Většina rybářů si pod pojmem lov kaprů představí dlouhodobý lov na boilies. V těchto řádcích bych vám rád popsal kaprařinu z jiného pohledu. K tomu, abyste si dobře zachytali, nepotřebujete vybavení za desetitisíce, ani desítky kil boilies. Jediné, co potřebujete, je správný přístup k lovu…
Ve svých začátcích jsem boilies téměř nepoužíval. Vystačil jsem si s kbelíkem kukuřice, pár olůvky a několika druhy háčků. Lovil jsem v odlehlých místech kousek od břehu a byl s výsledky nadmíru spokojen. Ani nyní tímto lovem najemno v příbřežních partiích neopovrhuji. S vylepšeným krmením a montážemi tento způsob lovu provozuji dodnes. Není to o velkých rybách, ale když jdete na den k vodě a chcete si zachytat, je to perfektní. Dokonce ho hojně praktikuji na kaprařských závodech, kde se nejednou osvědčil.
Oč tedy vlastně jde? Většina běžných rybářů, pokoušejících se ulovit kapra, loví s krmítkem. Já jsem si našel v začátcích svou cestu, kterou jsem stále piloval k dokonalosti. Jednalo se o lov kousek od břehu, kde se dala dostřelit kukuřice prakem, jako nástrahu jsem používal většinou také kukuřici, jak jinak…
Ideální je vzít s sebou spíše měkčí pruty a kmenový vlasec 0.25 mm. Měkčí prut by měl eliminovat ztrátovost ryb vyříznutím. Někdy je kapr zaseknutý na pár metrů od břehu divočina.
Materiální vybavení v podobě bižuterie není nijak velké. Návazce se mi osvědčily dělat z monofilního vlasce nebo slabého fluorocarbonu v průměrech 0.18 – 0.25 mm. Několik druhů menších háčků s rovným nebo mírně vyhnutým očkem ven, pár průběžných olůvek 25-40 gramů. Stopery, zarážky za nástrahu, nějaká pletenka na návazce pro případ silnějšího zdolávání je také nezbytná.
Jako základ krmení dobře poslouží vařená kukuřice. Není finančně náročná a kaprovité ryby ji milují. Dále nějaké menší pelety a krmítková směs. Já používám k velké spokojenosti kaprovou vnadící směs Richarda Konopáska. Pokud budete mít s sebou další mix semen jako řepku, konopí atd., tím lépe. Také pytlík boilies menšího průměru není na škodu, když se nemůžete prochytat přes bílou rybu na kapry. A v neposlední řadě je dobré si vzít i krabičku pop-up boilies pro odlehčení nástrahy. Kukuřici na krmení se vyplatí polít boosterem, tím získá na atraktivitě a ryby na ni budou rychleji reagovat. Jako nástraha je výborná sterilovaná kukuřice z plechovky, jak přírodní, tak i ochucená boosterem. Za vyzkoušení také stojí určitě různé chytací peletky menších rozměrů.
Místo pro chytání u břehu se snažte vybrat co nejdále od okolních lovících, kteří dělají zbytečný hluk. Místo s převislými větvemi, rákosím nebo jiným přírodním útočištěm pro ryby je velkou výhodou. Pokud to není nutné, nekrmte dál než do vzdálenosti, co hodíte krmení rukou. Pokud mícháte vnadící směs s partiklem, peletami a dalšími rybími dobrotami, nedělejte ze směsi nijak velké krmné koule. Snažte se do vody dopravovat krmení v co nejjemnějších částečkách. Nedělá to zbytečný hluk a navíc ryby musí usilovněji hledat. Množství krmení je na každém z vás. Krmení je třeba si dobře rozvrhnout. První zákrm by měl být nejsilnější, ale mělo by zbýt stále dost pro pravidelné přikrmování. V tom je kouzlo lovu pár metrů od břehu, můžete kdykoli přesně dokrmit a když jste šikovní, tak ryby ani nevyplašíte.
Montáže navazujte vždy na průběžku, použití velkého olůvka by opět způsobilo zbytečné plašení. 25 gramů bohatě postačí na kterékoli stojaté vodě. Pokud budete lovit na dva pruty, snažte se je neházet vedle sebe. Jeden je dobré umístit přímo do krmení a druhý někde bokem a přihodit k němu jen malou hrstičku krmení.
Doufám, že jsem vám dodal dost inspirace a lov pod břehem vyzkoušíte na vašem rybníku nebo pískovně. Věřte, že budete překvapeni úlovky línů, velkých cejnů, amurů a v neposlední řadě kaprů…
Miroslav Ešpandr
Taky chytám pouze blízko břehu a musím říct, že chytit amura, kapra je větší šance než z dálky. A letos jsem chytla vše na kukuřici z plechovky a nebo pelety Halibut!!!