Úvod Články Velký kapr na podzim

Velký kapr na podzim

5 122
0

Pokud jste někdy měli ambice ulovit pořádného kapra, pak teď a v následujících několika týdnech je ten nejlepší čas to zkoušet. Při lovu jiných druhů není nikdy snadné trefit podzimní krmení, ale kapři si jej užívají, a v tomto období je kapr velmi blízko tomu udělat chybu. Díky tomu, že se zima začíná pomalu blížit, je rybářovo krmení přijímáno s daleko větší chutí, a to především boilies, které je hotovou zásobárnou tuku.

1

Takové boilies je při výběru mou jedničkou, ovšem jsem opatrný na druh boilies. Rybí moučky obsahují vše, co kapr vyžaduje, obzvláště když mají olejový povlak po vyjmutí z mrazničky. Vybaven několika kilogramy toho nejlepšího, co mohu koupit, se v tomto čase vydávám k nějakému jezeru pln důvěry, i když jsou zde stále jisté věci, na které je nutno si dát pozor, tak jako se mi to stalo na poslední výpravě.

2

Příjezd je pro mě příjemným pohlazením v jakémkoli ročním období, a ani teď to není jiné, takže jsem opustil domov v nekřesťansky brzkou hodinu s nadějí, že ještě stihnu svítání a budu moct lokalizovat kapry. Proto jsem se nacházel na břehu v mlze vznášející se nad hladinou se zataženou kapucí, aby zadržela ranní chlad.

3

Odměnou mi byl pohled na ocasní ploutev zlatého kapra, když se snažil chovat se jako delfín v delfináriu. Konečně voda a gravitace udělaly své a stáhly kapra tam, odkud přišel, a hladina zůstala jen trochu rozčeřená. To byla určitě dobrá známka, ale než měl nabrat můj vozík směr, potřeboval jsem si všechno potvrdit. Napříště se ukázala pouze hlava, a to v té samé oblasti. Teď už byl směr jasný.

4

Dopřávám si ten luxus pořádně prostudovat místo a mít jej označené, moje montáže musí být připraveny na každou situaci, do které se mohu dostat, ačkoli jsou pořád pouze 3. První je pro čistý, tvrdý podklad jako štěrk. Zde preferuji potápivou nástrahu a začínám s montáží s kratší bužírkou, s ESP bezpečnostním lead klipem a obratlíkem velkosti č. 9. Wolframový kroužek obratlíku z této montáže vyčnívá s 8 palců dlouhým návazcem z potahované šňůry jako Striptease nebo Tungsten.

5

Velikost háčku obyčejně závisí na nástraze, ale pro 15mm Royal Marine boilies jsem používal při této příležitosti velikost č. 7 ESP Gripper se zahnutým hrotem, což se ukázalo jako perfektní. Vlas navázaný bezuzlovým vázáním byl dost dlouhý na to, aby vznikla malá mezera mezi ohybem háčku a nástrahou. Ve skutečnosti je všechno velmi jednoduché, jen se trochu více zaměřit na nástrahu – to přináší ovoce.

K vytvoření opravdu dokonale vyvážené nástrahy je třeba odvrtat tři čtvrtiny z jádra kuličky boilies a do dutiny vložit plovoucí kuličku. Každé boilies se chová jinak, ale s trochou domácí přípravy si vysledujete přesný poměr ke vzniku pomalu potápivé nástrahy. Jedním z extra opatření proti zauzlování je vložit rozpustné nugety do PVA síťky a to celé pověsit na háček.

6

Odpor vzduchu při náhozu udržuje vzdálenost mezi zátěží a nástrahou. Proč, zřejmě se ptáte, nemohu dát nugetu přímo na háček? Především v chladných podmínkách někdy zůstane na háčku malý zbytek této hmoty, a tak se háček stává viditelným, nebo ještě hůře negativně ovlivňuje vyváženost nástrahy. S PVA síťkou okolo nugety nemám obavy, že by mě takové věci otravovaly.

Má druhá sestava je závěsná tuhá montáž – hinged stiff rig, která spojuje návazec a chod rig, a je to taková úprava, kterou preferuji nad jemným bahnem nebo dnem s jemnými částečkami. Bužírka a systém lead klipu jsou totožné jako při montáži pro potápivé boilies s 6 až 8 palci potahované šňůry. Chod je následně navázáno na druhý konec v kombinaci s pop up boilies a vyváženo wolframovou pastou.

7

Můžete použít již hotovou navázanou verzi, ovšem já si raději vážu své montáže, abych si mohl vytvořit extra očko mezi obrtlíkem materiálem bristle filament. V kupované verzi používám s háčky velikosti číslo 5. I v tomto případě používám kombinaci PVA síťky a nuget, abych eliminoval zamotání.

8

Poslední, ale určitě ne nejméně důležitá přichází na řadu montáž do bahna Chod rig. Ta se měla uplatnit na této výpravě díky velkým plochám jemných rostlin přímo přede mnou. Při lovu nad takovou vegetací nebo nad hlubokým bahnem je dobré montáž na dně trochu potáhnout, ovšem nedá se to praktikovat na všechny typy porostů. Speciálně kanadský mor dokáže montáž pohltit tak, že se ani nedostane ke dnu.

9

Všechny typy prezentace se musí pečlivě zvažovat. Nejběžnější způsob lovu v zabahněných podmínkách spočívá v použití olověnky, ale mně připadá tento materiál trochu nápadný, proto místo něho používám kónický „předvazec“ (leader). Je ale důležité pastou pořádně zatížit i samotný návazec, aby se zajistilo, že jej nade dno nebudou zvedat malé kousky rostlinek. Pop-up nástrahy musí být velmi vzplývavé a nadnášející kuličky vyrobené z korkového prachu a navázané na jemném hedvábí.

10

S těmito montážemi v zásobě a s jezerem s kapří obsádkou přímo přede mnou, co bych si mohl lepšího přát? Po troše práce s markerem jsem naházel krmení na tvrdý štěrk po mé levé ruce zhruba 60 yardů a druhý prut jsem umístil 95 yardů přímo před sebe. Zde se nacházelo čisté dno, které jsem pro umístění montáží preferoval spíše než plochy zabahněné nebo zarostlé.

11

Pochyboval jsem, že v těchto místech byl v předchozích měsících vyvíjen nějaký větší rybářský tlak. Ke každému prutu jsem zakrmil řádnou dávku 15mm boilies Baitworks Roayl Marine, ale raději jsem je pořádně rozptýlil, než abych je soustředil na jedno místo. Jak se kapři pohybují za každým soustem, jsou značně náchylnější k tomu, aby udělali chybu, a to se projevilo v obou oddělených krmných místech.

Díky péči, kterou jsem věnoval montážím, a díky tomu, že jsem rybám dal dost toho, co v tomto ročním období chtěly – fishmeal boilies – jsem ulovil množství dvacetilibrových kaprů a 4 třicetilibrovky. Kaprařina nemusí být komplikovaná! Krmte a kapři se objeví!

12

TOP 5 rad na podzimní lov kaprů

  1. Jakmile jste si vybrali místo, nahazujte sem zpátky. Jak ve dne, tak v noci je to dost důležité. Pomůže vám v tom ESP marker gum.
  2. Ostrý háček je nezbytný. Já si je přiostřuji na kamenném brousku.
  3. Věnujte pozornost tomu, na jakém dně lovíte, a tomu přizpůsobte montáže – jedna montáž se nehodí všude!
  4. Eliminujte nebezpečí zamotání – proto používám bužírku, převleky na montáže a rozpustnou pěnu v PVA síťce.
  5. Na podzim rád používám vysoce kvalitní fishmeal boilies přelité olejem, čemuž ryby věnují velkou pozornost.

Příprava atraktivní návnady

Montáž

Martin Bowler

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: