Úvod Montáže Tuhé a ztužené návazce

Tuhé a ztužené návazce

10 864
0

V první řadě si musíme říci, proč využívat potenciál tuhých a ztužených návazců. Na některých vodách došlo k tomu, že se kapři naučili zbavovat se návazců z jemných šňůrek, takže pokud máme plané záběry nebo kapra častokrát vyřízneme, je načase vyzkoušet tuhý nebo ztužený návazec. Jak takový tuhý návazec vlastně pracuje?

Při nasátí nástrahy spolu s tuhým návazcem dojde uvnitř kapří tlamy ke vzpříčení, které způsobí právě tuhá část návazce. Kapr jej bude chtít vypudit, ale tuhá část mu to nedovolí. Zdálo by se, že vše záleží jen na návazci, ale všechny části montáže jsou stejně důležité.

S těmito tuhými návazci budeme prochytávat revíry a budeme i úspěšní, ale časem se kapři naučí, jak tyto návazce nějak přečůrat. Zjistí třeba, že musí na pozření nástrahy vynaložit větší úsilí než na volně pohozenou návnadu. Proto musíme nově reagovat i my a musíme našemu návazci udělit jistý stupeň volného pohybu. Toho docílíme tím, že vložíme do soustavy uvázání smyčku velikosti třešňové pecky, udělíme tedy návazci určitý stupeň volnějšího pohybu, než když je návazec uvázán běžným uzlem k obratlíku. Jednou jsem na svém oblíbeném revíru použil sestavu ze tří smyček, viz kresba:

nákres

Kapři se házeli na hladině a já chytal na plovoucí boilie a každou chvíli mi některý z nich popotáhl montáž, tu o 30 cm, tu o 50 cm. Jízda však žádná, tak jsem trochu špekuloval a vyplatilo se, do hodiny byl na břehu 9 kg kapřík a po něm ještě další dva: 5,5 kg a 5kg.

Je k tomu potřeba trošku větší obratlík než běžně používané velikosti, jelikož na něj přilepíme Heavy Metal tmel. Takže to chce zkoušet a zkoušet. Na trhu jsou k dostání návazcové materiály, které jsou (zejména ty anglické od firmy Kryston) poměrně drahé, ale jsou k dostání i cenově příznivější šňůrky. Než se rozhodnete pořídit si poměrně drahé tuhé šňůry jako Snake-skin, Snake-bite a Snake-bite gold, tak vám poradím, jak si tuto tuhou šňůru vyrobit a vyzkoušet přímo u vody. Udělejte si běžný návazec a napněte ho. Potom pomocí tenkého štětečku na návazec naneste sekundové lepidlo, nechejte pořádně vyschnout a vyvětrat pach lepidla (asi tak 2 h) a je hotovo.

ztužený návazec

ukázka ztuženého návazce
Tímto příspěvkem nechci zavrhovat návazce z jemných pletených šňůr, ale může nastat chvíle, která vás přiměje tyto tuhé návazce použít a třeba ještě i zdokonalit. Tak vymýšlejte a snažte se přizpůsobit dané situaci na vaší vodě.

Tento a další články můžete shlédnout také na serveru www.karpjim.com.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: