Protože mám tendenci popisovat všechno do deníků a to od té doby, co jsem s rybařením začal, tj. od roku 1995, mohu sledovat vývoj našeho rybolovu včetně zimní verze. Právě v tomto ročním období, kdy se dny zkracují, vzpomínám na své zimní začátky. Opravdu musí být člověk zapálený, aby vyrážel k vodě i v těchto povětrnostních podmínkách.
Určitě se dnes s příchodem nových technologií a zejména internetu, sociálních sítí a tak dále najdou lidé, kteří preferují rybaření na obrazovce svého počítače nebo se raději povalují v teple u krbu. Je to volba, kterou respektuji, ale věřte mi, že by byla škoda nechat si ujít překvapení, která nabízí zimní rybaření.
Ale při surfování na internetu, jak tomu říká můj syn (není hezké stárnout), jsem si všiml, že nastává obroda rybářů provádějících lov ryb i v zimě. Stačí se podívat na mnohé obrázky rybářů hrdě pózujících s kulisou sněhu a paprsků jasného slunečního svitu. Ale především, je-li opravdu období, kdy příprava nabývá na významu, pak to je právě zima!
Zde nemůžete hrát na náhodu jako v létě, protože vás počasí brzy ukázní. Nehrajte si s rybolovem v zimě. Na druhou stranu těm, kteří se odhodlají, nabízí úžasná překvapení, kterých lze docílit i pokud se k vodě chcete vydat s minimem přípravy. Během této doby opírám svůj rybolov o tři specifické faktory: pozorování, vnadění a zejména trpělivost…
Rád putuji kolem vody během dne, kdy tvář laskají paprsky slunce dobrodince a sleduji každý pohyb, který prozrazuje přítomnost ryb nebo jednoduché známky rybí aktivity. Že to není tak snadné, říkáte? To je důvod, proč musíme být pozorní k počasí a sledovat předpovědi, ať už v televizi nebo na smartphonu. Nyní je snadné udržet krok s počasím v reálném čase.
Klimatické podmínky
Za prvé je dobré mít na paměti, že Francie je obecně oblastí, kde panuje mírné kontinentální klima. Konkrétněji – nejsme všichni vystaveni stejným nástrahám zimy. V podstatě jsou zimy drsnější v severní než v jižní části, což bude důležité pro nás, rybáře, a především pro naše oblíbené ryby.
Protože jsem ze severu Francie, vím, co znamená tuhá a dlouhá zima, zejména pokud jde o extrémní počasí: mráz, sníh, studený vítr, mrznoucí déšť, atd. Po změně práce teď působím v Normandii a mohu vám říci, že klima je tu zcela odlišné. Počasí se pozvolna mění, pokud jdete dolů dále na jih, kde se v zimě nejčastěji setkáte s prudšími větry, sice velmi studenými, ale s absencí mrazu a sněžení, které nutně ovlivňují naše cesty na ryby a především využití té úžasné sezóny, kterou zima je.
Některé klimatické podmínky jsou velmi příznivé a prospěšné i v tomto chladném období. To je důvod, proč mám vždy s sebou pomůcku, která se zdála být nevyhnutelnou v mých začátcích a postupně zmizela z rybářské výbavy, ale ne z té mé. Samozřejmě mám na mysli teploměr!
V zimě jsem stoupencem měření teploty (a žádné perverzní narážky!). Malé zvýšení teploty může vyvolat období zvýšené žravosti kaprů, zejména pokud tento nárůst teploty nastal po dlouhém období chladu. Nyní již všichni víme, že kapr je ryba, která reaguje i na nejmenší teplotní rozdíly, což má vliv na příjem i trávení potravy. To je důvod, proč je v zimě teplota vody rozhodujícím faktorem pro úspěch vašeho rybaření kvůli snížené aktivitě ryb.
Například loni v zimě jsem měl možnost lovit ryby pravidelně díky sledování teplot z mého rybářského místa. Nebyly to velké ryby, ale skutečným cílem našeho zimního rybolovu je vůbec chytit rybu a to zejména s ohledem na podmínky (nízké teploty, studený vítr, nízké slunce). Dovolte mi vysvětlit: teplota vody byla 6 – 7 °C, při posledním měření na prochytávaném místě mi ale teploměr ukázal 8/9 °C. Toto drobné zvýšení mi umožnilo uspět… Je třeba přemýšlet!
Pak jsem se podíval na vysvětlení tohoto jevu. Během rozhovoru se starým mužem, který chytal na stejné štěrkovně téměř před 40 lety, jsem si potvrdil, že Seina je spojená s lomem přes podzemní vody. Myslím si, že tento jev vysvětluje nepatrný rozdíl teplot.
Pro mě už je nemyslitelné, abych se obešel bez teploměru. Byla by škoda připravit se o řadu zážitků pouhou leností ponořit teploměr do vody. Toto gesto vám zabere tak dvě minuty.
A je tu další bod, který je třeba zvážit, pokud nechcete, aby se vaše zimní rybaření proměnilo v peklo. Mám na mysli vlivy boha větru Aeola. Ten v tuto dobu přebírá vládu (jako ostatně často i jindy v průběhu roku) a orientace větru silně ovlivňuje výsledky, například severní vítr způsobí okamžitě ochlazení vodní plochy a tehdy se skutečně zastaví jakýkoliv příjem potravy.
Naopak jižní nebo západní vítr (tomu dávám přednost, pokud jde o zimní rybaření) bude mít příznivý účinek. Tyto větry jsou obecně teplejší, takže můžete otevřít okénko příležitosti. Bohužel, po nich často následují temné mraky vyhrožující deštěm a přinášející pokles teploty.
Proto sledovat počasí v zimě vyžaduje pozornost po celou dobu. Potravní aktivita je velmi nízká, ale ne neexistující, jak jsme si v minulosti mysleli. Byla by škoda přijít o okénko v počasí, které umožňuje šanci na úlovek.
Příprava
Udělal jsem si výběr na základě analýzy svých rybářských deníků, ale i většiny mých pracovních požadavků a dalších rodinných povinností a usoudil, že v zimě smím lovit jen přes den a s minimem vybavení: 2 pruty, signalizátory, sak, vylovovací rohož, fotoaparát a videokamera, batoh s veškerým rybolovným náčiním a jídlem.
Rozhodl jsem se cestovat nalehko v této době, protože myslím, že musíme být schopni ještě lépe reagovat na sebemenší známky aktivity ryb. Začněme s jedním z nejdůležitějších faktorů přípravy: osobním pohodlím. Mnohé studie prokázaly, že teplo ztrácíme periferními částmi těla: hlavou, rukama a nohama.
To je důvod, proč nosit teplou čepici nebo kapuci, dobré rukavice a ponožky je v zimním období nutné. Existuje mnoho specifických produktů významných sportovních značek. Ty jsou vyrobeny z materiálů odolávajících kruté zimě; byla by škoda zkrátit chytání jen z důvodu nedostatečného oblečení.
Osobně jsem si zvykl nosit v zimě spodního prádlo typu damard, pak jsem přidal nepromokavé bundy, obvykle lehkou maskovací bundu Gardner, která mě dostatečně chrání před větrem a vlhkostí. I teplé kalhoty jsou nutné.
Dalším klíčovým bodem jsou boty, které musí být uzavřené a s vložkou.
Tip: Používám termofor naplněný horkou vodou, který uložím do spacáku, a věřte mi, je to významný komfort při nočních výjezdech.
Také jsem našel v jednom proslulém bazaru dva malé polštářky sloužící jako topidla; obsahují gel a kus kovu a při jeho torzi dojde k chemické reakci, polštářek tvrdne a uvolňuje teplo po dobu několika hodin. Pro opakované použití podle potřeby stačí nechat přejít varem a polštářky získají svůj původní tvar. Cena 2,99 eur. Co chtít víc?
K jídlu používám připravené potraviny jako polévky, nudle a další pokrmy bohaté na kalorie. Nesmíme zapomenout, že v zimě, více než v jakémkoli jiném období, spálíme více kalorií. Naše energetické potřeby jsou větší, a proto je důležité správně jíst. Pamatujte, že v zimě rychle dehydrujeme, přičemž pocit žízně spíše chybí, ale nezapomeňte pravidelně pít. Příjem teplých nápojů přinese opravdový komfort, v zimě tolik významný.
Vím, že někteří lidé loví i v tomto období v noci, což není nemožné, pokud jste dostatečně vybaveni, ale je tu jedna věc, kterou chci zdůraznit. Viděl jsem mnoho rybářů používat topení typu ZIBRO i další.
Upozorňuji, že to přinese teplo a pohodlí, ale vytváří bezbarvý plyn bez zápachu a především smrtelně jedovatý oxid uhelnatý. První příznaky jsou ospalost a bolesti hlavy. Nezapomeňte vždy nechat otevřený stan nebo přístřešek. Stává se mnoho nehod každý rok a byla by škoda přijít o život kvůli své vášni.
Dám vám jiný malý trik, který funguje dokonale, abyste se zahřáli: použitou svíčku zapalte v plechovce. Hodí se i zbytky dekoračních svíček, které vaše paní kupuje domů. Existují dokonce i různé vůně. Dají vám záblesk tepla a budete moci potlačit kondenzaci. Pozor ale v noci nebo při usínání, plátno našeho útulku je jistě vodotěsné, ale především vysoce hořlavé!
Jednoduchý, ale účinný postup
Během tohoto období jsem se nevzdal dobrodružství a vydal se do lovišť, kde jsem dokonale znal zvyky kaprů. Tam jsem dokázal snadno sledovat a pozorovat vývoj situace. To je důvod, proč moje preference patří revírům blízko mého domova, což usnadňuje jejich sledování na počátku zimy. Nesmíme zapomínat, že je někdy obtížné se v zimě přesouvat. I tuto část rovnice je také třeba brát v úvahu.
Takže v tomto období se rybaření na místě dostává do popředí a jeho výhody jsou patrné teprve nyní. Dovolte mi vysvětlit: za celý den u vody nevidím a nechytím jedinou rybu. Na jediné rybářské místo jsem rozházel velké množství návnady a to na konkrétní místo, kterého jsem si všiml po mých pozorováních a pochůzkách. Doufám, že přilákám proplouvajícího kapra. Postupuji tímto způsobem a udělám malou hromádku krmení při každém nahození. Snažím se být aktivní a neváhám pokračovat v tomto postupu vnaděním každou hodinu.
Při pravidelném povídání s členy anglické pobočky Gardner Tackle jsme dospěli k zásadnímu zimnímu poznatku: tam, kde jsou ptáci, je nutně i kapr! Má mnohá pozorování potvrzují tuto zimní teorii. Lysky i další vodní ptáci si libují v místech, kde vnadíme, a zejména často ve stejných oblastech jako naši milí kapři. Noří se ke dnu, kde hledají potravu a já myslím, že rozviřují spoustu částic, které jsou lahůdkou pro rybí faunu. Kapr je typický oportunista a nemůže se zříci takové laskavosti, zejména v zimním období.
Když už přispívám se svou troškou do mlýna, myslím, že i hnojení vody zvyšuje atraktivitu revíru. Jen se podívejte, jak rybáři v severní Francii používají v zimě holubí trus. Jejich výsledky hovoří samy za sebe po mnoho let. Začal jsem sledovat tyto ptáky v zimě na rybnících v mém regionu a mé výsledky to také potvrdily. Podařilo se mi chytit rybu pravidelně ve společnosti kachen a dalších ptáků.
Dalším parametrem, který je třeba zvážit především v zimě, je fakt, že hladina kyslíku ve vodě je vysoká a barva vody často připomíná gin. Takže je snadné pozorování, ale také zjištění mých montáží!
To je důvod, proč více než kdykoli jindy dbám na diskrétní prezentaci nástrahy. Použití fluorokarbonového hlavního vlasce je samozřejmostí, obvykle Mirage od Gardner Tackle ve verzi 37/100. Jeho refrakční vlastnosti a hustota větší než voda jsou našimi spojenci v průzračných vodách zimních revírů. Také často používám volnou („slack“) verzi.
Rád si sám vyrábím hlavní návazec, vždy z fluorokarbonu o velkém průměru 70/100, asi 1 metr dlouhý. Navazuji na průběžnou montáž s lehkým olůvkem o váze cca 70 gramů. Všechno spojuje ultra krátký návazec (maximálně 15 cm) ze splétaného potahovaného vlasce typu SLY SKIN nebo CHOD SKIN, v závislosti na povaze dna. Pak navážu malý zakřivený háček Mugga velikosti 10 až 8. A mám hotovu dokonalou past.
Jemné podmínky rybolovu mě nutí uchylovat se k staré dobré mouce. Nic není účinnější než mouka jako povlak. Spojeno s mikro pop-up nabízíme sousto, které prezentací neodradí ani v zimě. Chuťovou atraktivitu zvyšuji kromě toho solí s dipy, které je třeba winterizovat, to znamená upravit, aby se jejich molekuly rozptylovaly při nízkých teplotách. A jsme zase u sledování teplot.
Další důležitou věcí v zimě je používání koření. Přidám do každé mé směsi mouky nebo partiklu koření, jako je pepř nebo raz el Hanout. Koření má tu výhodu, že označuje dno a kapra nutí hledat. To je samozřejmě jen můj názor. Nechci samozřejmě zapomenout na obligátní kukuřici a konopí.
Navíc jsem si v posledních letech opakovaného čtení mých zápisníků uvědomil, kdy nastal příchod rozpustných materiálů. Pro mě je dnes nemyslitelné, že bych se měl bez nich obejít. Pozor po celou dobu na trvanlivost PVA materiálů. Doporučuje se otestovat, takže nemusíte skončit se všemi nedotčenými ještě po vytažení návazce! Tohle všechno navíc v kombinaci s umělými návnadami, jako je plastová kukuřice, a disponujete skutečnou bombou!
I další návnada je pro mě nevyhnutelná v zimním období. Mám na mysli červy. Tato návnada je králem zimy a hlavně zajímavým zdrojem proteinů ve vodě. Žádné ryby jim nemohou odolat a kapr není výjimkou. Navíc, jejich schopnost se pohybovat, i když mnohem méně při nízkých teplotách, nutí kapra zvednout kameny a vířit usazeniny, což zase vytváří prostor pro ultra atraktivní prezentaci nástrah. Používám je zavinuté do rozpustné ponožky, nejčastěji Easi-Loada od Gardnera, upevněné na červím klipu. Jedná se o malý kolík, který je namontován na konci vlasce. Je to úžasné, zvlášť v této době!
Pokud mám uvést jeden bod, kterému přikládám v zimě zásadní význam, pak to je velikost mé návnady. Používám vnadění po malých soustech: pop-up (10 mm, maximum 15 mm), 2 zrna, avšak malá, malé hrsti červů – zkrátka vše, co je malé. Osobně si myslím, že kapr díky zpomalenému metabolismu, vnější teplotě a hlavně teplotě vody vyžaduje delší čas na trávení, takže preferuje malou kořist. Tento jev snižuje výdaje tepla i veškeré energie.
Zimní rybolov je výzvou pro ty, kteří se chtějí připojit. Je součástí kontinuity pro největší nadšence. Zimní kapr je nejcennější úlovek za celou sezónu. Zde totiž bez ohledu na hmotnost ryby stojí za zvážení někdy až extrémní podmínky. Ti nejšťastnější pak mohou při fotografování s rybou zapózovat v prostředí hodném vánoční pohlednice, v přírodě někdy pokryté krásným bílým pláštěm.
Pamatujte si především, že tento postup vyžaduje přípravu a není o improvizaci, jinak se dočkáte rozčarování. Zkuste to a buďte připraveni. Nebudete přece pruty ukládat. Rybaření v zimě zkuste. Miluju to!
Připomínka: V zimě vážení ryb a fotografování vyžaduje ještě více pozornosti než v létě. Zde ryby trpí velkým tepelným šokem. Vnější podmínky mohou vést k vážným zraněním našich šupinatých přátel. Mráz může popálit žábry, takže se ujistěte, že máte zakryté citlivé části (žábry, oči…). Neváhejte a přizpůsobte nastavení fotoaparátu hodině úlovku, a to zejména v případě, že se uskuteční v brzkých ranních hodinách nebo v prudkém mrazu. Omezte čas strávený rybou v saku, generující napětí a deprivaci, které je nezbytné omezit zejména v zimě.
Dauchy David
Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie