Vážení čtenáři, kamarádi a přátelé. Vážím si toho, že jste si našli čas a rádi si snad přečtete pár řádků, ve kterých bych chtěl popsat kaprové děličky. Než vůbec začnu něco popisovat, tak bych chtěl říci, že se jedná pouze o můj subjektivní názor. Určitě se nejedná o recenzi či jinou propagaci nějaké značky nebo výrobku. Rozhodl jsem se popsat v několika mini článcích rybářské vybavení, které jsem vlastnil ve svém „malém“ rybářském arzenálu.
Určitě bych chtěl začít tím, že tento popis není nikterak profesionální, a tím pádem to není dogma. Jedná se o můj názor, a pokud by někdo vybíral kaprové děličky, tak si může udělat dle toho vlastní obrázek o prutu, aniž by ho musel mít v ruce. Nebo pro začínajícího kapraře, který si neví rady při výběru. Budu popisovat pouze pruty, které jsem měl a mohl jsem na ně nějakou dobu chytat. Pohodlně se usaď a můžeš si užít pár řádků, kterými ti vezmu tvůj volný čas. Začínáme :).
1) Delphin Etna Carp 12“ 3 lbs
Jednalo se o dvoudílný prut, který měl vínový blank. To byl první atribut, který mě zaujal na těchto děličkách. Sice mě malinko odrazovalo naváděcí očko, to je první od navijáku, které bylo o velikosti 40 mm, ale i přesto jsem si pruty pořídil. Tyto pruty mají „slim“ blank, na který jsem byl velmi zvědav.
Při prvním ostrém nasazení u vody bylo jasné, že tyto pruty jsou velmi povedené a dá se házet velice slušně. Pruty jsem nejprve osedlal navijákem Shimano Ultegra 10000 XSC a následně Shimano Aerlex, který byl o malinko lehčí. Musím říct, že pruty mají úžasné vlastnosti jak při nahazování, tak při zdolávání menších i větších ryb. Nějakou dobu jsem byl spokojený. Po čase jsem dostal chuť mít zase pruty s korkovou rukojetí. Začal jsem zjišťovat, zda a kolik by vyšlo předělání do korku. Cena přestavby za jeden prut byla vyšší než cena samotného prutu, a tak šly pruty do světa. Následovala obměna prutů.
2) Delphin Etna Cork Limited Edition 3 lbs
Opět se jednalo o verzi dvoudílného prutu. Jelikož je výhodou a pro funkci průběhu křivky blanku méně spojů, tak jsem neváhal a vzal si dvoudílné pruty. Tento prut měl opět vínový blank. Tělo prutu je totožné s předchozím prutem, ale liší se pouze očkama. Tento velmi pěkný a povedený prut má naváděcí očko, první od navijáku, velikosti 50 mm, a v neposlední řadě velmi skvostnou korkovou rukojeť. Určitě jako všichni, kdo netrpělivě čekali na tento klenot od značky Delphin, už jen kvůli korkové rukojeti. Jelikož prut je svým tělem stejný jako jeho starší bratr Etna Carp, ale má větší očka, tak měl pro mě jednu nevýhodu a tou byla „tvrdost“ prutu. Prut dostal jako svoji mašinu naviják Shimano Ultegra 10000 XSC a mohl začít pracovat. Jelikož prut byl měkčí,tak se mi s ním neházelo vůbec příjemně. Při odhozu s olovem 80g + návazec s 20mm boilie jsem cítil, že prut se dost prohýbá a není to, co jsem čekal. Jinak musím říct, že prut je to hezký, a velmi příjemně se s ním zdolávají ryby. Ale pokud bych mohl doporučit, tak bych tento prut viděl pro někoho okolo 60 – 70 kg tělesné váhy a menší postavy. Nebo jako super varianta pro zavážení.
Jelikož já jsem spokojen nebyl, tak pruty šly do světa. Dost mě mrzel jejich prodej, jelikož se mi velmi líbily. Tímto bych chtěl hlavně upozornit, že prut není špatný a v žádném případě jej nehaním, jen mě osobně prostě tento prut nesedl a přišel mi měkký. A tak přišel čas na další výměnu a pořízení nového klenotu.
3) Nash Dwarf 10“ 2,75 lbs a následně výměna za 3 lbs
Asi jako každý, kdo zhlédnul aspoň jedno video s Alanem Blairem (urban banx), tak chtěl pruty Nash Scope včetně navijáku Daiwa whisker SS2600. Nebyl jsem jiný, jenže když jsem zjistil, kolik pruty a navijáky stojí, tak moje volba padla na levnější variantu prutů, a tím nebyly jiné, než SCOPE mladší brácha, a to je Nash Dwarf. Nejprve jsem si pořídil pruty 2,75 lbs. Tyto pruty byly super. Nebudu u těchto prutů řešit, jaké měly naváděcí očko, ale můžu zmínit, že se jednalo o velikost 40 mm. Velmi příjemně udělaný blank, i když cenová relace tohoto prutu není nikterak závratná. Matný černý blank měl svoje kouzlo. Očka není třeba řešit u prutu, který není primárně určený na házení do velkých vzdáleností. Ale je to prostě úžasný prut. Nějakou dobu jsem s těmito pruty chytal, ale když jsem chtěl házet dál, tak mi osobně přišlo, že jsou měkké. Tak jsem je vyměnil za silnější verzi, a tím byla 3 lbs. Tyto pruty byly přesně to, co jsem chtěl. Byl jsem velmi spokojen. Pořídil jsem si na ně origo DWARF obal. Tento obal je super. Vše má svoje místo. Tudíž jsem do obalu dal dva pruty včetně navijáků, vidličky včetně hlásičů a podběrák. Pak už mi stačil pouze batoh a kýbl s krmením a mohl jsem vyrazit okolo vody.
Po nějaké době jsem si k těmto prutům pořídil již zmiňované navijáky Daiwa Whisker SS2600. Tahle sestava byla dle mého gusta vymazlená. Ale toto moje nadšení trvalo pouze do doby, než se stalo, co se nikdy nemělo stát. Nešlo o nic jiného, než o situaci, že jsem dostal do ruky pruty Nash SCOPE. Nemusím nikomu vysvětlovat, že pruty Dwarf jsou pěkné a super, ale oproti SCOPE, je to pouze „laminátka“. Tak mě to dostalo, a pruty Dwarf šly opět z domu a následovaly lahůdkové pruty z dílky Kevina Nashe.
4) Free Spirit CTX 12“ 3,25 lbs cork 50 mm
Jedná se o dvoudílnou verzi prutů. Tyto pruty jsem si pořídil z důvodu, že jsem chtěl 3 ks prutů. Cena prutů je i není vysoká, ale pokud cenu vynásobím třemi kusy, tak je třikrát vyšší. Rád bych si vzal E-classe nebo HiS, ale cena je jinde a ještě k tomu krát tři je pro mě nesmysl. Tak jsem oslovil firmu MikBaits a pruty objednal. Netrvalo dlouho a přikoupil jsem k prutům i Spod/marker prut. Chtěl jsem mít rodinu prutů CTX komplet. Po nějaké době jsem jim ještě koupil slabšího bratříčka, kterým byl prut Free soirit CTX 12“ 1,75 lbs. Musím říct s čistým svědomím, že pruty CTX jsou velmi povedené. Pokud bych měl popsat prut Spod/marker, tak je velmi příjemný s dělenou rukojetí. Velmi silné tělo, myslím blank, který dokáže poslat velkou raketu (S bomb) do vzdálenosti 100m bez nějakého většího problému.
Samotné pruty 12“ 3,25 lbs mají pro mě úžasný vzhled blanku, tělo prutu není nikterak silné, ale i přesto mají velký potenciál pro nahazování. Tahle verze byla s naváděcím okem 50 mm a osadil jsem je navijáky Shimano Ultegra 10000 XSC. Určitě stojí za zmínku také korková rukojeť. Sestava byla vymazlená dle mého názoru super. Abych nezapomněl vyzvednout, poměr výkon/cena je oprávněný. Do prutů se může člověk pěkně opřít a při zdolávání si užijete i menší ryby. Není třeba se obávat, že by prut byl nějak tvrdý. Byl jsem s těmito pruty VELMI SPOKOJEN… Tvrdost prutu super a zdolávání úžasné. Ale to bych nebyl já, kdybych nevymýšlel… však víte… A tak jsem pruty poslal po cca půl roce do světa a ty dělají dodnes radost tomu, co je koupil za „super price“ 🙂 a následovala koupě prutů, které už jsem dlouho chtěl.
5) Nash H-gun Retract 12“ 3,5 lbs
Jedná se o prut, který je svojí stavbou totožný jako pruty Dwarf a Scope, ale jeho délka je 12“, tudíž 3,66 m. Zvolil jsem variantu 3,5 lbs, jelikož jsem chtěl pruty na „házení“. Tyto pruty jsem měl možnost si vyzkoušet. Tak proto jsem si je pořídil. Jejich velká výhoda je transportní délka, která činí 155 cm. To pro pruty o délce 12“ (3,66m) je úžasná vlastnost. Co se týče zátěže 3,5 lbs, tak jsem se toho vůbec nebál. Tyto pruty jsem si nepořizoval, abych s nimi chodil na „násadky“, ale abych chodil na ryby, kde použiju olovo 80-110g a budu se do prutu moci opřít. Velkou výhodou při této variantě prutu je odhozové oko 50 mm. Blank prutu je matný, černý. Pro milovníky „slim“ blanků bych tento prut vůbec nedoporučil, ale není se čemu divit, pokud si uvědomíme, že se jedná o prut 3,5 lbs a ještě k tomu má systém teleskopu nad rukojetí navijáku. Je potřeba více materiálu, aby prut něco vydržel. Jak jsem již zmínil, tak jsem měl možnost si tyto pruty vyzkoušet. Při zdolávání kapra nad 50 cm můžu říct, že ryba jde cítit a není problém si zdolávačku užít. A tak moje volba padla na tyto pruty.
Jenže to jsem ještě netušil, že tyto pruty přijdou, já je pouze vybalím, vyzkouším, dám do futrálu, ve kterém přišly a ani je nepoužiji. Stala se věc, které vůbec nelituji. A to taková, že jsem si napsal s člověkem, který má na severu Čech rybářské potřeby, nejmenuji úmyslně, majitel promine, ale na tyto rybářské potřeby dojde řada v dalším článku, a po chvíli psaní jsem objednal pruty Nash SCOPE. Tím pádem to jsou pruty, které u mě nebyly ve službách rybářských ani minutu 🙂 … a následovalo pořízení dalších prutů.
6) Nash SCOPE 10“ 3 lbs cork
Opět se jedná o pruty, které jsou dvoudílné, ale spodní díl mají teleskopický. Tímto jsou tyto pruty jedinečné, jelikož při délce 10“ (3m), mají transportní délku pouze 127 cm. Blank prutu je velmi tenký a na pohled úžasný. Varianta použitých oček je také k zbláznění suprová. Tento prut musí chytit za srdce každého rybáře, který je trochu „úchyl“ na pěkné pruty. Mohu říct, že jsem dal při výběru na prodejce, a volba padla na 3 lbs variantu. Tyto pruty jsou úžasné a dá se v pohodě házet do vzdálenosti cca 80 m a používat olovo 70-80 g. Po cca 2-3 letech jsem si konečně pořídil pruty, které jsem chtěl už od začátku, ale nejprve mi bylo líto peněz, potom zase finance nebyly a nakonec se to sešlo a vyšlo to dle mých představ. Pruty byly doma, navijáky Daiwa Whisker SS2600 taky a mohlo se vyrazit na „Urban banx“.
Po jedné vycházce jsem věděl, že navijáky mi vůbec nesedí, a tak jsem zvolil variantu Shimano Ultegra 5500 XTC a jsem maximálně spokojen. Tyto pruty si našly místo v „nové“ rodině rybářského vybavení a budou tu, dokud nás něco nerozdělí 🙂 … Jelikož jsem se rozhodl vyměnit celou flotilu svého rybářského vybavení, tak jsem pořídil k těmto „hračkám“ ještě plnohodnotné kaprové děličky, a tím nemohla padnout volba dle mého pocitu jinam, než na štíhlé a ambiciózní proutky.
7) Shimano Tribal XS1 12“ 2,75 lbs
Tyto pruty jsou dvoudílné. Mají velmi zajímavě řešený blank, co se týká barvy. Síla blanku je velice tenká, a proto bych mohl s nadsázkou říci, že tento prut určitě dlouho sportuje, jelikož je dost slim. Další pěknou věcí je duplonová rukojeť. Stojí také zmínit, že pruty mají naváděcí očko 50 mm i při variantě 2,75 lbs, což není u prutů až tolik obvyklé. Další zajímavost je fakt, že první dvě oka od navijáku jsou dvoupatková, dále pokračují očka jednopatková. Tahle volba oček bude mít velký vliv na průběh akce prutu. Pruty jsou úžasné a doufám, že se spolu sžijeme a budeme spolu trápit nejednoho kapra… Tyto pruty dostaly jako svůj motor mašiny Shimano Ultegra 5500 XTC, a tím činí velmi příjemný prut do ruky.
Na závěr bych chtěl zmínit, že jsem obyčejný rybář, který se pohybuje v reálných číslech. Všechny pruty co jsem popisoval, tak jsem se snažil s nimi v pohodě házet na vzdálenost cca 80-100 m. Pro ty, kteří tvrdí že házejí 100 – 140 a možná 150 m, tak pro tyto rybáře tento článek není. Ale zkuste si těch svých „150 m“ změřit metrem a ne podle Google maps… Potom většina zjistí, že 100 m není 100 m… Ale tím určitě nechci říct, že jsou všichni stejní. Všem kdo vydrželi, děkuji za trpělivost a v následujícím článku se zaměřím už jen na konkrétní členy mojí rybářské rodiny, jako jsou pruty, navijáky, silony, podložky, bivak a další…. Snad to spolu vydržíme do konce roku… A jako poslední bych chtěl opět zopakovat, že moje postřehy, lichotky či výtky nejsou mířeny pro nebo proti jakékoli značce, ale jde pouze o můj pocit, postřeh a subjektivní názor. Hodně štěstí při výběru prutů!
Všem přeji mnoho zdaru v sezóně 2017 a mnoho příjemných chvil u vody!
Tibor Bugyi
Zdravím 🙂 článek je povedený! Škoda,že takových není o hodně víc. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že každá rada je nad zlato, protože nestačí koupit jen drahé věci, ono ne vše se k sobě hodí 🙂 Těším se na další článek 🙂
To se podařilo,suprovka
Myslíte že mi ta Etna v korku bude stačit na klasický chytání s metod krmítkem ?
Já nejak nepochopil tu zmenu u Etna carp. Jsou to stejny blanky a jen kvůli korku se zmenila akce prutu????
Jenda: Ano, určitě bude. Proč by ne…, pokud tedy nechceš používat feederový prut.
HH: Korková verze Etny má skoro jednou tak těžká očka oproti Etně s dělenou rukojetí (první oko je např. 50mm, ale to není jediný rozdíl). Takže i když se jedná o úplně stejný blank, tak je korková Etna díky tomu zatížení znatelně měkčím prutem.