Úvod Články Víkend na Labi plný překvapení

Víkend na Labi plný překvapení

4 502
0

Po dvou týdnech rybářského půstu jsem se konečně vrátil k mé oblíbené řece Labi… 🙂 Předtím jsem si lovné místo pár dní pravidelně zakrmoval cca 0.5 kg boiliesu denně. Pro tentokrát jsem chtěl vyzkoušet něco nového a vybral jsem si příchuť Tygří kreveta z řady IMPACT, taky jsem si pořídil plovky, dip a hookers s touto příchutí, pochopitelně nechyběl ani booster na zalévání boiliesů ani obalovací pasta.

Jako hlavní chod pro kapříky jsem měl jako vždycky příchuť LOSOS-KAVIÁR z řady TOP EDITION, pro mě jedničku na trhu. Měl jsem tu čest vyzkoušet v praxi novou kobru od Tandem Baits, která mě dost překvapila svoji přesností a dalekým hodem. Taky luxusnější verzi kobry, karbonovou rouru, lehkost a pevnost v jednom. Má kuželovitý tvar, takže můžete použit různé velikosti boiliesů a různé množství krmení.

kobra

Krmil jsem u protějšího břehu, kde je spousta stromů a keřů ve vodě, lekníny a mladý orobinec. Z minulých výprav už jsem nabral dost zkušeností s lovem ve vázkách, takže jsem si na to dobře připravil vybavení… Člun a hlavně dobré a spolehlivé montáže. Pro tentokrát jsem se rozhodl, že použiji tuhé návazce z potažené šňůrky Xtreme camo X3 a oblíbené háčky bez protihrotu SPECIALIST od Tandem Baits. Používám rád průběžně montáže, a to kvůli tomu, aby se mi ryba při zdolávaní nevyřízla. Když je olovo napevno, tak vytrhne háček z rybí tlamky snadno.

montáž na kapry

V pátek kolem 15h už jsem stál na břehu, ale pohled na řeku mi vzal všechny naděje na úlovek. Kvůli dešťům byl průtok tak velký, že ani 220g olovo nedrželo montáž na místě. Taky se vodou valilo spoustu nečistot, jak na hladině, tak i ve sloupci. Taky vlasce byly během chvíle obaleny řasou a vším možným, prostě HOROR! Byl jsem zklamaný, zoufalý a hlavně sám. Pro lov v těchto podmínkách znám spolehlivou taktiku, ale na to jsou potřeba dva rybáři, ale já sedím na břehu sám a čekám na zázrak…

Po hodině beznadějného lovu dorazil k vodě známý rybář, který se chystal taky na své místo, ale se zastavil u mě, aby se zeptal jak to jde…? Vysvětlil jsem mu, jak se věci mají a taky moji taktiku. A světe div se, stal se ten zázrak, na který jsem čekal :). Domluvili jsme se, že zkusíme chytat společně. Jak se ukázalo později, bylo to to nejlepší rozhodnutí! Jak se říká, VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE…:)

Tuto taktiku určitě mnozí znají a používají, když je velký průtok a nečistoty ve vodě. Stačí vyslovit slovo KOLÍČEK a mnozí z vás už jistě vědí, o co jde. Ale vysvětlím tuto taktiku těm, kdo ji neznají. Tato taktika spočívá v tom, že musíme dostat vlasec nad vodu, zvednout špičku prutu co nejvýše a na protějším břehu najít dobrou větev stromu nebo keře, co visí nad vodou, avšak minimálně metr nad vodou. Na tuto větev uvázat dostatečně dlouhou šňůru či silnější vlasec a na konci obyčejný kolíček na prádlo, nejlépe plastový. Je potřeba omotat kolíček gumičkou, aby se hůře otevíral a aby měl dostatek síly udržet napnutý vlasec přes řeku. Důležitá je taky délka sestavy s kolíčkem. Stačí, když napnete sestavu vodorovně a kolíček bude mimo větve, stačí 10-20 cm, potom bude vše fungovat jak má. Čím delší sestava, tím víc bude mít kolíček tendenci padat dolů, což my nepotřebujeme. Proč nepoužívat dřevěný kolíček? Z toho důvodu, že když zaprší, tak dřevěný kolíček nabobtná a potom síla, kterou jste nastavili na kolíčku předtím, se zvětší a kolíček nebude fungovat správně, protože se neotevře v tu správnou chvíli.

Tip: Přečtěte si také články Klipování nebo Lov pomocí kolíčků, které pojednávají o tomto způsobu lovu.

Neméně důležitý je člun a parťák, který bude na břehu držet prut vysoko a napínat vlasec při zavážce. I když se chytá u břehu, kde není takový silný proud, tak musíme použít těžké olovo, a to kvůli tomu, aby napnutý vlasec nezvedal olovo ze dna. Nebojte se položit montáž v malých hloubkách, třeba i v 0,5m hloubce se dá úspěšně chytat. Ryby totiž při velkém průtoku hledají právě klidnou vodu a klidně budou najíždět i do břehu. Není to tak složitý, jak to možná vypadá, stačí trochu praxe a půjde to samo, lenost prostě se nevyplácí. Jak se říka KAPRAŘINA, TO JE DŘINA! 🙂

Taktika byla jasná a my jsme už seděli ve člunu a vázali kolíčky. Vybral jsem si nenápadné místo s hloubkou kolem 1 m, kde byl pás mladého orobince. Rozhodli jsme se, že každý budeme chytat přes kolíček jen s jedním prutem, druhý prut zkusíme nastražit podél našeho břehu, jak se tomu říká POD NOHAMA. Pod nohama jsem nastražil panáčka s novou příchutí Tygří kreveta. Jako vždycky nekrmím hodně, jen lopatku rozpůleného boilie zalitého boostrem. Když je velký průtok, jediná možnost, jak udržet boilies na dně, je rozpůlit ho a tak nebude mít tendenci se kutálet. Druhá věc, co je přitom důležitá, je, že nekrmím bodově, ale rozptýlím návnadu do polokruhu, a to tak, aby nástraha s háčkem byla uprostřed a konce toho polokruhu musejí jít do hloubky. A pak mám jistotu, že ať kapr přijde zleva nebo zprava, z hloubky nebo z mělčiny, vždycky dojde cestičkou k nástraze s háčkem.

Na druhém břehu jsem nastražil moji oblíbenou příchuť LOSOS-KAVIÁR. Nastražil jsem zase panáčka, rád používám malý průměr nástrahy, a tak jsem použil boilies o průměru 14 mm. Konečně už jsme měli vše nastraženo a dávali jsme si první kávu u vody. Je to krasný relax, to určitě všichni znáte…:) Byl to krasný večer, žádnej vítr, žádnej déšť a jak jsme tak kecali, přišel mi první záběr po dvou hodinách a jak jinak, na LOSOS-KAVIÁR z druhého břehu. Byl to super pocit, a to nejen kvůli záběru, ale taky že jsem vybral správnou taktiku, která funguje. I když všechny záběry jdou do padáku, není třeba seknout, těžší olovo to udělá za vás. Když seknete, tak akorát rybu vyříznete, anebo ji roztrhnete tlamu a u břehu vám spadne. Byl to úžasný souboj a na podložce ležel krasný šupík o vaze 10 kg. Super začátek. Potom už se nic nedělo.

kapr

Ráno jsme zavezli pruty a zalezli jsme zpět do spacáku, protože ráno už bylo ošklivě, zamračeno a čekali jsme jen, kdy začne pršet. V pět hodin ráno jsem měl zase záběr ze stejného místa z protějšího břehu. Ryba vyrazila proti proudu, a tak jsem věděl, že se nejedná o dorostence. Ale po chvíli to vzdala kvůli velkému průtoku a otočila to po proudu, byl to neskutečný souboj a já už se modlil, aby vše dopadlo dobře, aby vše vydrželo a aby se mi ryba nevyvlékla z háčku bez protihrotu. Naštěstí vše vydrželo, nic mě nezklamalo a na podložce jsem měl krásnou už vytřenou jikernačku o váze 13 kg. Byl jsem šťastnej a neskutečně rád, že to funguje… Udělali jsme pár fotek a ryba rychle putovala zpět do vody. Kolegovi konečně taky přišel záběr, sice od kapříka s váhou kolem 7 kg, ale co, na rozjezd je to krasný :).

kapr

To, co se dělo potom, jsem na Labi nikdy nezažil :). Nebudu vyprávět každý záběr, to bych napsal ještě pár stránek :). Pochopitelně začalo pršet, a to pořádně a taky to nevypadalo, že to bude jen na pár hodin… Jelikož pruty pod nohama pořád mlčely, tak jsme je taky zavezli pod protější břeh. Místo jsem si vybral u jednoho keře. Tři metry od něj ležela velká větev ve vodě, vypadalo to vskutku nadějně. Přes den jsem měl devět záběrů, sedm záběrů s nástrahou LOSOS-KAVIÁR a dva z nového místa na TYGŘÍ KREVETU! Měli jsme s kolegou DOUBLE a dokonce i vlastní DOUBLE, kde jsem chytil šupíka a lysce zároveň, prostě FANTASTICKÝ!

double kapři

double kapři

Na KREVETU jsem chytil dva krásné kapry o váze 10 kg a 12 kg, prostě super. Na LOSOS-KAVIÁR jsem měl jako poslední záběr dne krasného urostlého mlíčňáka s velkou a širokou hlavou a obrovským kormidlem, který měřil 80 cm a vážil 13,2 kg. Dal jsem mu jméno BULDOZER :).

kapr

kapr

Byl to neskutečný boj, ve kterém jsem zvítězil. Byl jsem mokrý a unavený, ale ŠŤASTNEJ a byl jsem zvědav, co přinese večer a ráno. Bohužel k dešti se přidal silnější vítr a začala stoupat hladina řeky, ale i přesto jsem zdolal večer ještě jednoho kapříka kolem 7 kg.

7 kg kapr

Celou noc lilo jako z konve a foukal silný vítr a ráno dokonce dorazila i bouřka. Tak jsme se rozhodli, že přestaneme v tom nejlepším a nebudeme riskovat se člunem na vodě a s prutama v ruce v bouřce… Každopádně to byla opravdová dřina, nic nebylo zadarmo, byl jsem unavený a mokrý, ale užil jsem si VÍKEND PLNÝ PŘEKVAPENÍ! Děkuji LABÍČKO! 🙂

Rybaření jednoduše zbožňuji, zažijete při tom spoustu krasných zážitků, kdy adrenalin vystoupá na MAXIMUM. Taky poznáte spoustu fajn lidí, jako například kolegu, který přijal moji nabídku a věřil mi. Určitě má z toho víkendu spoustu krásných zážitků a spoustu nových zkušeností. Tím bych mu chtěl poděkovat za důvěru a trpělivost a za super spolupráci! DÍKY Franto!¨

Na závěr vám řeknu několik důležitých věcí. Věřte svým nástrahám, věřte tomu co děláte, mějte trpělivost a hlavně se nebojte vyzkoušet nové nástrahy a nové techniky lovu, protože RYBÁŘ SE POŘAD UČÍ!

S pozdravem za Tandem Baits
Sergej Popovič

Kamofish

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: