je nejčastěji na pískovnách s čistou vodou. Jediné a účinné řešení je chodit až navečer. Po tmě na to jednoduše lysky a kachny nevidí.
88
Krmit není třeba nijak daleko, pokud je poblíž rákosí, nebo jiné překážky, kde se ryby přirozeně zdržují, budete úspěšní i těsně pod špičkou prutu.

Montáže navazujte vždy na průběžku, použití velkého olůvka by opět způsobilo zbytečné plašení. 25 gramů bohatě postačí na kterékoli stojaté vodě. Pokud budete lovit na dva pruty, snažte se je neházet vedle sebe. Jeden je dobré umístit přímo do krmení a druhý někde bokem a přihodit k němu jen malou hrstičku krmení.

9
Feedrová peleta nastražená na návazci z pletené sňůrky. Háček na pletený návazec je lepší použít s rovným očkem, narozdíl od návazce z vlasce, nebo fluorocarbonu.
11
Malé plovoucí boilies by ve výbavě nemělo chybět. Dá se ním odlehčit nástraha, nebo na něj lovit samostatně kousek nad dnem. Tam, kde je na dně hodně sedimentu, nebo i tráva, je použití mini pop-up boilies tou nejlepší variantou.
7
Chytání u břehu není jen o bílé rybě a malých kaprech. Dají se takto zlákat i pěkné kousky a s příchodem tmy se šance ještě zvyšují.

Doufám, že jsem vám dodal dost inspirace a lov pod břehem vyzkoušíte na vašem rybníku nebo pískovně. Věřte, že budete překvapeni úlovky línů, velkých cejnů, amurů a v neposlední řadě kaprů…

Miroslav Ešpandr

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

  1. Taky chytám pouze blízko břehu a musím říct, že chytit amura, kapra je větší šance než z dálky. A letos jsem chytla vše na kukuřici z plechovky a nebo pelety Halibut!!!

Chcete-li, můžete přidat komentář: