Úvod Články Úspešné metódy – stereotyp alebo dôvera?

Úspešné metódy – stereotyp alebo dôvera?

3 424
0

Tak ako vývoj v mnohých oblastiach života prináša neustále zmeny, inovácie a pokrok, rovnako tomu je aj v prípade nášho obľúbeného športu. Zaiste všetci venujeme v priebehu celého roka a počas zimných mesiacov obzvlášť, pozornosť novým metódam prezentovaným v rybárskych časopisoch a vo videách. Niektoré metódy skúšame, snažíme sa ich prispôsobovať na naše špecifické podmienky a požiadavky. Ale je tu celý rad taktík, ktoré úspešne používame už niekoľko rokov.

A práve v ich prípade si položme otázku, či ide o dôveru v použité metódy alebo o stereotyp. Pekné na takto položenej otázke je to, že si ju musí každý z nás zodpovedať sám. Z celého radu metód za seba vyberiem len jednu a to takú, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou mojich rybárskych výjazdov zo začiatku sezóny a počas krátkych rybačiek.

Väčšinu roka venujem najmä krátkodobým, víkendovým vychádzkam. Práve počas nich hľadám niečo, čo mi moju nástrahu zvýrazni a dopomôže mi k rýchlemu záberu. Z tohto dôvodu sa stabilnou súčasťou mojich taktík stalo použitie PVA pančúch. Nasledovný postup je o zostavovaní mixu do PVA, ktorý úspešne používam.

1

Všetko potrebné na zostavenie mixu. Ingrediencií pritom nemusí byť veľa, ale musíme dôverovať v ich kvalitu. Často sa snažím mix zostavovať podľa druhu boilies, na ktorý budem chytať a s ktorým sa kapor stretne aj v podobe voľnej návnady.

2

Prvou prísadou sú mini peletky rovnakej príchute ako je používaný boilies.

3

Už samotné minipeletky by mohly priamo z balíka postačovať k naplneniu PVA pančúch. Prípadne by sme mohli peletky zaliať boostrom a následne ich naplniť do PVA.

4

Mix sa snažím ešte viac vylepšiť a to použitím rovnakých boilies, aké používam k vnadenie a lovu.

5

Boilies pomocou Krushy rozdrvím. Čím viac otočíte Krushou, tým sa vám boilies rozdrví na jemnejšie čiastočky. Osobne preferujem práve čo najviac rozdrvené boilies.

6

Rozdrvené boilies pridám k minipeletkám. Dve základné ingrediencie, ktoré tvoria môj mix.

7

Mix pozostávajúci z minipeletiek a rozdrveného boilies je však sám o sebe suchý. Po naplnení do PVA pančúch by sa nám cez oká jemnejšie časti vysypávaly. Je potrebné takúto zmes niečím spojiť.

8

K vzájomnému spojeniu suchej zmesi použijem booster, opäť rovnakej príchute ako sú boilies a minipeletky. Okrem boostru by sme samozrejme mohli použiť aj tekutú potravu, prípadne olej. Pri použití oleja je však potrebné brať do úvahy aj aktuálnu teplotu vody, resp. hĺbku, v ktorej svoju nástrahu s PVA pančuchou budeme prezentovať. Rozhodnutie je na každom z nás, avšak osobne oleje v kombinácii s PVA nepoužívam.

9

Zmes je potrebné po zaliatí boostrom poriadne premiešať, aby sa rovnomerne nevlhčila.

10

Pripravenú a navlhčenú zmes nechávam postáť, aby sa jednotlivé časti boostrom poriadne nasiakli. Ideálnej je pripravovať zmes pred rybačkou, resp. aj počas lovu na ďalšie vychádzky. Po pár dňoch zmes skontrolujem a podľa potreby pridám booster. Snažím sa docieliť takú výslednú konzistenciu, pri ktorej zmes bude držať pokope, ale vo vode sa hneď začne rozpadávať. Zmes v PVA má totiž v blízkosti nástrahy vytvoriť atraktívnu kôpku, ktorá nezostane ako pevná hrudka.

11a 11b

Snažím sa rybu upozorniť na okolie mojej nástrahy, pričom má kapor nasať nástrahu s háčikom, nie zmes v PVA. Z tohto dôvodu používam PVA pančuchy skôr menších rozmerov, kde ich dĺžka nepresahuje 5 cm.

Aj počas jednej z krátkych rybačiek som cielene a úspešne používal PVA pančuchy. Taktika bola jasná. Nakoľko času stráveného pri vode bolo málo, nakŕmil som miesto obľúbeným boilies. Nástrahou bol nadipovaný boilies, ktorý bol zatraktívnený PVA pančuchou. Snažil som sa o to, aby ryby prijali nástrahu skôr ako zjedia všetku okolitú voľnú návnadu.

12

Obhliadnuc sa za poslednými rokmi musím konštatovať, že PVA pančuchy sa staly osvedčeným nástrojom, do ktorého vkladám svoju dôveru. Nejedená sa teda o nejaký stereotyp, ktorý by som nerozvážne používal. Každé použitie má byť premyslené, má zodpovedať aktuálnej situácii pri vode, má korešpondovať s aktivitou rýb a hlavne to má byť postavené na dôvere v to, čo robím.

Miroslav Fečko
LK Baits Slovensko

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: