Úvod Články Srdcoví kapraři vs. masaři

Srdcoví kapraři vs. masaři

5 477
14

Každého zajímá, jak se dostat k velkým rybám, ale většina lidí zapomíná na podstatu, proč se chce k velkým rybám vůbec dostat. Kvůli fotce? Aby dokázal něco sobě nebo ostatním? Každý má jiné, své důvody, ale každý by si měl uvědomit tohle! Nedá mi to, abych se nevyjádřil k tématu „Srdcoví kapraři vs. masaři“…

Pomalu každý den se mě někdo zeptá: „Ty chytíš rybu a pak ji pustíš? Jaký to má teda smysl? Proč je chytáš? Ty nejíš ryby?“. A mnoho dalších otázek. Určitě to většina z vás zná také. Ano, jím ryby, ale každou rybu, co chytím já, pustím. Proč? Jaký to má smysl je chytat?

2

Protože to miluju! Miluju lov kaprů, přírodu a vše s tím spojené. Je to nezkrotná vášeň, láska, která nejde zastavit a každou chycenou rybou a především puštěnou zpět do vody, sílí. Copak by někdo dokázal zabít svou lásku? Jen opravdový psychopat.

Je smutné, že někteří lidé vidí kapra jen jako kus masa. Především nerybářům to nemá ani cenu pokoušet se vysvětlit, ale těm „rybářům“, kteří u vody čas tráví a ryby odnášejí, s těmi to nikdy nevzdám a stále dokola se jim to budu pokoušet vysvětlit.

3

Když na vlastní oči vidím, jak někdo odnáší 10 kg kapra nebo i většího, jsem plný zlosti, nenávisti, lítosti, mrzutosti, ale určitě ne pochopení. Vždyť kolik let tahle ryba musela žít, aby z ní vyrostl takový skvost, čím vším si musela za svůj život projít, kolik „dětí“ zplodila… Mnoho a mnoho otázek se slzami v očích se mi honí v hlavě při pohledu na škodolibě vysmátého člověka s takovou rybou ve vezírku, jak si ji nakládá na babetu.

1

Mnohokrát jsem si koledoval o „výprask“, když jsem viděl takovou rybu na břehu a při otočení „masaře“ pro vezírek jsem neváhal ani chvíli a rybu rychle hodil zpět do vody – zpět tam, kam patří! To jsem si vyslechl nadávek… Ale udělal jsem správnou věc, v kterou věřím. Kolikrát jsem takového člověka doslova prosil, ať té rybě daruje život. Při otázce, jestli ji pustí, jsem se dočkal odpovědi: „Jo, pustím, do trouby…“ Tohle je opravdu smutné.

4

Určitě se takové chování najde i u mladých lidí, ale valná většina takto se chovajících lidí je staršího věku. A zrovna tihle lidé, kteří si neváží starého živého tvora, budou říkat o nás, mladé generaci, jak jsme nevychovaní a ničeho si nevážíme? Je to opravdu k zamyšlení.

V žádném případě netvrdím „chyť a pusť“ za každou cenu, to určitě ne, každý extrém je špatný. Já osobně jsem opravdu nikdy v životě nezabil ani jediného kapra a fakt už ani nevím, kdy naposledy jsem nějakého vzal třeba pro babičku, ale musí tady být také lidé, kteří si tu rybu odnesou.

6

Jak by to za chvíli vypadalo, kdyby jen přibývaly nové a nové ryby, ale ty současné nikam nemizely? Byla by to katastrofa, totálně přerybněno, ryby by neměly dostatek potravy, dostatek prostoru, proto se musí ryby také odnášet, ale v rozumné míře.

S člověkem, který si odnese například 5 ryb konzumní velikosti do roka, opravdu nemám problém a je to právě dobře, ale někdo, kdo odnáší od vody i více než 500 kg kapra ročně nebo ryby trofejních velikosti za účelem prodeje po hospodách či do soukromých revírů a obohacování se, z takových lidí mi opravdu dost pění krev v žilách a to neznám jen jednoho takového člověka ve svém okolí, ale hned několik.

5

Snad je zde alespoň někdo stejného názoru, jako já. Díky za Vaše vyjádření k tomuto tématu do komentářů a sdílení, aby se právě tohle myšlení dostalo k co nejvíce lidem. Nejlépe právě k těm, kterých se to přímo týká, aby se trochu zamysleli nad svým chováním a svými činy.

S pozdravem za Carp X Team
Miroslav Tomala

Komerční sdělení

14 KOMENTÁŘŮ

 1. Souhlasím rybu která má 10 kilo opravdu neberu ale dvou kilového kapra ano. A proto jsem masař ? V tom případě si nezasoužím žít ☺

 2. To já z jedné malé svazovky,odnáším kapry 60+ a pouštím je do jednoho soukromýho rybníků,ale nic si za to neberu a dělám to hlavně z jednoho důvodu.Když vidím jak si masaři berou kapry 80+ na pekáč,tak jsem si řekl,že je radši vychytám a pustím je tam kde vím że je nikdo nezabije a já se sněmá budu moct zase jednou potkat.

 3. Když jsem viděl některé soukromáky, tak ať radši ty kapry 80+ skončí na pekáči, než aby trpěli s roztrhanýma hubama a ploutvema na těchto vodách… Fakt radši smrt, než aby trpeli v takovém stavu x let, než zdechnou na utrápení…

 4. Jsem pro zavedení horní míry na všech revírech.. Nejchutnější ryba je stejně do 60cm, větší rybě už bych dával povinně svobodu a myslím že by to mělo smysl i pro hospodáře revírů… generační ryby by se postaraly o přirozenou “násadu”, byla by lepší zarybněnost svazovek a zároveň menší finanční zátěž s násadou pro svaz.

 5. Ano souhlasím s pisatelem i já ryby pouštím,chodím si zachytat a ne masařit.

 6. Mala by byť zavedená horná hranica lovnej miery u všetkých rýb.Potom by sme nemuseli za trifejnou rybou jazdiť do zahraničia, alebo u nás ( SR,ČR ) platiť za ulovenie ( resp. možnosť uloviť si takúto rybu ) súkromným podnikateľom v tejto oblasti. Taktiež by možno zmizol fenomén brať takéto ryby zo zväzových revírov a predávať ich na súkromáky !

 7. Souhlasim s pisatelem- krasne napsane- nevidim duvod proc si obcas nejakou nevzit (i kdyz ja osobne neberu vubec) ale masarina je zlo,zvlast u velkych krasavcu,ktere uz jenom chytit je ten nejuzasnejsi pocit..;)

 8. jo souhlasím taky donesu pár ryb domů (tento rok 9) a myslím že každý rabář má radost z toho když vytáhne rybu a kdyby se nebrali tak by jich bylo ve vodě více ale že by někdo odnesl 10 to jsem neviděl.

 9. Autor mi přijde jako psychopat sepsáno je to stylem děcka ze základní školy.. Taky neberu ryby Max dva tři kapry do roka na svátky.Ale hodit někomu rybu zpátky do vody když na to má z pravidla rybářského řadu právo je teda síla. A k dalším věcem v tomto psychedelickým článku se raději ani vyjadřovat nebudu

 10. Bohužiaľ taká je realita!V dnešnej dobe sú min dve skupiny rybárov.Prvá skupina sú rybári,ktorí sa venujú rybárčeniu srdcom a dušou.Druhá skupina sú rybári,ktorí zabíjajú čas pri vode a chcú s rybárčenia profitovať!A to je podľa mňa veľmi smutné.

 11. Ahoj,
  pokud si někdo odnese za víkend jednoho kapra v konzumní velikosti (50 až 60cm), tak na tom nevidím nic špatného.
  Já sám jsem za rok 2015 chytil celkem 326 kaprů (nejvíce 14 kaprů za den) a z toho jsem si jich odnesl domů pro vlastní spotřebu celkem 18. Jestli mi chce někdo tvrdit, že je to špatné, tak já jsem jiného názoru.
  Mně osobně více vadí rybáři, kteří sice ryby pouští, ale 3x denně vyjede lodí na vodu a nahází tam 10 kilo nevařené kukuřice a k tomu nejméně kilo kuliček.
  Se zpřísněním lovných mír kaprů ale zcela souhlasím. Pokud by se mne na to někdo ptal, tak jako ideální spodní míru bych viděl 48 cm a horní míru 60 cm.

 12. Ještě doplňuji, že těch 326 kaprů jsem chytil za 98 chytacích dnů…

 13. Ja se to snazím taky nektrym vysvetlovat ale zatim marne akorat se doslícham ze si na neco hraju

 14. Zacal jsem nadavno ale lidi co kadrujou rybaře podle toho co nesou domu jsou divni. A kdyz napiše ,že ryby ji tak bere jestě vic než ostatni.

Chcete-li, můžete přidat komentář: