Úvod Články Zacházení s úlovkem

Zacházení s úlovkem

1 875
0

V časopisech už bylo napsáno mnoho článků o lovu kaprů, montážích, návnadách a nástrahách, ale o zacházení s ulovenou rybou se psalo jen tak okrajově. Proto jsem se rozhodl napsat článek o tom, jak zacházet s ulovenou rybou na břehu.

Ale než začnu psát, seznámím vás s pomůckami, které jsou nezbytné pro šetrné zacházení. V první řadě si musíme opatřit prostorný podběrák s jemnou sítí. Síťka s hrubými oky má za následek poškození ploutví, zejména té ocasní. Za druhé, což je velmi důležité, je podložka, která slouží k odháčkování a ošetření úlovků, pořídíte-li si nějakou větší s uchy pro vážení, máte zabité dvě mouchy jednou ranou, neboť si pak nemusíte opatřovat sak pro vážení.

kapr v podběráku

Velké podložky jsou většinou opatřeny vložkou, která brání rybě vypadnout z ní. No a za třetí, ve výbavě a to nejen na soukromých lokalitách by v žádném případě neměl chybět přípravek pro ošetření ranky po háčku, případně pro ošetření dalších ran, které jsme třeba ani my nezavinili. Já sám používám klinik, někdo, jak sem si stačil všimnout používá tinkturu, nevím jestli je tento desinfekční přípravek vhodný, přesto se přikláním ke kliniku.

kapr na podložce

Vezmu to pěkně po pořádku, rybu nezdolávejte zbytečně dlouho, to má za následek úplné vyčerpaní. Po podebrání se snažte zátěž držet nad kaprem, někdy jsou totiž olůvka dost drsná. Položte kapra opatrně na podložku, ohleduplně mu vytáhněte háček,pokud je háček dosti hluboko, použijte vyprošťovací kleště (peán), nadzvedněte kapra a odsuňte podběrák bokem, aby nepřekážel. Když se bude kapr házet a dělat krkolomné výpady, přeložte mu přes hlavu kousek hadru, můžete použít i dlaň (ovšem mokrou), tím se kapr uklidní a můžete začít s ošetřováním. Pozorně si kapra prohledněte jestli nemá další zranění.

dezinfekční přípravek

dezinfekční přípravek

FOTOGRAFOVÁNÍ

Pokud se chcete z rybou vyfotit, tak to dělejte jen nad podložkou, a to nejlépe v kleče. Při stání si koledujete o malér, protože kapr často udělá ještě nějaký výpad, a to znamená pád při kterém dochází z pravidla ke zranění. Nezapomínejte kapra na břehu polévat neustále vodou, aby neoschnul.

podložka a podběrák

POUŠTĚNÍ ÚLOVKŮ

Kapra v podložce přeneste co nejblíže k vodě, pokud nejsou břehy moc vysoké, můžete kapra jak se říká svézt do vody, musíte si být však jistí, že je voda při břehu dost hluboká, pokud není, musíte kapra vrátit předem namočenýma rukama. Nikdy ho do vody neházejte, ponořte ho do vody a vyčkejte až kapr odplave sám, přičemž se ho snažte narovnávat. Není také vhodné nechávat kapra zbytečně dlouho na břehu, tak do pěti minut by jste měli zvládnout ošetření, zvážení, fotografování a pak rybu vrátit vodě. Ohleduplné zacházení s úlovkem je pro mne rituálem. Když vezmu v potaz celou tu dobu, co čekám na záběr, tak to potom jen tak neodfláknu, a co vy? Taky se takhle chováte ke svým úlovkům? Musím konstatovat, že se s takovým přístupem jiných rybářů shledávám jen zřídka. Prosím! Chovejte se ke svým úlovkům co nejopatrněji.

Za TEAM J.I.M Mozek

Tento a další články můžete shlédnout také na serveru www.karpjim.com.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: