Na silně zabahněných vodách někteří rybáři nechtějí chytat. Revíry se silnou vrstvou často páchnoucího bahna v nich budí nedůvěru a raději si k rybaření vyberou jiný typ vody. Zastávám názor, že silně zabahněné vody jsou pro kapry přirozeným prostředím, a jelikož bývají tato místa bohatá na přirozené zdroje kapří potravy (třeba na patentky), tak zde ryby běžně přijímají potravu. Velmi často přitom prozradí svoji přítomnost a aktivitu řetízky bublinek, které stoupají k hladině, a také zakalením vody. Tyto důležité informace z tvrdého dna vypozorovat nemůžeme.
Na zápach bahna jsou ryby zvyklé a názory některých rybářů, kteří si myslí, že se ryby těmto místům vyhýbají, jsou podle mě mylné. V loňské sezoně jsem si pečlivě mapoval větší úsek jednoho revíru, kde jsem chtěl později kaprařit. Našel jsem dvě zajímavá místa vzdálená asi 300 metrů od sebe, která se lišila pouze složením dna – na prvním místě bylo tvrdé dno, na druhém místě byl silný nános řídkého bahna. Hloubka a množství vázek bylo v podstatě stejné. Rozhodl jsem se chytat na zabahněném místě a svého rozhodnutí jsem později určitě nelitoval.
Nástrahy a jejich zatraktivnění
Z nástrah nejčastěji používám boilies a pelety doplněné o pop-up. Na zabahněných vodách se mi osvědčilo chytat na větší nástrahy – spoléhám na to, že velkou nástrahu kapr v řídkém bahně dříve najde. Výbornou nástrahou je také tygří ořech, ať samotný nebo v kombinaci s malou pop-up.
Své nástrahy se snažím již delší dobu před chytáním maximálně zatraktivnit. Velmi jsem si oblíbil chytat na pelety a boilies zalité několik týdnů či měsíců olejem. Hlavně pelety nasáklé olejem jsou do zabahněných vod výbornou nástrahou a pro krátké vycházky je to jedna z nejlepších nástrah, kterou můžeme použít. Jedná se o celoročně úspěšnou nástrahu – malá peletka 8 – 10 mm zalitá kvalitním olejem výborně funguje i ve studené vodě.
K zatraktivnění nástrah olejem doporučuji použít kvalitní olej, v opačném případě se mohou nástrahy zkazit, což hrozí hlavně v letním období. Na některých revírech mi kapři špatně reagovali na nástrahy doplněné o plovoucí boilies jasně viditelné barvy (žlutá, bílá, oranžová). Na těchto vodách, kde kapři jasně viditelné nástrahy nemají v oblibě, přidávám k boilies či peletě pop-up tmavé barvy nebo kousek obyčejného korku.
Na rozdíl od pop-up se dá korek po vyschnutí použít i opakovaně, aniž by se mu nějak výrazně snížily plovoucí vlastnosti. Do potřebného tvaru a velikosti ho jednoduše upravím nožem.
Můj oblíbený způsob chytání
Nejraději chytám s obyčejnou klasickou montáží se závěsem na olovo nebo přes in-line olovo. Tato montáž mi přinesla nejvíce úspěchů, nezamotává se, a i když jsem dříve zkoušel několik jiných typů návazců, patří tato jednoduchá montáž k mým oblíbeným a do zabahněných vod nejčastěji používaným.
Na výrobu návazce dávám přednost spíše tuhým návazcovým materiálům, které nemají tendenci se zamotávat. Při náhozu se snažím těsně před dopadem na hladinu rukou trochu přibrzdit vlasec odvíjející se z cívky, abych alespoň částečně ovlivnil rychlost a zbrzdil dopad celé montáže ke dnu. K háčku pokaždé dávám PVA s návnadou. Návnada na PVA při dopadu na dno nástrahu s háčkem zbrzdí a nedovolí celé montáži zapadnout hluboko do bahna. Zapadne pouze olovo a část návazce u olova, proto délku návazce trošku prodloužím.
Chytání s PVA jsem si hodně oblíbil, je to pro mě jakási jistota, že nemám háček s nástrahou zabořený hluboko v bahně. PVA sice podstatně zkracuje délku náhozu, většinou jsou ale zabahněné revíry spíše menší typy vod, kde se chytá v krátké nebo střední vzdálenosti od břehu a nemusí se nahazovat do nějaké extrémní dálky. Ryby jsou často na těchto vodách blízko břehu…
Vladislav Korbelář
Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
Moc pěkný článek! 😉
Cca před 10 lety fungovaly tyto články dobře, stejně jako první bannery. Dneska už tyto výstavky výrobců považuji za přežitek a nudu. Před 3 lety fungovalo focení pytlíku boilies u vody. Dneska už to také rybáře nudí. Mě teda určitě. Nepotřebuji vědět, že dnes bylo u vody 1000 testerů, kterých si nesáhlo na klacky. Jako rybář to znám taky!
Vyzkoušejte nějakou novinku či inovaci. “Zamyslete se více”. Čekal jsem nějakou fintu do bahna. Ta však nepřišla… určitě až něco bezvadného vymyslíte, bude z toho mít radost výrobce, vy i velké množství čtenářů.
Hodně zdaru u vody i do Vašeho dalšího díla Vladislave!
Zaujal me titulek…bohuzel ne obsah. Taky jezdim casto na hodne zabahneny rybnik. Osvedcilo se mi delat delsi kombinovany navazec z fluorcarbonu a pletenky, pred spojem doplneny o brocek.Olovo na zavesu na kmenovem vlasci. Bananek. Navnada vzdy panacek 18mm potapive a 14mm pop-up, ktere boostruji kill krillem nebo krill berry alespon tyden dopredu. Pri nahazovani davam na hacek 2 PVA nugety aby podporili pop-up a nezarylo se to cele do bahna. V praxi to pak funguje tak, ze olovo zapluje do bahna, navnada se diky PVA nugetam drzi par vterin ve sloupci a po rozpusteni seda ke dnu a drzi se ve vysce mekke casti kombinovaneho navazce. Lovne misto pro viditelnost krmim pouze kukurici. Osvedcilo se mi to vyborne, navnada vytazena po 16 hodinach z vody neni citit bahnem, jen boosterem 🙂
Metody lovu kapra jsou spousty , ale předpokládá to, aby dostupných revírů bylo více a ryby měli možnost i nějakou dobu pobéjt ve vodě. Pokud máte v dosahu rybník o rozloze 6ti ha ,tam nemá ryba šanci přežít 1 měsíc. Po vysazení kaprů do rybníka nastanou doslova jatka. Denně rybník navštíví 100 až 200 rybářů a kapři jsou do 14 dnů vybraní. Další dny u rybníka sedí pár skalních rybářů a zábavu jim obstarávají cejni a sem tam nějaký ten podměrečný kapřík ,kterého masaři milostivě vrátili zpět vody. Chytám ryby od roku 1970 , ale takovou masařinu jsem nezažil jako v dnešní době. Nesmutnější na tom je ,že ač to rybářský řád zakazuje ulovené ryby se vesele prodávají. Aby rybář s rodinou zkonzumovali za rok 500kg ryb ,tomu může věřit jen blázen. Beru připomínku, že kde není žalobce – není soudce. Mám osobní zkušenost, kdy jsem upozornil skupinku rybářů, že je 15 minut po 24 hodině a tak by měli lov ukončit. Byl jsem nakonec rád ,že jsem nedostal po hubě ,anebo neskončil v rybníku.
Tak Petrův zdar : Michal