Úvod Články Zimní kaprařina

Zimní kaprařina

5 184
1

Není nic horšího než dlouhá zima bez možnosti dělat to, co máme všichni rádi, a to je kaprařina. Ale pokud nejsou v tomto období naše místa zamrzlá, existuje zde velmi dobrá šance na ulovení kapra a to v celém průběhu zimy. Ovšem nesmíte zapomínat na to, že se budete potýkat s řadou nepříznivých podmínek. Těmi jsou například tmavší dny, delší noci, mrazivé větry, noční mrazíky a sem tam také sníh. Ulovení kapra nemusí být tak jednoduché jako například na jaře, v létě nebo na podzim, na druhou stranu, je to o to větší zážitek.

Robert s pěkným zimním šupináčem
Robert s pěkným zimním šupináčem

Kapr se v zimě poohlíží zpravidla po tom nejlepším, nejkrásnějších barvách a po krmení s tím nejlepším obsahem. Zima má pro nás tedy nepopiratelné půvaby a správná taktika, příprava a vytrvalost nás může přivést k úspěchu. Je možné, že vás každá ryba bude stát dvakrát více úsilí, ale to nevadí, práce vás zahřeje. V porovnání s létem má rybolov v zimě i výhody. Břehy jsou klidnější a i na těch známých a hojně navštěvovaných vodách najdete klídek a volné místo. Dlouhá zimní noc vám poskytne spousty hodin totální relaxace – nikdo vás neruší, neslyšíte žádné zvuky, žádní koupáči ani hmyz. To jsou podmínky, jak se uklidnit v hektickém světě.

Vody v zimě

Výběr správné vody je pro zimní kaprařinu nesmírně důležitým klíčem k úspěchu. Oba preferujeme menší, dobře zarybněné vody, například malé kanály, říčky a malá jezírka, ale zaznamenali jsme úspěchy i na větších plochách. Ovšemže zde musíte přesně vědět, kde ty ryby jsou. Nehovoříme zde o komerčních revírech, kde je ryb víc než vody. Je pravdou, že zde můžete lovit v průběhu celé zimy, ale to není nic pro nás. My máme raději revíry s dobrým zarybněním, ale ne ty komerční – přerybněné.

Nejlepší nástrahy na zimu - Prologic a sladká kukuřice
Nejlepší nástrahy na zimu – Prologic a sladká kukuřice

Menší jezero s dobrou rybí obsádkou znamená větší potravní konkurenci. Ryba tedy musí být v hledání zimní potravy aktivnější a lov tím pádem bude jednodušší, zvláště když silné zimní vichřice promixují celý vodní sloupec. Dobrou volbou je vyhledat celkově mělkou lokalitu s pouhými několika hlubšími místy. Zde se ryby budou shlukovat v době, kdy se voda bude ochlazovat. Na řekách a malých kanálech, kde se táhnou dlouhé mělčiny, se hlubší partie nacházejí v zákrutech, přímo pod mosty atd.

Naší top volbou jsou dvě malá jezírka s hloubkou do 4 metrů, která jsou spojena s rozsáhlým, ale velmi mělkým systémem kanálů. Takže když se ochlazuje, všechny ryby hromadně táhnou z kanálů do těchto jezer a zde také narazíte na celou rybí obsádku. A právě když jsou ryby shromážděny na velmi malém území, je vynikající lovit přesně zde – přímo u jejich tlamek. Na obrázcích je možné vidět, že ryby se právě moc nepohybují a nástraha třeba jen deset metrů od nich vám nezajistí ani pípnutí signalizátoru a to třeba ani po několik hodin nebo dnů.

Takhle vypadá úspěch
Takhle vypadá úspěch

A právě proto je třeba zkoušet různá místa. Rozlehlé vodní plochy, široké kanály, řeky nebo jezera, pořád je to stejné jako malé vody. Všude ryby v zimním období hledají dvě základní věci. Zaprvé odlehlejší místo, kde se mohou bez vyrušování schovat, a nemusí se tak příliš mnoho pohybovat. Zadruhé teplejší vodu nebo místo, kde se teplota nemění příliš často nebo příliš rychle. Proto je třeba poohlížet se po přístavech, místech s průmyslově ohřátou vodou, na vodu pod ohnutými stromy, v hlubších průrvách s bahnitějším dnem atd.

Drsné, ale krásné zimní počasí
Drsné, ale krásné zimní počasí

Taktika

My jsme zastánci tří rozličných taktik nebo, chcete-li, rybářských stylů. Používáme je všechny v závislosti na tom, kolik máme času a kde a s čím očekáváme ty nejlepší výsledky. První metodu máme obzvláště rádi! Je to plavaná v blízkosti nebo přímo pod mosty či loděmi, v přístavech, u rákosí, a to s docela malým zakrmením. Velice úspěšný je mix červů, sladké kukuřičky, konopí a nového C.O.M. Ducmbells. Jako nástraha se pak osvědčuje zrnko kukuřice s dvěma červíky na 8 nebo 10 háčku. Naším nejoblíbenějším prutem pro tento styl je MP Specialist.

Při žádné jiné taktice si během slunného zimního dne tak neužijete jako při lovu přímo pod nohama s očima upřenýma na anténku splávku, který se může každým okamžikem ztratit. Tato taktika je ideální pro krátké vycházky nebo při vyhledávání ryb, jelikož si ráno nebo několik dnů dopředu můžete zakrmit několik míst s opravdu jenom několika hrstkami krmení a na jednom po druhé postupně lovit hodinku nebo dvě. Žádný jiný lov není tak citlivý na záběry jako plavaná. Vyzkoušejte to, budete překvapeni, jak je tato taktika v zimě úspěšná. A během chladných nocí pak můžete zůstat doma.

Malé jezero s prohlubněmi do 4m, které je spojeno s velkým, ale mělkým kanálem
Malé jezero s prohlubněmi do 4m, které je spojeno s velkým, ale mělkým kanálem

Naší druhou taktikou je lovit na běžnějších místech, kde se budou kapři shlukovat (hlubší partie, úseky bez proudění a slunná místa, jak jsme již psali výše). Ale zde je důležité lovit alespoň 24 hodin v rozdílných podmínkách, co se počasí týká. Čas, kdy se kapři krmí, je totiž v zimě extrémně krátký. Ranní nebo večerní úseky mohou být dobré, ale někdy může být na záběr nejlepší třeba poledne – toto je třeba si vyzkoušet na vaší domácí vodě.

Další značně úspěšnou taktikou (tou třetí) je začít krmit na rozlehlém, ale hlavně hlubokém revíru v brzkém podzimu nějaké zimní místo. Pokud budete opravdu hodně dlouho krmit, máte velkou šanci, že zde ryby vydrží při vyhledávání potravy dlouho do zimy. Ale buďte opatrní s krmnými dávkami. Jakmile začnou teploty padat, snižte dávky, ale dále pokračujte v krmení jako doposud. Obecné pravidlo – na běžně zarybněné vodě začneme v říjnu krmit s 3 – 5 kilogramy boilies každý nebo každý druhý den a postupně dávky snižovat, takže v prosinci krmíme 0,5 – 1 kilogramem každý nebo každý druhý den, někdy i méně.

Ryba na prutu!
Ryba na prutu!

Počasí

Jak už zde zaznělo, zimní kaprařina není pro žádné zmrzlíky nebo slabochy. Budete muset čelit nízkým teplotám, zamrzlým prutům, silným, mrazivým větrům a přijdou chvíle, kdy se budete ptát sami sebe, proč raději nesedíte doma s manželkou hezky za pecí. Pokud budete zároveň lovit i v noci, mnoho z vašich ostatních kolegů vás bude považovat za blázna. Možná mají pravdu, ale my jim často říkáme: „Kvůli zimní kaprařině nemusíme být nutně blázni, ale určitě to pomůže!“

Nicméně, počasí v zimě může být chladné nebo vlhké, anebo dokonce obojí. Proč to tedy děláme? Znovu opakujeme, může se nám to vrátit. Kdo by nechtěl mít vlastní fotku s nádherně vybarveným, perfektně stavěným kaprem na pozadí bílé, sněhem zasypané krajiny na liduprázdném břehu.

Kaprařina v zimě s sebou rovněž nese požadavky na výbornou připravenost. A to neznamená pouze to, že vaše rybářské vybavení musí být v té nejlepší formě. Samozřejmě to znamená trochu namazat očka a kolečko signalizátoru, je to dobrá prevence proti tomu, aby zde nezamrzl vlasec, ale nejdůležitější je váš komfort, oblečení a další věci, které při letním lovu neřešíte. Především, pokud se rozhodnete strávit na lovu i noc, musíte se na to velmi dobře vybavit. Při této příležitosti zjistíte, že spacák, který má být celoroční, rozhodně nebyl vyroben pro toto roční období…

Bastian s dalším parádním zimním šupináčem
Bastian s dalším parádním zimním šupináčem

Vždy se ujistěte, že máte dobré oblečení. Několik vrstev zimního ošacení je tou nejlepší ochranou. Silné ponožky, teplá čepice, Thermo obuv a oblečení jako Armour Pro Jacket a Salopetts značky Prologic jsou dobrou volbou.

Je nutné, aby váš spacák byl opravdu určen pro nízké teploty. Zapomeňte na to, že vás váš letní spacák zahřeje, určitě ne. Sáhněte po výrobku s izolací od -20 do -35 stupňů Celsia jako například spací pytel Commander značky Prologic. Možná to zní přehnaně, nikdy asi nebudeme lovit v teplotách minus 20 už z toho prostého důvodu, že by byla voda zamrzlá, ale z naší zkušenosti víme, že je takové vybavení nezbytné, už když se teploty začnou pohybovat okolo bodu mrazu a vy potřebujete strávit chladnou noc venku.

Tento letní “hot spot” naproti mostu je dobrým lovným místem i v zimě
Tento letní “hot spot” naproti mostu je dobrým lovným místem i v zimě

Malý plynový ohřívač a plynová lampa jsou skvělým přepychem, ale vždy si buďte vědomi, že při jejich použití musíte být opatrní. Nezbytná je ventilace a pak není třeba otevřeného ohně. Zimní rybařina je legrace, ale asi větší zábava je mít možnost o tom následně vyprávět. Takže neberte tato upozornění na lehkou váhu a vychutnejte si ohřívání od kamínek, lamp a ohřívačů. Existují speciální ohřívače pro stanové použití a my doporučujeme používat pouze ty bezpečné. Osobně nikdy nespíme za chodu těchto ohřívačů, použijeme je pouze k okamžitému vyhřátí bivaku. Další velmi užitečné věci jsou ohřívače do spacáku, přehoz přes lehátko a dvouplášťový bivak s Fleece kobercem na podlážku.

Některé dny jsou zkrátka super - pátá ryba dne
Některé dny jsou zkrátka super – pátá ryba dne

Zároveň nezapomeňte ani na jídlo a nápoje. K zahřátí vaše tělo potřebuje kalorie a horké nápoje jako kafe, čaj a horké polévky, které udrží vaši vnitřní teplotu, a tím nemyslíme možnost rozmražení vašich rukou hrnkem dobré kávy po tom, co jste při focení drželi ledového kapra.

Ale jaké počasí my pro zimní rybolov vlastně preferujeme? Ideální jsou teplé zimní bouře, které promíchávají celý vodní sloupec. Nic tak nerozpohybuje kapry jako právě toto. Ale na druhou stranu stálé zimní počasí rovněž dopřává dobrému výsledku. Avšak nezapomínejme ani na horké zimní slunce – pátrejte po stínech u severovýchodních břehů, zde lze kapra v zimě ulovit.

Parazité poukazují na to, že voda je pořád hodně studená a ryby se moc nehýbou
Parazité poukazují na to, že voda je pořád hodně studená a ryby se moc nehýbou

Návnada

Tím hlavním, čím je třeba se u kapra v zimě zabývat, je množství. Je důležité ryby nepřekrmit, hrstka nebo porce spolu s nástrahou je tak akorát. To platí i pro předchozí zakrmování, dvě nebo tři hrstky na jedno místo je často tak akorát.

Rádi sáhneme po malé nástraze, jako jsou konopí, sladká kukuřice, tygří ořech, poltergeist pelety, červi, Prologic C.O.M. Bait ve velikostech 12 mm a ořezané 16 mm BK nebo Banana Malt boilies namočené v tekutém posilovači na plavanou.

Nástrahou je velmi často malý panáček nebo tygří ořech nastražený jedním z našich geniálních klipů na červy. Pro plavanou často používáme kombinaci kukuřice a dvou červů.

Použité návazce a materiály
Použité návazce a materiály

Montáže

Naše montáže jsou téměř stejné jako v teplých měsících, jen co do velikosti a délky jsou minimalizovány. Montáž z mono vlasce Stiff-Rigs vázaná pomocí 0,43 mm XLNT Camo v délce 10 – 15 cm zasekává při lovu na boilies ryby naprosto spolehlivě. Háček C4 velikosti 6 je naším favoritem. Aby montáž správně fungovala, je nutný vlas ze splétané šňůry, protože je nezbytné, aby háček vězel ve spodní části kaprovy tlamy. Menší nástrahy nastražujeme na Retilian C2 kombinovanou montáž v té samé délce s háčkem C2 ve velikostech 6 nebo 8.

Zimní lysec
Zimní lysec

Závěr

Co bychom mohli říci na závěr, něco, co již nebylo napsáno výše? Užijte si to ticho zimního rybolovu a ulovte si svého zimního kapra. Velikost není tak důležitá, jde spíše jen o ten pocit. Doufám, že vše je to patrné při prohlížení obrázků.

Robert Bloemraad a Bastian Reetz
Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

  1. Ja chodím v zime často na kapre a niekedy berú veľmi dobre.

Chcete-li, můžete přidat komentář: