Ne každá ulovená ryba rybářem je vrácena vodě tak, jak byla chycena. Když už se nám podaří úspěšně zdolat vysněného kapra, měli bychom také vědět, jak s rybou zacházet, abychom rybě co nejméně ublížili.
Konečné zdolávání
Začnu už u poslední fáze zdolávání, kdy je kapr kousek od nás a my se ho snažíme navést do podběráku . Už v těchto chvílích dělají někteří chybu, když kapra podebírají dříve, než je dostatečně unaven. Rybu byste měli podebírat až tehdy, je-li kapr položený na bok. Pokud se takto ryba položí, většinou je připravena k podebrání.
Čas pro podebrání unaveného kapra
Správná volba podběráku
Požívejte vždy dostatečně velký a hluboký podběrák z jemné síťoviny. Nedoporučuji staré typy s velkými oky a uzly. Jednotlivé uzlíky totiž nejsou šetrné a mohou poškrábat tělo ryby. Vždy je lepší nosit s sebou k vodě podběrák větší. Potom se nemůže stát, že budete soukat osmdesáticentimetrového kapra do klasického podběráku s rozpětím 50 cm. Už několikrát jsem byl svědkem ztráty ryby jen díky tomu, že dotyčný neměl dostatečně velký podběrák. Při vytahování malým podběrákem se ryba akorát poplaší a potom je už jenom malý krůček k tomu, abyste o rybu nechtěně přišli. Také si dávejte pozor na správné uložení rybích ploutví v podběráku, neměly by se zamotat do síťoviny. Potom se špatně dostávají ven.
Správné podebrání kapra
Manipulace s kaprem na břehu
Když už je ulovená ryba v podběráku, je potřeba ji někam položit (nejlépe tak, aby se nám nemohla skutálet zpět do vody :o). Rybu vždy ukládejte na mokrou speciální podložku nebo alespoň do vlhké trávy. Na kapra se snažte sahat co nejjemněji. Čím více ho budete tisknout, tím více se vám bude vysmekávat. V tomto okamžiku samozřejmě následuje měření a vážení. I při tomto úkonu může dojít k poranění úlovku. Dávejte si pozor, aby vám ryba nespadla na zem – mohli by jste jí přihodit vnitřní zranění.
Focení
Tato operace se stala poslední dobou naprostou nutností a pravidlem. Už jen málokdo s sebou nenosí fotoaparát či kameru. Focení byste se měli snažit co nejvíce urychlit, abyste rybu zbytečně dlouho nemuseli nechávat mimo vodu. S kaprem se nikdy nefoťte ve stoje!!! Focení ve stoje je zásadní chyba, které se někteří kapraři obvykle dopouští. Spadne-li ryba z více jak 1 m výšky, může dojít k nebezpečnému vnitřnímu zranění. Proto s kaprem pózujte vždy v podřepu, v kleče, v leže či nějak jinak. Dávejte si také pozor, aby jste rybu nezranili například páskem hodinek.
Správné focení v podřepu – nikdy se nefotíme ve stoje!
Vracení vodě
Když už jste si vše řádně zdokumentovali, u sportovních rybářů bývá zvykem velkého kapra pouštět zpět do svého rodného živlu. Pokud se tak rozhodnete učinit, neházejte rybu do vody z výšky, ani ji nedřete o zem. Vpusťte ji jemně do vody ze svých rukou. Jestliže jste to ještě nikdy nezkusili, zkuste to! Uvidíte, že vás bude hřát krásný pocit z toho, že jste rybě darovali život.