Úvod Montáže “Vlasoň” – tvorba netradičního návazce

“Vlasoň” – tvorba netradičního návazce

22 418
10

Velice často chytám na jedné svazové vodě s obrovským rybářským tlakem. Kapři jsou zde prakticky po celou sezonu pod neustálým náporem ze strany rybářů. Každým rokem se zde uloví několik velkých ryb, avšak tyto ryby se chytají stále dokola a jen velmi výjimečně se chytne nějaká „neznámá“.

Chceme-li být úspěšní na takto prochytávaných vodách, musíme být vždy o krok před ostatními rybáři. Kapr si časem zvykne na jisté stereotypy rybářů, dokáže si je spojit s nebezpečím a stává se velmi nedůvěřivým a plachým. Ať už je to styl a množství krmení, použitá montáž či zvolené lovné místo, vždy je zde prostor ke změně, která nás může posunout vpřed před okolní rybáře.

V následujícím fotoseriálu naleznete tip na koncovou montáž vhodnou pro nához s velmi jednoduchým návazcem, který vám může dopomoci k nevšedním úlovkům i na velmi prochytávaných vodách.

volba háčku
Volba háčku - použijte háček menší velikosti oproti ostatním rybářům. Velikosti 8-12 používá minimum rybářů!
návazcový materiál
Změníme návazcový materiál - místo měkké poddajné šňůrky, kterou používá drtivá většina, použijeme obyčejný vlasec o průměru 0,35mm.
háček
Háček navlečeme na vlasec, na jehož konci uděláme očko pro zarážku.
hadička
Ustřihneme několik milimetrů hadičky průměru 0,5 mm.
navlečení na háček
Ustřiženou hadičku navlečeme na vlasec a na háček.
kulička boilie
Navlečeme kuličku boilie a odměříme vhodnou vzdálenost od obloučku háčku.
bezuzlové vázání
Háček navážeme klasickým bezuzlovým vázáním.
hadička proti zamotání
Na druhý konec vlasce můžeme navléci hadičku proti zamotání, kterou nasuneme na obratlík.
zakončení návazce
Návazec zakončíme obratlíkem, na který z jedné strany natáhneme hadičku proti zamotání a z druhé strany in-line olovo. Obratlík se nesnažme fixovat do olova příliš napevno. Obratlík by měl z olova vždy mírným škubnutím snadno vyklouznout, aby kapr po případném utržení montáže netahal olovo za sebou.
hotová montáž
Hotová koncová montáž. Pro kapra není snadné háček vyplivnout, ten se navíc velmi snadno zapíchne do kapří tlamky.
šokovka
Chceme-li nahazovat do větších vzdáleností, použijeme jako „šokovku“ obyčejný vlasec o průměru alespoň 0,40mm, který spojíme s kmenovým vlascem klasickým kravským uzlem.
kravský uzel
Spojení vlasců pomocí kravského uzlu. Uzel by měl být jen tak velký, aby přes něj v případě přetržení kmenového vlasce mohlo olovo lehce sklouznout.
nához
Nyní už zbývá jen zaměřit a nahodit!
úlovek kapra
Téměř neznámý lysec, kterého oklamal kousek vlasce s malým háčkem na konci.

Tomáš Pásler

BestBaits.cz

Komerční sdělení

10 KOMENTÁŘŮ

  1. Takhle zverejnit moji oblibenou jednoduchou montaz.. 🙂 Akorat misto vlasce pouzivam florocarbon. Vetsinu velkych kapru, i toho nej, jsem na to vytahnul 🙂

  2. Asi sem uplne blbej, nebo mi jen unika to, v com je tenhle navazec tak netradicni? 😮

  3. Luďa: No jde o to, že většina rybářů používá tenkou a měkkou pletenou šňůrku na návazce. Tady je použit silný monofil jako návazcový materiál. Troufám si tvrdit, že většina kaprařů něco podobného nepoužívá, možná tak jako šokovku :). Tím ale nechci říct, že je to něco super objevného a že na to nikdo předtím nechytal :).

  4. ked teda obratlík velmi do olova nedavame tak teda ked dojde miernemu sklbnutiu a obratlík víde z olova tak to olova sa pohybuje hore dole ?

  5. danielbelica: No podle toho, co vidím na fotce, tak obratlík z toho vyjede a pak je to olůvko normálně průběžné. Jinak nevím, na co jiného jsi se ptal a zda jsem to dobře pochopil :).

  6. Danielbelica: Väčšinou sa dáva pred olovko ešte zarážka, aby sa olovo nehýbalo, a aby to fungovalo ako samozásek… Raz som to neurobil, olovo sa mi vyšmyklo a keď som zdolával kapra mi olovko vyšlo takmer k očku udice.. Vtedy som si musel vybrať, či risknem zlomenie alebo poškodenie očka, alebo stratu ryby. Vtedy som jej povolil, aby olovko skĺzlo dole, a rybu som stratil.. Od vtedy dávam pred olovko zarážku 😀

Chcete-li, můžete přidat komentář: