Úvod Články Výběr vhodného místa k lovu kaprů

Výběr vhodného místa k lovu kaprů

12 365
0

Nejdůležitějším aspektem, který rozhoduje o úspěchu či neúspěchu lovce trofejních kaprů je vhodný výběr místa pro chytání. Místa s častým výskytem překážek se zdají být ideální volbou. Poskytují kaprům úkryt s pocitem bezpečí a bohatým zdrojem přírodní potravy, která se zde koncentruje. Převislé větve stromů podél břehů, potopené keře, stromy, pásy stulíků a leknínů. Velcí kapři tráví v těchto místech většinu času a vyráží odtud po svých stálých trasách za potravou. Předložení nástrahy do těchto míst je mým hlavním favoritem a rybář by měl upřít pozornost na tyto místa při první návštěvě pro něj neznámé vody.

1
Obr. 1 – Oblíbená místa výskytu kaprů

VÝBAVA PRO MAPOVÁNÍ MÍST

Pro podrobný průzkum velkých vodních ploch, které nejeví na první pohled známky výskytu překážek, je kvalitní echolot nezbytným pomocníkem.

2
Obr. 2 – Humminbird Fishfinder 565 Dual Beam

Výborným pomocníkem, kterého používám při svých výpravách je Humminbird Fishfinder 565 (obr. 2) s duální sondou jak pro mělké tak pro hluboké vody.

3
Obr. 3 – Na rozsáhlé vodní plochy je echolot nezbytným pomocníkem

Přístroj patří do střední cenové kategorie a disponuje výborným rozlišením displeje: 640 × 320 pixelů a těmito základními funkcemi, které by u dobrého echolotu neměly chybět: snadnou identifikací ryb (Fish ID+), zobrazením okamžitého sonarového echa (RTS), vylepšením sonátového obrazu. Tento echolot částečně odhalí i strukturu dna, zda je bahnité, kamenité či skalnaté.

Při výběru místa v příbřežních oblastech kromě echolotu používám s oblibou dlouhou teleskopickou tyčku pro ohledání dna a zjištění jeho přesné struktury. Nástrahu pokládám, je-li to možné na tvrdší dno, abych zamezil přijímání nežádoucího pachu z bahna. Už několikrát se mi přihodilo, že těsně po ohledání dna tyčkou a položením montáže do těchto míst následoval záběr v krátkém časovém úseku. Vysvětluji si to náhlým zpřístupněním přirozené potravy ze spodních vrstev sedimentu dna způsobených přerýváním tyčkou. Jedná se hlavně opatentky, (Chironomus plumosus)které tvoří až 90% podíl bentických organismů v kaprových rybnících. Kvalitní nástraha položená do těchto rozrytých míst bývá mojí účinnou zbraní.

4
Obr. 4 – 97 cm – 17,50 kg

Další dobrá místa najdeme v okolí podvodních svahů, lavic a výběžků. Zde kapři často proplouvají a sbírají potravu. Je nezbytné vyzkoušet přesné umístnění nástrahy, zdali jí umístnit na vrchol nebo střed lavice. Výsledek může být naprosto zásadní.

5
Obr. 5 – Svahy a lavice jsou místa výskytu pěkných kaprů

LODĚ, ČLUNY A MOTORY

Pro hledání dobrých míst k lovu nebo k zavážení nástrah na středně velkých vodních plochách se bez dobrého člunu nebo lodě takřka neobejdeme. Nafukovací člun Intex Mariner je z vysokomolekulárního PVC, pojme 3-4 osoby a jeho nafouknutí zabere okolo 5 minut. Podlaha člunu je tvořena plastovými lamelami, které poskytují větší pohodlí a celkovou stabilitu a ochranu proti proražení.

6
Obr. 6 – Intex mariner uveze až 320kg

Na tento člun lze snadno přidělat držák elektromotoru nebo spalovacího motoru o výkonu do 3 HP (2,2 KW).

7
Obr. 7 – Na toto zadní čelo „zrcadla“ je možno našroubovat elektromotor nebo spalovací motor

Výborným pohonem pro nafukovací čluny jsou tiché elektromotory Enduro značky Minn Kota. Prodávají se s různou tažnou silou (od 30 do 55 liber) a mají 5 rychlostí vpřed a 3 vzad.

8
Obr. 8 – Minn Kota Enduro 38 Pro

Motor s označením Enduro 38 Pro uveze například člun nebo loď o maximální hmotnosti až 820kg. Motor vyžaduje 12 V napětí a snadné ovládání motoru je zajištěno 15 centimetrovou teleskopickou rukojetí.

9
Obr. 9 – Snadné ovládání je zajištěno pomocí 15cm teleskopické tyče

K těmto motorům je dobré používat trakční baterie o minimální kapacitě 100 ampér hodin a při plném nabití vydrží podle mých zkušeností bez problémů 5-6 hodin svižné jízdy ve 2 lidech. Dobu provozu samozřejmě ovlivní povětrnostní podmínky na daném revíru. Nastanou situace, kdy pro dosažení dobrého místa, které není ze břehu dostupné, bude zapotřebí po vodě urazit dlouhé vzdálenosti i v řádu několika kilometrů. Rychlá loď s výkonným 4-taktovým motorem je nutností. Oceníme jí hlavně v nepříznivých povětrnostních podmínkách, kdy použití nafukovacích člunů na velkých vodních nádržích je prakticky vyloučeno.

10
Obr. 10 – Stabilní člun s výkonným motorem Honda na velikých vodních nádržích

Osobní stránky autora tohoto článku najdete na adrese www.martinurbi.webz.cz.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: