Úvod Montáže Z môjho uhla pohľadu 1 (niečo o vnadení)

Z môjho uhla pohľadu 1 (niečo o vnadení)

8 533
0

Dôležitou súčasťou každej rybačky je príprava. Podcenenie tejto procedúry sa vo väčšine prípadov nevypláca a pri love kapra na boilies to platí niekoľkonásobne. Mnohokrát nám ostanú len oči pre plač, keď po niekoľkých tichých dňoch, strávených číhaním na kaprie ,,obludy“, odchádzame od vody s prázdnymi rukami. Musím však sucho konštatovať, že aj to patrí k rybačke.

Samozrejme to, že odchádzame od vody s prázdnymi rukami nie je vždy len chybou nás samotných, avšak som toho názoru, že ak urobím pre nadchádzajúcu rybačku maximum nemám si aspoň čo vyčítať. Týmto vzorcom sa riadim, či ide o niekoľkohodinový, alebo niekoľkodňový lov. V mojom prípade je príprava v podstate tá istá, no líši sa v množstvách pripravovaných návnad, v závislosti od lovného miesta a dĺžky pobytu pri vode.

5
1

Dôležitú úlohu hrá aj fakt, či budem musieť vyvážať, alebo lovné miesto je na kratší dohod (o tom neskôr). Fakt, že výber lokality a konkrétneho miesta je najpodstatnejším ukazovateľom úspešnosti už nebudem rozoberať, skôr by som sa rád venoval samotnej príprave, ktorá pozostáva z výberu vhodného kŕmenia a prípravy nástrah.

2
3

Čo najviac ovplyvňuje výber a typ kŕmenia je dĺžka lovu. V mojom prípade používam, ak to vzdialenosť dovoľuje dobre lepivú zmes, ako nosič do ktorej pridávam hrubšie častice. Tie tvoria pelety, alebo nasekané boilies v takom pomere aby som bez problémov vytvaroval gule veľkosti pomaranča a tie dopravil na lovné miesto hodom ,,z ruky“, v prípade, že nemám k dispozícií čln. Ak čln mám, na niekoľkohodinovej rybačke ho využijem iba na začiatku, pri zakrmovaní. Časté hrmotanie člnom pri brehu by asi aktivite rýb na mojom lovnom mieste príliš neprospelo. Tieto gule sa snažím umiestňovať do jednej pozdĺžnej, alebo priečnej lajny buď na zvážnici, alebo vyvýšenom mieste. Predpokladom je samozrejme približná znalosť terénu pod hladinou. Ideálne sú príbrežné partie v ktorých sa mi podarilo aj bez dlhodobých kŕmnych kampaní pochytať naozaj pekné exempláre v rozmedzí niekoľkých hodín. Mojou najobľúbenejšou návnadou spomedzi všetkých ostatných sú pelety. Pri použití peliet dbám hlavne na dobu rozpustnosti, ktorá sa pohybuje v rozmedzí niekoľkých minút až po niekoľko hodín. Tie prvé používam ako vynikajúci značkovač dna s výraznou vnadiacou schopnosťou, kedy nimi preosejem väčšiu plochu prelovovaného úseku. Na tento koberec potom ukladám moje koncové nástrahy. Pelety s rozpustnosťou niekoľko hodín používam pri kŕmení v malých dávkach, navlečené na PVA páske v PVA sieťke alebo sáčku, vždy koncentrované okolo nástrahy. Tieto pelety sa dajú veľmi dobre strieľať na lovné miesto pomocou praku, ide o pelety priemeru 18,20,24 a väčšie. Nesmiem zabudnúť, že tieto pelety sú nielen vynikajúcou návnadou, ale aj nástrahou. Veľmi efektívne sa dajú nastražiť pomocou silikónovej gumičky ako samotná nástraha, alebo v kombinácií s boilies tým, že ju umiestnime medzi dve polovičky boilies, na silikónovú gumičku atď. Ale to sme už v inej kapitole.

8
7
6

Práve rozpustné pelety sú vynikajúcim variantom pre rýchle rybačky, ako na menších tak i na väčších vodných plochách. V súvislosti s peletkami o priemere 6mm mi nedá nespomenúť, že ich veľmi rád používam predmáčané v peletových olejoch, alebo ochutených boostroch, ktoré nerozpúšťajú PVA materiál, hlavne perforované PVA sáčky. Keď je reč o PVA, mojim favoritom je zmes mletej repky a rybacej, alebo lososovej múčky, ktoré v suchom stave zmiešam a následne zalejem pelety olejom, vymiesim do požadovanej konzistencie a plním pomocou tunelu do PVA pančuchy. Tento systém vnadenia je vynikajúci či pri kratších odhodoch, alebo dlhších vyvážkach tým, že vnadiaca zmes v pančuche je aktívna v tesnej blízkosti nástrahy. Naplnenú PVA pančuchu jednoduchým spôsobom navlečieme na koncovú udicu pomocou predĺženej boiliesovej ihly.

autor

autor seriálu s úlovkem

K danej téme sa určite budem na tejto webovej stránke vracať častejšie hlavne s postrehmi, a komentármi bežných rybárov s ktorými plánujem absolvovať niekoľko rybačiek s využitím mojich skúseností.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: