Úvod Články Škola na Labi

Škola na Labi

4 510
0

Tak jako spousta rybářů u nás, tak také my jsme se v loňské sezóně rozhodli strávit několik dní na nejhezčí řece v Česku – na Labi. Lov kaprů na řece mi nikdy moc „neříkal“, naopak můj parťák je tímto způsobem lovu nadšen a tak jsme vyrazili celkem třikrát na střední část Labe.

Bral jsem to spíše jako naučné výpravy, jelikož do této chvíle jsem byl na řece úplným nováčkem a mé úlovky by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Společné výpravy jsme uskutečnily v dubnu, červnu a říjnu. Na červencové výpravě jsem chyběl, jelikož zahraniční dovolená s rodinou se prostě odvolat nedala. Jak jsem se již zmínil, jel jsem se hlavně učit a myslím, že se mi to částečně povedlo.

pohled na řeku

I tentokrát jsme jako návnadu použili boilies od Aleše Václavíka. V dubnové výpravě jsme zkoušeli spíše sladké příchutě, naopak v létě a na podzim jsme vzhledem k teplému počasí preferovali směsi masové. Jako nejlepší varianta se nám osvědčili masové koule o rozměru 16 mm. Třídenní zakrmování místa bylo nutností. Zpočátku jsme rozkrmili místo kukuřicí a řepkou, později jsme pouze nastřelovali boilies pomocí kobry na předem určená místa. Tento způsob přípravy lovného místa se nám stal na řece tím nejúspěšnějším. Záběry chodily jak přes den, tak po setmění, takže jsme se rozhodně nenudili a já konečně poznal, jaké to je, když bojujete s říčním silákem. Používali jsme menší háčky a asi 25 cm dlouhé návazce ze ztužených materiálů, jelikož jsme chytali za hranou a hrozila ztráta ryby. Olověná šňůra a pletenka byla samozřejmostí. Zátěž o hmotnosti 142g byla dostačující, jelikož proud vody byl minimální.

1

První výprava se stala testovací pro nás oba. Zkoušeli jsme jak místo, tak montáže a krmení. Výsledkem bylo pár hladovců do deseti kilogramů. Naopak ta druhá byla plná očekávání z toho, co přinesou naše poznatky. Dnes již můžeme říci, že tato červnová výprava byla pro nás oba nejúspěšnější a navíc mému parťákovi přinesla nový osobáček.

3

Již první večer byl úspěšný. Po několika hodinách od zavezení nástrahy se mi podařilo s parťákovou pomocí zdolat prvního kapra nad deset kilo. Druhý večer byl doprovázen úplňkem a pro nás se stal tím nezapomenutelným dnem z celé letošní sezony. Okolo 21 hodiny jsem zdolal kapra s necelými dvanácti kilogramy, ale i to nebylo ještě vše. Následující záběr na parťákův prut přinesl to, na co jsme zde opravdu čekali. Po krásném boji se nám v podběráku objevil krásný šupináč. Váha ukázala 15,10 kg. Následovalo zasakování, ranní focení a to nejméně oblíbené balení.

2

Červencovou výpravu jsem vynechal a tak mne vystřídal náš společný kamarád. Ještě den před odletem jsem ale oba navštívil a popřál hodně úspěchů. Horké dny přinesly spousty záběrů od menších ryb. Větším úspěchem byl 11,5 kg vážící lysec a první amur, kterého jsme si vždy přáli chytit. Bohužel já u toho nebyl! Třetí společnou výpravu jsme naplánovali narychlo a tak již nebyla možnost věnovat přípravě místa tolik úsilí. Dvoudenní zakrmení pomocí kobry muselo protentokrát postačit. Vycházející a zapadající Slunce nás doprovázelo po celé tři dny. Počasí nám zkrátka na toto roční období vyšlo perfektně. Zdolali jsme dva šupináče přes devět kilogramů a několik menších zvědavců. Poslední noc přišlo prudké ochlazení a neustávající déšť. Vše bylo durch mokré, včetně nás, ale to prostě ke kaprařině patří.

6

Pro loňský rok jsme se s Labem rozloučili, ale v průběhu letošní sezóny, se sem na Labe opět rádi vrátíme. Věřím, že mi i další výpravy na řeku přinesou nové poznatky a zážitky. Možná i ten letošní rok přinese nějaký ten osobáček..

Radek Bis, Petr Nešněra

ikonka

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: