Úvod Články Zig Rig nástrahy – alternatívne použitie

Zig Rig nástrahy – alternatívne použitie

8 487
0

V poslednom období získava spôsob lovu na tzv. Zig Rig stále na väčšej popularite. Metóda lovu v stĺpci je bezpochyby v správny čas a na správnom mieste účinná a nejednému dopomohla k úlovkom aj vtedy, keď to takpovediac veľmi neišlo. Dôležitým predpokladom úspešných Zig Rigov je zaiste nástraha, ktorej jednou z nevyhnutných vlastností je silný vztlak, umožňujúci danú nástrahu s háčikom zdvihnúť aj do niekoľkometrovej hladiny.

Takéto nástrahy určené na Zig Rig však nemusíme používať iba pri tejto metóde lovu, ale ich vlastnosti vieme efektívne využívať aj pri love na dne. Nasledujúcich niekoľko riadkov je práve o postupe, ako a akým spôsobom používať Zig Rig nástrahy takzvane alternatívne. Zig Rig nástrahy môžeme veľmi efektívne používať v kombinácii s klasickým boilies na dno.

1

Máme k dispozícii veľké množstvo umelých nástrah, ktoré sa vo vode vyznačujú veľkým vztlakom. Môžeme si vybrať rôzne farebné kombinácie a priemery a tým prispôsobovať nástrahu aktuálnej situácii a podmienkam pri love.

2

Zig Rig nástrahy sú vyrobené z materiálu, ktorý sa vyznačuje viacerými pozitívnymi vlastnosťami. Okrem ich vztlaku, daný materiál výborne nasáva dipy a esencie. Pred samotným vložením nástrah do dipu ich prepichnem, čo mi umožní pohodlnejšiu manipuláciu už pri samotnom nastražení na vlas.

3

Vložením do dipu nástrahy vďaka ich materiálu výborne nasajú arómu, ktorú si udržiavajú po dlhú dobu. Osobne som Zig Rig nástrahu naloženú v dipe po 12 hodinách vo vode vytiahol a nechal sušiť. Aj po niekoľkých dňoch bolo arómu stále cítiť.

4

Nástrahy môžu byť v dipe neobmedzene dlho, pričom to na vlastnosť materiálu nijako nevplýva. Po použití nástrahy ju stačí nechať vysušiť, aby sa z nej dostala prebytočná voda a môžeme ju opätovne dať dipovať. Viacnásobné použitie nám šetrí peňaženku a my máme tak vždy k dispozícii rôzne možné kombinácie nástrah.

5

Univerzálnosť použitia Zig Rig nástrah je daná okrem iného aj tým, že ich môžeme ľubovoľne upravovať. Osobne ich rozrežem na polovicu.

6

Rovnaký postup aplikujem aj pri väčších priemeroch. Fantázii sa medze nekladú a okrem klasických polovičiek si môžeme vystrihnúť aj iné tvary. Napr. rozdeliť Zig Rig na tri časti, vyrezať kocku, alebo odstrihávať iba malé čiastky. Akokoľvek budeme postupovať, materiál sa nám drobiť nebude a zostane v tvare, do akého si ho upravíme.

7

Polovičky opäť prepichnem pre lepšie manipuláciu.

8

Rovnako vytvorím dierky aj na väčšom priemere. Následne polovičky naložím do dipu.

9

Najčastejšie kombinujem Zig Rig nástrahy s klasickým potápavým boilies. Nakoľko majú Zig Rigy silný vztlak, je potrebné si vždy vopred vyskúšať finálne vybalancovanie nástrahy. Snažím sa dosiahnuť stav, kedy je boilies tzv. neutrálne vyvážený. To znamená že leží na dne, pričom je však eliminovaná dodatočná váha háčika. Nástraha sa tak vo vode správa prirodzenejšie a aj pri prípadnom nasatí kaprom mu ľahšie vbehne do tlamy. Podľa testov sa mi najviac osvedčila polovica 14 mm Zig Rigu v kombinácii s 18 mm a 20 mm boiliesom.

10

Väčšie priemery Zig Rigov kombinujem s väčším boilies. Použitie polovice 18 mm Zig Rigu spolu s 24 mm boiliesom sa osvedčilo ako ideálne vybalancovanie. Avšak ako pri všetkých postupoch je aj tu dôležité, aby sme si vyváženie nástrahy odskúšali vždy pri brehu pred lovom. Môžeme totiž predpokladať, že priemery boiliesov sa jemne líšia, a že zloženie boiliesov a iné faktory môžu spôsobiť isté odchýlky v ich váhe.

11

Ak patríte medzi rybárov, ktorí neradi používajú umelé nástrahy, môžete siahnuť po niektorom z rôznych druhov Zig Rig boilies.

12

Farebných a aromatických kombinácii je pre každého dostatok. Čo je však dôležité, je siahnuť po takých nástrahách, ktoré sú cielene vyrobené pre lov na Zig Rig a kde predpokladáme ich silný vztlak.

13

Kombinácia 20 mm boilies a polovice Zig Rig boilies. Ideálne vybalancované…

14

Použitie Zig Rig nástrah v kombinácia s potápavým boilies sa stalo stabilnou súčasťou mojej prezentácie, a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Kúsok Zig Rigu môžem opakovane používať a vydržia mi tak až kým ich nestratím.
  • Kúsok Zig Rigu odľahčí celú nástrahu a tým eliminujem dodatočnú váhu háčika. Nástraha sa tak môže vo vode správať podobne ako voľná návnada, ktorá nie je zaťažená háčikom.
  • Ďalším pozitívom je v čistej vode použiť farebný kúsok Zig Rigu aj ako optický signál a tým sa snažiť vyprovokovať záber.
  • Materiálové vlastnosti Zig Rig nástrah umožňujú ich ľubovoľne dipovať a zatraktívniť. Kombinácia dipov, esencií alebo iných tekutých atraktantov je už len na našej vlastnej predstavivosti.

Miroslav Fečko
LK Baits Slovensko

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: