Úvod Články Zig Rig tažení

Zig Rig tažení

3 056
0

Budík mi zazvonil v 7:20 v pondělí ráno a já byl opravdu překvapený pohledem na zamrznutou krajinu, který se mi naskytnul přes moje okno v ložnici. Neočekával jsem, že by přes noc mohlo být tak mrazivo. Po rozmrznutí auta byl čas vyrazit směrem Yateley Complex s nadějí v úlovek nějakého fešáka z jezera Sundhurst. První zastávka byla v Yateley Angling Centre, kde jsem si chtěl vyzvednout 24 hodinový lístek na rybaření. Byl jsem informován, že víkend byl velmi hektický, ale neulovilo se vůbec nic už od čtvrtka. Pro Sundhurst, což je voda pod velkým tlakem, kde chytalo už mnoho velmi kvalitních rybářů, to bylo nezvyklé.

1
První ryba vycházky a hned 31lb řádkáč

Jak jsem dorazil na vrchní parkoviště, viděl jsem, že tu právě teď nerybaří mnoho lidí. Bylo tam celkem 6 rybářů poslední noc a rychlá procházka kolem potvrdila, že nic neulovili. Na mé procházce jsem však toho neviděl mnoho. Zahlédl jsem ale malé bubliny na volné vodě asi 80 m od břehu. Podle topografické mapy jezera Sundhurst jsem věděl, že zmíněná oblast má hloubku mezi 1,2 a 1,8 m a je hodně zarostlá vodními rostlinami. Podle mých zkušeností jsem věděl, že tohle je to pravé místo pro zimní lov. Rostlinstvo totiž dokáže udržet vyšší teplotu a poskytuje také více bezpečí. Ryby se brzo začnou probouzet do jarního času, takže jsem usoudil, že během teplejší části dne by mohly být ve vrchní části sloupce, kde se budou snažit zachytit nějaké paprsky slunce a tepla, které mohlo přijít. Usadil jsem se na místě, které mi poskytovalo dostatek volné vody a zároveň předchozí noc nebylo chytané.

2

Montáže Zig Rig nikdy nebyly mé oblíbené, ale pro lov probouzejících se jarních kaprů neexistuje nic lepšího, a tak se teď měly stát mou správnou volbou. Problém těchto montáží je, že se častěji stává, že se háček vypne během zdolávání. Taktéž je problémem tenký vlasec a malý háček, které můžou zkomplikovat zdolávání hlavně větší ryby. Obzvlášť, když je v dané oblasti více vodního rostlinstva, které může na problémech jenom přidat. Použil jsem vlasec N-Gauge 9lb jako návazcový materiál. Tento materiál je velmi tenký a pevný zároveň. Použil jsem ho v kombinaci s malinkým háčkem Mixa ve velikosti 10, čímž jsem svoji prezentaci udělal maximálně nenápadnou. Nástrahu tvořil kousek černé a žluté vysoce vzlínavé pěny. Žlutou pěnu jsem použil jako vrchní část a černou pak na spodek nástrahy. Montáž dále tvořilo 113 g olovo Distance připnuté na závěsce Hybrid Lead Clip. Důvodem k použití tak těžkého olova bylo, aby po záběru okamžitě odpadlo a ryba se tak držela nahoře ve sloupci v bezpečném odstupu od vodních travin. Těžké olovo houpající se nad chycenou rybou není zrovna ideální a může snadno vést k vypnutí háčku. Pokud chytáte na Zig Rig, je lepší chytat s napnutými vlasci. Já takhle chytám s průvěsem indikátoru asi 5 cm. Nečekejte při tomto stylu rybaření vždy prudké záběry. I malý pohyb indikátoru může znamenat záběr.

3
Tenhle krásný kapr přišel během posledního dne, když Craig popíjel svůj šálek čaje

Chytal jsem na dva pruty se Zig Rig asi 75 m od břehu. Tam, kde jsem dříve viděl bubliny. Jeden návazec byl asi 90 cm dlouhý a druhý pak 120 cm. Pruty byly nahozené jen pár minut, když levý začal signalizovat pomalý a plynulý záběr. Byl jsem u prutu ve vteřině a podle ohýbaní a kopanců se dalo soudit, že to bude slušná ryba. Ryba se stále držela ve větší vzdálenosti a jezdila nahoru a dolů. Kousek po kousku jsem ji přitahoval ke břehu až pak, konečně, co už to vypadalo jako věčnost, jsem mohl vidět slušného šupinatého lysce, jak jezdí v čisté příbřežní vodě sem a tam. Pár chvil na to ležel na dně mé podběrákové sítě nádherný lysec s velkými šupinami. Vypadalo to, že by mohl mít více jak 30lb a váha to jen potvrdila. Rovných 31lb (14,06kg). Jaký jen to začátek vycházky! Nemohl jsem si pomoci, ale cítil jsem, že přijde další akce. Prut byl následně nahozen na stejné místo.

4
Noc vyprodukovala celkem tři ryby a mezi nimi i tohoto krasavce

Teď už byly ve vodě všechny tři pruty. Všechny se stejnou délkou návazce a ve stejné vzdálenosti. Nahozené nad nízkým rostlinstvem. Moje sebedůvěra se začala brzo otřásat v základech, když jsem po celý zbytek dne seděl za němými hlásiči. Občas bylo vidět, že ryby na místě stále jsou, ale trvalo až do setmění, než mě série krátkých pípnutí vrátila do hry a já zdolával další silnou rybu. Tentokrát začal z navijáku po záběru mizet vlasec metr za metrem. A po 15 metrech, nebo nějak tak, se prut narovnal a bylo po všem. Z nějakého důvodu se háček uvolnil. To je ta nešťastná součást rybaření se Zig Rig. Pět minut po opětovném nahození se prut rozjel znovu. A znovu po pár minutách souboje s rybou, kterou jsem ani neviděl, se prut narovnal. Nemohl jsem uvěřit tomu, co se právě stalo. Byl jsem opravdu zničený. Další akce přišla kolem 22:30 a pár chvil na to ležel na podložce další kapr. Prut jsem nahodil zpět a jak jsem se šplhal do spacáku, rozjel se znovu. Tentokrát byla ryba těžká a pohybovala se velmi pomalu. Od začátku jsem předpokládal větší rybu. Po čase, který byl jako věčnost, jsem měl rybu pod nohama jezdící nahoru a dolů a vypouštějící na hladinu velké víry.

5
Craig věděl, že má velkou rybu a po zdolání si mohl potěžkat kapra s váhou 33 lb

Výpady byly po chvilce stále pomalejší a méně energické. Netrvalo dlouho a já jsem zasunoval podběrák pod velmi dobře vypadající rybu. Při prvním pohledu do podběráku jsem doufal, že by mohla mít něco kolem 35 lb. Nehádal jsem správně. Ručička se zastavila jen těsně nad 33 lb. Stále jsem nemohl uvěřit tomu, že je to pravda. Zbytek noci ještě přinesl další tři ryby, z nichž nejlepší byl lysec s váhou přes 24 lb. Při úsvitu jsem byl dolámaný a cítil jsem se, jako by se o mě pokoušela smrt, když jsem pil první šálek čaje. Už to byla hodina nebo dvě, co se nic nedělo, a tak jsem si řekl, že by přehození prutů mohlo přinést další naději. Fungovalo to okamžitě a asi pět minut po přehození přišel záběr na jeden z prutů. Viníkem byl hezký lysec s váhou přes 21 lb. Právě když jsme dofotili, rozjel se další prut. Znovu to vypadalo na lepší rybu, která využívala svoji váhu a pomalu se pohybovala jedním směrem. Jen jsem začal navíjet vlasec zpět a získávat pocit, že mám nad rybou kontrolu, prut se zase jednou narovnal a konec.

6
Jaký sympatický způsob ukončení výpravy. Lysec s váhou 31 lb 12 oz

Byl jsem přesvědčený o tom, že jsem právě ztratil dobrou rybu. Tentokrát byl návazec přeříznutý v půlce. Další dvě hodiny uplynuly bez jakéhokoli pípnutí nebo nějakého náznaku akce. Začal jsem právě s balením, když se levý prut rozběhl a já byl v kontaktu s něčím, co opět vypadalo jako slušná ryba. Věděl jsem, že tohle bude moje poslední šance na rybu, a tak jsem to bral extra pomalu a zdolával rybu velmi opatrně. Brzo bylo vidět pod skleněnou hladinou tělo dobrého lysce a já konečně mohl zvednout podběrák zpod velké ryby. Zakončil jsem 24 hodinovku velmi stylově. Lysec měl 31 lb 12 oz a byl mou třetí „třicítkou“ během 24 hodin. Celkově jsem udělal 12 záběrů, podebral 8 ryb, z toho 3 „třicítky“, 3 „dvacítky“ a 2 „desítky“. Jaká bláznivá výprava! Doufám, že ji jednou na Sundhurst zopakuji. Tahle vycházka potvrdila, že při správných podmínkách je Zig Rig naprosto devastační zbraň.

Hodně štěstí a chyťte pořadné sele!

Craig Runham
© Copyrights by Korda Development Ltd

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: