Úvod Články Výpravy za kapry na Toušeň 2008

Výpravy za kapry na Toušeň 2008

3 537
0

Po docela dlouhé zimě konečně na ryby! Alespoň tedy pro mě, neboť v horách jsem se nemohl dočkat, až vyrazím na první výpravu za kapry. Jako první výpravu v dubnu jsem zvolil revír Štít, na který již jezdím řadu let. Bohužel už ale stále méně kvůli zajímavým poměrům na této vodě. Setkal jsem se tu s novými přáteli, kteří mi povídali o soukromém revíru Toušeň. Probral jsem s nimi, jak je tato voda zarybněná, jaké jsou podmínky lovu a ceny. V první chvíli jsem byl trochu zděšen cenou povolenek, ale řekl jsem si, že to risknu. Po návratu ze Štítu jsem si zarezervoval doporučené místo na Toušni. Termín byl zvolen na druhý týden v květnu.

Čas utekl jako voda a přiblížil se den odjezdu. Na tuto výpravu jsem jel sám jako rybář a vzal s sebou ženu a dcerku, protože bohužel žádný kolega v dané chvíli neměl čas. Tuto vodu jsme letos navštívili ještě jednou, a to již v plné sestavě, ale o tom až později. Bylo docela dost těžké vybrat, co s sebou pro milé kapříky vlastně vzít, když jsem na tuto vodu cestoval poprvé. Nezbývalo nic jiného, než vzít od každého něco a nakonec toho byla pěkná hromada. Vybral jsem oblíbené sety boilie, partikly, halibuty a prostě to, co se vešlo. Vše bylo v autě a žena se ještě smála, že toho pro ty ryby vezeme více než pro sebe.

1

Byl čas odjezdu a mně docela začínal slábnout humor, teplota se pohybovala okolo 15 stupňů a stále pršelo. Nastala tedy otázka, pojedeme v tomto počasí a budeme bojovat? “Ano“, odjeli jsme a já jsem na konci týdenní výpravy i v tomto počasí nelitoval. Po těžkých průjezdech kolem vody v rozbláceném terénu a s karavanem za zády jsme byli na místě lovu.

3

Místo to bylo opravdu víc než skvělé, od břehu bylo tak 30m mělčiny a pak kruté hrany do 6 metrů. Rychle jsme postavili vše potřebné, nafoukl jsem člun, připravil echolot, bojky a rychle na vodu. Vodička tu byla opravdu krásně čistá a hrany ve vodě viditelné do 1 metru. Umístil jsem bojky na hrany, nakrmil a začal jsem se pomalu věnovat lovu. Na každý prut, loví se tu na tři, jsem nastražil úplně něco jiného. Na jeden masové boilie Mrtvola, na druhý halibuty, na třetí mini Boilie Carpzoom. Ještě mi to nedalo a na otevřené vodě jsem našel skvělou hranu ze 7m na 5m a tady se pohybovalo i nejvíce ryb. Tato hrana byla v průběhu týdne i mou záchranou. Přijel jsem zpátky ke břehu a na chvíli se posadil. Pruty jsem nahodil okolo 15hod a od 17hod jsem se opravdu nezastavil. Záběry přicházely střídavě, a tak jsem nestíhal ani přehazovat. Bylo tu skvělé, že se na krmné místa nemuselo zavážet, ale stačilo pouze použít PVA punčoch. Hned první den jsem měl krásného pana kapra 18kg a 94cm. Přišel večer a já se rozhodoval, jestli při této opravdu rybářské rasovině lovit i v noci. Tak ano lovil jsem, ale byla to ta poslední noc. Záběrů bylo opravdu nesčetně a já se vůbec ani nevyspal. Druhý den byl opravdu hrozný, protože mne vesele obletovala má dcerka a spát prostě nešlo.

2

Týden utíkal jako voda a počasí bylo stále nevlídné a studené, ale zase ryby byly v té nejlepším chuti. Po pár dnech přestaly záběry na bližších hranách a já se s jedním prutem posunul na hranu v 7 metrové hloubce. Mohu říct, že jsem dobře udělal. Po jednom dni jsem přesunul na tuto hranu všechny zbývající pruty. To, že jsem tu viděl opravdu nejvíce ryb z celé vody, se potvrdilo i v záběrech.

7

Co vlastně bylo dál? Skvělá rybačka, jinak se to ani nedá říct, nemusel jsem na hrany zavážet. Lovil jsem z odhozu a za celý týden jich bylo nespočet od 60cm do 94cm. Tento týden se opravdu povedl, bylo to náročné na krmení, ale jak jsem na místo jezdil krmit dvakrát až třikrát za den, tak se to opravdu vyplatilo a záběrů bylo dost a dost. To, že jsem tu měl záběry takové razance, že jsem ryby ani nezastavil a trhal návazce na 18kg mi po týdnu už přišlo normální. Jsou tu opravdu kapitální kousky a někdy musí zvítězit i ryba.

4

Možná by bylo vhodné tu podotknout, na co jsem vlastně tolik kaprů ulovil. To vám rád řeknu, ale raději nebudu říkat počet kaprů, které jsem tu zdolal, protože byste mi to nevěřili. Vynikající úspěch tu měli halibut pelety a mini boilie Carpzoom, kterému jsem se letos rozhodl věnovat spolu s boilie Mrtvola. Největší ryby jsem ulovil na nejmenší nástrahy. Zakrmování jsem prováděl halibut peletami, řepkou a naklíčenou pšenicí. Tato voda je opravdu velice dobře zarybněna, ale je tu potřeba opravdu krmit. Pak stačí na lovná místa pouze nahazovat a záběrů je dost a dost.Toto vám mohu opravdu jen doporučit.

5

Přišel den odjezdu a já jsem vůbec nelitoval, byl jsem opravdu rybářsky vyřáděn a ještě jsem si týden léčil bolavé a unavené ruce. S rodinou jsem tu strávil super týden a rozhodl se, že tuto vodu ještě letos navštívím.

Předal jsem dané zkušenosti kolegům a my se na tuto vodu vrátili v říjnu. Počasí nám přálo, takže jsme tu v plné sestavě: Já, Jožka, Peca a po krátké domluvě přijel i kolega Petr Šrámek, který je majitelem soukromého revíru v Ostrově nad Oslavou a u kterého také rádi trávíme čas. Všichni jsme se usadili a samozřejmě jsem zvolil stejné místo jako při první výpravě. Já jsem se rozhodl strávit celý týden na mé oblíbené hraně v 7metrech a kolegové lovili na hranách blíže břehu a u potopených stromů.

6

Postup při lovu byl stejný jak na jaře a výsledky začaly po pár hodinách přicházet. Nebylo to tak silné se záběry a velikostí ryb jako na jaře, ale na toto období jsme byli velice spokojeni. Petr si splnil sen a potvrdil své členství v cejn klubu a tady si ulovil i krásného cejna…(cha cha cha).

10

Kolegové vyzkoušeli řadu nových ingrediencí a dosahovali také pěkných úspěchů. Nechtěl bych se chlubit, ale volil jsem taktiku krmné koule a mini boilie a tak jsem získal také nejvíce úlovků. Po celém roce testování Carpzoom, mu zůstanu věrný i příští rok, protože mi tento rok přinesl spolu s peletami největší úspěchy. Při této výpravě jsme již nebyli tak úspěšní ve váze a délce jako při první výpravě. Za týden jsme společnými silami ukořistili největšího pana kapra 85cm 15kg, ale i těch menších bylo dost a dost. Myslím, že jsme již docela rozmlsaní. Dříve pro nás byl úspěch ulovit kapra 70cm a dnes je to pro nás miminko. Ono to tak prostě chodí, že člověk potřebuje mít další výzvy a nové cíle.

9

Myslím, že se ale celá výprava povedla a bylo to pro nás krásné rozloučení s touto letošní rybářskou sezonou. Kolegové si také protrénovali navijáky a své hůlky. Hlásiče si také popípali a my jsme byli rádi, že jsme se opět sešli a prožili krásný týden u vody, kterého nikdo nelitoval. Nevěřili mi, jak to na této vodě chodí, když se tomu člověk věnuje. Vše se ale potvrdilo, i když ne v takové razanci jako na jaře. Také tu zažili záběry, při kterých si s nimi ryba jen hrála a zvítězila, ale tak je to správné a je to dobrá výzva na další výpravu. Příští rok se znovu vrátíme a třeba toho pana kapra přes 100cm, kteří tady jsou, ulovíme.

8

Děkujeme za přispění firmě Carpservis a za dobrou rybářskou pohodu na revíru Toušeň.

Jarda Rabiňák a kolegové

Komerční sdělení