Úvod Články 20 tipů na léto od Korda týmu

20 tipů na léto od Korda týmu

9 520
2

1) Pozorování

Klíčem k úspěchu je využít stromy a jiné přírodní nerovnosti v okolí k tomu, aby jste měli lepší výhled na svou lokalitu a dokázali tak lokalizovat kapry. Lokalizace musí být vaší nejvyšší prioritou, jelikož je nejdřív musíte najít, abyste je pak mohli chytat. Jejich pozorováním také dokážete odhalit jejich denní návyky, což je velmi cenná informace.

1

2) Dipujte své boilies

Teplejší voda v letních měsících nám umožňuje profitovat z účinných zbraní, jakými jsou rybí oleje. Kapři je přímo milují a když své boilies necháte nasáknout v tekutině, jako je třeba Fos Oil od Mainline, získáte tak úplně novou dimenzi atraktivnosti pro vaše návnady. Právě takováto úprava může znamenat více kaprů na břehu.

2

3) Použijte dip (booster) Korda Goo

Goo úplně změnilo způsob chytání mnoha rybářů, mezi které patří i Ali Hamidi. Opravdu je to naprosto devastující zbraň. Vyšší teploty vody umožňují tomuto malému zázraku ukázat svá kouzla v plné míře a to v období, kdy jsou kapři na své nejvyšší aktivitě – velmi efektivní kombinace faktorů. Tato promyšlená kombinace atraktorů si opravdu přijde na své během letních měsíců.

3

4) Použijte člun (opatrně a jen pokud opravdu můžete)

Díky člunu se vám otevírá úplně nový svět informací a když budete mít to štěstí chytat na vodě, kde jsou čluny povoleny, neváhejte tuto příležitost využít a vyražte na průzkum. Je velmi důležité chovat se na vodě opatrně a ideálně i použít záchrannou vestu, ale jak se jednou projedete nad zajímavými místy, skutečně vám to otevře oči. Kapři jsou v létě velmi aktivní a při projížďce můžete snadno lokalizovat nejen je, ale i místa, kde se krmí. Krom toho uvidíte množství dalších před tím neviděných věcí.

4

5) Vyzkoušejte PVA sáčky

Vodní rostliny budou v letních měsících na vrcholu svého růstu a kapři budou trávit hodně času přímo v nich a na jejich okrajích. PVA sáčky vám umožní umístit nástrahu tam, kde to s žádnou jinou montáží nedokážete. Přímo do travin a přímo mezi kapry. Všechno ale musí být provedeno s ohledem na bezpečí zdolávané ryby.

5

6) Vyzkoušejte splávek

Chytání na splávek je mnohými rybáři zapomenutá metoda, která ale dokáže být velmi efektivní hlavně když ráno začínají teploty stoupat a kapři se pohybují při břehu. Je to skvělá metoda lovu a vrátí vás pocitově do doby, kdy to celé začalo. Chytání kaprů se splávkem je velmi vzrušující metoda lovu a každý jeden z nás by ji měl alespoň čas od času zkusit.

6

7) Zkuste chytání ve sloupci a z hladiny

Teplé sluneční louče často vytáhnou kapry do vrchnějších částí sloupce, jelikož je pro kapry velmi těžké jim odolat. Kapři stráví velkou část dne ležérním pohupováním ve sloupci a v této době je v podstatě nemožné docílit od nich záběru ze dna. Pokud čelíte právě takovéto situaci, mělo by přijít na řadu použití návazců do sloupce Zig Rig a metoda na chytání z hladiny. Když je nedokážete chytit ze dna, dokážete je chytit z hladiny, nebo těsně pod ní, kde právě tráví svůj čas.

8) Změňte svoje vybavení

V létě často přichází nutnost na změnu, hlavně co se vybavení týče. Neustálý nárůst vodního rostlinstva vám bude značně ztěžovat podebrání zaseknuté ryby a mít tak dostatečně silné vybavení je nyní důležitější, než kdy jindy. Někdy prostě vybavení, které používáme v zimě, není dostačující pro lov v létě a je nutné trochu přitvrdit.

7

9) Chytání s partiklem

Když jsou ryby už vytřené, chytání s partiklem může být extrémně efektivní, budou po něm přímo šílet. Když jim předložíte široký koberec hustě pokrytý těmito malými semínky, začnou se po chvilce bez zábran přecpávat a vy dokážete chytit i několik ryb najednou, když všechno uděláte správně a dokážete využít situace.

8

10) Vyzkoušejte sladkou kukuřici

Bez pochyb jedna z nejlepších návnad všech dob. Kukuřice je velmi efektivní nejen v létě, ale i v zimě. Když všechny ostatní nástrahy selhávají, sladká kukuřice vám může přinést úspěch. Je to v její barvě? Chuti? Kdo ví? Ať už je to cokoli, kapři ji milují…

9

Tip redakce: Doporučujeme k přečtení článek Žluté nebezpečí jménem sladká kukuřice.

11) Noste polarizační brýle

Polarizační brýle budou jednou z nejdůležitějších částí výbavy, kterou byste měli mít u sebe. Obzvláště, když ryby lokalizujete. Polarizační filtry ve sklech vám umožní vidět pod hladinu. Bez nich vám odrazy slunečních loučů tento pohled uzavřou. Odstraní vám nedostatky zraku, které z vás můžou udělat úspěšnějšího rybáře.

10

12) Krmení předem

Předkrmovaní vám dopomůže k lepším výsledkům v průběhu celého roku, ale v době nejvyšší aktivity kaprů může být i nejvíce efektivní. Když si při procházce kolem vody rozkrmíte několik míst, připravíte se tak na několik rozdílných situací, které můžou nastat, až přijdete k vodě chytat.

13) Rozkrmte boilies na široko

Krmení boiliesem na široko je skvělá cesta, jak zastavit ryby v jejich pohybu. V létě kapři proplouvají sem a tam po celé vodě od rohu k rohu a když pod sebou uvidí nějaké krmení, na chvilku se zastaví, aby něco zobli. Anebo alespoň budou vědět, kde potravu hledat, až na ně přijde hlad. Snadněji tak dokážete stáhnout ryby z širokého okolí do oblasti, kde máte svoji montáž a pak už je jen otázkou času, kdy přijde akce.

11

14) Starejte se o svůj úlovek

Tohle by měla být naprostá priorita v průběhu celého roku, ale v létě to platí dvojnásob. Kapři jsou po tření velmi vyčerpaní a zranitelní a přílišné teplo jim může nenávratně ublížit, když je budete na břehu držet dlouho kvůli focení. My rybáři bychom měli dělat všechno, co je v našich silách, abychom je do vody vraceli nepoškozené ve stejném stavu, v jakém jsme je vytáhli.

12

15) Zůstaňte vzhůru déle a vstávejte dříve

V létě se kapři jednoznačně nejvíce krmí v noci, když teploty alespoň trochu klesnou. Snažte se být bdělí co nejdelší dobu mezi západem a východem slunce. Když se kapři krmí, mají ve zvyku se u toho nějakým způsobem prozradit. Může jít o bublinky, převalování na hladině, nebo přímé výskoky z vody. Tyhle indície můžou být proměněny v úspěch jen když jste vzhůru. Když spíte, propásnete je.

13

16) Běžte za větrem

Tohle se dá aplikovat na všech vodách, ale hlavně na těch větších, které jsou více ovlivnitelné větrem. Silný vítr ryby během léta natlačí do příbřežních partií a i když to může být hodně těžké, předložit dokonale nástrahu proti silnému větru, často bývá odměněno dobrými úlovky.

14

17) Nasaďte do boje pelety

Kapři absolutně milují pelety! Jsou plné olejů, vůní a chutí a jejich pojídání kapry naprosto pohltí. Díky vysokému obsahu olejů nejsou zrovna nejvhodnější návnadou v zimě, ale teď v létě mívají devastující účinky. Pelety jsou bez debat jednou z nejlepších nástrah na kapry v teplé vodě a pokud u sebe žádné nebudete mít, možná toho budete litovat.

15

18) Používejte odpadávající olova

Když vodní trávy v létě zahltí vodu, je velmi důležité, aby vám olovo po záběru odpadlo. Kapr sebere návazec, zasekne se a následně zatřepe hlavou. To je chvilka, kdy má olovo spadnout. Díky tomu ryba zamíří vzhůru k hladině. To vám pomůže rybu snadněji zdolat přes porosty rostlin, přes které byste rybu museli silově tahat v případě, že vám těžké olovo zůstane na montáži. Podeberete tak více ryb a snadněji. Už se nebudete starat o to, jak dostat rybu, která vám zbytečně zajela do travin.

16

19) Zkuste tygří ořechy

Tygří ořechy jsou návnadou, která ukáže svou největší sílu právě v teplé letní vodě. Kapři je zbožňují, zatímco bílé rybě nijak moc nechutnají, což může být v létě vítaným bonusem, když jsou houfy malých ryb aktivní. Nejen bílé ryby je nemají rádi, dokonce i většina ptáků je raději nechá být. To je velká výhoda, když vám krmení hned po dopadu na hladinu sbírají kachny a rackové. Velmi důležitá je jejich příprava, ale když už jsou, jejich sladkost a křupavost vám dokáže chytit pár kaprů.

17

20) Zaměřte se na traviny

V době, kdy je vodní tráva na vrcholu růstu, těsně pod hladinou se vytvoří hotová džungle plná přirozené potravy, poskytující bezpečné útočiště a komfort pro kapry. Není se tedy čemu divit, že kapři tráví velkou část léta právě zde, v největších porostech travin, jaké v dané vodě najdete. Sice je tam nedokážete lovit, ale nebudou tam napořád. A když už jednou víte, kde přesně jsou, je snadnější si na ně počkat, když budou vyjíždět. Samozřejmě je můžete zkusit chytat přímo v travinách, ale musíte to dělat s ohledem na jejich bezpečnost. Není vůbec rozumné úmyslně ztrácet většinu ryb, které se vám podaří zaseknout.

18

Team Korda

Přeložil Martin Mrázek

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. K tipu č.18 mám dotaz. To odpadlé olovo nijak nezněčistí vodu ? Podle mě je to pěkná blbost používat odpadávající olova, protože to postupem času uvolňuje do vody škodlivé látky…nebo ne ?

  2. Samozřejmě je to sviňárna.
    Takovýto způsob odpadávající zátěže používám rád, jen s vyvážkou a šutrem.
    Olovo bych nepoužil.

    Oblíbil jsem si zavážecí RC lod která montáž s cca 150g kamenem odveze

    Petrův zdar

Chcete-li, můžete přidat komentář: