Úvod Montáže Vlasový přívěs trochu jinak

Vlasový přívěs trochu jinak

6 896
0

V tomto článku bych vám rád představil trochu netradiční návazec, se kterým se můžete odlišit od ostatních rybářů. V kaprařském světě je tento návazec znám pod označením “Shot on the hook rig” a je poměrně oblíbený i mezi zkušenými kapraři. Co je na něm jiného a jak se váže, to si ukážeme v následujícím návodu.

Co budeme potřebovat?

Pro samotné vázání nepotřebujeme nic zvláštního než obvykle. Postačí nám nějaká jemná pletená šňůrka pro tvorbu vlasového přívěsu, oblíbený háček a dva malé olověné bročky. Pokud rádi na svých návazcích používáte vlasová rovnátka, můžete jej také použít. Já používám kousek klasické teplem smršťovací hadičky.

Ovšem to hlavní, bez čeho se určitě neobejdeme, jsou šikovné ruce. Především musíme umět z jemné šňůrky navázat vlasový přívěs tak, aby dobře držel na háčku. Ono to samozřejmě jde, ale méně zruční rybáři mohou mít docela problém, aby se jim to povedlo. Nám do redakce přišla šikovaná kaprařská “vychytávka” od firmy CARPLINQ, která se vyrábí přesně za tímto účelem a velice usnadňuje vázání. Rozhodli jsme se tedy, že ji vyzkoušíme při vázání a ukážeme vám, jak je to s její pomocí snadné. A o co se jedná? Výrobek se prodává pod označením 10 Hair & Shot on the hook. V balení se nachází dvě duté tvrdé plastové trubičky, na kterých jsou připevněné 12,5 cm dlouhé šňůrky (na jedné trubičce černá a na druhé hnědá barva). Princip usnadnění je v tom, že na těchto trubičkách už jsou výrobcem správně předvázané uzly, které potom stačí jednoduše přemístit na háček a dobře utáhnout. Vlasový přívěs tak vytvoříme velice snadno a rychle. Na jednotlivých fotografiích je detailně vidět, jak postupovat krok za krokem.

V podstatě bychom mohli skončit už tím, že jsme navázali vlasový přívěs na háček. Bude to fungovat. Chcete-li však svůj návazec výrazně vylepšit a zvýšit pravděpodobnost správného stočení háčku do spodního pysku kapra, potom postup s vázáním vlasového přívěsu opakujte, ale tentokrát přicvakněte malý olověný broček na začátek obloučku háčku (směrem od hrotu viz. foto). Tím zajistíte, že se bude háček v kapří tlamce stáčet tak, jak má. Osobně dávám téměř vždy ještě jeden broček také několik centimetrů za háček, ale to už je věcí každého kapraře. Kdo chce, může také uzlíky zakápnout vteřinovým lepidlem, aby ještě lépe držely a nemohly se pohybovat.

Postup vázání krok za krokem

Krok 1 – Háček vel. 6 a balení 10 Hair & Shot on the hook od CARPLINQ
Krok 1: Háček vel. 6 a balení 10 Hair & Shot on the hook od CARPLINQ
Na plastové trubičce jsou předvázané uzlíky
Krok 2: Na plastové trubičce jsou předvázané uzlíky pro vytvoření vlasového přívěsu
Do duté trubičky zastrčte háček
Krok 3: Do duté trubičky zastrčte háček
Přetáhněte uzlík z trubičky na háček
Krok 4: Přetáhněte uzlík z trubičky na háček
Uzlík umístěte na požadované místo
Krok 5: Uzlík umístěte na požadované místo a zatáhněte za oba konce šňůrky
Jeden konec šňůrky odstřihněte
Krok 6: Jeden konec šňůrky odstřihněte a na druhém vytvořte smyčku pro zarážku
Opakujte postup 1-5
Krok 7: Opakujte postup 1-5, poté přicvakněte malý olověný broček
Olověný broček opatrně přitáhněte směrem k háčku
Krok 8: Olověný broček opatrně přitáhněte směrem k háčku a přicvakněte
K očku háčku navažte obvyklým způsobem pletenou šňůrku
Krok 9: K očku háčku navažte obvyklým způsobem pletenou šňůrku požadované délky, můžete použít i vlasové rovnátko (např. ze smršťovací hadičky)
Na vlasový přívěs navlékněte nástrahu
Krok 10: Na vlasový přívěs navlékněte nástrahu a máte hotovo!
Úlovek kapra
Odměnou za pečlivé vázání vám může být pěkný úlovek…

Tip na závěr: Pokud je pro vás ponižující, kupovat si navlečené uzlíky na plastové trubičce a chtěli byste si vše navázat poctivě sami, potom se podívejte na toto video, kde je vše velmi detailně vidět :-).

Video: Jak zhotovit “Shot on the hook rig”

Pokud tento typ návazce neznáte, potom vyzkoušejte a přesvědčte se sami, zda bude “Shot on the hook rig” tím pravým ořechovým na vámi navštěvovaných revírech. Experimentovat se mnohdy vyplatí a četné úlovky mnoha rybářů jsou toho důkazem!

Filip Číhal

Tento článek byl publikován v časopisu Kaprománie

Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: