Úvod Články Zatraktivnění nástrah

Zatraktivnění nástrah

2 394
0

Toto téma je určitě jedním z nejvíce diskutovaných. Jedna z nejčastějších otázek, které dostávám, je, jak by se to dalo ještě vylepšit? Každý hledá nějakou zázračnou přísadu, která by zajišťovala, že kapři budou brát vždy a ve velkém množství. Rovnou vám musím říci, že žádná stoprocentní zázračná přísada neexistuje. Je však několik přísad, které prudce zvýší účinnost vašich nástrah. Jedná se většinou o tekuté a práškové extrakty, a nebo i různé esence a tekuté potravy.

1

Tekuté přísady

Mezi základní tekuté přísady patří například ochucený sladký amino roztok, který je ochucen nějakou esencí. Většinou je určen k ochucení partiklů, pelet nebo různých method mixů. Mezi mé nejoblíbenější patří například Sweet liquid. Vím, že hodně lidí ho používá úspěšně i na rybářských závodech. Jednotlivé částice do sebe roztok nasají, a pak postupně uvolňují a lákají kapra na krmné místo. Je to velmi jednoduchý způsob, jak zatraktivnit vaši návnadu.

23

4

Tekuté extrakty a výtažky

Mezi nejznámější patří CSL, které se vyrábí z kukuřice. Bohužel s ním nemám ty nejlepší zkušenosti a jsem si jistý, že dokáže ryby z krmného místa vypudit, a to hodně daleko. Další je třeba Bioamino, Nutramino atd. Tyto tekuté výtažky jsou většinou živočišného původu a jsou velmi sladké. Mezi mé nejoblíbenější patří tekuté atraktory na bázi jater a mořských živočichů, jako jsou mušle, krabi a různé výtažky z ryb nebo mořských řas. Jasným favoritem, který je také nejúčinnější, je Liquid liver. Jedná se o voňavý výtažek z kuřecích jater, který nádherně voní a pro kapry je velmi přitažlivý. Používá se buď k zalévání boilie a pelet, a nebo jen k dipování jednotlivých nástrah.

5

Vzpomínám si, jak na jedné výpravě kapři téměř nebrali, ale bylo vidět, že se vyskytují v oblasti, kde lovím. Udělal jsem jednoduchý pokus. Všechny moje návnady jsem zalil pořádnou dávkou Liquid liveru a situace se otočila jako mávnutím kouzelného proutku. Kapři pravidelně najížděli na krmné místo a já docílil nádherných úlovků. Tekutá játra jsou někdy doslova zázrakem a dokáží změnit neúspěšnou výpravu na úspěšnou. Myslím, že by neměly chybět při žádné výpravě.

67

Práškové přísady

Zde opět existuje mnoho možností. Ať je to třeba játrový prášek, krabí nebo GLM extrakt, kvasnice, a nebo třeba různé koření. Tady se použití meze nekladou. Tyto přísady mají kaprovi připomínat přirozenou potravu, a nebo stimulovat jeho chuťové buňky tak, aby ho to k přijímání potravy přimělo. Tyto práškové přísady můžeme přidat buď přímo do boilie, což kapři poznají a dokáží to ocenit až při delším krmení, a nebo jednoduše nasypat na nástrahy, zalít nějakou tekutou potravou, pořádně promíchat a nechat trochu zaschnout. Tento způsob funguje mnohem rychleji a dá se použít i při rybaření na jeden den. Takto připravená návnada začíná fungovat ihned po vhození do vody. Často si nástrahy připravuji několik dní předem, protože čím déle nechám obal na boilie zasychat, tím déle se bude uvolňovat a bude lákat kapry k mému krmení.

10

Jak jsem již psal, extraktů je celá řada, ale mezi nejúčinnější patří seafood, GLM a krabí extrakt. Nejraději používám seafood, protože obsahuje mnoho složek z mořské potravy a mimo jiné vysoký obsah výtažku z mlíčí. Výtažek z mlíčí je podle mých pokusů jedním z nejlepších atraktorů na kapry. Při jeho použití jsem na jaře, a to hlavně v období tření, docílil několika úlovků velkých jikernaček, které jinak bývají v tomto období téměř neulovitelné.

8

9

Jako nejúčinnější způsob se mi ukázalo zalít boilie liquid boosterem stejné příchutě. Boilie pak pořádně protřepat tak, aby se liquid booster dostal úplně všude, a potom posypat seafood extraktem. Poté nechat alespoň 24 hodin zaschnout. Tento velmi lepivý extrakt obalí vše a přiláká kapry k vaší nástraze. Zkoušel jsem s ním experimentovat a zasypal jím pelety a opět s velkým úspěchem. Je to taková moje „tajná“ zaručená zabraň na velké kapry.

Jaroslav Těšínský

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: