Při zimním rybolovu je pro naše uši pípání hlásičů dost ojedinělé. Když se ale tak děje, nevíme, jestli je to záběr, nebo se ryby dotýkají vlasce při přejezdech, nebo ryby testují naše nástrahy. Všichni víme, že takové zvuky jsou pro nás, kapraře, lahodným signálem, kdy si myslíme, že nám může srdce vyskočit z hrudi a máme na mysli: neztratit příležitost k záseku, protože takových signálů nebude v zimě mnoho. Někdo si může myslet, že v chladných měsících roku nemůže kapr mít zájem o přijímání potravy. Dokonce, i když jsme v teplejších oblastech Francie, může se takový zimní lov změnit ve skutečný čínský hlavolam.




Přestože se v poslední době srovnává lov kaprů ve Francii s podobným tlakem ve velké Británii, je ve Francii situace obtížnější, a to právě kvůli chladnějšímu podnebí. Proto se musí přistupovat k různým úpravám při zimním lovu kaprů. Tou první je pochopit, přizpůsobit a předvídat chování kaprů – to tedy neznamená sedět ve vytopeném bivi u šálku čaje. Znamená to nesedět na jednom místě, ale pozorovat vodu a zjistit nějaký pohyb ryb. Sám jsem strávil spoustu času na své lodi s echolotem a sledoval pohyb kaprů. Tam jsem si uvědomil, že v konkrétním ročním období se ryby vyskytují na určitých místech a přijímají potravu jinou než v letních měsících. Musíme si uvědomit, že kapr se na zimu musí připravit, a tak přijímá potravu s vysokým obsahem bílkovin.






Na některých vodách se kapři ládují raky jako hlavním zdrojem bílkovin. Partie, kde se raci vyskytují, jsou kamenité dno a místa kolem různých hran a zlomů. V jezerech bez výrazných zlomů je těžké najít nějaké vhodné místo, proto je tam i pro kapra složité nalézt nějakou přirozenou potravu, a tak je kolikrát odkázaný na krmení, které mu tam naházejí rybáři. V současné době je spousta krmení s vysokým obsahem bílkovin, většina obsahuje třeba rybí moučku. Musíme si to přiznat, pokud jsme na vodách s vysokým rybářským tlakem ulovili velkou rybu, dosáhla vysoké hmotnosti díky krmení peletami a boilies. Tyto ryby jsou na takovém krmení závislé, ale mohou se časem stávat opatrnými. Se zimním zpomalením životních funkcí se taktika lovu velkých kaprů stává ještě složitější. Většina našich celoročních montáží není v zimním období použitelná. Kapr je v zimě ještě opatrnější a nasáté sousto okamžitě vyplivne, pokud se mu něco nezdá být v pořádku. V těchto podmínkách je zajímavou alternativou tzv. Shokka. Ohromující! Princip spočívá v tom, že nechám nástrahu volně položenou, bez napětí, a kapr pozná zradu, až když odplouvá a napne vlasec sám, svým pohybem. Ryby tak mají k nástraze plnou důvěru, a to vám přinese proměnění falešných záběrů ve skutečné jízdy. Je to cesta k zahřátí i v mrazivých podmínkách!




Rybaření v zimě může být velmi náročné a vyžaduje značnou motivaci, někdy dokonce silnější, než je rybářská vášeň. Chladné, dlouhé zimní noci mohou dost často ovlivnit morálku rybáře. Musí se správně jíst a pít. Noste teplé a prodyšné prádlo a používejte jen ty nejlepší pomůcky pro pobyt v přírodě. Pak budete připraveni vypořádat se s extrémními povětrnostními zimními podmínkami.
Popis Shokka systému:











Návazec a jeho vázání:
Budete potřebovat: 30 cm 30 lb N-Trap, 6 Wilde Gape a zarážku na boilie.









Bruno Médou
Tento článek byl publikován v časopisu Kaprománie
Dobrý večer zajímá mě značka vašeho přístřešku Děkuji za odpověď
Sasa: Autorem tohoto článku je náš zahraniční dopisovatel Bruno Médou (Francie), on si to tady v češtině asi určitě číst nebude, takže Ti jen těžko odpoví. Když dáš do Google jeho jméno, tak si můžeš vyhledat kontakt a můžeš mu zkusit napsat a zeptat se přímo jeho. Já osobně takhle z fotky nepoznám, o jaký se jedná konkrétně přístřešek.
Mám dojem,že se jedná o přístřešek od Trakkeru.Viděl jsem ho v nějakém videu od Kordy asi Volume 5.