Úvod Rozhovory Bruno Médou: 7 kapřích rad pro zimní lov kaprů

Bruno Médou: 7 kapřích rad pro zimní lov kaprů

16 622
0

Přestože už je jaro v plném proudu, přinášíme vám rozhovor se známým francouzským kaprařem Brunem Médouem (spolupracovník firmy Korda), který odpověděl na sedm otázek ohledně zimní kaprařiny a podělil se o své zkušenosti.

1

1) Máte rád zimní rybolov? Jestli ano, proč?

Rozhodně se o mne nedá říci, že bych se vyžíval v povalování na pohovce! Nejsem typ rybáře, který by se bavil sledováním DVD, čtením časopisů nebo surfováním po webech. Jsem rybář na plný úvazek a po pravdě řečeno nejvíce si užívám zimního rybolovu, a to z několika důvodů. První a velmi důležitý je ten, že břehy jsou opuštěné, jakmile teploty klesnou. Revíry jsou klidné, a tak si mohu užívat svou vášeň, aniž bych byl rušen, což se mi nejvíce líbí. Dalším důvodem, který mě žene k vodě, je fakt, že ryby se na zimní období vykrmily, a tak jsou na vrcholu své hmotnosti a v nejlepší formě. Je to pro mne ideální období!

6

2) Myslíte si, že je vhodné klasické zimní vnadění, nebo je dobré používat PVA?

V zimním období se kapři krmí jen krátce. Studená voda způsobuje zpomalení trávení, což znamená, že tomu musíme přizpůsobit i krmení. Při použití PVA sáčků je nutné, abychom se přesvědčili, jestli se rozpouští i v chladné vodě. Některé opravdu nejsou v chladné vodě rozpustné, na rozdíl od reklamy. Já i v zimním období důvěřuji rybí moučce. Mám důvěru i v přirozenou potravu jako jsou výtažky z raků, čerstvých krabů, šneků a mušlí atd. Pro přilákání k vašemu boilies slouží tekutá játra a různé výtažky z mořských živočichů, rybí moučky, ale i sóji a nurupanu. Ryby se tomu rychle přizpůsobí, neboť jsou pro ně velice přitažlivé.

2

3) Jak jste vybavený na zimní rybolov ve studené vodě řek a jezer?

Vody jsou, jak říkám, čisté jako gin, to je jasné, a tak používám fluorocarbonové vlasce. Ryby jsou v zimním období pomalejší a opatrné, tak se nesmí nic zanedbat. Mé montáže jsou velice krátké. Plaché a opatrné kapry musíte přelstít napoprvé, háček musí dobře sedět ve spodním pysku. V zimě musí platit, více než v ostatním ročním období, že háčky musejí být ostré jako žiletky. Snad ještě poznamenám, že používám malé háčky, které jsou lehké, a kapr je snadněji nasaje.

5

4) Jakou volíte taktiku při zimním lovu na řece?

V zimním období jsou ryby málo aktivní, takže je velký problém všimnout si jejich pohybu. Proto je nalezení ryb velkým problémem. Začínám tedy hledáním míst, kam svítí sluneční paprsky, a ryby by takové místo měly vyhledávat. Vodu ohřátou o pár stupňů ryby uvítají. Dále vyhledávám závětří, zejména je nepříjemný severní vítr. Dalším dobrým tipem je místo, kde proplouvají lodě, a tak vodu promíchají a trochu oteplí. Minulou zimu jsem měl své oblíbené jezero dva měsíce zamrzlé. Tak jsem byl odkázán na lov na řekách. Tam jsem vyhledával teplejší prameny. Dobré je také lovit u obytných lodí, kde jejich obyvatelé často hází zbytky jídel do vody. Ryby si na to zvyknou a budou takové lodě následovat. Nemusí plýtvat energií vyhledáváním potravy, a proto jsou více méně aktivní po celý rok.

7

5) Kterou variantu ze zimních nástrah vyberete do studené vody?

Etylalkoholová příchuť se často doporučuje pro zimní lov, protože se rychle rozpustí ve studené vodě. A tím je dáno její použití. Každý, kdo se pokusil použít alkohol k dezinfekci rány, musel si všimnout, jak rychle se odpařuje. Když mluvíme o chuti, musíme si uvědomit, že čím rychleji se odpařuje, tím rychleji bude cítit. Získáte dojem, že voní lépe a silněji, a to vás dovede k závěru, že etylalkohol je silnější a hustší, a proto je pro zimní lov vhodný. I v zimním období používám k lovu boilies, ale raději měkké a často je ani nevařím. V některých případech mi dala kukuřice a pár červů více ryb než jakákoli nástraha. Také se mi líbí používat různé barevné variace nástrah, které také dobře lákají ryby. Z barev jsou mé oblíbené žlutá a bílá. Kapr se s kukuřicí běžně setkává a ze stromů spadne do vody spousta červů. Lidé hází kachnám kousky chleba, a co nesnědí, zbude na kapry pod nimi, tak chytat na pečivo také může přinést rybu. Ale jak to při lovu bývá, každý den to je jinak, další den může fungovat zelená, fialová, modrá, růžová nebo nějaká fluoro barva. Fluorescenční nástrahy jsou v současném lovu kaprů revoluční objev.

4

6) Vzpomenete si na nejkrásnější zimní expedici?

Nebudu se zabývat svými expedicemi na jih Francie, vzhledem k netypickým zimním teplotám. Zažil jsem báječnou zimní výpravu na 250 akrovém jezeře, přičemž polovina z něj byla zamrzlá. Jak to bývá, často se na rybách stanou nepochopitelné věci, a to pro mě bylo 10 proměněných jízd a z toho byl jeden kapr 28 kg!

obrovský lysec

7. Jaký je Tvůj největší zimní úlovek?

Tuto otázku se mi podařilo zodpovědět vlastně již v předešlé odpovědi :-).

Bruno Médou
Tento rozhovor byl publikován v časopisu Kaprománie

Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: