S Lukášem jsme si mohli přečíst mnoho rozhovorů a článků. Všechny se v podstatě točily jen okolo jeho výprav za kapry. Nyní zveřejňujeme tak trochu jiný rozhovor, který se týká jeho firmy, o začátcích, o úspěších značky LK Baits, ale také nezdarech. Rozhovor vyšel ve zkrácené verzi v časopise Rybářství.
Lukáš Krása, který je narozen 5.4.1982, patří k nejuznávanějším odborníkům přes výrobu návnad a nástrah na kapry. Už od útlého dětství se detailně zajímal o přirozenou potravu kapra, jeho zažívání a celkovou biologii. Své studie konzultoval s předními odborníky ve výzkumu přes anatomii, biologii a výživu kapra. V roce 2004, když ukončil rybářské studium, začal sepisovat knihu, která vyšla pod názvem KAPŘÍ TAJEMSTVÍ. Založil firmu LK Baits, která produkuje boilies, patřící svou kvalitou mezi absolutní špičku! V současné době Lukáš Krása publikuje v rybářských magazínech po celé Evropě a jeho produkty můžete zakoupit nejen v kolébce kaprařiny jako je Anglie, ale i v Ukrajině, Rusku a samozřejmě v Evropě.

Jak dlouho působíš na českém trhu s firmou LK Baits a jaké byly začátky?
V době svých studií na rybářské škole jsem pracoval na vývoji návnad a nástrah u několika tuzemských i zahraničních kaprařských firem. Mou prací bylo vyvinout požadovaný produkt, který jsem ve finále předal s konečnou recepturou. Když jsem si vydělal první peníze, už jsem neprodával pouze své znalosti ve vývoji návnad, ale založil si malou výrobnu na výrobu esencí, tekutých potrav a prodával hotové produkty. Sestrojil jsem tak ucelené řady boilies pro belgickou společnost a má práce vyústila, když jsem začal své produkty dodávat společnosti Ross na Nový Zéland. Pro mé produkty si do vlastního konceptu jezdil i uznávaný německý kaprař Jürgen Becker. Svou firmu jsem přirozeně rozvíjel až do dnešní podoby. Produkty LK Baits se momentálně těší velkému zájmu po celé Evropě a přichází nám mnoho zpráv o úlovcích, které jsou pro mě tím nejlepším, co můžu za léta velmi tvrdé práce dostat! Věřte mi, nebyla to a stále není procházka růžovým sadem!

Jaký byl impuls k založení firmy LK Baits?
Nepamatuji si na okamžik toho zlomu, kdy jsem si řekl, že založím firmu. Tak nějak to vyplynulo ze situace. Vlastně se tomu nedalo vyhnout, protože mnoho mých přátel chtělo, abych jim vyrobil návnady na kapry. Pak přišli přátelé mých přátel, rybářské prodejny a jiné a možná v tuto chvíli jsem si řekl: „Hochu, buďto založ firmu, nebo rychle uteč“! A tak jsem zvolil první variantu.
Vyrábět rybářské nástrahy vyžaduje určitě i znalosti z biologie a chemie. Tyto věci jsi se naučil na rybářské škole?
Pamatuješ si, kdy jsi vyrobil svou první nástrahu?
Být kvalitním výrobcem rybářských nástrah je jedna věc ale vést firmu věc druhá. Neměl jsi problém, jako rybář se zálibou ve výrobě nástrah, se přeorientovat na podnikatele, kterého vedle rybařiny trápí účetnictví, daně, marketing apod.?
Přiznávám, že ze začátku to bylo doslova peklo. Co všechno je potřeba pro dobré vedení firmy se mi ani nesnilo. Nyní jsem snad o kus dále a mohu jen poděkovat svému pracovnímu teamu, protože každý z nich v práci odvádí maximum a já se tak díky tomu mohu věnovat věcem, kterým rozumím nejlépe. To je moc důležité!
Co považuješ za svůj největší pracovní úspěch od chvíle, co jsi založil firmu?
Kdy jsi All Amino Nutric zařadil do prodeje?
Na tu dobu si přesně nepamatuji, ale prvně jsem All Amino Nutric použil do výroby a až později jsem ho začal prodávat v surovém stavu. V současné době tuto tekutou potravu používám do každého našeho výrobku. Věřte mi, není výrobek LK Baits, který by neobsahoval All Amino Nutric. Surový produkt jsem začal prodávat až později, kdy ho bylo zapotřebí ještě trochu upravit.
Jakou úpravu máš na mysli?
Naše úprava např. spočívala v tom, aby rybářům All Amino Nutric nerozpouštěl PVA materiál, což se povedlo a také jsem musel výrobek ochránit tak, kdyby ho někdo dal na rozbor, aby nerozpoznal látky, které jsou stavebním kamenem All Amino Nutric! V současné době produkujeme denně přes 300 litrů této tekuté potravy, která ne náhodou dostala přezdívku „Živá voda“!

Můžeš prozradit největší odběratele All Amino Nutricu?
Byl jsi prvním výrobcem v České republice, který začal konzervovat boilies přirodními stabilizátory. Jaká byla cesta k nalezení přírodních stabilizátorů. Prozradíš některé z nich?

V současné době boilies v krabičkách už neprodáváš. Proč?
S trvanlivým boiliem se v současné době doslova roztrhl pytel, stejně tak jako s tvrzením výrobců, že jejich boilie neobsahuje umělé konzervanty a že zrovna jejich boilie, je to nejúčinnější! Vzniklo i mnoho nových značek? Jak se na tento boom díváš?
Samozřejmě vše registruji a vnímám příliv nových značek i jejich podobných marketingových sloganů. Jestli jejich boilie obsahuje to nebo ono já rozhodně vědět nemohu a je na každém „výrobci“ zvlášť, co uvede na trh a následně i samotném zákazníkovi, čemu věří a hlavně co mu opravdu funguje. Snažím se primárně věnovat svému vývoji a musím logicky sledovat konkurenci. Třeba vloni, když jsem se vrátil z rakouských výstav, všiml jsem si, že některým firmám pravděpodobně stačí, když zákazník koupí jednou.

Jak to myslíš?
To znamená, že existují výrobny, které prodávají své výrobky dále? Už Tě někdo oslovil se zájmem o Tvé zboží? To by pro tvou firmu mohlo být přínosem, ne?
Ano, dostávám čas od času zakázky pro výrobu produktů tzv. bez obalu, které jsou určené pro přebalení do jiných pytlíků s jiným logem. Jsou tomu už 4 roky, kdy tento druh spolupráce striktně odmítám, protože není cílem, aby se naše boilies prodávalo v jiných obalech a pod jinou značkou. Popravdě bych ani na většinu požadavků nedokázal reagovat, protože hlavní poptávkou je, abych vyrobil boilie do 2,5 Euro/kg. V tomto případě jim rovnou přeposílám kontakt na výrobce, kteří to pravděpodobně zvládnou, protože za tuto cenu bych dokázal vyrobit maximálně škrobové kuličky s pořádnou dávkou šílených konzervantů a dalších lepidel.

A co jako výrobce říkáš na tyto výrobny, které produkují levné boilie? Nebojíš se, že by výrobce Tvého ražení mohly ohrozit?
Už před rokem jsem dělal rozhovor pro mezinárodní časopis Angling a Carp Trade, kde se mě ptali, co říkám na rozmach velkovýrobny v Holandsku a nové obrovské výrobny v Číně, která před rokem vyrazila na trh s obrovskou mediální kampaní. V jejich článcích byly nafocené obrovské laboratoře, automatické stroje a samozřejmě vše zdobila výrobní hala o rozměrech dvou fotbalových hřišť. Šel z nich strach. Čistě náhodou mě tentýž čas oslovili s nabídkou spolupráce z holandské firmy i firmy čínské. Nechal jsem si pro zajímavost zaslat pár vzorků a musím říci, že jsem rád, že takové výrobci vznikají, protože naše zboží bude mnohem žádanější, nejen od rybářů ale i od samotných kaprů.

Ty si myslíš, že na tyto levné boilies nikdo nic nechytí?
To jsem říci rozhodně nechtěl, protože by to nebyla pravda. Jejich zboží si určitě svého zákazníka najde. I na voňavou korkovou kuličku chytíte kapra, když mu ji správně předložíte a bude v dosahu. Kapr nemá moc možností, jak si boilie „ošahat“ jinak, než že ho nasaje. Takže jako nástraha se dá teoreticky použít. Budete s ní ale pravidelně úspěšný? Rozjedete si s tím ale flek? Krmit bych s tím fakt nechtěl. Při vší úctě bych raději rozkrmil bramborami. Ty by byly pro kapra desetkrát stravitelnější a koneckonců i chutnější. Víte, zkoušel jsem jednou v malém rybníčku rozdíl mezi boiliem tzv. dobrým – nazveme ho A a špatným – nazveme ho B. Obsádka byla 10 ks kapra. Na každé straně rybníka jsem do mělčiny vysypal 2 kilogramy boilie a po 24 hodinách kontroloval. První den jsem objevil pouze pár kuliček boilie B, boilie A bylo fuč. Druhý den jsem nasypal po dvou kilogramech z každého druhu a po kontrole boilie A vyžrané, boilie B zůstala polovina. Třetí den jsem nakrmil po 3 kilogramech. Boilie A sežrané, boilie B netknuté. To samé jsem provedl i čtvrtý den a s úplně stejným výsledkem. Pátý den jsem ubral na krmení a dal po 1 kg na každou stranu. Boilie A vyžrané, u boilie B zůstalo na dně cca 70%. Kapři byli závislí na umělé potravě. Když jsem tento stejný test provedl s kapry, když měli dostatek přirozené potravy, o vzorek B neprojevili nejmenší zájem. Pozn.: Ve vodě byl ještě karas obecný, který se ale choval podobně.
Zajímavé! Když jsme se dotkli výroby a surovin, zeptáme se Tě, jestli používáš při výrobě čerstvá vejce nebo jinou náhražku?
Čerstvá vejce v naší výrobě jsou naprosto nenahraditelná. Mají kladný význam pro plastičnost těsta a nutriční hodnotu. Dávají boilie ten pravý šmrnc a ne čistou náhodou máme postavenou výrobnu vedle velké drůbežárny. Mají ale velkou nevýhodu, a tou je samozřejmě vysoká cena a nízká trvanlivost!

Dají se něčím nahradit? Velkovýrobny zřejmě čerstvá vejce z důvodů ceny asi nepoužívají, čím tedy boilie svážou?
A co „efekt křupnutí“ a skořápky v boilie. Mají nějaký význam?
Můj názor je ten, že efekt křupnutí je pouze výmysl některých výrobců, který jim ulehčuje výrobu v tom, že jednoduše namlátí vejce se skořápky do hnětače. Šětří to čas i peníze, takže proč ne. Taky jsem je tam dříve dával ale od doby, kdy jsem začal vyrábět přírodně stabilizované boilie jsem od toho opustil, protože skořápky byly značným nosičem plísňových spór.
Všimli jsme si, že máš ucelený a přehledný sortiment boilie. Tři řady boilie s názvy Euro Economic, Restart a Top Restart. Loni si oproti jiným výrobcům nerozšířil řady o žádné novinky?
Pár novinek přibylo, ale je pravdou že z boilie žádná. V současné době je velmi složité uspokojit zákazníka. Vždyť téměř každý, který nás navštívil na rybářských výstavách, se ptal na novinky. Snažíme se vyrábět boilie, které opravdu funguje, a vím, že stávající sortiment firmy LK Baits fungovat bude za pět, deset a více let. Každý druh boilie z našeho sortimentu má svůj význam, a proto nevidím důvod každý rok přidávat do sortimentu několik nových druhů boilie. Bylo by mi líto, kdyby se kvůli nim přestalo chytat například na Sea Food, protože například tento druh boilie mi dopomohl k chycení velkého množství kaprů. Vždyť už v roce 2000 jsem s ním brázdil Nové Mlýny a nebyl jsem sám. O dva roky později jsem během dvou měsíců ulovil 26 kaprů nad 10 kg z českých svazových vod a koncem roku byl dokonce oceněn lovcem roku CC České republiky. A Sea Food chytá dál! Samozřejmě, že mám v zásobě několik nápadů, na kterých usilovně pracuji, ale ještě neuzrál ten správný čas, abych je pustil na trh. Jestli to bude za rok, dva anebo tři, se uvidí. Na řadě je boilies s názvem Black Protein.
Teď trochu z jiného soudku. Dočetl jsem se, že nepoužíváš echolot a že nevážíš ryby. Proč?
Několik let jsem nepotřeboval používat sonar, protože jsem chytal trochu jiným stylem. Byl to takový „nához za rákos“. Takže jsem ho skutečně ani nevlastnil. Teď už ho mám, protože jsem navštívil několik velkých jezer, kde jsem jeho výhody samozřejmě uvítal. Co se týká vážení ryb, k tomu se poutá taková příhoda, které jsem se už lehce dotknul, a která způsobila, že si váhu s sebou k vodě neberu. Je to spojené se soutěží Carp Clubu ČR, kdy se soutěžilo, kdo chytí nejvíce kaprů nad 10 kg. Bylo nás několik na Dyji 5 a kapři celkem šli, i ti velcí. Hnali jsme se za co největšími úlovky, hlavně aby měli nad 10 kg. Protože jsem na Pálavě trávil dost času, dařilo se mi. Vše se změnilo jedno ráno, kdy jsem ulovil krásného lysce, což bylo na Pálavu nezvyklé. Vynesl jsem ho na podložku a hned jsem měl kolem sebe obecenstvo. Nikoho ale nezajímal ten kapr v podložce, všichni měli upřené oči na ručičku váhy. Byl nad deset a já si pyšně udělal další čárku v sešitu a šel kapra pustit. Když kapr odplouval, něco se ve mně hnulo. Najednou jsem zjistil, že chytám už téměř pro čárky v sešitě. Sedl jsem si na schod hráze a položil si otázku: „Tohle tě baví?“ Odpověď: „Nebaví“. Druhý den jsem to sbalil a odjel domů. Soutěž Carp Clubu ČR jsem tehdy vyhrál, ale při přebírání poháru jsem se sám za sebe styděl. Od té doby jsem začal chytat pro to, že mě to baví. Možná i proto mě moc nelákají rybářské závody. Co se týče váhy, tak tu jsem nechal doma! Po čase jsem si ji zase k vodě vzal, ale protože se mi nedařilo, tak jsem ji při další výpravě nechal doma a začalo to jezdit. Takže tak trochu z humoru skončila má váha v řeznictví u kamaráda.
Lukáši děkujeme Ti za rozhovor. Co by si vzkázal mladým rybářům, kteří se v Tobě vidí, vymýšlejí nástrahy, experimentují, milují rybolov?
A ještě jedna poslední otázečka. Mají mladí rybáři šanci se stát členem vašeho teamu?
Samozřejmě! Založil jsem projekt LK Boys, do kterého se mohou hlásit mladí rybáři. Ti nejlepší pak mají šanci se zúčastnit například juniorských závodů nebo dosáhnout určité podpory v tomto koníčku. Také jsme pro LK Boys založili uzavřenou skupinu na Facebooku, kde si můžeme vyměňovat své zkušenosti a zážitky, což je velmi přínosné zvlášť pro mladé rybáře. Projekt LK Boys je určen ale i pro starší i zvláštní skupinu rybářů, kteří studují nebo studovali na rybářské škole. Všichni registrovaní mohou zasílat své příspěvky, které jsou zveřejňovány na našich stránkách. Sami se můžete přesvědčit, jak někteří kluci si užívají rybařiny a posílají na fotkách své úlovky. Mám z jejich fotek i jejich zážitků obrovskou radost. Jen tak dál!

Lukáš Krása
Redakce webu LovKapra.com děkuje firmě LK Baits za poskytnutí tohoto rozhovoru.