Právě se stmívá, pozoruji klidnou hladinu jednoho polského jezera a chystám se zkusit přelstít jednoho z velkých kaprů, které ukrývá.
Důležité je se odlišit
Přemýšlím nad tím, proč rybáři na celém jezeře neustále bez rozmyslu sypou do vody desítky kilogramů boilies a partiklů, ačkoli ryby již delší dobu nejeví sebemenší známky aktivity. Špatně, nebo lépe řečeno vůbec se nepřizpůsobili situaci. Na podobných jezerech je zkrátka někdy zapotřebí více nápadů, než jen zavézt bójku na jeho střed a pak už jen krmit, krmit a krmit. Jak to tak pozoruji, přestává už mě pomalu mrzet fakt, že nemám k dispozici loď. Vím totiž, že se budu muset snažit od ostatních maximálně odlišit. Tato odlišnost se pro mě na prochytávaných jezerech z důvodu své úspěšnosti stala již vlastně stereotypní. Po krátké úvaze nahazuji jeden prut do vzdálenosti kolem 80 metrů od břehu a druhý přibližně jen do poloviční. Místa v blízkosti břehu jsou totiž během léta přirozenými stanovišti ryb a často bývají ta první, na kterých to stojí za to zkusit. Ač se to možná nezdá, tento způsob lovu kaprů může v létě s přehledem překonat rybaření s dlouhými fázemi vnadění a udicemi položenými v několikasetmetrové vzdálenosti od břehu. Jelikož dno pokrývá vrstva bláta, nadlehčuji potápivou kuličku G–FOODu pop-upem. Toto boilies se mně osvědčilo jako velmi selektivní, což dokazuje i fakt, že jsem na něj za celou dobu neulovil žádnou rybu pod 10 kg. Do PVA ještě přidávám několik nakrájených půlek tohoto boilies. Do blízkosti montáže pak kobrou nastřílím pouze pár kuliček. Při tomto způsobu rybolovu obvykle neprovádím žádné velké vnadící akce, které by spíše v místě lovu zbytečně vzbudily rozruch. Vždy je lepší vnadit pouze malým množstvím s využitím PVA materiálů. Jednoduché a velmi účinné. Tato taktika mi k úspěchu pomohla už mnohokrát, zvláště na jezerech, kde jsou větší ryby většinou samotářské a velmi opatrné.
Funguje to
Úspěch se dostavil ještě dřív, než se úplně setmělo. Na břehu krátce zapózoval pěkný lysec. Pravděpodobně jediná ulovená ryba na jezeře během tohoto dne. Věřím, že v noci přijde další. Noc je ale klidná, možná až moc. Ráno mě probudila další salva návnad dopadajících na vodní hladinu. Místní „krmiči“ jsou opravdu vytrvalí. Během dne panuje naprostý klid, kýžený záběr nepřichází nikomu, ani mně. Večer se rozhoduji, že se budu i nadále držet včerejší úspěšné strategie. Přehazuji pruty, dokrmuji ke každému jen 10 kuliček a čekám, co přinese noc. Ta přináší déšť a silný vítr. Doufám, že toto počasí ryby trochu rozhýbe. Nad ránem konečně přichází jízda a já mám na podložce dalšího parádního lysce. Správné rozhodnutí!
Podobný scénář se opakuje i při další čtyřiadvacetihodinovce. Za celý den ani píp a těsně nad ránem přichází další kapr. Tento je pro mě ale bohužel protentokrát rozlučkový, protože ráno musím chtě nechtě odjet. Při odjezdu dostávám pro mě velmi zajímavou informaci, že se na celém jezeře po dobu mého rybolovu ulovily celkem pouze 4 větší ryby. O to příjemnější je pro mě skutečnost, že 3 z toho skončily na mé podložce. Rád bych ještě zmínil, že všechny záběry přišly na prut nahozený maximálně do 50 m od břehu. Opět se mi potvrdilo, že právě odlišnost od ostatních rybářů přináší na velmi prochytávaných vodách často úspěch a že se obzvláště v létě vyplatí hledat ryby v blízkosti břehu.
S pozdravem
Radek Švec