Úvod Články Zemiaky – erteple, grumbír, bandúrky

Zemiaky – erteple, grumbír, bandúrky

15 854
9

V tomto článočku vám chcem niečo napísať o použití pre mnohých zabudnutej nástrahe a návnade, na ktorú viacerí nedajú dopustiť. Určite má na konte chytených nespočetné množstvo pekných rýb, a preto si zaslúži trocha pozornosti. Dá sa použiť nielen na lov kaprov, ale aj pri love ostatných nemenej zaujímavých druhov rýb. Povieme si ako sa dajú zemiaky použiť ako nástraha, návnada a ich úprava.

Varený zemiak

Najjednoduchším a asi aj najpoužívanejším je varený zemiak. Dá sa urobiť jednoducho, zemiaky dáme do hrnca, zalejeme vodou a uvaríme. Ja do tej vody ešte pridávam troška soli, zemiaky tak nepopraskajú. Ak chcem zemiakmi len krmit, uvarím ich do mäkka, potom ich len nakrájam, alebo menšie nechám celé, zbavím ich šupky a šups s nimi do vody. No ak ich chcem použiť ako nástrahu, vyberiem ich o trocha skôr, aby boli troška tvrdkavé a dali sa dobre použiť na háčik, aby sa nerozpadávali. Uvarení zemiak môžme nastražiť buď priamo na háčik, alebo na vlasovú metódu pod háčik ako boilies. Nastražujem ho buď celý, alebo si ho vykrajovátkom na to určeným vykrojím do tvaru guľôčky. Sú rôzne veľkosti, ktoré sa dajú kúpiť v rybárskych potrebách. Niekedy si ho nakrájam aj na kostky, a tak nastražím.

Dipovaný zemiak

Môj dá sa povedať najpoužívanejší spôsob úpravy tejto nástrahy je uvarený zemiak nadipovať. Je to jednoduché, kostky zemiakov, alebo vykrojené guľôčky dám do menšej nádobky a zalejem trochou dipu, takto si môžem nástrahy pripraviť dopredu pred lovom, myslím, že to tak je lepšie, nakoľko sa aróma lepšie absorbuje dovnútra. Pozor nedipovať v celom dipe, lebo zemiaky doňho uvoľnia vodu a dip sa pokazí a znehodnotí a môžeme ho vyhodiť.

Surový zemiak

Ďalším spôsobom je nastražiť surový zemiak. Takýto zemiačik vo vode vydáva inú arómu, takú škrobovú a uvoľňuje okolo seba biely mráček. Samozrejme ho treba ošúpať, nakrájať na kostky, alebo vykrojiť. Je to zase niečo nové a neopozerané. Dobre drží na háčiku aj pod ním a dlho vydrží vo vode aj pri nájazdoch menších rýb.

Zafarbený zemiak

Zemiaky si môžeme i trocha prifarbiť, či už surové, alebo uvarené. Použijeme na to potravinárske farbivo tak, že olúpané, nakrájané, alebo vykrojené zemiaky zasypeme už spomínaným farbivom. Dobre premiešame a necháme asi päť minút nasiaknuť. Je ľahko dostupné v potravinách, alebo drogériách a nestojí skoro nič. Budete veľmi milo prekvapený touto metódou.

Pomliaganý zemiak

Pomliaganý zemiak používam na zahustenie a doplnenie kŕmnych zmesí, alebo len samotné na zakŕmenie lovného miesta. Dostatočné množstvo zemiakov uvaríme a ešte teplé pomliagame na jemnú kašu. Potom necháme vychladnúť a jednoducho pridáme do či už method mixu, krmítkovej zmesi, partikla zo šrotom. Ja ho používam takto: Do kýblika si dám naložený partikel, k tomu dám pomliagané zemiaky, zahustím trochou kukuričného, alebo pšeničného šrotu, prípadne krmítkovej zmesi, tak aby zmes držala po kope, dobre rozmiešam a potom s toho urobím kŕmne gule, ktoré nechám trocha oschnúť, aby boli tvrdšie a lepšie sa hádzali na lovné miesto. Treba experimentovať a skúšať. Výhodu vidím v tom, že z pomliaganého zemiaka sa uvoľňuje rýchlo jeho aróma a spôsobuje aj kal v jeho okolí, ktorý láka ryby na lovné miesto.

Pomliaganý zemiak v pančuche

Postup je jednoduchý. Pomliaganý zemiak dohustíme nejakou vnadiacou zmesou, môžme pridať aj nejaké dochucovadlo, posilovač, alebo arómu. Dobre rozmiešame, aby nám vznikla kompaktná zmes. Následne si vytvarujeme guľôčku zo zmesi, podľa veľkosti akú chceme dosiahnuť a túto zabalíme do odstrihnutého kúsku pančuchy, alebo jemnej sieťky. Zabalíme a priviažeme špagátikom. Potom len nastražíme pod háčik ako boilies a môžeme nahodiť.

Dúfam, že som vás trocha inšpiroval, na experimentovanie aj s tak trocha zabudnutou nástrahou a návnadou, akou zemiak určite je.

Karásek

Siget Kúty

Komerční sdělení

9 KOMENTÁŘŮ

  1. Tohle je velice zajímavý článek. Brambory jsou často dost podceňované. Osobně sice také častěji chytám na kukuřici, ale na brambory jsem už vytáhl také velké množství kaprů. Pokud s tím člověk i dopředu krmí, tak to kapři doslova milují! Dipovat či jinak upravovat jsem to ale ještě nezkoušel. Takže docela inspirace v tomto článku…

  2. ahoj chlapi na zemáky chytám už několik let a mohu říct, že to je jedna zmála vynikajících nástrah.používám je jak na haček tak pod něj.chytam na něj na řece a mohu říct,že mám nachytané krasné kapry.co se tyče dipu aobarvení sem ještě nezkoušel .tak nemohu říct ,ale letos to urcitě skusím.díky za dobrý nápad.s pozdravem zdenek

  3. určitě se ti ozvu.už aby ta zima skončila a řeky rozmrzli.čau

  4. Jo brambůrky to je bomba.Já na ně chytám 50let a neustále to funguje a možná ještě víc.Chytám jak na nové tak i na staré a žádný rozdíl v tom není.Na nové chytám ve velikosti hodinového sklíčka pánských hodinek .Samozřejmě to jde jen při vyvážcea a uvařené tak na půl.Na200m zavážka a nádherny záběry jako na boilis. Kapři do75 a bylo to na Rozkoši.Když chytám na splávek chytám brzy z jara na starý a když dozrajou nový tak chytám na nový.Nikdy jsem je nedipoval ani nebarvil ,ale je to nápad.Zdravím a hodně kaprů na brambory. Pošvatka

Chcete-li, můžete přidat komentář: