Úvod Montáže Zachránil jsem si život

Zachránil jsem si život

3 298
0

Jeden z nejúspěšnějších anglických lovců kaprů nám představí prezentaci nástrahy a jiné detaily vedoucí k ulovení velkého kapra, na čemž závisí jeho život…

Nejprve je asi zapotřebí si přiznat, že každý z nás má své vlastní favority. Snad víte, co mám na mysli. Každý má jednu nebo dvě speciální montáže, které mu v minulosti chytly nějakou pozoruhodnou rybu. Kdybyste ale z nich měli vybrat tu jedinou a vsadit na ni svůj život, dokázali byste to? Pokud by to někdy potkalo mě a já měl za takovou cenu chytit kapra, vybral bych si jednoduchou odpověď – montáž Blowback! V průběhu let jsem na tuto sestavu chytil nejvíce kaprů, včetně většiny trofejních kusů! Jistě, používal jsem i jiné prezentace jako třeba Chodd, Hinge Stiff link, Multi-Rigs a Zig Rig. Všechny mi přinesly mnoho velkých kaprů, ale žádný z nich mi nedává stejnou důvěru jako právě Blowback. Více než patnáct let zkušeností s touto prezentací v různých situacích a vzhledem k bouřlivému vývoji v kaprařině, jsem se s ní úspěšně prosazoval. Prezentace, kterou dnes používám, je výsledkem mnoha let vývoje způsobem pokus a omyl. Nynější stav je tak dobrý, jak jen může být! Všechny součásti jsou nejlepší kvality, háčky jsou maximálně ostré a celková spolehlivost je nepochybná.

Nad háčkem

Pro mne je část nad háčkem stejně důležitá jako koncová montáž. Aby Blowback fungoval, musí být vše ostatní také perfektní! Snažím se dostat kmen co nejvíce ke dnu, aby nic nenarušovalo prezentaci a bylo vše efektivně naladěno a krmící se ryby kolem nástrahy neměly nejmenší podezření. Během let jsem používal různé druhy fluorocarbonu, ale zjistil jsem, že nejsou pro mé potřeby příliš vhodné. Pak jsem ale konečně objevil to pravé – Illuzion XS. Je velice poddajný, klesne ke dnu jako cihla a je prakticky neviditelný a právě takové vlastnosti při lovu kaprů vyhledávám. Používám jej v 8,16 kg (18lb) verzi při hodech do 90 metrů. Pokud potřebuji delší hody, zjemním až na 5,44 kg (12 lb), ale posledních 10 metrů dávám opět 18 lb. Napojovací uzel pak nechávám s delšími konci, aby dobře procházel očky. Nutností je plná cívka navijáku. Na vlastní sestavu používím Coretex. Během jara a léta v zelené barvě a pak ji vyměňuji za hnědou pro podzim a zimu. Volbou barev tak napomáhám správné celkové prezentaci.

Fluorocarbon jako kmen napomáhá prezentaci a zvyšuje efektivitu.
Fluorocarbon jako kmen napomáhá prezentaci a zvyšuje efektivitu

Uspořádání zátěže

Vždy při užívání Blowbacku používám klip pro olovo, pro jeho snadné vypnutí při případnému utržení ryby. Od loňského roku používám Silk Safety Lead Clip od Foxe, je malý a ve spojení s obratlíkem velikosti 10 se snadno z klipu vypne. Barvu olova vybírám také podle roční doby, kdy lovím. Vzhledem k jemnosti montáže se snažím používat co nejlehčí olovo. Používám co nejmenší velikosti zátěže i proto, že dělají menší rozruch.

V oblibě mám zátěže menší velikosti s klipem
V oblibě mám zátěže menší velikosti s klipem

Vlastní sestava

Léty jsem se dopracoval k vlastní verzi sestavy, mnohem lepší a lehce ohebnější. Experimentoval jsem v různých průměrech a nosnostech, ale žádný nebyl lepší než Coretex 25 lb (11,34 kg). Je k dostání v různých barvách (opravdový bonus), ale co bych popisoval, přesvědčíte se sami. Je dostatečně poddajný, aby se snadno přizpůsobil reliéfu dna, nemotá se a celkově má výborné vlastnosti. Vzhledem k tomu, že toužím lovit jen velké ryby, chci v podstatě, aby se kapr zasekl sám. Proto vše směřuji k tomu, aby montáž pracovala tak, že ryba bude mít háček zaseknutý uvnitř úst, k tomu směřuji všechny mechanismy. Jak jsem již uvedl, dlouhá léta se montáže vyvíjely tímto směrem, aby vlastně ulehčily rybářům práci. Nelehká práce byla i s experimentováním ohledně tvaru a velikosti háčků, průběhem let se z mých favoritů vykrystalizoval zahnutý s delším ramínkem o velikosti 4. Jestliže mohu uvést značku, je to SSC od Arma Point, a nazval jsem si ho jako “sticky sharp”. Nevím, čím mě zaujal, ale je to asi jeho designem, proto naprosto přesně zapadá do mé představy o podobě Blowbacku, protože to celé připomíná dráp, obzvláště ve spojení se smršťovací hadičkou. Pro Blowback účinek nasazuji na háček 2,5 mm kroužek, ke kterému je připojena vlasová montáž. Tak se může nástraha volně pohybovat a při nasátí kaprem se mu bezpečně svou vahou zasekne za spodní pysk. Umístění kroužku je zásadní pro správnou činnost sestavy, také to trvalo nějakou dobu, než jsem to doladil. Zjistil jsem, že nejlepší místo je co nejblíže k hrotu – podle mého mínění. Konečnou částí je pak zmíněná smršťovací hadička. Je přetažena přes očko a napomáhá lepšímu otočení háčku v ústech ryby, ale to je všeobecně známá věc. Používám jen krátkou hadičku, během testování jsem k tomu dospěl.

Coretex minimálně 30 cm patří k Blowbacku
Coretex minimálně 30 cm patří k Blowbacku
Při Blowbacku používám vždy takovýto háček
Při Blowbacku používám vždy takovýto háček
Zde vidíte, jak mám kroužek na háčku, všimněte si smršťovací hadičky
Zde vidíte, jak mám kroužek na háčku, všimněte si smršťovací hadičky
Těžká nástraha klesá ke dnu a pomáhá k tomu, aby se háček správně natočil
Těžká nástraha klesá ke dnu a pomáhá k tomu, aby se háček správně natočil

Vlasová montáž

Další důležitá součást. Jestliže máte špatnou montáž, sestava nemůže správně fungovat a lov nebude vůbec efektivní, jak má být. Většina kolegů naváže sněhuláka a myslí si, že to je ten top vynález. Mně to tak nepřipadá. Použitím pop-up nástrahy je sníženo otáčení a správné zachycení háčku. Místo toho používám velkou potápivou nástrahu až o velikosti 20 mm a někdy je dávám i dvojitě. Ptáte se proč? Důvod je jednoduchý, chci, aby váha nástrahy táhla háček dolů pro snadný zásek. Při používání tak velké nástrahy musím používat i delší vlasový přívěs, kolem 3,8 cm. Zase je to výsledek dlouhých zkoušek.

Na vodách s velkým tlakem používám toto boilies
Na vodách s velkým tlakem používám toto boilies
Zahajuji lov
Zahajuji lov

Zkuste pudink

V srpnu 2011 jsem byl pozván na Extreme Carp show, na Sky Sports to bylo pak vysíláno v lednu 2012. Na zdejší vodě byla velká kapří osádka s rybami přes 14 kg. Na lov jsem měl 48 hodin – neměl to být žádný velký problém! Místo, kde jsem měl lovit, muselo být přístupné pro diváky, což byl problém! Lov byl prováděn na Willow Lake v Cambridgeshire. Willow je pěkné jezero, kolem 2,5 ha, s velkou průměrnou velikostí kaprů. Myslel jsem si, že snad jediný problém bude to, že jsem nikdy nechytal před kamerou. Přijel jsem v pondělí, před sebou jsem měl dvě noci lovu. Byl jsem překvapen, jak pěkné to je jezero. Nejprve jsem prošel místa, kde bych měl lovit, promluvil cestou s majitelem Mike Hawesem. Abych se přiznal, byl jsem očekávaným dobrodružstvím velice vzrušen! Mike mi vysvětlil, že se ve vodě vyskytují kapři přes 20 kg, ale nebude lehké je přelstít, protože je voda pod velkým rybářským tlakem. Podle mých zkušeností se takové velké ryby stahují do klidnějších míst, kam se rybáři nedostanou. Mám zkušenosti, že na takových vodách fungují zvláštní nástrahy Vor-Tex od Sticky Baits. Nemohl jsem si dovolit experimentovat, tak jsem sáhl po osvědčenému Blowbacku s 20 mm boilies. Na všechny tři pruty jsem nastražil Vor-Tex. Seděl jsem a 24 hodin čekal na záběr. Pár hodin zbývalo do tmy, ryby se všude kolem začaly objevovat, vše vypadalo dobře a kolem půlnoci jsem dostal první ze dvou nočních jízd. První rybou byl 13,6 kg lysec a druhou bylo skutečně něco ohromného – 16 kg!

Na Willow Lake jsem balil boilies do Arma Mesh
Na Willow Lake jsem balil boilies do Arma Mesh
…a používal Anti Bait Insert
…a používal Anti Bait Insert
Tento velký lysec zabral při natáčení pro Sky Sports
Tento velký lysec zabral při natáčení pro Sky Sports - 13,6 kg
16 kg
16 kg

Další noc jsem pokračoval stejnou metodou, tedy Blowback s 20 mm nástrahou a byl jsem odměněn neuvěřitelnou rybou z Willow Lake. Tentokrát jsem se mohl podívat na kapra 18,5 kg! Majitel jezera Mike ho později identifikoval jako Big Original! Blowback opět bodoval velkou rybou. Tento úlovek zachycený na filmu mi opět dal víru v montáž – jako by na tom závisel můj život! Následující týden jsem se nemohl dočkat, jestli se mi zase před kamerami Sky Sports podaří chytit něco velkého. Nicméně když jsem přijel k vodě, bylo jasné, že to bude jiná záležitost než minule. Takový den se myslím nazývá den blbec. Počasí i vše kolem se postavilo proti mně. Po 40 hodinách bez akce jsem si začal připadat opravdu trapně. Nakonec se to ale zlomilo a můj Blowback začal produkovat ryby. A to ne právě obyčejné, ale byl to přes 14 kg lysec. Měl jsem z něj ohromnou radost, až jsem z toho myslím políbil kameramana!!!

Bojovný domorodec přišel na Blowback - 18,5 kg
Bojovný domorodec přišel na Blowback - 18,5 kg

Leon Bartropp

Tento článek byl publikován v časopisu Kaprománie

Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: