Mnohí z tých, ktorí začínajú loviť na boilies si kladú otázku akú veľkosť boilies zvoliť. Otázka je jednoduchá avšak odpoveď na ňu sa dáva veľmi ťažko. Z mojich skúseností by som Vám chcel trocha pomôcť a poradiť. Často krát sa stáva, že máme vytypované to najsnubnejšie miesto, používame tie najlepšie prúty, boilies taktiež nie sú hocijaké a aj tak neprichádza záber. V tomto smer robí veľa aj to, na akej vode lovíme, ako sú na nej zvyknuté ryby na boilies, na aké nástrahy lovia rybári popri nás a najmä akú veľkosť nástrahy používajú.
Z osobných skúseností viem, že záleží ako je daná voda prechytávaná a to hlavne ako sú ryby naučené na boilies na danej vode. Ak je voda prechytávaná veľmi, odporúčam skúsiť skôr boilies 14mm a 16mm hlavne na začiatok lovu. S prichádzajúcimi zábermi môžeme veľkosť zväčšiť podľa toho aká ryby nám to berie. Logicky, ak berie menšia ryba, boilies zväčšíme. Boilies treba zväčšovať až do tej chvíle, pokiaľ nedosiahneme možnú hranicu vody. To znamená, že ak vieme, že na danej vode sa bežne lovia kapry napr. od 7kg do 10kg tak nebudeme očakávať úlovky cez 15kg. Veľakrát sa stáva, že ak rybár, ktorý začína loviť prvý rok nechytí hneď v prvej sezóne 15kg kapra znechutí sa a nastane odsudzovanie nástrahy a daného spôsobu lovu. Musíme sa však zamyslieť aké veľké ryby je voda schopná vyprodukovať za tak krátky čas a koľko ich môže plávať vo vode. Tento článok sa týka najmä zväzových vôd a nie súkromných revírov (ale týmto súkromne revíri neodsudzujem, len nebudem o nich písať, pretože na nich nelovím). Ak zasa ideme na vodu, na ktorej je lov na boilies sporadický, bez obáv môžme nasadiť 20mm boilies, pretože sa ryby s našou nástrahou môžu stretnúť prvýkrát.
Ďalším faktorom pri určovania veľkosti boilies je na akú veľkosť lovia okolití rybári. Z vlastnej skúsenosti Vám môžem uviesť vlastnú príhodu. Nastal víkend a tak aj náš výjazd na lov. Začiatok bol ako vždy: nájsť miesto, osadiť bóju, zakŕmiť a vyviezť. Všetko prebehlo ako vždy a na naše prekvapenie prišiel záber po troch hodinách. Po ďalších dvoch hodinách ďalší záber a tak sa to krásne rozbehlo. Po noci s piatimi zábermi na dve udice som sa šiel spýtať kamošov od vedľa ako oni. Vraj všetko kľudné akurát, že som ich rušil ja. Moje konštatovanie ich zaskočilo a hneď chceli vedieť na čo lovím. Zistili sme, že značku boilies máme rovnakú, vozíme skoro vedľa seba a oni nič. No rad prišiel na veľkosť boilies a tak sme zistili, že ja lovím na 14mm boilies a oni na 20mm boilies. Po prevezení a nasadení 14mm boilies sa aj im dostavili prvé záberi, no a tak som si zachytal ja aj oni bez toho, aby mne ubudli záberi a im zasa pribudli. Z tejto mojej skúsenosti som po prvýkrát zistil aká dôležitá je veľkosť boilies a preto odporúčam podobné experimenty aj Vám.
Druhou mojou skúsenosťou je lov na malých nádržiach (10ha),kde veľkosť rýb sa takmer stotožňuje s veľkosťou nasadzovaných rýb. Z vlastnej skúsenosti viem, že skúšať na takej vode 14mm alebo 16mm boilies je skôr vhodné na preteky a nie na ulovenie tých najväčších jedincov.
Veľkosť boilies podľa mňa nezáleží až tak od ročného obdobia, no nebudem sa s Vami hádať. Osobne na začiatok sezóny používam tie menšie typy boilies tak ako väčšina z Vás a s pribúdajúcou aktivitou rýb boilies zväčšujem. Aj keď v jeseni platí, že aktivita najmä kaprov hľadať potravu je najväčšia, rád používam menšie typy boilies, pretože v tom čase nastáva honba za veľkými kaprami a to si myslím, že skôr odplašuje väčšie kapry ako ich priťahuje.
Takže týmto článkom som Vám určite nedal jednoznačnú odpoveď na otázku, ktorú som si položil hneď na začiatku, no môžem tie moje skúsenosti zhrnúť asi takto: menej prechytávane vody- väčšie boilies, prechytávané vody- menšie boilies. Ak sused loví na väčšie boilies a nejde mu to, zmenšiť veľkosť a naopak. Na začiatok lovu menšie boilies, s pribúdajúcimi, nechcenými zábermi menších rýb veľkosť boilies zväčšujeme. Nesľubujem Vám, že ak skúsite niečo z mojich rád, že to bude klapať, no skúšanie sa oplatí. Dúfam, že ak tieto moje rady a postrehy použijete, nebudete sklamaní a že počet a veľkosť Vašich úlovkov sa zvýši.
Tento a další články naleznete také na www.robicarp.szm.sk.