Úvod Články Sezóna na malej rieke

Sezóna na malej rieke

2 125
1

Posledné dve sezóny som sa kaprom venoval poväčšine na malej rieke, ktorá preteká poza dedinu, v ktorej bývam, a tak by som sa chcel s vami podeliť o poznatky, ktoré som tu doteraz získal.

Najprv vám predstavím povahu rieky, na ktorej lovím. Jedná sa o asi 2,5km dlhý úsek, kde je veľmi premenlivý profil dna (niekedy je to hrana na hrane inokedy zase jedna veľká rovná platňa bez prekážok. Hĺbka vody sa pohybuje v úsekoch rôzne. Sú úseky, na ktorých je priemerná hĺbka od 1,5 max. do 2m, úseky kde je 3–4,5m vody, ale aj plytčiny, v ktorých ide pomaly od brehu hĺbka asi na 0,5–1 meter a v druhej tretine koryta sa prudko láme na 2 –2,5m). Veľké výkyvy v hĺbke spôsobuje to, že na tomto úseku rieka meandruje, čím sa vytvárajú jamy a nánosy v zákrutách.

Tohoročná výzva
Tohoročná výzva

Až do minulého roka bola rieka doslova „divočina“(keď som v týchto časoch dostal prvý záber od riečneho kapra, zostal som ako priklincovaný, pretože takú jazdu som dosiaľ v živote nezažil), pretože bola husto zarastená vŕbami a topoľmi, vo vode bolo nepočetné množstvo popadaných stromov. Lenže minulý rok prišla vec, ktorá každého z rybárov, ale aj milovníkov prírody neveľmi potešila. Spoločnosť, ktorá obhospodaruje tento tok vykonala výrub stromov popri rieke s tým, že na každých 15m museli nechať strom a taktiež sa mali vyhýbať vypilovaniu zdravých stromov. Povedali sme si že aspoň niečo nám tam nechali, ale zistili sme že tento krok mal za následok situácu, ktorá nastala počas sparných dní v lete ale o tom neskôr.

Kúsok pred elektrárňou...
Kúsok pred elektrárňou…

Na rybách mi robí spoločnosť môj parťák Lukáš, s ktorým chodíme na všetky výpravy za kaprami poväčšine spolu a sme už zohraná dvojka. Veľmi radi chodíme na túto rieku pretože je tam kľud a pokoj od okolitého ruchu a občasní návštevníci čo sa idú popri rieke prejsť so psom alebo si zabicyklovať nás vôbec nevyrušujú. Takisto je tu veľmi malý rybársky tlak, a rybárov čo sem pravidelne chodia by som vedel spočítať asi na dvoch rukách a taktiež je dobré, že sa všetci medzi sebou poznáme a podávame si správy komu sa ako darilo.

Nádherná ranná scenéria
Nádherná ranná scenéria

Sezónu na tejto riečke otvárame obyčajne v polovici, pokiaľ to je možné tak už aj začiatkom apríla, keď všetká voda čo nastekala z rozpusteného snehu z hôr je už preč a začína sa prehrievať. Medzi rečou…práve tejto riečke vďačím za to, že som objavil takú skvelú značku ako je Mikbaits, pretože som sa dlho nevedel rozhodnúť akú príchuť guliek mám na miestnych domorodcov zvoliť, až mi raz počas zimy v obchode padol do oka nápis „Vypasený šnek“ a hneď som pomyslel na to, že hlavnou zložkou prirodzenej potravy kaprov tu sú malé slimáčiky a živočíchy z dna. Tak mi to nedalo a zobral som si vtedy iba na skúšku vrecko šneka. No a postune som dokupoval ďalšie príchute až som zrazu zostal na bode, že som všetky ostené gule prestal chytať a vtedy u mňa začala nová éra Mikbaits. Úspechy, ktoré som s týmito gulkami dosahoval nenechali chladných ani kolegov, čo so mnou chodili na výpravy po Slovensku a teraz už väčšina z nich taktiež dáva priazeň tejto značke.

Obľúbený typ nadväzca
Obľúbený typ nadväzca

Toto oteplenie vody je obyčajne pre kapry štartérom a začína ich obdobie. Nevedeli sme sa spočiatku rozhodnúť, ktorý flek bude na toto obdobie to pravé orechové, ale onedlho sme sa presvedčili že hlbočina okolo 4,5m bude najlepšia, o čom sme sa presvedčili aj po náhodnej vychádzke s feedrom, kde sme si parádne zachytali malé ryby. V tomto čase sme skúšali rôzne kombinácie nástrah ako samotná orezaná gulka alebo popky rôznych príchutí, ale kapry nám dali jasne najavo, že idú po prirodzenej potrave a varená kukurica bola jednoznačne TOP. Pravidelné boli zábery rýb od 3 do 8kg, ale v tých chvíľach mi bola veľkosť rýb úplne ukradnutá, pretože po dlhej zime poteší každá rybka. Tak sme začali čakať na obdobie neresu, ktoré býva obyčajne v polovici alebo koncom mája. A tu sa podľa mňa prejavil prvý dôsledok výrubu vegetácie. Neres bol taký slabý a neskorý ako sme ešte v živote nikde nezažili. To isté nám potvrdili aj ostatní kolegovia. Do júna sme ostávali s Lukášom stále na hlbokej vode s rovnakými výsledkami ako na začiatku sezóny, ale malo to jeden háčik… zábery rýb boli oveľa menej časté. Situácia, ktorá nastala od druhej polovice júla do polovice augusta bola doslova zúfalá, a to nielen pre nás, ale aj pre kolegov chytajúcich na iných miestach.

Aj metrový fúzačik sa občas pritrafí
Aj metrový fúzačik sa občas pritrafí

Pravidelne som bol v kontakte s jedným z nich a výsledky sme mali rovnaké, teda keď sa nám podarilo za týždeň zavadiť aspoň o jedného malého kapríka, boli sme šťastím celý bez seba. Rozmýšľali sme o presune do plytšej vody, ale po správach od iných rybárov nám bolo jasné, že by to bol zbytočný ťah. A to nevravím po nenaplnenej túžbe popasovať sa tu s kaprom 10+. V druhej polovici sezóny sa začala dávať situácia konečne do poriadku. Zábery začali znova pribúdať a my sme mali konečne srdce na mieste. Ale jedna vec ostáva stále nenaplnená, a to ryba slušnejšej váhovej kategórie. V tomto období nám to už konečne začalo ťahať aj na gulky a šnek dával najavo svoju dominanciu. Začiatkom septembra prišlo chladné obdobie a aj čas znova zasadnúť do školských lavíc, čiže som mal zrazu na ryby menej času, ale aj tak som sa v rámci svojich možností venoval rybám, koľko sa len dalo. Ešte viac ma nabudila situácia, ktorá sa stala kolegom a to že behom týždňa chytili zopár 10 kilových kúskov. Ale obzvlášť ma zaujala situácia kolegu, ktorý jednu noc sedel v aute pri vode a dostal úplne atypický záber. Pomalý padák a následné kolísanie swingra ho utvrdzovalo v tom že sa jedná o plevelnú rybu ale ťah, ktorý nasledoval po záseku bol brutálny. Súvislý rozumný ťah prezrádzal peknú rybu. Po dlhom boji sa ryba začala objavovať pri hladine, lenže kolega si zabudol zobrať z auta človeku, a tak iba vo svite splnu videl telo kapra, ktorého váhu odhadoval na 20+… Nepovedal som, odhadoval nadarmo, lebo po poslednom výpade vyletel rybe z papule háčik a zmizla v hlbine. Z vlastnej skúsenosti viem, že tento rybár veľmi nerád pridáva rybe pomyselné kila, takže jeho výpovedi na 100% verím. Taktiež už má na spomínanom úseku osobák o váhe 18 kg.

Tradičná veľkosť kaprov
Tradičná veľkosť kaprov. Toto je Lukášov konrétne 8kg šupík. (všimnite si chvostovej plutvy – to sú boje 🙂 )

Bohužiaľ, mne sa už veľakrát nepodarilo prísť na rybačku, pretože študujem a to ani nevravím o vytúženom kaprovi, ale tento rok sa chystám si to tu maximálne vynahradiť. Trúfam si zavesiť pod háčik hlavne Spicemana. Dúfam v to že ma milo prekvapí.

Verím, že táto sezóna pre vás bude lepšia ako vlaňajšia a taktiež dúfam, že sa vám tento článok páčil.

S pozdravom
Peter Petrák

MikBaits

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

Chcete-li, můžete přidat komentář: