Úvod Články Žluté nebezpečí jménem sladká kukuřice

Žluté nebezpečí jménem sladká kukuřice

18 810
7

Špičkový britský kaprař Mark Pitchers odhaluje své taktické triky při využívání jedné z nejspolehlivějších nástrah na kapry vůbec – sladké kukuřice!

Protože už se nám opět blíží změna ročního období a vypadá to, že tentokrát jaro vystřídá zimu včas, nebude od věci trochu si osvěžit praktické rady týkající se vnadění a volby nástrah. Ryby už by se měly probouzet a měly by být zvolna aktivnější, takže se budou více shánět po potravě, ale když s tím ryby teprve začínají, jejich chutě mohou být velmi vrtkavé.

1

V jeden den vám úspěch může přinést jediná nástraha na háčku, jindy je zase vítěznou taktikou použití bohatého zakrmení. Ve většině případů se ryby teprve propracovávají k plné každodenní aktivitě ve vyhledávání potravy, což pro nás představuje problém, protože můžeme snadno nedovnadit, nebo naopak převnadit prochytávané místo. Potřebujeme trochu pomoci při zvětšování svých šancí na zajištění správného řešení vnadění, a tou šancí může být návnada, kterou toho lze poměrně úspěšně dosáhnout. Tou návnadou je stará dobrá sladká kukuřice.

Když říkám „stará“, nemá to znít povýšenecky, protože co je vnadění vnaděním, je cukrová kukuřice prostě úžasná. Kapři ji prostě zbožňují, ale snad právě pro svoji spolehlivost je v poslední době cukrová kukuřice nedoceněná. Je to prostě tím, že tu byla už „za krále Klacka“, a není proto považována za nic moderního ani převratného. Nechápejte mě špatně – v teplejších měsících budu nepochybně využívat spoustu těch uvedených moderních kaprařských návnad a nástrah, jako jsou například boilies s obsahem moderních „aktivních“ složek a atraktantů. V tomto přechodném období roku však dokážu ocenit odlišné kvality kukuřice a hodlám jich využít.

Sladká kukuřice je úžasná!

Existuje hned několik důvodů, proč se domnívám, že sladká kukuřice může při vnadění poskytovat poněkud více prostoru pro omyly a chybné úsudky. Prvním z důvodů je fakt, že obsahuje vysoký podíl tekutin. Tyto tekutiny jsou plné přírodních atraktantů, které se rozptýlí ve vodě a vyšlou silný signál o výskytu potravy, silnější, než je samotné množství potravy, což ve finále pomůže, pokud jsme „nedovnadili“.

7
Sladká kukuřice je ekonomicky velmi nenáročná návnada

Díky vlhkosti a obsahu tekutin je kukuřice zároveň po kapra snadno stravitelná a ochotně přijímána, a to i přesto, že v tomto období je ochota ryby k příjmu potravy dosud nízká, což je výhoda, pokud náhodou „převnadíte“. Přičtěte tyto faktory k nepatrné velikosti kukuřičných zrn a vyjde vám návnada, kterou mohou přijímat i jiné rybí druhy jako líni nebo cejni, kteří odklidí její případné přebytky.

8
Mark s oblibou předkládá kukuřici po troškách a často doplňuje vždy po záběru

Okay, netvrdím, že chytání plevelných druhů není někdy otrava, ale při dlouhé zimě a předjaří to může být přínos. Aktivita těchto druhů při příjmu potravy může kapra povzbudit k tomu, aby se přidal. Věřte mi, že aktivní revír je daleko lepší než mrtvý. Příjem potravy těmito rybami navíc redukuje pravděpodobnost převnadění.

V neposlední řadě patří k výhodám a vynikajícím kvalitám sladké kukuřice i její jasně žlutá barva. Vizuální podnět může v tomto ročním období někdy představovat ten zásadní rozdíl mezi chytáním a civěním naprázdno. Když ryby spíš jen oždibují a neberou – pohybují se líně ve střední výšce vodního sloupce, aniž by jevily valnou chuť brát – trocha té barvy v návnadě může podpořit zvědavost kapra a zvýšit šanci na záběr.

Montáže a nástrahy na háček

Ačkoliv nástrahu na háčku mohu měnit – k tomu se dostanu později – montáž, kterou používám v kombinaci se sladkou kukuřicí, zůstává stejná a je docela jednoduchá. Nejdůležitější je totiž mechanika jejího fungování a seřízení.

Takže ve většině případů používám systém vodicích klipů s koncovou gumovou zarážkou a přítlakem potřebným k uvolnění soustavy zátěží podle konkrétní situace, tj. standardním pro otevřené vody, ale s gumovou zarážkou připojenou ke klipu jen tam, kde hrozí, že se ryba zaplete do vázek.

Těžké 4 uncové olůvko používám rovněž tam, kde mohu zkusit maximalizovat šanci na zásek prostřednictvím odporu zátěže. Při kobercovém rozložení malých kukuřičných zrn se ryba mezi jednotlivými sousty příliš nepohybuje, proto je nezbytný bleskový efekt zátěže.

Pokud jde o koncový návazec, mám v oblibě měkké a poddajné produkty, přičemž mám však stále na paměti potřebu vyhnout se zamotávání a oddělit montáž co nejrychleji od zátěže. Pro tyto účely je vynikající 15lb Fox Edges Camotex Soft. Zhruba sedmipalcový kus koncového návazce navazuji na háček SSBP Arma Point velikosti 4.

2
Mark volí při používání kukuřice velmi jednoduché montáže a preferuje velký háček velikosti 4

Možná se zdá, že je to hodně velký háček pro malé nástrahy, ale funguje to skutečně dobře, protože takovýto háček představuje perfektní zátěž a protiváhu nástrahy. Tu tvoří dva kousky tvárné kukuřice Enterprise Plastic Corn, jedno vzplývavé zrnko usazené nad potápivým zrnkem pro vytvoření „kriticky vyvážené“ nástrahy. Pokud použijete háček menší, než je velikost 4, hrozí vznášení nástrahy a její přílišné vzplývání. To zvyšuje riziko špatného záseku ryby, která nad provnaděným místem jen oždibuje.

Již jsem zmínil možnost, že se o kukuřici začnou zajímat i jiné druhy ryb než kapr. Pro eliminaci pravděpodobnosti záseku plevelných ryb obvykle měním nástrahu za něco trochu většího. Pokud zůstávám u sladké kukuřice, přidám pár zrnek do Arma Mesh, což sice vypadá jako PVA, ale jde o jemnou plastickou síťovinu, která se nerozpouští. Je vynikající pro přípravu měkkých nástrah vhodných pro vlasové montáže.

V takovém případě jednoduše smíchám dostatek kukuřice pro vytvoření nástrahy o velikosti mezi 10 a 20 mm. Pokud použijete materiál Arma Mesh, doporučuji přidat pár malých kousků pěny Yellow Zig Aligna Foam, aby byla výsledná háčková nástraha vzplývavější nebo aby byla přesně vyvážená pro pomalu se potápějící prezentace.

Vytvoření nástrahy s použitím materiálu Arma Mesh

3
Začněte přidáním několika zrnek sladké kukuřice do dávkovače Arma Mesh
4
Pak ukrojte pár kousků žluté pěny a přidejte je ke kukuřici
5
Uvažte kuličku z materiálu Arma Mesh stejně, jako kdybyste chystali punčochu z PVA
6
Pro zkompletování upevněte nástrahu Arma Mesh k vlasu montáže

Taktika

Protože jde o dobře viditelné krmení, představuje sladká kukuřice vynikající návnadu pro upoutání pozornosti proplouvající ryby na prakticky jakémkoliv revíru bez ohledu na charakter dna, plochu nebo stav obsádky. Pokud je kapří obsádka nepočetná nebo na revíru prostě není patrná jakákoliv aktivita, obvykle rozložím pruty ve snaze dosáhnout onoho všeříkajícího prvního záběru. Na toto místo vybraného revíru pak zkoncentruji veškeré své úsilí.

Obvykle však začínám s touto taktikou, i pokud chytám na dobře zarybněných revírech. Ze všeho nejdřív najdu místo, které mi připadá nejslibnější, a na něm rozložím pruty. Nahazuji co nejblíže k sobě.

To skutečně maximalizuje počet záběrů, jichž můžete docílit, jakmile hejno ryb narazí na vaše místo. Abyste ryby udrželi v provnaděné zóně co možná nejdéle, je životně důležité, abyste vnadili přesně a ve správnou dobu. Protože je sladká kukuřice drobná a lehká, není pro její nahazování na jakoukoliv vzdálenost nic vhodnějšího než vrhač návnad Spomb. Je vhodný i na krátké vzdálenosti, protože katapult zrna obvykle rozhazuje.

9
Kukuřice je skvělá i pro vnadění nablízko v okrajových místech

Když si na protějším břehu vyberu orientační bod pro zamíření a vrhací prut mám nastavený na vzdálenost prochytávaného místa, provnadím místo kilem kukuřice. S odvažováním problém nemám, protože sladkou kukuřici kupuji mraženou v supermarketu v kilových balíčcích. Odpadá tak nutnost tahat s sebou plechovky a při ceně pouhé libry za balíček si můžete nakoupit dostatek balíčků, abyste měli jistotu, že vám kukuřice nedojde, zrovna když se vám podařilo ryby přimět brát.

Jakmile se na prochytávaném místě objeví ryba, po každém záběru obvykle nahodím další dvě velké náplně vrhače Spomb. Pokud se po zhruba půlhodině nedočkám dalšího záběru, nahodím další dvě náplně a tímto způsobem dál prochytávané místo zpracovávám.

Vizuální aspekt kukuřice není užitečný jen na otevřených vodách. Kukuřice je ideální návnadou i pro přípravu hůře prohlížitelných míst a pro střídání prochytávaných míst. Pár zrn kukuřice je na dně poměrně dobře vidět, takže si i všimnete, jestli místo navštěvují kapři.

Sbližte kukuřici s PVA

10
Mark začíná přidáním 1kg balíčku kukuřice do prázdné nádoby
11
Pak kukuřici zalije tekutým přípravkem PVA-Friendly Stick Mix
12
Celou směs důkladně promíchá tak, aby se do kontaktu s tekutinou dostalo každé zrno
13
Kukuřici lze nyní bezpečně použít v punčoše z PVA a lze dokonale využít jejích výhod!

Další rady

Když jsme probrali hlavní aspekty mé metody založené na využití „žlutého nebezpečí“, jen v rychlosti se ještě zmíním o několika tipech, které s oblibou kombinuji s touto taktikou, abych si ještě více přiklonil šťastnou náhodu na svoji stranu. Mimo jiné připojuji na háček montáže nevelkou punčochu z PVA. Zajistí to přítomnost návnady v blízkosti háčkové nástrahy, ale pokud jsem přesně nahazoval vrhačem návnady, bude tam návnada tak jako tak.

Velkou výhodou použití punčochy na háčku je přidání zátěže na tomto konci montáže. Háčkové nástrahy z plastické kukuřice jsou velice lehké. Hmotnost punčochy proto pomáhá udržovat nástrahu oddělenou od koncové montáže během nahození, čímž se významně omezuje riziko jejího zamotání.

Mokrá kukuřice se samozřejmě nepříliš dobře poddává rozpustné hmotě PVA, a proto musí být před použitím upravena. Nejsem příznivcem přidávání soli do nástrahy nebo na nástrahu, přičemž sůl brání kukuřici a jejím tekutinám rozpouštět PVA. Jsem však velkým příznivcem PVA nerozpouštějících sirupů a tekutých přísad Stick Mix Liquids řady Mainline Baits. Jednoduché potření touto tekutinou a přídavek trochy mleté návnady nejen že učiní kukuřici vhodnou do PVA punčoch, ale podpoří zároveň celkovou přitažlivost i způsob prezentace.

Pokud chcete, můžete tyto tekutiny přidávat do běžných vnadicích směsí ze sladké kukuřice. Pokud po ní ryby doopravdy začnou jít, pak tímto zvětšíte hmotu návnady. Stačí hrstka kaprových pelet nebo trocha boilies ze sladké kukuřice a máte pevnější a trvanlivější vnadící směs do míst, která kapři příliš rychle „luxují“.

Krásný úlovek chycený na kukuřici!
Krásný úlovek chycený na kukuřici!

Shrnutí

I když je sladká kukuřice laciný a snadno dostupný produkt ze supermarketů, je to doopravdy úžasná návnada, na kterou i já čas od času neprávem tak trochu zapomínám. Stačí ale jedno neúspěšné sezení a napadne mě, že to příště zkusím se sladkou kukuřicí, a záhy znovu objevuji všechny její výhody, o nichž jsem věděl už dávno. Ať už ji používáte jako samotné vnadění nebo v mixu s jinými návnadami, staré dobré „žluté nebezpečí“ jednoduše nemůžete ignorovat, protože to nedělají ani kapři!

Mark Pitchers

Tento článek byl publikován v časopisu KaproMánie
KaproMánie

Komerční sdělení

7 KOMENTÁŘŮ

  1. Bob: Tak třeba ji normálně uvařit a poté zalít například melasou, aby byla sladká :).

  2. PVA friendly stick mix 😀 to uz je mega. hlavne ked rovnako funkcnu alternativu v arome podla vlastneho uvazenia mame k dispozícii za max 10Kč liter

  3. Zdravim kde sezenu ten pripravek co tim zaleju kukurici a pva se nerozpusti 😀

  4. A nezačne mi náhodou kvasit, to pak jsi nejsem úplně jist jestli je to to samé.

  5. pokud ji nezděláš tak začne kvasit a čas, v závislosti na teplotě(počasí)….já osobně používám už kvašenou kuku….když chci do PVA tak ji necham okapat od kvasu a zasypu ji cukrem případně solí

Chcete-li, můžete přidat komentář: