Úvod Články Sám a připraven

Sám a připraven

2 901
1

Určitě už to každý z vás někdy zažil. Plánujete s parťákem výpravu, vše je připraveno, těšíte se, ale na poslední chvíli se něco zvrtne a kolega nemůže. Stojíte před otázkou, zda výpravu odložit nebo vyrazit sám. Většinou volím druhou variantu, trochu poupravím přípravu, strategii, případně i vybavení a vyrážím. Tato varianta kaprařiny má své nevýhody, ale i nesporné výhody a je jen na vás, jak se s tím dokážete vypořádat. Pokusím se popsat, jak taková výprava probíhá u mě, jak si co zorganizuji a na co se dopředu připravím.

Moje strategie na single výpravě je celkem jednoduchá. Nevymýšlím nic náročného, spíše se soustředím na větší ryby a menší množství krmení. Většinou si s sebou beru pouze pelety a boilie. Pelety používám pouze na začátku výpravy, abych rozjel vybraná místa a později už krmím pouze boiliem. Většinou totiž nejsem schopen sám chytat nepřetržitě několik dní velký počet ryb a neustále dokrmovat. Raději si počkám na větší rybu a ušetřím nějaký čas na odpočinek.

Co se týče vybavení, snažím se minimalizovat počet zavazadel a omezit se pouze na nezbytně nutné věci. Není totiž nic horšího, než když se potřebujete přemístit z hluchého místa a musíte přestěhovat velké množství věcí. Ve většině případů to vypadá tak, že rybář raději stráví celou dobu na jednom neproduktivním místě, protože při představě stěhování mu jde mráz po zádech. Již několikrát se mi velice vyplatilo být mobilní a díky změně místa jsem nepříznivě se vyvíjející výpravu proměnil v úspěšnou.

V mé výbavě nesmí pro takový rybolov chybět několik věcí, jejichž funkce jsou pro mě velmi důležité. Na prvním místě je určitě kvalitní čelovka, bez níž to prostě sám nezvládnu. V případě zdolávání ryby z lodi a mnohdy i ze břehu, mi situaci velmi usnadňuje plovák přidělaný k tyči podběráku. Další dobrou vychytávkou je detektor pohybu, který zajistí klidnější spánek a větší ochranu před krádeží. Nevyužívám ho vždy, ale pokud lovím na místě, kde je větší pohyb lidí, často ho uvedu do provozu. Skvělou alternativou je čtyřnohý přítel, kterého bohužel nevlastním. Pokud to podmínky umožňují, neberu s sebou stojan, ale pouze vidličky. Jednak jsou skladnější, ale především se mohu na lovném místě pěkně roztáhnout a umístit pruty přesně podle představ, což je jednou z velkých výhod single rybolovu.

Velký podběrák s plovákem mám vždy připraven
Velký podběrák s plovákem mám vždy připraven

Přípravu krmení a vybavení máme tedy za sebou a po naložení věcí můžeme konečně vyrazit. Nedoporučuji podnikat daleké cesty, protože především návrat domů bývá často kvůli únavě poměrně složitý. Proto raději navštívím spíše nějaký místní revír, abych nemusel trávit v autě náročnou několikahodinovou zpáteční cestu. Pokud přeci jen vyrazím někam dál, dbám na to, abych noc před odjezdem nabral potřebnou energii a pořádně se vyspal na závěrečné balení a návrat domů.

Při výběru místa mám zcela volnou ruku, vejdu se i na menší fleky, které jsou často méně navštěvované, klidnější a ryby zde nejsou pod neustálým tlakem. Přesně taková místa nejčastěji vyhledávám. Výhodou také je, když nemusím příliš daleko nahazovat nebo vyvážet a zvládnu krmit ze břehu. Všechny tyto aspekty mi usnadní pobyt u vody, ušetří potřebnou energii i čas pro samotný lov.

2
Ideálně ukryté místo pro jednoho rybáře na nepřístupném břehu

Pokud budu u vody sám, snažím se dorazit tak, abych si stačil vše přichystat do večera a byl plně připraven na noční aktivitu ryb. Nejprve si zakrmím vybraná místa, poté se věnuji přípravě „tábora“ a teprve když mám vše na svém místě, putují do vody montáže. Jak jsem již naznačil v úvodu článku, nevnadím ničím přehnaně atraktivním. Mít časté záběry převážně od menších ryb není to, co na takové výpravě potřebuji. Po pár dnech bych totiž byl totálně vyčerpaný. Používám první dva dny pelety a boilies, později už pouze boilies a to jen několik hrstí, které nastřílím k montáži vždy po záběru.

3
Jednoduchá a účinná montáž s hrstí boilies na přikrmení po záběru

Šance na vysněný úlovek zvyšuje také fakt, že na lovném místě mohu udržovat naprostý klid, což se při větším počtu lovících nepodaří. Navíc mám ve svém lovišti pouze minimální počet udic, které prochází vodním sloupcem, a na hladinu dopadají pouze mé montáže. Rád také používám příposlech pouze na vibrační signalizaci a u hlásičů přelepím světelné diody, abych na sebe zbytečně neupoutával pozornost.

4
Klid kolem vody a nádherný ranní pohled z bivaku

Vždy se snažím mít bivak co nejblíže u prutů, uvnitř vše na svém místě, a to především věci, které potřebuji při ulovení ryby. Metr, váha, fotoaparát, peán a desinfekce mají u mě vždy své stálé místo. Je potřeba se o rybu rychle a bezpečně postarat, což je při špatné organizaci a nepřipravenosti téměř nemožné.

5
Vidličky, podběrák s plovákem těsně vedle prutů a vše ostatní na svém místě v bivaku

Hned na začátku lovu si připravím podběrák k prutům, umístím podložku a kýbl s vodou na místo, kde budu o rybu pečovat a případně se s ní fotit. Ideální je podložka ve tvaru bazénku, kam rybu mohu i uzavřít a být si jist, že se při mé nepřítomnosti neporaní. Focení si vyzkouším nejprve nanečisto a do potřebného místa umístím stativ nebo jiný podstavec pro fotoaparát. Pokud takovou přípravu udělám a označím si i prostor, v němž budu držet rybu, focení samospouští se stane hračkou a nebudu rybu trápit na břehu zbytečně dlouhou dobu.

6
S tímto typem podložky není problém ani se dvěma kapry najednou

Velkou část rybolovu strávím čekáním na záběr. Volný čas se snažím využít psaním poznámek či deníku, pozorováním vodní hladiny a nabíráním cenných informací o vašem lovišti nebo celém revíru. Pokud budete aktivně ryby vyhledávat a sledovat situaci u vody, vaše šance na úlovek podstatně stoupnou.

Krásný šupináč focený samospouští
Krásný šupináč focený samospouští

Velmi důležitý je při takovém lovu odpočinek. Spánek se snažím vždy upravit podle aktivity ryb. Pokud zjistím, že ryby například od oběda do šesti večer neberou, právě do tohoto časového intervalu se snažím spánek vklínit, abych byl aktivní v době, kdy hýří aktivitou také ryby. Pokud to počasí dovoluje, rád si vynesu lehátko z bivaku přímo k prutům a odpočívám co nejblíže k nim, abych v případě záběru mohl ihned reagovat. Opravdu nechápu rybáře, kteří v klidu tvrdě spí v zapnutém bivaku s nastraženými pruty, třeba deset i více metrů od nich.

8
Noční úlovek po celodenní neaktivitě, kterou jsem si vyplnil odpočinkem

Poslední den si vždy nechávám dostatek času na balení věcí a pokud není vyloženě nepříznivé počasí, začínám v klidu balit už ráno. Pruty s oblibou tahám z vody až na poslední chvíli, těsně před odjezdem. Již několikrát se mi to vyplatilo a na poslední prut ve vodě jsem dostal ještě jeden záběr na rozloučenou. Poslední noc se snažím dostatečně vyspat, abych byl na závěrečný náročný den odpočatý.

9
Občas mi dělá společnost návštěva místních obyvatel

Při osamocených toulkách kolem vody narazíte často na problémy, ovšem pokud dodržíte pár zásadních věcí, omezíte je na minimum. Naopak získáte plno výhod, které můžete zužitkovat ve váš úspěch.

Za CT pompajz baits
Rosťa Souček

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

  1. Zdravim.

    Taktiez rad chodim na vypravy sam. Zaujal ma signalizator pohybu.
    Mozes mi nejaky konkretne odporucit ? dakujem

Chcete-li, můžete přidat komentář: