S tak bohatou nabídkou zátěží, kterou v poslední době nalezneme v obchodech, může být trochu nejasné, jaký typ a velikost je nejlepší využít právě pro váš rybolov. Mnoho lidí bere za nejlepší ta olova, s nimiž se jim dobře hází, a myslí si, že zátěž je prostě jenom zátěž. V tomto článku se zaměřím na to, jak můžete využít vlastností rozdílných typů zátěží a jak podle způsobu jejich použití můžete nachytat více kaprů.
Ploché hrušky
Tato olova jsou fantastická, lze je využít v mnoha situacích a po mnoho let jsou standardním výrobkem v mojí výbavě. Exkluzivně je rovněž používám, když lovím se sestavou Lead clip set na krátké nebo střední vzdálenosti. Díky jejich plochosti jsou velmi nenápadná a jsou tak mnohdy pro kapra neodhalitelná. Ovšem nejen to.
Nezáleží na tom, v jakém terénu jsou použita, tato olova zůstanou přesně na tom místě, kam jste je nahodili. Ať chytáte na vrcholu hrany nebo na svahu, neskutálí se dolů někam, kde jste vůbec nechtěli chytat. To vám dává důvěru v to, že montáž, s níž lovíte, je používána správně.
Perfektní situace pro plochou hrušku je při lovu v čisté vodě nebo poblíž vodního porostu. Zaklapnu olovo do klipu a přes to natáhnu gumový převlek pouze několik milimetrů, takže při náhozu vydrží, ale při záběru jednoduše olovo vypadne. Když to spojíte s pevně utaženou brzdou navijáku, ryba nemůže jet jinam než k hladině, a právě to vám dává perfektní šanci ke zdolání kapra v zarostlých vodách.
Plochá hruška existuje i ve formě in-line. To je perfektní pro lov s únikovou montáží. I tato forma je výborná pro nerovné povrchy, jelikož krásně přilne ke dnu. S výměnou sestavy Lead clip na únikovou montáž používám nárazový korálek a vyndávám vložku z olova, což umožňuje volnost pohybu. Rád chytám s povolenými vlasci, kdykoli to jde a těžká in-line olova mi to umožňují, a při tom stále udržuji velmi funkční indikaci záběru. Doporučuje se používat dostatečnou délku předvazce nebo olověnky. Olovo pak nepoškozuje vlasec a všechno leží krásně přišpendlené ke dnu.
S olovem ve tvaru ploché hrušky lovím i s pevnými PVA sáčky, nebo když nastražuji přesně na hraně. V obou případech je používám jako drop off (vytrhnutí gumičky). Preferuji použití dvojitého kroužkového obrtlíku, takže když je montáž navázaná k jednomu z kroužků a předvazec nebo kmenový vlasec ke druhému kroužku, probíhá okolo olova než skrz něho. Jakmile ryba vezme nástrahu a cítí píchnutí, olovo působí na háček, a jak ryba klepe hlavou, olovo stále táhne dolů, takže jeho váha nebude pomáhat tomu, aby se ryba háčku zbavila.
Je to jistý a smrtící způsob, jak ulovit kapra. Když lovím s touto sestavou na hraně, používám to největší olovo, jaké mohu, určitě alespoň 115g, protože to pomáhá počátečnímu píchnutí kapra a odpadává s větší lehkostí. Pro lov s PVA sáčky a pro lov při okrajích jsou moje montáže kratší, neboť váha olova se projeví rychleji. Olovo je totiž montáži mnohem blíže. Existují i olova s texturou. Ta splynou se svým okolím daleko lépe a je mnohem těžší je odhalit. Při lovu na vodách se silným tlakem to může být velmi důležité.
Hranaté hrušky
Podobné jako ploché hrušky, ale s naprosto jinými vlastnostmi jsou olova ve tvaru hranatých hrušek. Zhruba v posledních 5 letech jsem podnikal krátké výpravy na rozlehlá jezera a tento scénář perfektně seděl na použití montáží Chod rig, které se staly v poslední době hodně populární.
A použití hranatých hrušek na krátkou a střední vzdálenost je bez pochyby velmi chytrý krok. Pro mě je velmi typická situace objevit se u vody v pátek odpoledne po práci na noční lov.
Maximální využití času je tedy nezbytné. Nemám čas na to, abych obcházel velké pískovny s markerem a zkoumal jednotlivé rysy dna. K tomu, abych zjistil, kde potřebuji být, používám pouze oči. Jakmile najdu několik ryb, s použitím zátěže ve tvaru hranaté hrušky jsem schopen poznat, kam až mohu nahodit. Plocha spodní části zátěže je větší než u jiných olov, a to mi velmi vyhovuje.
Co se týká záběrů, mohou být v používání tohoto tvaru rozdíly. Na krátké vzdálenosti používám malé 40g těžké zátěže a těžší v závislosti na vzdálenosti, ve které chci chytat. Toto olovo se může připojit k sestavě přes karabinku nebo v zarostlých vodách a na špatných typech dna na odpadávací systém na 2-3 librovém vlasci, popřípadě na vytrhávací systém Chopper dropper. To pokrývá všechny základní způsoby lovu s Chod montáží.
Další velkou výhodou použití hranaté hrušky v jiných sestavách je ta, že při lovu například s polofixovaným in-line systémem na krátké vzdálenosti je celá jeho váha cítit, jakmile se kapr začne vzdalovat s montáží v tlamě. Stačí, aby se pohnul na opravdu malou vzdálenost, než začne působit plná váha olova, a to velmi napomáhá bezpečnému zaseknutí.
Zátěže pro daleké nahazování
Hruškové zátěže ve všech jejich formách pokrývají širokou škálu lovu, ale když je potřeba nahodit zátěž opravdu daleko, není tento tvar nejlepší. V tuto chvíli jej potřebujeme vyměnit za něco vhodnějšího. O tomto tématu jsem již hovořil. Je důležité, že správné olovo je použito v určité situaci, a to zvláště při hodu na „mega“ vzdálenost.
Jestliže víte, že lovíte na poměrně rovném terénu, potom je olovo pro daleké hody, ať je to in-line nebo na obrtlíku to pravé, po čem byste měli sáhnout. Tato olova jsou aerodynamická a díky nim získáte extra metry navíc, než kdybyste použili jakýkoli typ hruškových zátěží. Kvůli tomu, že jsou zakulacená, nejsou dobrou volbou například při lovu na okraji vzdálené hrany nebo vedle ostrova s nakloněnými břehy. S nimi dosáhnete velkých vzdáleností, ale na tvrdém dně, pokud se nezarazí do dna, skutálí se dolů a jsou neefektivní. Plochá olova jsou mnohem lépe umístitelná při lovu na svazích a hranách.
Pro dosažení velkých vzdáleností, což je něco, čemu jsem se musel v posledních 12-ti měsících věnovat více a více, mohu použít jediné olovo, a to olovo „distance casting“. Tento tvar létá na míle daleko. Hrot zašpičatělé přední části proráží vzduch stejně tak dobře jako drží stabilitu a díky tomu získá mnoho metrů navíc.
V loňském roce jsem vylepšil své pruty po kurzu nahazování, a když jsem si pohrával s turnajovými zátěžemi, nemohl jsem uvěřit, jak daleko jsem byl schopen nahodit. Lov na jakoukoli vzdálenost nad 120m vyžaduje znalost jak v takové dálce lovit, tak zakrmování je rovněž poměrně náročné. Z toho důvodu je tolik využíván lov pouze s nástrahou, já téměř vždy lovím s montážemi Naked chod rig.
Použití těžkých hadiček nebo olověnek značně zpomaluje montáž ve vzduchu, ovšem sestavy Naked chod rig nemají žádný odpor na rozdíl od jiných krátkých montáží. Díky Chod montáži se nemusíte starat o to, zda vaše montáž v pořádku chytá. Další montáž pro extrémní dálky je Hinged stiff rig na Lead clipu, ale musím přiznat, že preferuji zmíněný Chod rig, v nějž opravdu hodně věřím.
Způsob Skyliner in-line je velmi podobný zátěži Distance Casting a z toho důvodu je velmi výkonný, když přijde řada na daleké hody. Jestliže máte rádi in-line zátěže a chcete lovit na velké vzdálenosti, pak je to přesně pro vás.
Zátěže Grippa
Velké zátěže grippa nabízejí velký rozdíl mezi normálními olovy a olovy pro rybáře specialisty. Před několika lety jsem lovil v jedné lokalitě o velikosti pod 40 hektarů a používali jsme čluny. Byla to naše velká výhoda a dobrá fuška. Lovit na velké vzdálenosti a klesající montáže – to se může mnoho věcí pokazit. Už jenom stálý vítr okolo 15 metrů za vteřinu na velké pískovně může způsobit s uložením montáže pěkné obtíže.
Při použití velkých olov grippa o váze 170g nebo těžších jsem byl schopen nástrahu nahodit a věděl jsem, že na břehu mohu pořádně napnout vlasec, aniž by se pohnula montáž. Zvrásněné strany olova grippa z něho dělají navíc výborné olovo pro pevné přilnutí ke dnu, hladká hrana na velkém olovu má stále snahu pod tlakem sklouzávat. Představte si nahazování s 85g plochou hruškou na návětrné straně tak, aby se vůbec nehýbala. To je naprosto nemožné.
Při zvláště silném větru jsme používali dokonce 225g olova. Ze zřejmých důvodů jsou tato olova používána v systému na odpadnutí po záběru, jelikož 225g těžké olovo houpající se u kaprovy hlavy je velmi nebezpečné, proto musí být vždy použit bezpečnostní Lead klip nebo helikoptérová montáž na slabém vlasci. To je vždy nutností. Tato olova jsou také fantastickými průvodci na rychle tekoucích řekách, nejsou pouze těžká, ale přilnavý povrch je připoutá ke dnu a díky němu zde velmi pevně drží. V těchto situacích je to nezbytnost.
Sondážní olova
Přijdou chvíle, kdy není podstatné, jaký druh rybolovu praktikujete, ale někdy potřebujete použít „marker sestavu“. Jak jsem již napsal, rád používám olova ve tvaru hranaté hrušky při lovu s Chod montáží, jelikož se mi s nimi dobře nahazuje, ovšem když se octnu u nového jezera, rád si trochu pohraji s markerem nebo před tím, než navážu Chod montáže, nahodím několikrát sondážní olovo a to pro představu, jak to na místě vypadá.
Tato olova jsou výborná, jelikož mají za prvé unikátní „křidélka“, jak to já rád nazývám. To umožňuje mnohem více využít kontury, což se vám u hladkého olova nestane. Rozdíl je ohromující. Za druhé, tato olova nejsou potahovaná a tato vlastnost je výborná pro zjišťování různých typů dna. Bahno nebo jíl zůstanou na olovu, takže dostanete viditelnou kontrolu ihned po vytažení. Stejně tak je možné na olovu pozorovat různé rýhy a oděrky. Díky tomu poznáte, zda lovíte na hladkém podkladu nebo na ostrém štěrku. Jedna malá rada zní pravidelně vyměňovat olova ihned po jejich otlučení, potom můžete přesně přečíst, co se v jezeře děje.
Potahovaná barvená olova
Nakonec se dotknu potahovaných barvených olov – povlak je barevný, jednoduše tedy nebude odrážet světlo tak jako běžně barvená olova. Jejich povrch vypadá jako sediment dna, a to je velmi důmyslný efekt. Tento druh olov je skutečnou vychytávkou a výborně se používají. Tato vlastnost, díky níž můžete zátěže používat v usazených sedimentech, rovněž umožňuje, aby absorbovaly příchutě nebo dipy. Je to ideální pro čisté, mělké vody a jasné dny, kdy mohou lesklá olova odrážet sluneční paprsky.
Tak jsem se dotkl rozmanitých olov, která používám při svém rybolovu. Myslím, že je velice důležité sáhnout po tom správném olovu v dané situaci, které odpovídá dnu. A to je v kaprařině důležitý článek. Když zkusíte zůstat krok před rybami a ostatními rybáři, poznáte ten rozdíl.
Mnoho štěstí!
Dan Bruton
Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie