Úvod Články CESTOUSVOU: Pár slov úvodem (1. díl)

CESTOUSVOU: Pár slov úvodem (1. díl)

2 558
1

Dovolte nám následujícím úvodem se trochu představit, ale hlavně vás přivítat u nadcházející série článků, které jsme se pod hlavičkou #CESTOUSVOU rozhodli dlouhodobě realizovat. V našich článcích se samozřejmě budeme věnovat převážně lovu kaprů, ale podstatnou část bychom v budoucnu rádi věnovali také fotografování, případně dalším informacím, které nám osobně chybí, a věříme, že nejen nám. Důležitou podmínkou pro naší další tvorbu je pomoc čtenářů. Rádi bychom reagovali na vaše dotazy či připomínky a dále zaměřili témata doposud nerealizovaných článků. To vše ale ukáže až čas. Nejdůležitější je, že nás to baví a máme chuť se o naše poznatky podělit s ostatními a samozřejmě se i něco dalšího dozvědět z následných reakcí. S heslem “rybáři rybářům” se budeme těšit na přečtenou. Miroslav Solar a Petr Vrábel.

1

Rybaření by mělo být výsadou, nikoliv samozřejmostí. Výsadou pro všechny, kteří jsou hodni toho, aby jim matka příroda umožnila narušit svoji říši a utkat se s velmi těžkým soupeřem, kterým ryba bezpochyby je. Rybaření by ale nemělo být pouze samotným lovem. Čím více mu propadneš, tím více se ti otevírají nekonečné možnosti, které právě rybaření nabízí a spojuje. Ať už rybaříš od dětství nebo jen pár let, když rybařině opravdu propadneš a budeš jí respektovat, celého tě pohltí a stane se tvým životním stylem.

2

Mirek:
Jako malý kluk z města jsem neměl moc možností, jak se dostat k vodě. Občas jsem sice zašel na místní nádrž nebo rybník, ale ten bohužel zanedlouho podlehl rostoucímu sídlišti. Nejvíce jsem proto chytal ryby na Šumavě, kam jsem jezdil za dědou na prázdniny. Dodnes vzpomínám na razantní záběry velkých úhořů, protože i díky nim jsem dnes rybář celým svým srdcem a ze záliby se stal smysl života. Zde jsem také objevil po několika letech, co jsem se stal rybářem, majestátnost velké vody a samotnou kaprařinu, která mě naprosto učarovala.

Rybaření je pro mne také o navazování nových přátelství, o čemž jsem se sám několikrát přesvědčil. Právě tak jsem se seznámil i s Petrem. Zajímavé je, že v osobním životě bychom se jen těžko potkali a vůbec dali do řeči. Po pár náhodných debatách o kaprařině jsem se dozvěděl o garážové značce My Way Apparel (#cestousvou), kterou Petr po večerech připravoval. Zalíbila se mi myšlenka ukázat i v běžném životě svoji vášeň, třeba právě prostřednictvím oblečení, a tak jsem na nabídku podílet se na zkoušení nových věcí vůbec neváhal, čímž se otevřela možnost naší vzájemné spolupráce.

3

Petr:
Vyrostl jsem u malého rybníka, kde děti a dorostenci trávili svůj volný čas několik generací a chytání ryb byl takový místní folklór, který mi ale poodhalil jiný svět. Posléze jsem začal objevovat i další jezírka okolních lesů až jsem se díky velkému štěstí dostal koncem devadesátých let na řeku Labe a začal jsem se naplno věnovat lovu kaprů. Už v té době jsem věděl, že i v budoucnu pro mne bude kaprařina hodně znamenat. Nikdy bych si to ale netroufl nazývat životním stylem, netroufl bych si říct, jak budu milovat už jen ten pocit, který mám, když stojím na břehu každé vody.

V jakékoliv kapitole svého života jsem se vždy snažil jít svou cestou. Někdy dobrovolně a zcela vědomě, jindy impulzivně a takřka nevědomě. To mě provázelo samozřejmě i v rybaření, nekoukat nalevo nebo napravo a odlišit se, jít jinudy než jdou ostatní, prostě jen jít svou cestou. Zřejmě stejné důvody mě přiměly pustit se do projektu garážové značky oblečení pro rybáře – My Way Apparel, a tak se ještě více ponořit do rybaření. Tato značka je spíše takové hobby, protože rybařinu považuji za součást života, nikoliv pouze za koníček. Více o vzniku značky MWA se dozvíte ZDE.

4

Rybaření je hlavně o souznění s přírodou a o vzájemném respektu, ale přesto je s jistotou vždy plné adrenalinu a zážitků, na které se nezapomíná. Často jsou to šachy, kdy musíš předvídat spoustu tahů dopředu. Je to strategická hra, na kterou se připravuješ dávno před tím, než vůbec začne a vlastně ani nikdy nekončí. Kolik rybářů asi tak každý den usíná s myšlenkou na novou montáž a její prezentaci. Není to ale jen o lovu, je to o objevování nových míst, na která když se vypravíš vůbec poprvé, nabídnou ti spoustu nových příběhů, které si zamiluješ. Většina z nás tak díky rybaření objeví i nové zájmy jako třeba cestovaní, přírodovědu, lodní plavbu nebo fotografování a jiné skutečnosti digitálního světa, které k dnešní době již neodmyslitelně patří.

5

Petr:
Jako profesionální fotograf jsem se vždy bránil jakékoliv vizualizaci na rybách. No, kdo by si taky s sebou bral práci na jediné místo, kde se ještě lze ubránit okolnímu světu. Vše se změnilo, když jsem se seznámil s Mirkem a zároveň dozrál čas ukázat projekt MWA i užší veřejnosti. Hlavně Mirek byl pro mě nový hnací motor, i když cesta za prvním pořízeným obrázkem byla vcelku trnitá. Často vzpomínám na únorovou zasněženou jednodenku, kam jsem poprvé vzal s sebou i foťák. Ten jsem však za celý den nevyndal a udělal jsem si jen jednu fotku do telefonu. Když s odstupem času narazím na tuhle momentku, dochází mi, proč jsem se stal fotografem. Síla zachycených okamžiků a scenérií, která se nemusí už nikdy opakovat, je neuvěřitelná.

6

Mirek:
Ještě začátkem loňského jara by mě nenapadlo, že se z nás stanou parťáci na většině následujících výprav. Hlavně kvůli tomu, že chytáme odlišný styl kaprařiny. S velkou rezervou a trochou vtipu říkáme, že Petr chytá spíše “ostrovní” styl kaprařiny, zatímco já preferuji naopak těžší styl a tedy “kontinentální” kaprařinu. Jak se však ukázalo, tahle kombinace z nás tvoří i velmi zajímavý, pomyslný “carpteam”. Je velká výhoda, že se učíme jeden od druhého a pořád se člověk dozvídá něco nového, a také na vše máme dvoje oči. Což se projeví už při samotném plánovaní a při přípravách, ale přímo na břehu je to k nezaplacení. Vzájemné učení se pro nás stalo denním chlebem, obzvláště při snaze pořídit i co nejlepší dokumentaci.

7

Možná právě rozmanitost, kterou v sobě rybařina skrývá, je ten důvod, proč si jí člověk zamiluje. Důvod, proč tě to neustále baví, proč se chceš dozvídat stále víc i když informací je zoufale málo, protože ani sto knih by v ten moment nestačilo. Chceš vědět víc nejen o lovu ryb, ale i o jiných věcech, které jsou však další součástí. Ať už je to pohled do zákulisí událostí, který nastává před výpravou, anebo právě dokumentace těch jedinečných zážitků.

Každý, kdo má tu možnost, by se měl o informace a zážitky podělit s ostatními, ať už za účelem předání zkušeností mladší generaci nebo pro potěchu oka náročného diváka. A až kvalita sama ukáže úmysl. Není to tak, že by bylo nutné pokaždé vymyslet něco nového, ale je důležité se na vše vždy dívat vlastníma očima. Občas i stačí říct to, co možná všichni vědí, ale přesto jim to stále chybí. Každý řádek či fotografii tak diváci ocení svou pozorností a uvítají případný přínos. Naopak pro autora spokojený čtenář znamená nevyčíslitelnou odměnu, která ho motivuje k další tvorbě.

8

Mirek:
Vždy jsem se rád podělil o svůj počin u vody, o případném úspěchu, ale i nezdaru. Zpráva od vody, anebo každoroční shrnutí sezóny byla samozřejmost, která mne bavila natolik, že jsem si založil i na sociální síti menší skupinu (Carpfishing online) právě pro tyto příležitosti. Ale i v tomto směru jsem se chtěl nadále posouvat. Díky tomu, že s parťákem Petrem jsme na stejné vlně, můžeme se konečně pustit do tvorby plnohodnotných článků. Rád bych řekl, že se máte na co těšit, ale toto posouzení je již na vás, čtenářích.

Vzhledem k tomu, že zřejmě stále čtete tento úvod, je na čase skutečně uvést chystané články. S příchodem loňského podzimu jsme začali naplno testovat naše možnosti a to především ve snaze spojit rybaření a fotografování. Sice to bylo zatím spíše takové oťukávání, přesto vznikla řada zajímavého materiálu. Z tohoto materiálu jsme se rozhodli zpracovat několik článků, díky kterým vám můžeme poodhalit připravovanou tvorbu, ale také získat velmi potřebný názor či dotaz našich budoucích čtenářů. Naše první články vás zavedou na řeku Labe, na tajuplnou klubovou vodu a na pár hodinových vycházek, kde se setkáte s ne úplně běžným videem.

To už bych ale zbytečně předbíhal.

Pokračování: CESTOUSVOU: Labský přístav (2. díl)

#CESTOUSVOU
Miroslav Solar a Petr Vrábel

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

  1. “utkat se s velmi těžkým soupeřem, kterým ryba bezpochyby je”

Chcete-li, můžete přidat komentář: