Úvod Rozhovory Velký rozhovor s Lukášem Krásou

Velký rozhovor s Lukášem Krásou

3 908
0

S Lukášem jsme si mohli přečíst mnoho rozhovorů a článků. Všechny se v podstatě točily jen okolo jeho výprav za kapry. Nyní zveřejňujeme tak trochu jiný rozhovor, který se týká jeho firmy, o začátcích, o úspěších značky LK Baits, ale také nezdarech. Rozhovor vyšel ve zkrácené verzi v časopise Rybářství.

Lukáš Krása

Lukáš Krása, který je narozen 5.4.1982, patří k nejuznávanějším odborníkům přes výrobu návnad a nástrah na kapry. Už od útlého dětství se detailně zajímal o přirozenou potravu kapra, jeho zažívání a celkovou biologii. Své studie konzultoval s předními odborníky ve výzkumu přes anatomii, biologii a výživu kapra. V roce 2004, když ukončil rybářské studium, začal sepisovat knihu, která vyšla pod názvem KAPŘÍ TAJEMSTVÍ. Založil firmu LK Baits, která produkuje boilies, patřící svou kvalitou mezi absolutní špičku! V současné době Lukáš Krása publikuje v rybářských magazínech po celé Evropě a jeho produkty můžete zakoupit nejen v kolébce kaprařiny jako je Anglie, ale i v Ukrajině, Rusku a samozřejmě v Evropě.

O Lukášových příbězích od vody se můžete dočíst...
O Lukášových příbězích od vody se můžete dočíst téměř po celém světě…

Jak dlouho působíš na českém trhu s firmou LK Baits a jaké byly začátky?
V době svých studií na rybářské škole jsem pracoval na vývoji návnad a nástrah u několika tuzemských i zahraničních kaprařských firem. Mou prací bylo vyvinout požadovaný produkt, který jsem ve finále předal s konečnou recepturou. Když jsem si vydělal první peníze, už jsem neprodával pouze své znalosti ve vývoji návnad, ale založil si malou výrobnu na výrobu esencí, tekutých potrav a prodával hotové produkty. Sestrojil jsem tak ucelené řady boilies pro belgickou společnost a má práce vyústila, když jsem začal své produkty dodávat společnosti Ross na Nový Zéland. Pro mé produkty si do vlastního konceptu jezdil i uznávaný německý kaprař Jürgen Becker. Svou firmu jsem přirozeně rozvíjel až do dnešní podoby. Produkty LK Baits se momentálně těší velkému zájmu po celé Evropě a přichází nám mnoho zpráv o úlovcích, které jsou pro mě tím nejlepším, co můžu za léta velmi tvrdé práce dostat! Věřte mi, nebyla to a stále není procházka růžovým sadem!

S Jürgenem Beckerem a Kurtem Grabmayerem
S Jürgenem Beckerem a Kurtem Grabmayerem jsem se setkal znovu v roce 2010 ve Stockerau

Jaký byl impuls k založení firmy LK Baits?
Nepamatuji si na okamžik toho zlomu, kdy jsem si řekl, že založím firmu. Tak nějak to vyplynulo ze situace. Vlastně se tomu nedalo vyhnout, protože mnoho mých přátel chtělo, abych jim vyrobil návnady na kapry. Pak přišli přátelé mých přátel, rybářské prodejny a jiné a možná v tuto chvíli jsem si řekl: „Hochu, buďto založ firmu, nebo rychle uteč“! A tak jsem zvolil první variantu.

Vyrábět rybářské nástrahy vyžaduje určitě i znalosti z biologie a chemie. Tyto věci jsi se naučil na rybářské škole?

Některé své novinky zkouším prvně na akvarijních rybách...
Některé své novinky zkouším prvně na akvarijních rybách…
Rybářská škola mi určitě hodně pomohla, především kantoři, kteří mi umožnili se vzdělávat, a kteří se mnou zůstávali v laboratoři po škole. Za to jim jsem moc vděčný. Především MVDr. Stanislav Červinka se mnou zůstával ve svém volném čase. Profesor Červinka je celosvětově uznávaným specialistou na nemoci ryb a má i dobré kontakty, které mi byly moc užitečné. Jinak moji rodiče pracují v laboratořích, takže jsem od útlého věku mohl destilovat a vyvádět v laborce mnoho jiných věcí. Tehdy jsem se tím jen bavil, až později jsem začal své zkušenosti využívat při výrobě návnad a nástrah. Rozhodně se nepovažuji za žádného znalého chemika či biologa. Naopak s chemií jsem na škole bojoval. V tomhle směru jsem takový samouk, který akorát aplikoval pár znalostí do praxe – kaprařiny.

Pamatuješ si, kdy jsi vyrobil svou první nástrahu?

Plovoucí pasta - specialita firmy LK Baits
Plovoucí pasta – specialita firmy LK Baits
Mojí první nástrahou byl hmyz, žížaly, červi. Zkrátka vše s čím mladí rybáři začínají. Postupem času jsem přešel na úpravu partiklů, různých těst a foukaných kukuřic a poslední metou jsou nyní pelety a boilie. Takže nepamatuji si nějaký zlom, kdy bych mohl říci, že jsem vyrobil svou první nástrahu. Spíše si pamatuji na kuriózní práci s enzymy a kyselinami, kdy se mi při výrobě boilie děly nadpozemské věci. Cesta ke konečnému a hlavně účinnému výsledku nebyla jednoduchá, ale co je obecně jednoduché, může mít každý!

Být kvalitním výrobcem rybářských nástrah je jedna věc ale vést firmu věc druhá. Neměl jsi problém, jako rybář se zálibou ve výrobě nástrah, se přeorientovat na podnikatele, kterého vedle rybařiny trápí účetnictví, daně, marketing apod.?
Přiznávám, že ze začátku to bylo doslova peklo. Co všechno je potřeba pro dobré vedení firmy se mi ani nesnilo. Nyní jsem snad o kus dále a mohu jen poděkovat svému pracovnímu teamu, protože každý z nich v práci odvádí maximum a já se tak díky tomu mohu věnovat věcem, kterým rozumím nejlépe. To je moc důležité!

Co považuješ za svůj největší pracovní úspěch od chvíle, co jsi založil firmu?

All Amino Nutric
All Amino Nutric
Práce kolem firmy LK Baits bylo a je mnoho a každá etapa vývoje firmy má a měla svůj smysl. Samozřejmě ke každé práci patří i neúspěchy, které považuji za stejně důležité jako něčeho dosáhnout, protože z nich si berete to největší ponaučení. Kdybych měl vyzvednout nějaký úspěch, byl by to určitě vývoj tekuté potravy All Amino Nutric. Zabýval jsem se výživou kapra mnoho let a toužil jsem vyvinout preparát, který by dokázal pod vodou spustit signál. Reakci, na kterou budou kapři přirozeně reagovat. Kapr, když se vylíhne, nějaký čas žije z potravy, která mu příroda s sebou na cestu dala do žloutkového váčku. Po strávení této zásoby je kapr nucen vyhledat potravu. Nejprve to jsou určitá naupliová stádia planktonu, později větší plankton, bentos… Když to popíši laicky, kapr nemá žádnou učebnici nebo maminku, která mu řekne, kde sežene vhodnou potravu. V hlavě má zakódované určité chemické signály, podle kterých se řídí a které mu pomáhají objevit ložisko potravy. O špičkovém čichu kapra se nemusím ani rozepisovat, takže úkol byl více než jasný.

I základem našich speciálních dipů je All Amino Nutric
I základem našich speciálních dipů je All Amino Nutric
Věděl jsem, že když se mi podaří vyrobit tekutinu, která ponese tento přirozený signál, podle kterého kapr vyhledává potravu, bude vyhráno. Začal kolotoč, který nebral konce. Oslovil jsem největší specialisty přes výživu ryb a prošel si mnoha praktickými výzkumy, čímž bylo i samotné profukování střev kapra, abych zjistil i jejich poživatinu. Každá práce měla svůj význam a postupně se začala skládat mozaika. Když jsem poprvé namíchal základ tekuté potravy All Amino Nutric, byl jsem velmi nervózní, jak na něj ryby budou reagovat. Prvně jsem ho zkoušel na akvarijních rybičkách, které po aplikaci tohoto signálu do vody začaly okamžitě reagovat a dokonce mnohem intenzivněji než na signál z patentek! Vzpomínám na ten okamžik strašně rád. Prožil jsem něco tak vzrušujícího, jako když jsem chytil svého prvního kapra. Pak následovaly pokusy v malých rybníčcích přímo na kaprech, kde jsem All Amino Nutric upravoval přímo na cílovou rybu. All Amino Nutric se stal mou stálicí při výrobě vlastních návnad a s velkou jistotou mohu říci, že firmu posunul o velký kus dále.

Kdy jsi All Amino Nutric zařadil do prodeje?
Na tu dobu si přesně nepamatuji, ale prvně jsem All Amino Nutric použil do výroby a až později jsem ho začal prodávat v surovém stavu. V současné době tuto tekutou potravu používám do každého našeho výrobku. Věřte mi, není výrobek LK Baits, který by neobsahoval All Amino Nutric. Surový produkt jsem začal prodávat až později, kdy ho bylo zapotřebí ještě trochu upravit.

Jakou úpravu máš na mysli?
Naše úprava např. spočívala v tom, aby rybářům All Amino Nutric nerozpouštěl PVA materiál, což se povedlo a také jsem musel výrobek ochránit tak, kdyby ho někdo dal na rozbor, aby nerozpoznal látky, které jsou stavebním kamenem All Amino Nutric! V současné době produkujeme denně přes 300 litrů této tekuté potravy, která ne náhodou dostala přezdívku „Živá voda“!

All Amino Nutric nerozpouští PVA
All Amino Nutric nerozpouští PVA

Můžeš prozradit největší odběratele All Amino Nutricu?

Polský oficiální rekord, který ulovil dánsko-německý team LK Baits!
Polský oficiální rekord, který ulovil dánsko-německý team LK Baits!
Samozřejmě nějaký čas trvalo, než se All Amino Nutric dostal mezi rybáře. Podle našich propočtů 95% rybářů, kteří tento produkt vyzkouší, zůstanou mu věrní nadále, protože opravdu funguje a nic podobného u žádné jiné firmy nekoupí! Vlastně i díky této tekutině se značka LK Baits rychleji rozšířila do Německa, Rakouska, Polska a v současné době zažívá velký boom v Itálii a Maďarsku. Posledně dvě zmíněné země jsou jistě největšími zahraničními odběrateli. Samozřejmě All Amino Nutric už je řadu let jedničkou tekutých potrav v České a Slovenské republice.

Byl jsi prvním výrobcem v České republice, který začal konzervovat boilies přirodními stabilizátory. Jaká byla cesta k nalezení přírodních stabilizátorů. Prozradíš některé z nich?

Úspěšná řada Restart!
Úspěšná řada Restart!
Každý si pamatuje na dobu, kdy bylo v módě mražené boilie. Většina z nás by si ani nedokázala představit chytat na boilie v jiné formě, než mražené nebo sušené. Důvod byl jednoduchý – chytalo to o mnoho víc! Vím, co dokáží napáchat levné konzervanty, které dodnes mnoho výrobců kvůli nízkým pořizovacím nákladům používá, a proto mražené boilies fungovalo logicky o mnoho lépe. Pracoval jsem pro některé zahraniční firmy jako vývojový konzultant a poznal jsem, že nemá smysl se trápit kvalitní směsí, když použijete levné konzervanty. V tomto případě více záleží na marketingu a pěkném obalu, než na tom, co je uvnitř. Toto rozhodně nebyla má cesta, a proto jsem začal vymýšlet, jak co nejšetrněji zakonzervovat boilie.

Na Ukrajině
Na Ukrajině Lukáš v roce 2010 representoval českou kaprařinu a LK Baits!

Nejkvalitnější řada TopRestart
Nejkvalitnější řada TopRestart
Prvním důležitým krokem bylo docílit určité procentuelní vlhkosti v boilie, takže správně vysušit. Pak dobře zabalit. Koupil jsem vakuovací zařízení a lahve s dusíkem. Boilie mi začalo držet, ale po třech měsících zplesnivělo. Začal jsem tedy znovu. Použil jsem nové přírodní stabilizátory, potravinářské suroviny s garancí čistoty, které mi dobu trvanlivosti prodloužily. Vypadalo to báječně. Proto jsem se rozhodl zariskovat a pustil na trh trvanlivé boilie. Bohužel většina produktů (dost z toho ze zahraničí) se mi začala vracet a má firmička utrpěla obrovskou finanční ránu. Téměř půlroční produkce byla v trapu a já tehdy litoval svého rozhodnutí. Do toho jsem utrpěl ve výrobně nepříjemné zranění, když jsem nechal ruku v šroubovém dopravníku. Nastala otázka, co dále? Bylo to velmi špatné období. Vrátit se jen k mraženému boilie, nebo to ještě jednou zkusit? Nejhorší na všem bylo to, že ještě jednou zkusit, znamenalo po novém vývoji čekat nejméně rok, jestli se v boilie neobjeví plíseň. Také jsem musel vykompenzovat zákazníky, kterým se zboží v regálech znehodnotilo. Bylo mi krušno, ani si nedovedete představit jak. Ale vzal jsem si další půjčky a začal znovu bojovat. Blázen, říkali mi v rodině, ale podporovali mě včetně mé manželky, která se převlíkla a šla se mnou ke stroji! Jen v pokusech jsem tentýž rok nechal přes 1000 kg boilie! Při tom všem jsem vyráběl mražené boilie, mixy a komplexy, abych se uživil. Další zlom přišel v roce 2005. Přírodně stabilizované boilie jsem nově začal balit po 750 gr do papírových krabiček. Celá rodina skládala a lepila papírové krabičky. Na to nikdy nezapomenu. Chtěl jsem, aby boilie při cestě k zákazníkovi bylo co nejvíce chráněno jak před mechanickým poškozením, tak i před světlem. Byla to neuvěřitelná práce, ale dokázali jsme zákazníkům nabídnout přírodně stabilizované boilie, které bylo stejně účinné jako boilie mražené. Etapa „krabiček“ mi zachránila firmu i práci, kterou mám rád.

V současné době boilies v krabičkách už neprodáváš. Proč?

Prolité boilies All Amino Nutricem
Prolité boilies All Amino Nutricem prodlužuje trvanlivost a čerstvost
Za všechno opět může tekutá potrava All Amino Nutric. Přišel jsem na to čistou náhodou, kdy jsem si na ryby připravil mražené boilie Sea Food a postavil ho čistě na All Amino Nutricu bez přídavku esence. Samozřejmě jsem si na rybách dával pozor, aby mi boilies příliš nezplesnivělo. Rybařil jsem týden a po týdnu, kdy jsem se vrátil ke svému autu, jsem zjistil, že jsem zapomněl jeden pytel v autě. Nějak jsem tomu nevěnoval pozornost, ale po cestě nazpět domů mi to docvaklo. Boilies nemělo plíseň! Ještě jsem si zastavil na parkovišti a pořádně ho prohlédl. Bylo to tak. Po měsíci boilies stále nemělo plíseň, i když jsem ho vystavoval nevhodným podmínkám. Pak jsem tu samou recepturu zkusil bez All Amino Nutricu a plíseň se objevila do tří dnů. Přítomnost přípravku All Amino Nutric v boilie značně prodlužovala dobu trvanlivosti. Nevím jaká reakce v boilie vzniká, ale toto poznání mi stačilo k tomu, abych mohl rozjet výrobu do pytlíků a upustit od složitého balení do krabiček. Jak geniální, konzervujeme boilie látkou, která je pro kapra vnímána tak pozitivně!

S trvanlivým boiliem se v současné době doslova roztrhl pytel, stejně tak jako s tvrzením výrobců, že jejich boilie neobsahuje umělé konzervanty a že zrovna jejich boilie, je to nejúčinnější! Vzniklo i mnoho nových značek? Jak se na tento boom díváš?
Samozřejmě vše registruji a vnímám příliv nových značek i jejich podobných marketingových sloganů. Jestli jejich boilie obsahuje to nebo ono já rozhodně vědět nemohu a je na každém „výrobci“ zvlášť, co uvede na trh a následně i samotném zákazníkovi, čemu věří a hlavně co mu opravdu funguje. Snažím se primárně věnovat svému vývoji a musím logicky sledovat konkurenci. Třeba vloni, když jsem se vrátil z rakouských výstav, všiml jsem si, že některým firmám pravděpodobně stačí, když zákazník koupí jednou.

Produkty LK Baits oslovily i polský trh
Produkty LK Baits oslovily i polský trh

Jak to myslíš?

Výroba boilies Nutric Acid trvá 5 dní
Výroba boilies Nutric Acid trvá 5 dní, než se dostane do krabic k distribuci
Vždyť se stačilo projít po výstavě ve Stockerau a i po jiných výstavištích a trochu si osahat boilies jednotlivých „výrobců“, abyste brzy pochopili, že „výrobce“ asi bude jeden a na výstavišti jsou spíše distributoři, kteří své osvědčené boilies jen přebalují pod svou značku. Někteří si ani nelámou hlavu s tím, že ve vedlejším stánku prodávají naprosto stejné kuličky, totožné příchutě i barvy o 2 Eura levněji. Jak jednoduché. Bez nákladů na výrobu, bez starostí… Prostě přebalíš, uděláš reklamu a jdeš na to! Mnoho zákazníků nepřemýšlí nad kvalitou ani nad tím, že utratí mnoho peněz za cestování za rybami, za povolenky a pak do vody hodí takový „šrot“, který značně rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. Pro takové zákazníky, kteří chtějí barevnou kuličku, za co nejlepší cenu, vznikli tito distributoři – výrobci.

Firma LK Baits produkuje ty nejkvalitnější nástrahy/návnady
Firma LK Baits produkuje ty nejkvalitnější nástrahy/návnady
Pokud přivoníte k většině trvanlivých boilies na kaprařském trhu, zjistíte, že voní velmi podobně a kapr, který má mnohonásobně vyvinutější čich, to cítí několikanásobně intenzivněji. Ten zápach schován pod esencí je právě z umělých a levných konzervantů. To z našich produktů nikdy neucítíte a věřte, že se to projeví i na záběrech! Nutriční hodnota a naše unikátní bakteriální stabilizace je evidována Českou akreditovanou laboratoří pod číslem 5665 v roce 2007 a jsme rádi, že nabízíme našim zákazníkům to nejlepší.

To znamená, že existují výrobny, které prodávají své výrobky dále? Už Tě někdo oslovil se zájmem o Tvé zboží? To by pro tvou firmu mohlo být přínosem, ne?
Ano, dostávám čas od času zakázky pro výrobu produktů tzv. bez obalu, které jsou určené pro přebalení do jiných pytlíků s jiným logem. Jsou tomu už 4 roky, kdy tento druh spolupráce striktně odmítám, protože není cílem, aby se naše boilies prodávalo v jiných obalech a pod jinou značkou. Popravdě bych ani na většinu požadavků nedokázal reagovat, protože hlavní poptávkou je, abych vyrobil boilie do 2,5 Euro/kg. V tomto případě jim rovnou přeposílám kontakt na výrobce, kteří to pravděpodobně zvládnou, protože za tuto cenu bych dokázal vyrobit maximálně škrobové kuličky s pořádnou dávkou šílených konzervantů a dalších lepidel.

Všechny tři z našich výroben se nezastaví po celý rok...
Všechny tři z našich výroben se nezastaví po celý rok…

A co jako výrobce říkáš na tyto výrobny, které produkují levné boilie? Nebojíš se, že by výrobce Tvého ražení mohly ohrozit?
Už před rokem jsem dělal rozhovor pro mezinárodní časopis Angling a Carp Trade, kde se mě ptali, co říkám na rozmach velkovýrobny v Holandsku a nové obrovské výrobny v Číně, která před rokem vyrazila na trh s obrovskou mediální kampaní. V jejich článcích byly nafocené obrovské laboratoře, automatické stroje a samozřejmě vše zdobila výrobní hala o rozměrech dvou fotbalových hřišť. Šel z nich strach. Čistě náhodou mě tentýž čas oslovili s nabídkou spolupráce z holandské firmy i firmy čínské. Nechal jsem si pro zajímavost zaslat pár vzorků a musím říci, že jsem rád, že takové výrobci vznikají, protože naše zboží bude mnohem žádanější, nejen od rybářů ale i od samotných kaprů.

V LK  je vždy kladen důraz na 100% přípravu návnad před zabalením!
V LK je vždy kladen důraz na 100% přípravu návnad před zabalením!

Ty si myslíš, že na tyto levné boilies nikdo nic nechytí?
To jsem říci rozhodně nechtěl, protože by to nebyla pravda. Jejich zboží si určitě svého zákazníka najde. I na voňavou korkovou kuličku chytíte kapra, když mu ji správně předložíte a bude v dosahu. Kapr nemá moc možností, jak si boilie „ošahat“ jinak, než že ho nasaje. Takže jako nástraha se dá teoreticky použít. Budete s ní ale pravidelně úspěšný? Rozjedete si s tím ale flek? Krmit bych s tím fakt nechtěl. Při vší úctě bych raději rozkrmil bramborami. Ty by byly pro kapra desetkrát stravitelnější a koneckonců i chutnější. Víte, zkoušel jsem jednou v malém rybníčku rozdíl mezi boiliem tzv. dobrým – nazveme ho A a špatným – nazveme ho B. Obsádka byla 10 ks kapra. Na každé straně rybníka jsem do mělčiny vysypal 2 kilogramy boilie a po 24 hodinách kontroloval. První den jsem objevil pouze pár kuliček boilie B, boilie A bylo fuč. Druhý den jsem nasypal po dvou kilogramech z každého druhu a po kontrole boilie A vyžrané, boilie B zůstala polovina. Třetí den jsem nakrmil po 3 kilogramech. Boilie A sežrané, boilie B netknuté. To samé jsem provedl i čtvrtý den a s úplně stejným výsledkem. Pátý den jsem ubral na krmení a dal po 1 kg na každou stranu. Boilie A vyžrané, u boilie B zůstalo na dně cca 70%. Kapři byli závislí na umělé potravě. Když jsem tento stejný test provedl s kapry, když měli dostatek přirozené potravy, o vzorek B neprojevili nejmenší zájem. Pozn.: Ve vodě byl ještě karas obecný, který se ale choval podobně.

Zajímavé! Když jsme se dotkli výroby a surovin, zeptáme se Tě, jestli používáš při výrobě čerstvá vejce nebo jinou náhražku?
Čerstvá vejce v naší výrobě jsou naprosto nenahraditelná. Mají kladný význam pro plastičnost těsta a nutriční hodnotu. Dávají boilie ten pravý šmrnc a ne čistou náhodou máme postavenou výrobnu vedle velké drůbežárny. Mají ale velkou nevýhodu, a tou je samozřejmě vysoká cena a nízká trvanlivost!

V LKáčku se ročně zpracuje několik tun čerstvých vajec...
V LKáčku se ročně zpracuje několik tun čerstvých vajec…

Dají se něčím nahradit? Velkovýrobny zřejmě čerstvá vejce z důvodů ceny asi nepoužívají, čím tedy boilie svážou?

Po kvalitním boilies musí jít kaše!
Po kvalitním boilies musí jít kaše!
Jak říkám, v naší výrobě jsou čerstvá vejce nenahraditelná, ale vím, že se dají z části nahradit sušenými vejci nebo pasterizovanou melanží. Není to ono, ale lepší, než používat lepidla či želatiny, které právě velkovýrobny používají pro snížení nákladů a pro jednoduchost ve výrobě. Nemusíte se starat o skladovatelnost čerstvých vajec, nemusíte řešit ani každodenní dopravu. I díky tomu je výsledný produkt možné prodávat za třetinovou cenu. Konečnou fází je nadrcení pár skořápek do dýže, aby si konečný zákazník myslel, že jsou při výrobě použita vejce, ale ono tomu tak není. Jak říkám, boilie, aby mohlo správně fungovat, musí do vody dýchat a být po co nejdelší dobu stále atraktivní! Následně když je pozřeno kaprem, musí mu to něco dát, aby se na naše místa opakovaně vrátil a nezapomeňme, že mu to musí chutnat. Lehce se to dá poznat i na podložce, když ulovíte kapra, který se krmil. V případě, že pozřel boilie, které je slepeno lepidly, půjde z něj ne příliš natrávená hmota, spíše takové hrudky. Po kvalitním boilies musí jít kaše!

A co „efekt křupnutí“ a skořápky v boilie. Mají nějaký význam?
Můj názor je ten, že efekt křupnutí je pouze výmysl některých výrobců, který jim ulehčuje výrobu v tom, že jednoduše namlátí vejce se skořápky do hnětače. Šětří to čas i peníze, takže proč ne. Taky jsem je tam dříve dával ale od doby, kdy jsem začal vyrábět přírodně stabilizované boilie jsem od toho opustil, protože skořápky byly značným nosičem plísňových spór.

Všimli jsme si, že máš ucelený a přehledný sortiment boilie. Tři řady boilie s názvy Euro Economic, Restart a Top Restart. Loni si oproti jiným výrobcům nerozšířil řady o žádné novinky?
SEA FoodPár novinek přibylo, ale je pravdou že z boilie žádná. V současné době je velmi složité uspokojit zákazníka. Vždyť téměř každý, který nás navštívil na rybářských výstavách, se ptal na novinky. Snažíme se vyrábět boilie, které opravdu funguje, a vím, že stávající sortiment firmy LK Baits fungovat bude za pět, deset a více let. Každý druh boilie z našeho sortimentu má svůj význam, a proto nevidím důvod každý rok přidávat do sortimentu několik nových druhů boilie. Bylo by mi líto, kdyby se kvůli nim přestalo chytat například na Sea Food, protože například tento druh boilie mi dopomohl k chycení velkého množství kaprů. Vždyť už v roce 2000 jsem s ním brázdil Nové Mlýny a nebyl jsem sám. O dva roky později jsem během dvou měsíců ulovil 26 kaprů nad 10 kg z českých svazových vod a koncem roku byl dokonce oceněn lovcem roku CC České republiky. A Sea Food chytá dál! Samozřejmě, že mám v zásobě několik nápadů, na kterých usilovně pracuji, ale ještě neuzrál ten správný čas, abych je pustil na trh. Jestli to bude za rok, dva anebo tři, se uvidí. Na řadě je boilies s názvem Black Protein.

Teď trochu z jiného soudku. Dočetl jsem se, že nepoužíváš echolot a že nevážíš ryby. Proč?
Lukáš Krása a úlovkyNěkolik let jsem nepotřeboval používat sonar, protože jsem chytal trochu jiným stylem. Byl to takový „nához za rákos“. Takže jsem ho skutečně ani nevlastnil. Teď už ho mám, protože jsem navštívil několik velkých jezer, kde jsem jeho výhody samozřejmě uvítal. Co se týká vážení ryb, k tomu se poutá taková příhoda, které jsem se už lehce dotknul, a která způsobila, že si váhu s sebou k vodě neberu. Je to spojené se soutěží Carp Clubu ČR, kdy se soutěžilo, kdo chytí nejvíce kaprů nad 10 kg. Bylo nás několik na Dyji 5 a kapři celkem šli, i ti velcí. Hnali jsme se za co největšími úlovky, hlavně aby měli nad 10 kg. Protože jsem na Pálavě trávil dost času, dařilo se mi. Vše se změnilo jedno ráno, kdy jsem ulovil krásného lysce, což bylo na Pálavu nezvyklé. Vynesl jsem ho na podložku a hned jsem měl kolem sebe obecenstvo. Nikoho ale nezajímal ten kapr v podložce, všichni měli upřené oči na ručičku váhy. Byl nad deset a já si pyšně udělal další čárku v sešitu a šel kapra pustit. Když kapr odplouval, něco se ve mně hnulo. Najednou jsem zjistil, že chytám už téměř pro čárky v sešitě. Sedl jsem si na schod hráze a položil si otázku: „Tohle tě baví?“ Odpověď: „Nebaví“. Druhý den jsem to sbalil a odjel domů. Soutěž Carp Clubu ČR jsem tehdy vyhrál, ale při přebírání poháru jsem se sám za sebe styděl. Od té doby jsem začal chytat pro to, že mě to baví. Možná i proto mě moc nelákají rybářské závody. Co se týče váhy, tak tu jsem nechal doma! Po čase jsem si ji zase k vodě vzal, ale protože se mi nedařilo, tak jsem ji při další výpravě nechal doma a začalo to jezdit. Takže tak trochu z humoru skončila má váha v řeznictví u kamaráda.

Lukáši děkujeme Ti za rozhovor. Co by si vzkázal mladým rybářům, kteří se v Tobě vidí, vymýšlejí nástrahy, experimentují, milují rybolov?

23
Rybařina je o přátelství, pobytu v přírodě, vášni a hlavně radosti. Užívejte si jí
Hlavně bych jim vzkázal, aby si užívali rybařinu se vším všudy. Nikdy nezapomenu na svého dědečka, který mě naučil vnímat přírodu. A příroda u vody je ta nejkrásnější, kterou znám. Zamiloval jsem si jí a jsem tam spokojený. Nejde vždy jen o samotný úlovek, ale o to si to u vody užít a bavit se tímto krásným sportem. Takže něco podobného bych chtěl říci mladým rybářům. Zapomeňte na velké ryby z časopisů. Ano, vím, je jich tam hodně, ale trochu se tam zapomíná napsat, kolik se musí chytit těch menších, než se rybáři dostanou na toho trofejního nebo z jakých vod jsou chytaný. Nevěšte hlavu, jděte k vodě, která se vám líbí a věřte, že to jednou přijde…

A ještě jedna poslední otázečka. Mají mladí rybáři šanci se stát členem vašeho teamu?
Samozřejmě! Založil jsem projekt LK Boys, do kterého se mohou hlásit mladí rybáři. Ti nejlepší pak mají šanci se zúčastnit například juniorských závodů nebo dosáhnout určité podpory v tomto koníčku. Také jsme pro LK Boys založili uzavřenou skupinu na Facebooku, kde si můžeme vyměňovat své zkušenosti a zážitky, což je velmi přínosné zvlášť pro mladé rybáře. Projekt LK Boys je určen ale i pro starší i zvláštní skupinu rybářů, kteří studují nebo studovali na rybářské škole. Všichni registrovaní mohou zasílat své příspěvky, které jsou zveřejňovány na našich stránkách. Sami se můžete přesvědčit, jak někteří kluci si užívají rybařiny a posílají na fotkách své úlovky. Mám z jejich fotek i jejich zážitků obrovskou radost. Jen tak dál!

Na konci je vždy kapr...
„Na konci je vždy kapr, ale nejkrásnější je příběh, který mu předcházel…“
Lukáš Krása

Redakce webu LovKapra.com děkuje firmě LK Baits za poskytnutí tohoto rozhovoru.

LKbaits.cz

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: