Úvod Články Sen se stává skutečností

Sen se stává skutečností

2 121
1

Již nějakou dobu jsme se s kamarádem Romanem zabývali myšlenkou, zda nezkusit rybaření také na Hejlově. Jak se říká, všechno chce svůj čas. I naše rozhodování dozrálo a my se rozhodli při společném plánování výprav pro rok 2011, strávit na této lokalitě jeden týden. Slovo dalo slovo a před námi byl už jen měsíc do naší toužebně očekávané výpravy.

1

Nastal pravý čas začít s rolováním boilie, aby nám vše pěkně vyschlo, protože tvrdé boilie jako kámen je dobré pro velkého kapra. Boilie jsme zvolili ze směsi Kořeněný tuňák (10 kg) s A.C. broskev a ze směsi Biosquid (10 kg) s A.C. biosquid. V Tescu jsme nakoupili 200 vajec a vyrazili s Romanem do firmy, kde máme nástroje a prostor k samotné výrobě boilie. Začali jsme tuňákem (samozřejmě, že do směsi jsme přidávali i rozdrcené skořápky, kvůli efektu křupnutí). Na 500 g směsi jsme použili pět vajec a 20 ml amino complexu. Celkově po pěti dnech precizní práce jsme měli hotovo a boilie jsme uskladnili v přepravkách, aby mohlo dobře schnout. Obě směsi jsme rolovali o průměrech 21 a24 mm. Ještě teď, když píši tyto řádky, mi jsou cítit ruce…

2

3

4

Týden před výpravou

Pro mě ideální čas naložit tygří ořech (5 kg). Pro ty z vás, kteří s tím nemáte tolik zkušeností, uvádím můj tip:

Tygří ořechy nejprve properu v čisté vodě. Poté je zaliji horkou vodou a na toto množství přidávám 2 kg cukru a jednu 250 ml lahvičku melasy od firmy Nutrabaits. Takto zalité ořechy nechávám dva dny odležet a nasáknout do sebe sladkost a vůni melasy. Po dvou dnech vše přeliji do hrnce, kde vše vařím dvě hodiny. Po uvaření nechám zchladnout a ořechy společně s roztokem, ve kterém se vařily, přeliji do uzavíratelného kbelíku a nechám několik dní pracovat. Po několika dnech se utvoří „sliz“, a to je ta správná doba je použít.

Jednou jsem i místo melasy použil 1 litr coca coly a výsledek byl také prvotřídní! Tygří ořechy jsou velmi selektivní a velcí kapři je doslova milují.

Krmení bylo nachystáno, nesmíme však zapomenout na návazce… Hned na začátku jsme měli jasno. Vybrali jsme kombinované návazce: od olova 25 cm fluorokarbonu Kryston 15lb + cca 8 cm jemné šňůrky s háčky od Carp ´R´Us – Cranked č. 8 a Longshank Nailer velikosti 6 a 8. Tyto háčky mě velmi mile v minulosti přesvědčily o jejich kladných vlastnostech a kapři mi z nich vůbec nepadají. Na všechny pruty jsme zvolili kamennou montáž, pro kterou jsme navázali na olověnku klip od Carp ´R´Us, který je pro tento účel naprosto ideální.

Noc před odjezdem

Usnout? Ani náhodou! Myšlenky se honí hlavou, jedna za druhou… Budou kapři brát? Jakou zvolit taktiku? Kam zavezeme montáže? Bude to správně? Dočkáme se vůbec záběru?

Sobota 27. srpna 2011

V 05:00 po probdělé noci začínám nakládat auto. S Romanem máme sraz v 06:00 cca 10 km od Českých Budějovic na jednom odpočívadle. Mám tedy dostatek času vše řádně naložit a stihnout si dát ranní kávu. Jen nic nezapomenout! S Romanem se potkáváme ve smluveném čase, rychlá konverzace a vyrážíme směr Jindřichův Hradec, Pelhřimov, Kamenice nad Lipou, Ústrašín a Částkovice. Před námi se vyjímá mlýn a jezero. Zaparkovali jsme a šli se nahlásit na recepci. Adrenalin v podobě očekávání a těšení se, stoupal.

17
17 kg
18 kg
18 kg

Kdybych měl popsat Hejlov, tak jako krásný, zrádný, záhadný, nemilosrdný, tajuplný, ale především úžasný svou malebnou přírodou, čistotou a v neposlední řadě možnostmi pro kapraře. To vše mi proběhlo hlavou, když jsem stál na hrázi a rozhlížel se po vodní hladině. Nádhera!

Přesunuli jsme se na stanoviště číslo 6 a 7, rozbalili věci a začali s přípravou všech pro rybolov nezbytných věcí. Brzy na to jsme vyrazili s echolotem na vodu a začalo rozhodování, kam položit montáže. Po několika minutách volíme místo u protějšího břehu, vzdálené cca 150 m. Označil jsem si ho tyčovkou, prokrmil Biosquidem (kuličku po kuličce jsem důkladně rozhodil do většího prostoru) a tygřím ořechem. Na takto provnaděné místo pokládáme každý jeden prut s boiliem Biosquid. Druhý prut umisťujeme dál od krmného místa, rovněž s Biosquidem a k montáži házíme několik kuliček stejné příchutě. S třetím prutem hodlám trochu více experimentovat a podle situace se s montáží přesouvat a zkoušet různá místa k zavezení. Možností je hned několik. Ostrov, okolí ostrova, příbřežní partie s rákosím, lavice se stulíkovým polem, koryto potoka, které se táhne v blízkosti ostrova směrem na volnou vodu, a nebo v neposlední řadě někam na volnou vodu… Prozatím volím okolí ostrova s kuličkou Kořeněného tuňáka. Roman zaváží třetí prut podél břehu k rákosí, poblíž místa 7 rovněž s tuňákem. Kostky jsou vrženy. Teď už jen zbývá čekat, zda zvolená taktika přinese ovoce v podobě jízdy a zda kapři budou při chuti. Uvidíme…

K večeru začíná pršet, a tak jsme nuceni schovat se do bezpečí bivaků. Ulehám do spacáku, avšak ne na dlouho. Během chvíle se ozývá příposlech a já startuji k prutům jak střela! Krásná pomalá jízda. Zásek! Po klidném boji se fotím s krásnou dvacítkou. První záběr a hned dvacka? Malinko mi to hlava nebrala. Asi tak po hodině měl záběr Roman a zdolal kapra 18 kg a 102 cm. Při zavážení prutu jsem se dočkal druhého záběru, na jehož konci byl lysec s mírami 17 kg a 93 cm. Na první den „krásná práce“!

Neděle 28. srpna 2011

V 08:10 se ozývá Romanův prut a vyrážíme za kaprem na vodu. Už od první chvíle je jasné, že se jedná o větší rybu. Špička prutu doslova líbá vodní hladinu. Překrásný boj! Kapr s mírami 19 kg a 107 cm končí v podběráku.

19 kg
19 kg

Pondělí 29. srpna 2011

Nic se neděje, až na moje dva menší kapry okolo 5 – 6 kg. Do budoucna velmi krásné ryby.

Úterý 30. srpna 2011

Začíná foukat západní vítr, a tak věříme v kapří aktivitu. Přichází dva záběry. Já 15,5 kg a 94 cm, Roman 15,80 kg a 102 cm.

15,5 kg
15,5 kg
15,80 kg
15,80 kg

Středa 31. srpna 2011

Ještě netuším, že tu je můj den D. Kolem 8. hodiny ranní, kdy nad rybníkem je ještě ranní opar, se ozývá můj modrý Carpsounder. Na lodi začíná přetahovaná s kaprem! Ten se stále drží u dna a ne ho zvednout. Je to vyčerpávající. Spatřuji siluetu ve vodním sloupci a napětím ani nedutám. Roman opatrně podebírá kapra a já vítězně křičím: „Jóó!!“ Překrásná jikernačka 22 kg a 100 cm. Krásná ryba a ještě krásnější, když si majestátně a svobodně opět po vyfocení odplouvá zpět do vody…

22 kg
22 kg

Čtvrtek 1. září 2011

Opět vytahuji dva menší kapry a jednu krásně stavěnou třináctku. Roman zdolal na boilie zaseklou 85 cm dlouhou štiku. V noci mě pak velmi mile překvapil bílý koják. Taková třešnička na dortu.

štika 85 cm
štika 85 cm

Pátek 2. září 2011

V noci je poslední záběr na Romanův prut. Vytahuje vysokého kapra 13,80 kg a 81 cm. Ráno nastává balení a odjezd k našim domovům. Já mám takové štěstí, že při přemisťování autem k mlýnu prorážím kolo a musí nastat výměna. To byla dřina! Tímto bych chtěl také poděkovat obětavému a vstřícnému správci, který mi půjčil kompresor a já tak mohl dofoukat rezervu. Děkuji!

A naše rada na závěr? Být na správném místě v ten správný čas a udělat maximum pro ulovení tak nádherných ryb jako jsou například na Hejlově. Příští rok, ten samý termín, to chceme vyzkoušet znovu. Nezbývá, než si přát, aby to byla stejně tak úspěšná výprava jako v letošním roce. Doufáme a snad brzy ahoj!

Jakub Martínek

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

  1. Fotky teda šílené, kdepak asi mají kapři vražené prsty lovců??? A už toto mě odradí a ani nebudu číst text 🙁

Chcete-li, můžete přidat komentář: