Úvod Články Zatraktivnění nástrah

Zatraktivnění nástrah

8 591
0

Určitě také znáte tu situaci, kdy přesto, že jste přesvědčeni, že jsou kapři na vašich místech, záběr nepřichází a nepřichází. Ryby se pouze líně převalují u hladiny nebo netečně plují nad vašimi montážemi. To je ta pravá chvíle použít některou z možností zatraktivnění vaší nástrahy a pokusit se tak apatickou rybu vydráždit k záběru. Produktů, pomocí nichž naši nástrahu zvýrazníme a uděláme pro kapry přitažlivější, je na trhu celá řada. Pojďme si tedy o nich něco říct a ukázat možnosti jejich použití.

Tekuté dipy

Tekutý dip je naprostou klasikou používanou k zvýraznění nástrah dlouhá léta. Nástrahu jednoduše smočíte na požadovanou dobu v dipu a můžete nahazovat. Rozebereme si ale detailněji co vše se dá použít k dipování.

Koupené dipy

V dnešní době je nabízí snad každý výrobce rybářských nástrah. Jsou prověřené, a tak sázíme na jistotu. Většina kvalitních dipů obsahuje jednu nebo více tekutých potrav, esencí, esenciálních olejů, sladidel a extraktů. Poměr všech složek je vhodný i k dlouhodobému máčení. Stačí přijít do obchodu, vybrat oblíbenou příchuť a můžeme jít na to. Drobnou nevýhodou může být jejich časté používání řadou rybářů a tím apatie ryb ke stejnému potravnímu signálu, neboť velká spousta komerčních dipů je postavena na podobném základu.

koupené dipy
Koupený dip stačí otevřít a můžeme dipovat. Jsou prověřené velkým množstvím rybářů, což ale může být i nevýhoda.
úlovek
Neuvěřitelně bojovná říční ryba, kterou jsem ulovil během horké letní noci na kuličku naloženou déle než rok v komerčním dipu

Byl horký letní den a voda v řece jen líně plynula. O záběru přes den jsem si mohl nechat zdát, a tak jsem více pozornosti věnoval hledání stínu, než samotnému rybolovu. Přemýšlel jsem, čím bych líné ryby vydráždil alespoň k jednomu záběru. Vzpomněl jsem si na dip s příchutí ananas/NBA, ve kterém mám déle než rok naložené kuličky. Jejich nastražení bylo dílem okamžiku a za chvilku řádně nacucaná nástraha ležela v korytě řeky. Šel jsem se opět schovat do stínu košatého dubu, když po chvilce přišel opatrný záběr. Netrvalo dlouho a na břehu byl menší kapřík. „No vida, aspoň nějaká činnost“, říkal jsem si. Kulička se ještě nestihla ani pořádně vymočit, a tak putovala do vody znovu. Na další záběr jsem čekal o něco déle, avšak po nádherném souboji jsem se kochal na podložce oddychujícím nádherným šupináčem. A nebyla to poslední ryba této výpravy ulovená přes den…

Tekuté potravy

Tekutiny obsahující širokou škálu volných aminokyselin, které ve vodě doslova křičí na kapří chemoreceptory „sněz mě“. Rozšířené je spíše jejich použití k přelévání návnady, kdy vytvoříme velice silný potravní signál, který nám pomůže přivábit kapry z větší vzdálenosti, ale ani dipování nástrahy v kvalitní tekuté potravě není od věci. Velice oblíbené jsou zejména výrobky na bázi jater, patentek nebo mušlí. V tekuté potravě je vhodné nechat nástrahu dipovat delší dobu, alespoň pár hodin.

Esence

Nedoceněná, ale naprosto skvělá věc ke smáčení nástrah, zejména těch plovoucích nebo umělých napodobenin kukuřice, červů apod. Esence je velice koncentrovaná, a tak dokážeme letargické ryby opravdu vydráždit k sebrání tohoto silně vonícího sousta. Ovšem ne každá esence je vhodná k namáčení nástrahy. Levné esence postavené na nekvalitních nosičích dokáží rybu spíše odradit. Nosiče jsou důležitou součástí esencí a je vhodné podle nich i volit dobu použití. Do studené vody se více hodí alkoholové esence, v teplé vodě zase můžou být skvělé olejové. Opravdu kvalitní esence však fungují celoročně a nosič až tak důležitou roli hrát nemusí. Nezřídka nechávám nástrahy namočené v lahvičce s esencí i déle než rok a nesčetněkrát mi dokázaly ulovit krásnou rybu v době, kdy všechny ostatní nástrahy byly ve vodě naprosto zbytečně. Vysoká atraktivita má ale také jeden háček, většinou tyto nástrahy fungují pouze po určitou, kratší dobu a tak se může stát, že si jeden den skvěle zachytáme a druhý den totéž vůbec nefunguje. Někdy stačí změnit druh esence a už to zase jezdí, jindy už nefunguje nic podobného. Dipovat v esenci lze i dlouhodobě, ale bohatě postačí několik minut.

Esence se nejlépe hodí k dipování plovoucích nástrah
Esence se nejlépe hodí k dipování plovoucích nástrah
krásný šupináč
Krásný šupináč, který podlehl plovoucímu boilie dipovanému v esenci

Závody jsou velice specifickým odvětvím kaprařiny a kdo na nich chce být úspěšný, musí tomu přizpůsobit svůj přístup k lovu. Podobně jako já s parťákem před dvěma lety na jednom 70 h závodu. Zpočátku nám ryby dobře braly a my se drželi ve vedení. Třetí den se to však úplně zastavilo a nebyli jsme schopní docílit záběru. Nefungovaly předtím úspěšné peletky, ba ani popky. Namísto předtím produktivních „masovek“ jsem vzal brusinkovou plovoučku a na chvilku ponořil do brusinkové esence. A bum, pět kaprů během chvilky na břehu. Vypadalo to skvěle, ale najednou zase jako když utne. Parťák tedy zkusil jinou esenci, tentokrát to byla patentka, jestli si dobře vzpomínám. A během chvilky zase série záběrů. Každá esence, kterou jsme s sebou měli, nám vždy dokázala přelstít rychle několik ryb. Ale jak rychle to přišlo, tak to i odešlo. Stačilo změnit druh esence a zase se to rozjelo. Nemusíte mít u vody obrovský počet druhů, stačí točit několik esencí dokola a bude to fungovat stejně…

Sladidla

Jestliže jsem mluvil o esencích jako nedoceněných produktech ke zvýraznění nástrah, pak u sladidel toto platí dvojnásob. Přitom je používám snad ještě raději než esence. Sladidla jsou přírodní výtažky s vysokou koncentrací jednoduchých sacharidů, které neuvěřitelně sladce chutnají a co víc, ty nejlepší i krásně voní. Kapři jak známo sladkou chuť doslova milují, a tak je pro ně kulička namočená ve sladidle přímo neodolatelná. Zde bych chtěl opět varovat před používáním levných, umělých sladidel, která spíš než příjemnou sladkou chuť, mají pálivý ocas a příliš štěstí bychom s nimi nedocílili. Pro správný účinek máčejte nástrahu delší dobu.

sladidla
Sweet fruit enhancer (ovocný kouzelník) a Talin, dvě fantasticky účinná sladidla, která kapři milují

Esenciální oleje

Další nepříliš používaný produkt. Esenciální oleje se získávají destilací řady druhů rostlin a jedná se tak o čistě přírodní, silně koncentrované látky o různé vůni či zápachu. Některým z nich, jako například esenciálnímu oleji z černého nebo bílého pepře, asafoetidě apod. se připisují selektivní účinky. V některých případech tomu tak skutečně může být, ale určitě na to nelze spoléhat jako na všelék. Mají menší hustotu než voda, a tak se dobře šíří vodním sloupcem. Na trhu se objevují i syntetické esenciální oleje, které ale rozhodně nedoporučuji, protože mohou poškodit rybí organismus. Před nákupem EO si dobře prohlédněte obal produktu, kde bude uvedeno, zda-li jde o přírodní nebo syntetický produkt. Při nákupu silice od rybářské firmy by mělo být vše v pořádku. Před nahozením jednoduše kapátkem nakapete několik málo kapek přímo na nástrahu, necháte vsáknout a šup s tím do vody.

esenciální olej
Esenciální olej stačí nakapat na nástrahu, nechat chviličku vsáknout a můžeme nahazovat. Asafoetidě se připisují selektivní účinky.
ukázka hustoty esenciálního oleje
Ukázka nízké hustoty esenciálního oleje. Z nástrahy se díky tomu šíří až k hladině a láká tak ryby z celého vodního sloupce.

Oleje

Oleje jsou zejména v letních měsících, kdy je teplota vody dostatečně vysoká, taktéž skvělým dipem. Kulička naložená v lázni kvalitního rybího oleje se jím doslova nacucá a ve vodě vysílá olejové stopy ode dna až k hladině, díky nízké hustotě oleje. Vyjmenovat můžeme lososový olej, olej z tresčích jater apod. Z rostlinných olejů je vhodný konopný olej. Při používání olejů musíme ale dávat pozor na jejich čerstvost a kvalitu, neboť mají tendenci žluknout a v tom případě poškozovat rybí organismus. Nedoporučuji je používat ve studené vodě, protože tuhnou a příliš atraktivity nástraze nepřidají. V olejích dipujte delší dobu, aspoň několik hodin.

Vlastní dipy

Fantazii se meze nekladou, a tak si můžeme namíchat libovolný dip doma nebo přímo u vody. Dobrým základem je některá z tekutých potrav, přidat můžeme více druhů esencí, esenciálních olejů, sladidel apod. Dobrou složkou dipu může být i rozpuštěný extrakt, např. GLM, olihňový apod. Čím více esence váš dip obsahuje, tím menší doba stačí k dipování a naopak.

vlastní dipy
Vlastní fantazii se meze nekladou a namíchat si vlastní dip není nic složitého. Na snímku vidíte, co vše se dá použít.

Suché dipy

Suché dipy nejsou suché doslova a do písmene, protože k jejich aplikaci potřebujeme vodu, tekutou potravu apod. Jejich princip spočívá v ulpění na nástraze a postupném rozpouštění ve vodě.

Suchý obalovací dip Ultra Slime vytvoří na nástraze atraktivní aromatický sliz
Suchý obalovací dip Ultra Slime vytvoří na nástraze atraktivní aromatický sliz

Obalovací gely

V poslední době populární výrobky řady firem. Jednoduše smočíte nástrahu do vody, dipu, tekuté potravy apod. a následně obalíte v tomto suchém dipu. Celý postup můžete opakovat několikrát a vytvořit tam větší vrstvu. Po nahození tento obal nabobtná, zrosolovatí a vytvoří tak voňavý „sliz“. Největší úspěšnost tohoto produktu jsem pozorovat zejména v období tření bílé ryby apod., kdy si kapři rádi pochutnávají na lepkavých jikrách fytofilních ryb a kulička obalená tímto „slizem“ jim zřejmě připomínala shluk jiker. Účinné jsou ale i po zbytek sezony.

Extrakty

Přestože si je většina rybářů spojuje s použitím do boilies mixů, jsou snad ještě lepší na obalení nástrahy. Postup je stejný jako při obalování výše uvedenými gely, ale extrakty mají většinou horší přilnavost, a tak je potřeba po obalení nechat vrstvu nějakou dobu zaschnout.  Je tedy vhodné si obalené nástrahy připravit dostatečně dlouho předem, abychom se při přehazování nemuseli zdržovat. Mým nejoblíbenějším extraktem k obalování je rozhodně GLM. Neméně dobrým je ale játrový, olihňový nebo Feed stim XP.

obalení nástrahy v extraktu
Nepříliš používané je obalování nástrahy v extraktech. Mě to ale pomohlo k řadě pěkných úlovků!

Obalovací těsta

obalovací těsto
Obalení kuličky těstem je potřeba provést důkladně, aby nám vrstva těsta nespadla nárazem o hladinu

Obalení nástrahy těstem je metoda stará snad jak rybolov sám, přesto v posledních několika letech zažívá comeback. Je to opravdu vynikající metoda, jak vytvořit pro kapra zajímavé sousto. Těsto se ve vodě rozpouští, opadávají z něho drobné částečky, a to kapry velice láká. Použít můžeme totéž těsto, které nám zůstalo při výrobě boilies. Zde je ale problém s jeho skladováním, protože vysychá, tvrdne a stává se po čase nepoužitelným. Možné je jeho zamražení a odebrání si vždy takového množství, které u vody spotřebujeme. Další variantou je zakoupení obalovacího těsta přímo od některé z rybářských firem. Na trhu jsou buď již hotová, konzervovaná těsta, anebo suché mixy, které si po smíchání s vodou či trochou dipu, aminokompletu apod. namícháme sami až u vody v množství, které budeme potřebovat. Pokud chceme, můžeme si ještě hotová těsta vylepšit zapracováním většího množství extraktu, esence, esenciálního oleje apod. a dát tak těstu ještě větší „grády“. Při obalování mokré nástrahy je dobré namočit si ruce, jinak se nám na ně bude těsto lepit. Je lepší těsto zpracovat vlhčí, zhruba tak, aby nám při zmáčknutí v ruce lehce prolézalo mezi prsty, lépe pak drží na nástraze. Obalenou nástrahu samozřejmě můžeme ještě namočit do tekutého dipu a atraktivitu tak znásobit.

Tip: Pokud vám zbude těsto při výrobě boilies a nestihnete ho spotřebovat, udělejte z něho co nejtenčí placku a nechte ji pořádně vyschnout. Poté ji v mlýnku rozemelte na co nejjemnější prášek. Ten si pak na rybách smíchejte s trochou vody a máte znovu čerstvé těsto. A nebo si ho kupte v obchodě a ušetříte si poslouchání manželčiných řečí o smradu atd… 🙂

úlovek kapra
Hladina byla jako sklo a nic nenasvědčovala tomu, že by kapři měli chuť k jídlu, když jsem na kuličku obalenou těstem s vyšším množstvím GLM extraktu ulovil tohoto kapra

Na závěr je nutno dodat, že ani sebelepší dip samozřejmě nemusí být zárukou okamžitých záběrů. Ale jsou situace (a nejsou ojedinělé), že díky zatraktivnění nástrahy dostaneme před objektiv našeho foťáku o nějakého toho kapra navíc. A to se počítá…

Za Mikbaits team
Ondra „Maca“ Macků

MikBaits

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: